Επιλογή παρόχου

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Σε καμία δεκαριά ημέρες ξεκουβαλάω για Αθήνα (Αγ. Δημήτριος) και λέω να αίτηση για γραμμή τηλ/DSL. Προς το παρόν εκεί δάγκωνα ένα γείτονα για απλό browsing αλλά επειδή σκοπεύω να κάνω και πιο βαριές δουλειές (streaming , torrents κλπ) λέω να πάρω μια γραμμή στο όνομα μου . Με ενδιαφέρει
-Ιντερνετ . Αν θα είναι ονομαστικά 8 ή 24 λίγο νομίζω με απασχολεί αφου όλοι λίγο πολύ στα 8-10 Μb παίζουμε . Λογικά θα πάρω από το κέντρο του Αγίου Δημήτριου που είναι επί της Βουλιαγμένης , το υπολογίζω σε ευθεια γραμμή γύρω στο 1.5 Km
-Τηλέφωνο σταθερο , δεν με απασχολεί καθόλου .Χρησιμοποιώ κινητό .
-Εξοπλισμός : αν παιζει κάνα ρουτερ της προκοπής για να καλύψει το σπίτι θα το πάρω , Διαφορετικά νομίζω μέχρι 50 βρίσκω αξιόπιστα μηχανάκια
-Προτίμηση .Παραδοσιακά ήμουνα στον ΟΤΕ .Πλέον δεν έχω κάποιο λόγο να τον προτιμήσω . Και το σερβις τους πλέον είναι χάλια . Δημοσιά υπηρεσία , μεγάλος πελάτης , δίνουμε βλάβη και μετά από καμία εβδομάδα αρχίζουν να ασχολούνται .
-Άλλα : Κινητό εχω κοσμοτέ συμβόλαιο το οποίο όμως θα γυρίσω σε καρτοσυμβόλαιο φοιτητικό .Εκει απο όσο ξέρω δεν παίζουνε συνδυαστικές προσφορές .Με άλλα λόγια ένα 10% που κάνει νόμιζω η οτενετ στα 24 Mbps αν είσαι συνδρομητής cosmote δεν παιζει για μένα
-Διαρκεια συμβολαίου : ένα χρόνο . Ίσως επιστρέψω σύντομα Μύκονο και θα κάνω διακοπή . Οποτε μην επιβαρύνομαι με πάγια .

Με βάση τα παραπάνω αν κάποιος γνωρίζει την τρέχουσα αγορά ας κάνει τις προτάσεις του .

Ευχαριστώ
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Για αυτά που θες, μόνο forthnet. Στο ψάξιμο είμαι κι εγώ και θέλω μόνο νετ. Η φθηνότερη, έστω και κατά 1 τουλάχιστον ευρώ σε σχεση με την επόμενη φθηνότερη, hol και με 12μηνη σύμβαση. Σε όλες τις άλλες εταιρίες, μόνο 24μηνα για ανταγωνιστικές τιμές.
Με forthnet θα έχεις υψηλότερο download λόγω 6 margin ως default ρύθμιση. Από λοιπές υπηρεσίες, δεν πιστεύω πως υπάρχουν σοβαρές διαφορές
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: Απάντηση: Επιλογή παρόχου

Για αυτά που θες, μόνο forthnet. Στο ψάξιμο είμαι κι εγώ και θέλω μόνο νετ. Η φθηνότερη, έστω και κατά 1 τουλάχιστον ευρώ σε σχεση με την επόμενη φθηνότερη, hol και με 12μηνη σύμβαση. Σε όλες τις άλλες εταιρίες, μόνο 24μηνα για ανταγωνιστικές τιμές.
Με forthnet θα έχεις υψηλότερο download λόγω 6 margin ως default ρύθμιση. Από λοιπές υπηρεσίες, δεν πιστεύω πως υπάρχουν σοβαρές διαφορές

21 ευρώ hol double-play ευέλικτο 300´ για 12 μήνες,24.90 για forthnet 2play,που βρήκες φθηνότερα?
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
κατάλαβα .Ξεκινάω απο το εικοσάρικο . Ειχα την εντύπωση πως η ΣΙΤΑ έδινε ακόμα πιο φτηνα πακετάκια στα 15-16 , ενα τηλεφωνικό νουμερο και dsl .

