LG 42LW5400 - Κολλάει στην αρχική

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lunar

New member
31 December 2014
4
Καλησπέρα σε όλους, και χρόνια πολλά!

Εδώ και περίπου 2,5 χρόνια έχω την LG 42LW5400 και σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος.
Από την αρχή όμως αντιμετώπισα ένα πρόβλημα: σε κάποια κανάλια, όταν πέρναγε κάποιος μπροστά από τη συσκευή, το σήμα σαν να χανόταν. Μαυριζε η οθόνη, πάγωνε, έκανε αυτό το "πιξέλιασμα" γύρω από κινούμενα αντικείμενα... Πίστεψα ότι ήταν θέμα κεραίας ή σήματος και δεν έδινα πολλή σημασία. Και άλλοι στην πολυκατοικία είχαν προβλημα λήψης (όχι ακριβώς το ίδιο, βέβαια).

Το θέμα είναι ότι από προχθές, όταν παρουσιάστηκε και πάλι το ίδιο θέμα, πήγα να πειράξω λίγο το βύσμα της κεραίας. Αυτό ήταν! Η εικόνα χάθηκε και πλέον όταν την ανάψω μου εμφανίζει την οθόνη με το logo LG, κολλημένη. Μένει έτσι για 1-2 δευτερα και μετά μαυρίζει όλη. Και ξαναανάβει και πάλι το ίδιο. Και μάλιστα, δεν "ακούει" και στο τηλεχειριστήριο. Δεν μπορώ όυτε να τη σβήσω από το τηλεκοντρόλ. Πήγα να τη βγάλω από την πρίζα και περνώντας από μπροστά της, έσβησε.
Σκέφτηκα μήπως έχει να κάνει με το πρόβλημα που είχε τόσο καιρό. Μήπως το πρόβλημα δεν ήταν του σήματος αλλά της συσκευής. Και τώρα που το ανακάλυψα, έχω χάσει και την εγγύηση...

Ξέρει κανείς κάτι; Πιστέυετε ότι τα 2 αυτά θέματα μπορεί να συνδέονται; Έχει κάποιος ακούσει κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
 

lunar

New member
31 December 2014
4
Καμία απάντηση παίδες;
Είναι κάτι που σας φαίνεται γνωστό; Κάτι που σας προβληματιζει; Κάτι που δεν εξήγησα σωστά;
 

leonidasts

New member
4 January 2015
5
Περίεργα πράγματα συμβαίνουν...Ισως και για αυτό δεν γράφει κανείς. Μάλλον το service δεν το γλυτώνεις! Μακάρι να την γλυτώσεις ανέξοδα...
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Μάλλον πας για αλλαγή main board , πρέπει να την δει το service ώστε να σου βγάλει το κόστος και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.
 

lunar

New member
31 December 2014
4
Ναι, την έχω στείλει ήδη για service... Περιμένω να με ενημερώσουν για το κόστος. Θα επανέλθω όταν θα έχω νεότερα για τις γνώμες σας (αν αξίζει να την επισκευάσω κλπ).
 

lunar

New member
31 December 2014
4
Νεότερα: Χρειάζεται αντικατάσταση main board, και το κόστος είναι 220 ευρώ (θα έχει και 2 χρόνια εγγύηση).
Το ερώτημα πλέον είναι: Αξίζει να τα δώσω για μια συσκευή εκτός εγγύησης (αν εξαιρέσουμε τη main board), ή είναι καλύτερα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω κάτι πιο σύγχρονο + με εγγύηση;

Θα ήθελα τις γνώμες σας, παρακαλώ!
 

petros n

AVClub Enthusiast
16 April 2008
987
με 220 συγουρα δεν περνεις τηλεωραση ,ασχετα αν εχεις 2 χρονια εγγυηση.... θα εχεις ,μονο για το ανταλακτικο που αλλαξες,και ποιος δεν λεει οτι
μετα απο ενα μηνσ θα χαλαση κατι αλλο...,...αν τα οικονομηκα σου το επειτρεπουν να πας σε κατι ποιο συνχρονο καλο ειναι
σε σονυ σειρα8χχχχχχ σαμσυνγ σειρα 6χχχχχχ αν δε κανω λαθος.....τα μελη με περεισοτερη πειρα προτεινουν.....