Pipo X7

alambi

Established Member
30 November 2006
294
Αθήνα - Γλυφάδα
Ρήξτε μιά ματιά στο ακόλουθο (Ελληνικό φόρουν ινσόμνια)

http://www.insomnia.gr/_/articles/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/computer/pipo-x7-media-player-%CE%BC%CE%B5-windows-81-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B9%CE%BC%CE%AE-%E2%82%AC80-r8193


The Pipo X7 is a tiny high parameter mini PC / TV box that connects your HDTV to a world of online entertainment. It’s the easiest way to enjoy online movies, live and on demand sports, music, photos, games, working and more. Besides this, real 1080P and supported, bring your unexpected experience.

Main Features:
● Features 2GB DDR3 ROM, support TF / micro SD card up to 32GB
● The processor in this chip is Intel Baytrail T Quad Core, more stable and reliable
● Support WiFi, Bluetooth, easy to connect with other devices (computer, mobile phone, etc.)
● Operating system: Windows 8.1
● Features four USB ports, support webcams and microphones to external hard drives and USB sticks
● Support HDMI connector to connect a home cinema, a Micro SD card slot, giving you the best possible connection
● With 3.5mm audio output, convenient for life

Specifications
General
Model: Pipo X7
Color: Silver
System: Windows 8
Core: Quad Core
RAM: 2G
Max. Extended Capacity: 32G
Media Supported Video Format: FLV, MP4, MKV, PMP, DAT, MOV, AVC, MPG, RM, MPEG1, MPEG, RMVB, HDMOV, MPEG2, VOB, DIVX, AVI
Audio Format: APE, WMA, MPEG, AAC, AC3, DTS, FLAC, MP3
Photo Format: jps(3D), mpo(3D), JPEG, BMP, PNG

Specification
WiFi: IEEE 802.11 b/g/n
Bluetooth: Bluetooth4.0
Power Supply: Charge Adapter
Interface: DC Power Port, HDMI, TF Card, 3.5MM Audio, LAN, USB2.0
Antenna: Yes

Dimension and Weight
Product Weight: 0.40 kg
Package Weight: 0.761 kg
Product Size (L x W x H): 18.8 x 12.3 x 2.5 cm / 7.4 x 4.8 x 1.0 inches
Package Size (L x W x H): 23.0 x 18.8 x 8.3 cm
Package Contents: 1 x Pipo X7 Quad Core Windows 8 Intel Baytrail T Mini PC TV Box, 1 x US Plug Power Adapter

Κόστος γύρω στα 80 ευρώ (99 δολλάρια)

http://www.gearbest.com/tv-box/pp_134110.html
 

David91

New member
17 December 2014
3
Απο το Gearbest στα 75 ευρώ.Απλα προσεξε γιατι ειναι σε περιοδο προπωλησης, κωδικό κουπονιού PX7HF
 

icy20

Senior Member
5 June 2009
695
+1 για την τιμη του gearbest, αν δεν ειχα παρει το minix ηδη θα το χτυπαγα...
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Και εγω το παρηγγειλα τωρα υπομονη να ερθει αν ειναι οπως ακριβως εχω δει και εγω απο reviews και videos τοτε τα android media players
εχουν ''πεθανει'' για μενα προσωπικα.
Το μονο που με ανησυχει ειναι αν κρασαρουν τα windows πως θα τα ξαναπερασουμε εχει ενα recovery partition και μπορεις να το επανεφερεις στην αρχικη του
κατασταση οπως ηταν οταν το αγορασες αλλα λεμε σε περιπτωση που δεν μπορεις να μπεις μεσα στα windows τι θα κανεις?
 

DELTA

AVClub Enthusiast
15 August 2008
1,151
Σπάτα
Και εγω το παρηγγειλα τωρα υπομονη να ερθει αν ειναι οπως ακριβως εχω δει και εγω απο reviews και videos τοτε τα android media players
εχουν ''πεθανει'' για μενα προσωπικα.
Το μονο που με ανησυχει ειναι αν κρασαρουν τα windows πως θα τα ξαναπερασουμε εχει ενα recovery partition και μπορεις να το επανεφερεις στην αρχικη του
κατασταση οπως ηταν οταν το αγορασες αλλα λεμε σε περιπτωση που δεν μπορεις να μπεις μεσα στα windows τι θα κανεις?

