Η δύναμη του φιδιού! [The Serpent Power]

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Ψυχαγωγός​

«Ποια είναι η Κουνταλίνι, η Δύναμη του Φιδιού; Μυθολογικά, είναι μια πτυχή της Σάκτι (δύναμη ή ενέργεια) και σύντροφος του Σίβα. Φιλοσοφικά, είναι η δημιουργική ενέργεια που τελικά σχηματίζει το νου και την ύλη και έρχεται να στηριχθεί στη χαμηλότερη μορφή της ύλης. Είναι η επίγνωση-συνείδηση: η δύναμη της ύλης να γνωρίζει τον εαυτό της. Από την άποψη της ταντρικής πρακτικής, είναι η μυστηριώδης δύναμη που βρίσκεται στο ανθρώπινο σώμα και μπορεί να ξυπνήσει με κατάλληλες τεχνικές: ειδικούς διαλογισμούς και γιόγκικες πρακτικές ιδιαίτερα ισχυρού χαρακτήρα. Είναι Η Θεά, το απόλυτο επίκεντρο πολλών περιοχών της ανατολικής θρησκείας, όχι μόνο του Ινδουισμού».
- Arthur Avalon (Sir John George Woodroffe), The Serpent Power: The Secrets of Tantric and Shaktic Yoga​

Ένας από τους πιο προικισμένους ποιητές της γενιάς του, ο David Meltzer από το Σαν Φρανσίσκο, σχημάτισε μαζί με τη σύζυγό του Tina, το γκρουπ Serpent Power το 1966 σαν όχημα για τα ποιήματά του. Το όνομα είναι από το βιβλίο "The Serpent Power: The Secrets of Tantric and Shaktic Yoga" (Η Δύναμη του Φιδιού: Τα Μυστικά της Τάντρα και Σάκτι Γιόγκα) του Sir John George Woodroffe. Ο David γράφει τη μουσική και τους στίχους, παίζει κιθάρα και φυσαρμόνικα και μοιράζεται τα φωνητικά με την Tina. Το γκρουπ επίσης πλαισίωναν πρώην μέλη των Grass Roots, ο κιθαρίστας Denny Ellis και μπασίστας David Stenson καθώς και οι John Payne στο όργανο και Clark Coolidge στα τύμπανα.

SP.gif

Είναι για τη γη όπως συμβαίνει με τη γυναίκα
που ο άνθρωπος προέρχεται.
Αυτός κάνει τον κύκλο του έχοντάς την κατά νου.
Καθώς μπροστά στα μάτια μου είμαι φάντασμα,
ξεκίνησα να πιάνω φαντάσματα.
Εγώ, ο στοιχειωμένος.

Δημιουργός θεών που κουβαλούν το όνειρό μου,
κάθομαι δίπλα σ' ένα ρέμα,
με τους αστραγάλους σε καθαρό νερό.
Ω θα βουτούσα με τα φυλαχτά και τα ιερά οστά,
τόσο φορτισμένος που 'μαι από τα φαντάσματα.
Εγώ, ο στοιχειωμένος κατασκευαστής των θεών,
ονειρεύομαι αιματηρό σκοτεινό τρόμο.
Ανείπωτη μαυρίλα σαν μια πέτρα να κάλυψε την ψυχή μου.

Γη, καμιά παρηγοριά, γη, η γυναίκα μου.
Άρχισα να κυνηγώ δαίμονες, να πολεμώ τον άνεμο,
να θεραπεύω τα τραυματισμένα αμπέλια.
Εγώ, ο στοιχειωμένος,
κυνηγώ το φάντασμά μου μπροστά από τον εαυτό μου.
Ψάχνω για το θάνατό μου και φοβάμαι.
Χωρίς μορφή καθώς πέφτω κάτω.
Σπασμένη πέτρα, μυαλό ραγισμένο.
Κραυγή απελευθερωμένων κουκουβάγιων.
Δεν ουρλιάζω πια.
Όχι πια κυνηγός, όχι πλέον κυνηγημένος.
Το διάστημα είναι μαύρο.
Ο φόβος μου ατελείωτος.
Εγώ, καταραμένος ιερέας και τραγουδιστής,
δεν έχω φτερά και κατεβαίνω για πάντα μέχρι τον κύκλο μου.

