Συντήρηση, επισκευή και ρύθμιση μαγνητοφώνων ανοικτής ταινίας.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

23 December 2007
1,681
Ξέρω ότι πολλοί φίλοι κυρίως νέοι βλέποντας τον τίτλο ίσως και να μην κάνουν καν τον κόπο να διαβάσουν το περιεχόμενο, αλλά για όσους έχουμε στο κεφάλι καράφλα ή άσπρα μαλλιά τα μαγνητόφωνα ανοικτής ταινίας, εκπέμπουν μια ιδιαίτερη γοητεία.
Όταν ήμουν πιτσιρικάς και τύχαινε, σπάνια βέβαια, να δω κανένα σε καμιά βιτρίνα ή πουθενά αλλού, το χάζευα για λίγο και μετά έφευγα γρήγορα, μιάς και δεν μπορούσα να το αποκτήσω.
Παρ όλ’ αυτά στην ευρύτερη οικογένεια, υπήρχε ένα grundig tk120 με το οποίο ο παππούς μου ηχογραφούσε το βιολί και το λαούτο που έπαιζε, μαζί με τις κόρες του (που ας πούμε ότι τραγουδούσαν) στο σπίτι του στο χωριό.
Με το ίδιο αυτό μηχάνημα έγραφα και γω με το παιδικό μου συγκρότημα rock νιαουρίσματα, πριν από σαράντα χρόνια.
Έκτοτε δεν ξαναβρέθηκα μπροστά σε τέτοιο μηχάνημα και είχα ησυχάσει για πολλά χρόνια, έως ότου χαζεύοντας μια μέρα στο γερμανικό ebay ξαναείδα ένα παρόμοιο και το απέκτησα για συναισθηματικούς λόγους. Μερικές εσωτερικές φωτογραφίες αυτού σας βάζω εδώ κλείνοντας αυτό τον πρόλογο της παρουσίασης.
 

Attachments

  • PA160001.jpg
    PA160001.jpg
    324.9 KB · Views: 261
  • PA160002.jpg
    PA160002.jpg
    323.7 KB · Views: 260
  • PA160009.jpg
    PA160009.jpg
    321.1 KB · Views: 262
  • PA190011.jpg
    PA190011.jpg
    302.7 KB · Views: 257

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Τα συναισθηματικής αξίας αντικείμενα ξεχωρίζουν σε κάθε άνθρωπο.

Το diy θα πρέπει να περιλαμβάνει και τις ιστορικά μηχανήματα, το πως θα τα συντηρήσουμε, πως θα τα αναπαλαιώσουμε.

Να πω ότι βλέπω, εξαιρετικής κατάστασης εσωτερικό...τι έχει γίνει εδώ Στέλιο; Τα χεράκια σου ή έπεσες σε τέτοιο συλλεκτικό κομμάτι;

Να πω και στα μέλη που μας διαβάζουν, ότι σε τέτοιες προσεγγίσεις που δεν υπάρχει καθόλου υλικό στο διαδίκτυο στο "πως να το φτιάξεις", ας μπουν σε έναν μικρό κόπο παρουσιάσης των επιμέρους...παρακαταθήκη για τους υπόλοιπους θα είναι και για το μελλοντικό αναγνώστη...
 
23 December 2007
1,681
Ο βασικός μου σκοπός είναι να παρουσιάσω με λεπτομέρεια την δουλειά που έχω κάνει στα akai GX230D. To Grundig το πήρα σε πολύ καλή κατάσταση. Ισως και να μην είχε ανοιχθεί ποτέ. Φαντάσου οτι οι φωτογραφίες είναι πριν κάνω καν καθαρισμό.
Λειτουργεί άψογα! Το μόνο πρόβλημα είναι οτι μυρίζει λίγο μούχλα, χωρίς να υπάρχει πουθενά εστία και το έχω κλείσει αεροστεγώς σε νάιλον.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Περιέχει μήπως πεπιεσμένο χαρτόνι σε κάποια μέρη του;
Στέλιο, βάλε μέσα σακουλάκια σιλικόνης...έχω την εντύπωση ότι θα τραβήξουν την υγρασία και ταυτογχρόνως θα αφαιρέσουν τις μυρωδιές...
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Εδώ είναι λίγο δύσκολο...σιλικόνη για τις φωνές...δεν νομίζω να γνωρίζω! -bye-
 
