βοήθειά για σύνδεση nova- καταγραφικού σε όλες τις τηλεοράσεις

dimrho

New member
15 December 2012
12
Καλημέρα,
Θα ήθελα την βοήθειά σας για την παρακάτω σύνδεση.
Σε μία ντουλάπα έχω το κεντρικό καλώδιο της κεραίας και από εκεί με έναν διακλαδωτήρα μοιράζεται σε δύο δωμάτια.
Επίσης στην ίδια ντουλάπα έχω ένα καταγραφικό για κάμερες.
Σε ένα από τα δύο δωμάτια έχω έναν αποκωδικοποίητη της nova
Με ποιον τρόπο μπορώ να τα βλέπω και τις κάμερες και τα κανάλια του Nova και τα κανάλια της κεραίας και στα δύο δωμάτια;
Στο δωμάτιο που βρίσκεται ο αποκωδικοποιητής έχω περάσει εξτρα καλώδιο κεραίας που φτάνει μέχρι την ντουλάπα για να το συνδέσω στο rf out.
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
486
Ν.φθιωτιδος
λιγο δυσκολο αυτο που θες να κανεις σαν θεμα ποιοτητας βεβαια...μπορεις απλα να δωσεις νοβα και καμερες μεσω διαμορφωτων στην υπαρχουσα επιγεια εγκατασταση και να τα βλεπεις ολα.το θεμα ειναι οτι πρεπει να το κανει καποιος που γνωριζει απο ολα αυτα.
χοντρικα θα σου πω περιπου.
στην ντουλαπα στο καταγραφικο πρεπει να μπει διαμορφωτης για να κανει το σημα audio video σε αναλογικη συχνοτητα η οποια μαζι με το rf out της νοβα και την εξοδο του επιγειου ενισχυτη εαν υπαρχει να συνδεονται με τα δυο δωματια.
 

dimrho

New member
15 December 2012
12
Λέω να προσπαθήσω να το κάνω μόνος μου. Έτσι όπως μου το περιγράφεις το σκεφτόμουν και εγώ. έχεις να μου προτείνεις κανένα καλό modulator? επίσης τι μείκτη χρειάζομαι μετά για να τα στείλω στις δύο τηλεοράσεις?
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
486
Ν.φθιωτιδος
κοιτα προσωπικα εχω κανει περιπου τετοια υλοποιηση με απλο διαμορφωτη mistral 40ευρω και χωρις μικτες κλπ....
ξεκινα και οπου βγει....λογικα κατι θα καταφερεις....το θεμα ειναι αν θα εχεις καθαρη η αποδεκτη εικονα στην εξοδο λογω απολειων απο διαμορφωτη μεχρι μπριζες κλπ
 

dimrho

New member
15 December 2012
12
αν είχα μόνο τις καμερες ή μόνο τη nova θα ήταν ευκολο. Τώρα που έχω την επίγεια κεραία, το rf out της nova, το rf out apo to modulator του καταγραφικου πως θα τα ενόσω ολα αυτα? με μίκτη? παρατηρώ οτι καποια modulator όπως αυτό http://www.emimikos.gr/MISTRAL-MOD-DB-0264/ ή https://www.cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=49691 έχουν rf in.

Οπότε αν στο modulator βάλω rf in την επίγεια κεραία και στις RCA εισόδους το καταγραφικό θα πάρω απο το rf out ενα σήμα που θα έχει τα επίγεια κανάλια και τις καμερες. και μετά σε έναν μείκτη να βαλω το rf out του modulator και το rf out της nova και την εξοδο του μείκτη να την στείλω στα δωμάτια?
 

stivi1981

Senior Member
27 October 2008
486
Ν.φθιωτιδος
καλα το πας....εγω προσωπικα δεν θα εβαζα κανεναν μικτη....κανε τις δοκιμες σου με απευθειας ενωση των καλωδιων χωρις μικτες κλπ....γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις ετσι...στο ξαναλεω δουλεια θα κανεις αλλα επειδη ειναι πολλα τα σηματα δεν ξερω τι παρεμβολες θα εχεις στα αναλογικα καναλια Nova-dvr....αν οι ψηφιακοι διαμορφωτες ειχαν μια λογικη τιμη τοτε θα ειχες πολυ καλυτερη εικονα,τωρα με τους αναλογικους θα εχεις θεματα λογικα