Ίσως ο Πιτ έχει δίκιο ότι οι ποιητές
αντιλαμβάνονται ποιήματα αλλά δεν βλέπουν.
Ο επίμονος φανατικός, στο πνεύμα είναι μουλάρι.
Πέταξε το βότσαλό μου στο ρυάκι.
Παρακολούθησέ το να πέφτει στον πάτο ελεύθερα.
Προσγειώνεται σε μια κοινότητα βότσαλων και βράχων
που καλύπτουν το βυθό.

Ίσως δεν υπάρχει ποίημα,
αλλά εικόνα χωρίς όραμα δεν βλέπεις.
Είμαι ελευθερωτής βότσαλων.
Τα πετάω, επαναφέροντάς τα στο τοπίο.
Η γη που ποτέ ξανά δεν θα επιστρέφω
αλλάζει με την αποχώρησή μου.

- Psychagogos (David Meltzer)
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Ατελείωτο Tούνελ​

The Serpent Power - The Serpent Power (1967, Vanguard)

TheSerpentPower.jpg

Τραγούδια: A1 Don't You Listen To Her - 2:20, A2 Gently, Gently - 2:36, A3 Open House - 3:31, A4 Flying Away - 4:26, A5 Nobody Blues - 3:49, A6 Up And Down - 3:37, B1 Sky Baby - 2:31, B2 Forget - 3:34, B3 Dope Again - 0:47, B4 Endless Tunnel - 13:13
Μουσικοί: David Meltzer (κιθάρα, φυσαρμόνικα, τραγούδι, στίχοι), Tina Meltzer (φωνητικά), Denny Ellis (ρυθμική κιθάρα), David Stenson (μπάσο), Clark Coolidge (τύμπανα), John Payne (όργανο), J. P. Pickens (ηλεκτρικό πεντάχορδο μπάντζο B4)


«Το τραγούδι και η μουσική ενός ποιητή - Η Δύναμη του Φιδιού - ένα σχήμα, μια έκφραση του ποιητή David Meltzer. Είναι ποίηση του Σαν Φρανσίσκο - έξω από την ποιητική αναγέννηση - που εξελίχθηκε σε μια άλλη άνθηση ως μουσική του Σαν Φρανσίσκο - οι συμβολισμοί, οι διαθέσεις των ποιημάτων που εισρέουν στην εικόνα των τραγουδιών και της μουσικής του -»

Το 1967 κυκλοφόρησε το ομότιτλο, The Serpent Power, με την σύσταση και ενθάρρυνση του ενθουσιώδους ED Denson, μάνατζερ των Country Joe & The Fish. Το άλμπουμ συνδέεται με την ηλιόλουστη ποπ και το φολκ-ροκ στα μονοπάτια των Country Joe & The Fish και των πρώιμων Jefferson Airplane.

Ο δίσκος ξεκινά με το αισιόδοξο όργανο του "Don't You Listen To Her", αναμφισβήτητα το πιο εμπορικό κομμάτι, ενώ στη συνέχεια το "Gently, Gently" ένα υπέροχο ήσυχο τραγούδι με φωνητικά οδηγούμενα από την Tina, μας εισαγάγει στο ήχο τους, που θυμίζει Fairport Convention. Το όργανο επιστρέφει δραστικά στο μιντ-τέμπο "Open House", πριν και πάλι η Tina οδηγήσει στο χαλαρό και καλοκαιρινό "Flying Away" με την όμορφη κιθάρα...