Ευχαριστώ
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
η cyta έχει το VDSL 2play 35Mbps στα 23 ευρώ για ένα χρόνο,αν σε ενδιαφέρει πολύ η ταχύτητα πας εκεί

edit:δεν ξέρω αν καλύπτεται η περιοχή σου για vdsl
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιλογή παρόχου

Αν θες 4αρα, η cyta το έχει 16 ευρώ, μα 512 kbps upload.
21 ευρώ hol double-play ευέλικτο 300´ για 12 μήνες,24.90 για forthnet 2play,που βρήκες φθηνότερα?
Ο φίλος μας λέει μόνο για ίντερνετ.
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιλογή παρόχου

Αν θες 4αρα, η cyta το έχει 16 ευρώ, μα 512 kbps upload.

Ο φίλος μας λέει μόνο για ίντερνετ.
Νομιζω πως ίντερνετ ολοι πουλάνε σε καποιο πακέτο double play . Ξεχασα να αναφέρω πως με απασχολει και το upload γιατι κάνω i-radio και χρειάζεται . Και 4αρα μου κακοφαίνεται κάπως . Οπως και να έχει ευχαριστώ . Δεν ξερω ποιος κανει εδω διαχείριση αλλά ισως ενα στικυ με τα τρεχοντα πακέτα των εταιρίων να βοηθούσε αν κάτι τετοιο μπορει να γίνει φυσικά . Μια πρόταση κάνω .
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,732
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιλογή παρόχου

Αν θες 4αρα, η cyta το έχει 16 ευρώ, μα 512 kbps upload.

Ο φίλος μας λέει μόνο για ίντερνετ.

παρέχουν internet χωρίς τηλεφωνική γραμμη?
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 2812,6 μέτρα.

Απο cyta . Ενδιαφέρον αν και δεν εχω ασχοληθει κάθολου με vdsl . θελει ειδικό router ?
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Μετά απο έλεγχο των στοιχείων σου, σε ενημερώνουμε ότι το δίκτυό μας βρίσκεται ήδη στην περιοχή σου.
Η απόσταση απο το πλησιέστερο αστικό κέντρο είναι 2812,6 μέτρα.

Απο cyta . Ενδιαφέρον αν και δεν εχω ασχοληθει κάθολου με vdsl . θελει ειδικό router ?
Θέλει ειδικό router για vdsl που στο παρέχει ο πάροχος αλλα θέλει και max απόσταση απο το αστικό κέντρο τα 1000 μέτρα, εσύ με 2812 το vdsl το ξεχνάς.
 

vforvendetta85

Supreme Member
29 December 2012
3,190
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Επιλογή παρόχου

παρέχουν internet χωρίς τηλεφωνική γραμμη?
Άλλο η τηλεφωνική γραμμή κι άλλο δωρεάν χρόνος ομιλίας προς σταθερά ή κινητά.
 

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
Η wind, μέχρι 24 Mbit για ένα χρόνο 20 με σκέτη τηλεφωνική γραμμή . Εχεις κανείς άποψη περι υποστήριξης /εξοπλισμό κλπ ?
http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-broadband/

Αν το κάνεις 24μηνο κατεβαίνει στα 17 /μήνα. Νομίζω ο εξοπλισμός (ρούτερ) παρέχεται με επιπλέον χρέωση 20 αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το οποιοδήποτε ρούτερ που ήδη έχεις. Γενικά εγώ είμαι με Wind πάρα πολύ ικανοποιημένος και σε κινητό και σε σταθερό.
 

ektorash

New member
15 January 2015
4
Αθήνα
Για περίπου 3 χλμ απόσταση, ζήτημα να έχεις 2-3Mbps... Καλύτερα να αλλάξεις σπίτι... Κάπου κοντά στο αστικό κέντρο της περιοχής σου. Εκτός αν έχουν μπει καμπίνες VDSL.
 

tot2day

New member
7 October 2006
67
Και γω στα 3χλμ ειμαι περιπου και πιανω 7-8Μ/1Μ. Εξαρταται και απο την καλωδιωση του σπιτιου πολυ.
Εχω αυτο της wind στα 17 . Παλιοτερα εδιναν δωρεαν και ενα ρουτερακι (ZTE), πλεον ομως το εχουν κοψει.
Γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος
 

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
Και γω στα 3χλμ ειμαι περιπου και πιανω 7-8Μ/1Μ. Εξαρταται και απο την καλωδιωση του σπιτιου πολυ.
Εχω αυτο της wind στα 17 . Παλιοτερα εδιναν δωρεαν και ενα ρουτερακι (ZTE), πλεον ομως το εχουν κοψει.
Γενικα ειμαι πολυ ικανοποιημενος

Λογική ταχύτητα δεδομένης της απόστασης. Πάντως και εγώ τώρα δυο χρόνια με Wind πάρα πολύ καλά!