Olympus σειρά TG-2, TG-3...TG-7

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Παρουσιάστηκε η νέα top of the line αδιάβροχη Olympus TG-2 iHS
http://www.dpreview.com/news/2013/01/08/Olympus-TG-2-iHS

TG2-1.jpg
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Olympus TG-3

Γεια σας...
κάποιος φίλος που να είναι κάτοχος της Olympus TG-3 για ανταλλαγή απόψεων τρικ και τιπς

εμένα Βαγγελη , μου έδωσαν την tg-1 μια εβδομαδα μετα που γυρισα απο τις διακοπές:smash:
ετσι το μονο που εκανα για την αδιαβροχοποίηση ήταν να την αφήσω περ μιση ωρα σε μια λεκάνη με νερό:flipout:
έχει πολλά art-filter για καλό παιχνίδι, αλλά όλα τα λεφτά είναι το macro!
ειναι απο τις λιγες olympus που μου άρεσε η ποιότητα του jpg (ετσι κιαλλιος δεν τραβά raw)
επίσης θέλω να την δοκιμάσω σε street "rainy day" μιας και δεν κυκλοφορώ ποτέ με ομπρέλα


όποιος κάτοχος την έχει βουτήξει στα βαθιά ας μας πει εντυπώσεις..
 
29 June 2013
45
Re: Olympus TG-3

Εγώ πριν μερικούς μήνες είχα αγοράσει τη SONY HDR-AS100V για να τραβάω κυρίως μέσα στο ενυδρείο μου, αλλά τελικά δεν κάλυπτε τις ανάγκες μου ούτε στο 10%.
Ένας φίλος μου πρότεινε την TG-3, και ένας άλλος φίλος την αγόρασε άμεσα.
Την δοκίμασα και έπαθα πλάκα, σκοτώνοντας την κυριολεξία την SONY και κατέληξα να έχω και εγώ την Olympus.
Ακόμη την μαθαίνω, αλλά από αυτά που έψαξα και δοκίμασα, ,macro, micro και υποβρύχιες λήψεις, έμεινα ενθουσιασμένος.
Στα "βαθιά" δεν την δοκίμασα ακόμη, αλλά στα 50cm που είναι το ενυδρείο μου, έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.
Ίσως λίγο με προβληματίζει η αργή εστίαση, αλλά θα το ψάξω και αυτό.
 
29 June 2013
45
Re: Olympus TG-3

Έχω παρατηρήσει ότι με το τρέχον υλικολογισμικό (V 1.0) και ας ελπίσω σε μια μελλοντική αναβάθμιση να το διορθώσουν, ότι η κάμερα λειτουργεί μόνο για την προβολή εικόνων όταν συνδέεται με HDMI. Δεν μπορεί να λειτουργήσει δηλαδή ούτε για τη λήψη φωτογραφιών ούτε και βίντεο.
Επίσης με το παρεχόμενο τροφοδοτικό η μηχανή δεν μπορεί να λειτουργήσει για λήψεις, παρά μόνο για προβολή των εικόνων.... πράγμα που το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί η εταιρία σε υποχρεώνει να αγοράσεις κάποιο άλλο τύπο τροφοδοτικού για να μπορέσει να κάνει και λήψεις.
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Olympus TG-3

εμενα αυτο που μου την "σπαει" ειναι οτι ενω την βαζεις στο P και σου λεει οτι μπορεις να αλλαξεις χειροκινητα τις ρυθμισεις, δεν εχει καποιο κουμπι η καποια ροδελα να το κανεις.... δεν εχω και οδηγο χρησεως, λιγο που κοιταξα στο ινερνετ δεν βρηκα κατι....:7SFGSFG:
 

MoDis

Supreme Member
20 June 2006
3,660
στον κοσμο μου...
Re: Olympus TG-3

εμενα αυτο που μου την "σπαει" ειναι οτι ενω την βαζεις στο P και σου λεει οτι μπορεις να αλλαξεις χειροκινητα τις ρυθμισεις, δεν εχει καποιο κουμπι η καποια ροδελα να το κανεις.... δεν εχω και οδηγο χρησεως, λιγο που κοιταξα στο ινερνετ δεν βρηκα κατι....:7SFGSFG:



http://www.olympus.co.jp/en/support/imsg/digicamera/download/manual/tg.cfm
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Olympus TG-3

ευχαριστω για το λινκ, το ειχα κατεβασει και γω, αλλα δυστυχος πιο σοφο δεν με εκανε.... απολυτος καμια πληροφορια για το menu P
(μαλλον ειναι σφαλμα του firmware)

edit: εννοω να αλλαζω χειροκινητα το διαφραγμα/χρονο
 
29 June 2013
45
Re: Olympus TG-3

Το διάφραγμα μπορείς να το αλλάζεις από το μενού Α
Για την ταχύτητα δεν ξέρω αν είναι εφικτό να την αλλάξεις από κάποιο μενού..... απ όσο έψαξα δηλαδή.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Last edited:

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Olympus TG-3 και η νέα TG4

Και πάνω που έλεγα να πάρω την TG-3 :violent-smiley-030:
Οπότε μένω με την TG-2 μέχρι νεωτέρας...
 

partisan

Supreme Member
3 June 2014
3,752
Re: Olympus TG-3 και η νέα TG4

στο rajala ειχε προσφορα την tg-3 στα 190 ευρα...
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
Re: Olympus TG-3 και η νέα TG4

Να πανε να απαυτωθουναι. Ολοι τους. :ADFADF1:

πληρωσα το 2012 την TG-1 400 ευρα
 

peperr

AVClub Addicted Member
25 May 2011
1,532
Marathon Lake
Re: Olympus TG-3 και η νέα TG4

Να μας ξενερώσω λίγο όλους μαζί, λέγοντας ότι η TG-2 έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας από την TG-3;
Βαράτε....