Κανείς δεν σας είπε για την κακιά μου γλώσσα
Κανείς δεν σας είπε για τα λυπημένα καστανά μάτια μου
Κανείς δεν σας είπε οτιδήποτε

Πάω να απομονωθώ
Και θα κλείσω την πόρτα
Και θα κλάψω

Κανείς δεν σας είπε για το αεριωθούμενό μου
Κανείς δεν σας είπε για το μαγικό μυαλό μου
Κανείς δεν σας είπε οτιδήποτε

Πάω να απομονωθώ
Και θα κλείσω την πόρτα
Και θα κλάψω

Κανείς δεν σας είπε για τη μυστική μου δύναμη
Κανείς δεν σας είπε για τους
μαγικούς, απόκοσμους, καταπραϋντικούς τρόπους μου
Κανείς δεν σας είπε οτιδήποτε
Πάω να απομονωθώ
Και θα κλείσω την πόρτα
Και θα κλάψω πολύ

Ξέρεις, κανείς δεν σας είπε για την
πράσινη παντοτινή αγάπη μου για σένα
Ξέρεις, κανείς δεν σας είπε για
όλες εκείνες τις ημέρες, όλες αυτές τις εβδομάδες
όλους αυτούς τους μήνες, όλα αυτά τα λουλούδια
όλα αυτά που περιμένουν γύρω
Κανείς δεν σας είπε κάτι
Κανείς δεν σας είπε τίποτα

Και πάω να απομονωθώ
Μπορείτε να στοιχηματίσετε ότι θα κλείσω την πόρτα
Και θα τραβήξω τα μαλλιά μου
Θα κτυπήσω το στήθος μου
Και θα ξεσπάσω σε λυγμούς

- Nobody Blues (David Meltzer)

Το "Nobody Blues" προσφέρει δυνατούς στίχους απέναντι στην περιπετειώδη μπλουζ κιθάρα ενώ το "Up And Down" και "Sky Baby" έχουν μια Lovin' Spoonful αίσθηση. Το "Forget" και το σύντομο "Dope Again" συνεχίζουν την περιπέτεια πριν από το επικό και αποκαλυπτικό ράγκα ροκ, "Endless Tunnel", που κλείνει το άλμπουμ. Αυτό ήταν το μεγάλο τους κομμάτι, υποχρεωτικό για την περίοδο, που για πάνω από δέκα τρία λεπτά, καθηλώνει, εφιαλτικό, σκοτεινό, με αργή ανάπτυξη, κρουστά καθοδηγούμενα από το όργανο και όταν αναλαμβάνει το ηλεκτρικό μπάντζο, οδηγείται κάπου αλλού! Για το "Ατελείωτο Τούνελ" παραθέτω απόσπασμα μετάφρασης από το βιβλίο, "Ανθολογία Ψυχεδελικής Ποίησης", του Νίκου Κοντογούρη:

...Ήμουν στεναχωρημένος και αγόρασα ένα εισιτήριο,
ανέβηκα στο τρένο και η σφυρίχτρα ουρλιάζει,
ξεκινάμε για κάπου και δεν μ' ένοιαζε.
Άναψα ένα τσιγάρο, κοίταξα έξω απ' τα διπλά κίτρινα παράθυρα
και μια γριά μαυροφορεμένη
δίπλα μου κάθισε, κοιτώντας ίσια μπροστά της
μετρώντας τους αναρίθμητους νεκρούς...

"Κύριε ελεγκτή, πες μου που πάμε,
κύριε ελεγκτή πες μου που κατευθυνόμαστε,
κύριε ελεγκτή..."
Αυτός όμως με προσπέρασε.

Μπήκαμε μέσα στο τούνελ, παγιδευτήκαμε μέσα στη γη,
το σκοτάδι έξω να γίνεται ακόμη πυκνότερο
μέσα στο κεφάλι μου.
...

Ένα χαμένο στολίδι.