23 December 2007
1,681
Μετά το grundig δεν ξανασχολήθηκα πάλι με αυτά και νόμιζα ότι είχα ησυχάσει, έως ότου βρέθηκε κάποιο άλλο και πάλι grundig ξεχασμένο, αυτή τη φορά μιας φίλης της συζύγου μου, η οποία είχε τραγουδήσει σε αυτό κάποια τραγουδάκια γενεθλίων από την παιδική της ηλικία και θα ήθελε πολύ να τα ξανακούσει.
Προσφέρθηκα λοιπόν να το επισκευάσω και εκεί ήταν που ορκίσθηκα να μην ξαναμπλέξω με μπομπινόφωνα, μιάς και με δυσκόλεψε πολύ στην επισκευή.
Το κακό με αυτά είναι ότι κάθε μηχανικό μέρος που πιθανόν να το καταστρέψεις κατά την επισκευή δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό και αν το βρεις θα είναι πανάκριβο.
Άρα γενικά η επισκευή θέλει πολύ προσεκτικές κινήσεις, για να μην την πληρώσεις ακριβά.
Για να μην τα πολυλογώ έπαιξε τελικά, αλλά είχε κάποια προβληματάκια ταχύτητας τα οποία μάλλον οφείλονταν στο γερασμένο pinch roller, που σαν ανταλλακτικό είχε ακριβά, και τελικά δεν το άλλαξα μιάς και η φίλη δεν είχε σκοπό να το ξαναχρησιμοποιήσει , αφού τις ψηφιοποίησα τα αποσπάσματα που ήθελε.
Φυσικά καθαρίστηκε και συντηρήθηκε το μηχανικό και ηλεκτρονικό του μέρος.Φωτογραφίες προ της επισκευής αυτού, ακολουθούν.

Συνεχίζεται.
 

Attachments

  • IMG_1477-b.jpg
    IMG_1477-b.jpg
    243.8 KB · Views: 211
  • IMG_1478-  b.jpg
    IMG_1478- b.jpg
    218.2 KB · Views: 210

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μηχανήματα και αυτά...πιτσιρικάς ήμουν και όταν έβλεπα σε κανένα σπίτι κανένα αξιόλογο ηχοσύστημα με κανένα μπομπινόφωνο, το χάζευα με τις ώρες!
Σπάνιο θέαμα για μένα στο κύκλο των οικογενειακών φίλων και συγγενών!

Παρακολουθώ το νήμα με ιδιαίτερο ενδιαφέρων!
 
23 December 2007
1,681
Όλα καλά ως εδώ, έως ότου μια επίσκεψη στο σπίτι γνωστού εδώ φίλου, με έφερε κοντά αυτή τη φορά σε ένα ΑΚΑΙ GX230D. Ήμασταν αρκετοί εκεί, όλοι από εδώ μέσα και ο οικοδεσπότης μεταξύ άλλων κάποια στιγμή, μας έφερε και τα καμάρια του να τα ακούσουμε. Χρησιμοποιώ πληθυντικό, αφού δεν ήταν ένα αλλά δύο ίδια ΑΚΑΙ καθώς και ένα REVOX A77. Κάποιοι , μεγαλύτεροι σε ηλικία , μεταξύ των οποίων και γω έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, άλλοι μικρότεροι έκαναν το λάθος να προσπαθούν να κάνουν συγκρίσεις για το πώς παίζει σε σχέση με άλλες ψηφιακές ή και αναλογικές πηγές . Τα μαγνητόφωνα γενικά πρέπει να συγκρίνονται, αν και αυτό που λέω δεν μου πολυαρέσει, σε σχέση με το πρωτότυπο που γράφεται σε αυτά και όχι με απόλυτα κριτήρια. Μεγάλο ρόλο παίζει η ποιότητα και η κατάσταση της ταινίας καθώς και το πόσο καλά είναι συντηρημένο και ρυθμισμένο, γιατί δυστυχώς θέλει συχνά ρυθμίσεις , πολύ πιο συχνά και πιο δύσκολα από τα πικάπ ας πούμε.
Εμένα γενικά μου άρεσε πολύ, ίσως γιατί όπως έχω πει το είχα μεράκι.

Συνεχίζεται..
 
Last edited:

Μαρία1

New member
13 June 2019
1
Χαίρετε,γνωρίζει κάποιος κάποιον που να έχει πολυ λογικες τιμές ώστε να καλιμπραριστει ενα ΑΚΑΙ δεκαετίας 70?Αν δεν επιτρεπεται να αναφερθουν καταστήματα ,θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αποστολη πμ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
23 December 2007
1,681
Καλησπέρα Μαρία και καλώς ήλθες!
Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον επαγγελματία που να κάνει επισκευές - ρυθμίσεις μαγνητοφώνων.
Είναι μπελαλίδικη δουλειά αν γίνει σωστά και την αποφεύγουν οι επαγγελματίες του χώρου, ειδικά τώρα που αυτά τα μηχανήματα δεν έχουν εμπορικό ενδιαφέρον.
Το δικό σου τι παρουσιάζει και θέλεις να του κάνεις καλιμπράρισμα; Ποιο μοντέλο είναι;