Αν γινεται boot απο usb ισως θα μπορουσαν να περαστουν απο εκει. Η να γινεται επαναφορα συστηματος απο backup μεσω Usb
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Μακαρι να γινετε αυτο που λες γιατι αλλιως δεν βλεπω να υπαρχει αλλη λυση αν και υπαρχει επιλογη να μπεις bios και να κανεις boot απο usb οταν με το καλο μας ερθουν πρεπει να τα ψαξουμε ολα αυτα,
το επαναφορα συστηματος απο backup μεσω Usb που λες πως γινετε αν μπορεις δωσε περισσοτερες πληροφοριες.
 

xtrem75

New member
10 February 2013
40
μπορει καπιοσ να παραγγείλει ενα κ για μενα, γιατι δεν εχω τροπο αγορασ απο εξωτερικο.
αν μπορει καπιοσ,ασ μου πει σε πμ.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Να είχε και οπτική έξοδο ήχου... Πάντως αν παιζει απροβληματιστα ματροσκες>10giga σε mp-hc με τα κλασικά φίλτρα χωρίς σπασίματα θα το πάρω επιτόπου. Όσο για τον ήχο ελπίζω με μια φθηνή usb κάρτα ήχου να μπορώ να κάνω passthrough τα 5κάναλα φορμά και να ξηλώσω μια και καλή τα ενεργοβόρα pc
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Αν και δεν εχω ενθσχυτη πιστευω με μια usb καρτα θα εισαι ενταξει
 
Ναι vader υπαρχει αλλα λεω σε περιπτωση που δεν μπορεις να μπεις στα windows http://www.freaktab.com/showthread....ows-8-1-TV-Box&p=270951&viewfull=1#post270951

Με το που το αγοράζεις παίρνεις ένα image όλου του SSD με ένα από τα 1000 προγράμματα που κυκλοφορούν και έχεις ησυχάσει. Από εκεί και πέρα λογικά θα ισχύει ότι ισχύει για όλους τους υπολογιστές. Boot από DVD drive ή φλασάκι και recovery με το λογισμικό που επέλεξες. Σαν να έχεις να κάνεις με laptop.
 

kroumel

New member
11 January 2015
3
e7875f938842724f8b3583681cb47667.jpg

92f0945615c43915956944c3f5894849.jpg
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Δεν ξερω kroumel εμενα πρωτα μου ζηταει να κανω εγκατσασταση ενα exe αλλιως δεν με αφηνει π.χ. με idm να τα κατεβασω.
 

kroumel

New member
11 January 2015
3
Το δοκίμασα μέσο του κινητου και κατεβαίνουν χωρίς να ζητήσει κάποια εγκατάσταση.
Μπορώ το μεσημέρι να τα κατεβάσω και να σου τα ανέβασε κάπου ασφαλέστερα αν θέλεις.
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
ειναι μεγαλο ρε συ μην σε βαζω σε τοσο κοπο αν παλι θελεις και μπορεις πιστευω οτι θα ειναι χρησιμο για ολους μας
 

lord

AVClub Enthusiast
18 November 2010
1,219
ξανθη
xloupas εαν επιλεξεις το κατεβασμα ανα αρχειο κατεβαινουν κανονικα,εσυ μαλλον επιχειρησες να τα κατεβασεισ ολα μαζι γι αυτο σου βγαζει το αρχειο exe
 

xloupas

AVClub Enthusiast
13 March 2009
927
Ενα αρχειο εβαλα και μου βγαζει ενα παραθυρο με 4 επιλογες τωρα δεν θυμαμαι πιο πατησα ειμαι εκτος σπιτιου και μου εβγαζε ενα pan baidu exe εμπλεξα :)