(*****, Πηγές: εξώφυλλο, acerecords.co.uk, meltzerville.com, Ανθολογία Ψυχεδελικής Ποίησης)

TheMeltzersPoster66.jpg
Η οικογένεια, -πίσω- Amanda Rose, Tina, Maggie Joy -μπροστά- David, Jenny Love
Αφίσα της συναυλίας στο Telegraph Hill Neighborhood Center, Σαν Φρανσίσκο στις 27/11/66, όπου τους ανακάλυψε ο Denson
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Απάντηση: Ατελείωτο Tούνελ

Να ενα που δεν γνωριζα.
Το ονομα μου αρεσει
Η ιδεα της ακολουθιας ποιησης απο μουσικη μπαντα με ενθουσιαζει.
Και το μεταφραζομενο ποιημα δειχνει εδιαφερον.
Συν οι φατσες στο εξωφυλλο που μου ειναι ακρως συμπαθητικες.
Θα ακουσω τα δειγματα με προσοχη, και θα βγω επειτα στα σοκακια του ιντερνετ για το βινυλιο απ'οτι φαινεται.
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Ατελείωτο Tούνελ

Αφίσα συναυλίας για την εκδήλωση "Εύθυμος Εναλλακτικός Ειρηνικός Χορός Ποιητών" με μουσική των Country Joe & the Fish και Serpent Power, μαζί με ανάγνωση ποίησης από τους ποιητές, Kenneth Patchen, Lew Welch, Lenore Kandel, Robert Duncan, Charles Upton, David Meltzer (εμφανίζεται και με τους Serpent Power), Tom Parkinson, George Stanley, James Broughton, Jeff Sheppard, Richard Brautigan και Joel Andrews (φυσαρμόνικα), στο California Hall του Σαν Φρανσίσκο, στις 13 Απριλίου 1967, μέρος της "Εαρινής Κινητοποίησης Κατά του Πολέμου". Η πανέμορφη, μυστηριακή, ψυχεδελική σχεδίαση είναι του John H. Myers. (από το αρχείο μου)

...έτσι ήταν εκείνες οι μέρες...

JoyfulAlternativePeacePoetsDance.jpg
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Ατελείωτο Tούνελ

Καταπληκτική αφίσα αυτης της εποχής.
Τα 2 κομμάτια είναι πολυ ενδιαφέροντα και ακόμα περισσότερο αμα καταλαβαίνεις και τους στοίχους ... αλλα μέσα στην μουσική κάποια ξεφεύγουν.
Υπάρχουν τα λόγια στον δίσκο ;
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
PoetSong.jpg

To επόμενο βήμα ήταν το Poet Song (1969, Vanguard), σαν ντουέτο Tina & David Meltzer, που αναμείγνυε απαγγελίες ποιημάτων από τον David με απαλά γλυκόπικρα ψυχεδελικά χρωματισμένα φολκ-ροκ κομμάτια. Ένα αρκετά καλό άλμπουμ που επανεκδόθηκε σε CD από την Akarma Records, το οποίο περιλαμβάνει επίσης και το ομότιτλο άλμπουμ των Serpent Power.

- Pure White Place -
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα

Καλό ταξίδι δάσκαλε!​

PoetryReading.jpg

Χθες σε μια παρέα τον μνημόνευσα αναφερόμενος στην αξία της μεταφρασμένης ποίησης και σήμερα το πρωί έμαθα ότι, η τελευταία μέρα του 2016, πήρε και τον Ντέιβιντ Μέλθζερ (1937-2016), «έναν από τους μεγάλους μεταπολεμικούς ποιητές και μουσικούς του Σαν Φρανσίσκο».

Διαβάστε τους στίχους των "Nobody Blues" και "Endless Tunnel", ακούστε τα και θα καταλάβετε...
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Re: Ατελείωτο Tούνελ

Τάσο, να 'σαι καλά, ευχαριστώ.
Καλή Χρονιά!
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,302
Αθήνα
Το νήμα συμπληρώθηκε με φωτό από το αρχείο μου, οπότε προέκυψε νέα μορφοποίηση. Για φίλους της ποίησης και της ψυχεδέλειας...
Καλή διασκέδαση!

DavidTinaPoster67.jpg
David και Tina Meltzer (φωτο Harry Redl) / Συναυλία στο Straight Theater, Σαν Φρανσίσκο στις 22/10/67​