NAS4Free και Pioneer N30

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

andrdive

Established Member
19 June 2006
203
Μεταμόρφωση
Καλημέρα,
Εχω ένα πρόβλημα όσον αφορά την συνεργασία του NAS4free και του network player της Pioneer N30.
Ενώ βλέπει στο δίκτυο το server και τα folders, όταν φθάνω στο folder music μου λέει ότι το folder είναι άδειο.
Σε media player τα βλέπει και τα παίζει κανονικά τα αρχεία, τι μπορεί να φταίει;
 

andrdive

Established Member
19 June 2006
203
Μεταμόρφωση
Για να είμαι ειλικρινής δεν το θυμάμαι τώρα, θα μπορέσω να το δω το βράδυ, αλλά μου κάνει εντύπωση ότι βλέπει κανονικά τα folders και τα subfolders και στο folder music δείνει το folder empty.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Σε samba share στο παρελθόν είχα ανάλογο θέμα με άδειους φακέλους. Το πρόβλημα ήταν τα permissions των αρχείων τα οποία ήταν έτσι ορισμένα ώστε να έχει δικαίωμα μόνο ο owner και όχι όλοι οι υπόλοιποι.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω με λεπτομέριες καθώς δεν έχω καμία ιδέα από NAS4Free.

Βέβαια το γεγονός ότι τουλάχιστον μια συσκευή τα βλέπει κανονικά, μάλλον ακυρώνει όσα σου είπα παραπάνω.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
από ένα γρήγορο search ο γούγλης λέει ότι το Ν30 δεν υποστηρίζει smb & nfs αλλά DLNA οπότε κοίτα τα permissions του DLNA server στο nas ώστε να αφήνει το N30 να έχει πρόσβαση στα αρχεία.
Συνήθως ο DLNA server έχει κάποιου να επιλέξεις ποιές συσκευές βάση IP address να έχουν πρόσβαση.
 

andrdive

Established Member
19 June 2006
203
Μεταμόρφωση
DLNA το εχω, αλλά δεν έχει επιλογή για ποιά συσκευή ή IP να εχει πρόσβαση, το περίεργο είναι ότι το folder movies το βλέπει κανονικά με το περιεχομενό του, στο music δεν βλέπει περιεχόμενο