Samsung ue48h6200 vs Panasonic TX-48AS640E(Γιατί μόνο σε τόσο λίγα μαγαζία;)

griper

New member
25 January 2015
23
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.

Μετά από μεγάλη έρευνα αγοράς, κατέληξα στα εξής δύο μοντέλα:
Samsung ue48h6200 & Panasonic TX-48AS640E

Το budget είναι 600Euro ταβάνι και με ενδιαφέρουν κυρίως αθλητικά και ταινίες, γι'αυτό έχω αποκλείσει οτιδήποτε είναι κάτω από 100Hz πραγματικά.

Έχω έναν μεγάλο ενδιασμό για τους μικρούς υπότιτλους την Panasonic TX-48AS640E. Δεν έχω τη δυνατότητα για να την δω από κοντά.
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Επίσης, γιατί η Panasonic υπάρχει σε ελάχιστα μαγαζιά;; Γιατί δεν προτιμάται από άλλες αλυσίδες; Απ'όσο είδα στον τσιγκούνη και επειδή ενδιαφέρομαι για αγορά από φυσικό μαγαζί, έχω τη δυνατότητα μόνο από ένα. Αντιθέτως για τη Samsung έχω περισσότερες επιλογές αγοράς από φυσικά μαγαζιά.

Εσείς ως ειδικοί. βάσει των προτιμήσεων αλλά και των ενδιασμών μου, τι μου προτείνεται;

Σας ευχαριστώ
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Η as640 είχε βγεί σε προσφορά απο τους μεγάλους και εξαντλήθηκε. Ρώτα στη panasonic αν και πότε θα ξαναφέρουν. Αν υπάρχουν και οι 2, οι διαφορές τους είναι μικρές και πρέπει να τις δείς από κοντά και να κρίνεις μόνος σου
 

griper

New member
25 January 2015
23
Η as640 είχε βγεί σε προσφορά απο τους μεγάλους και εξαντλήθηκε. Ρώτα στη panasonic αν και πότε θα ξαναφέρουν. Αν υπάρχουν και οι 2, οι διαφορές τους είναι μικρές και πρέπει να τις δείς από κοντά και να κρίνεις μόνος σου

Ευχαριστώ για την απάντηση, γιατί το είχα απορία.

Όσον αφορά τους υπότιτλους; Κάποιος κάτοχος της Panasonic;

Επίσης, βλέπω συγκριτικά της συγκεκριμένης Panasonic με τη Samsung 48" h6400 και όχι με την h6200 που είναι στα ίδια χρήματα. Αξίζει η h6200(για αθλητικά κυρίως);
 

antonmone

Senior Member
15 October 2012
576
Ευχαριστώ για την απάντηση, γιατί το είχα απορία.

Όσον αφορά τους υπότιτλους; Κάποιος κάτοχος της Panasonic;

Επίσης, βλέπω συγκριτικά της συγκεκριμένης Panasonic με τη Samsung 48" h6400 και όχι με την h6200 που είναι στα ίδια χρήματα. Αξίζει η h6200(για αθλητικά κυρίως);

Η 55αρα μονο εχει εξαντληθει,η 48αρα υπαρχει ακομη.Οσο για τους υποτιτλους δεν ειναι τιποτα φοβερο,δεν ειναι προβλημα απλα επειδη οσοι την εχουμε επειδη δεν βρηκαμε καποιο σοβαρο μειονεκτημα πχ clouding, την ψειριζουμε και πρωτος απ ολους εγω....οι υποτιτλοι βλεπονται κανονικα,απλα θα μπορουσε να υπαρχει ρυθμιση για το μεγεθος τους!Η τηλεοραση ειναι παρα πολυ καλη και σε πολυ καλη τιμη ειδικα η 55αρα!
 

griper

New member
25 January 2015
23
Η 55αρα μονο εχει εξαντληθει,η 48αρα υπαρχει ακομη.Οσο για τους υποτιτλους δεν ειναι τιποτα φοβερο,δεν ειναι προβλημα απλα επειδη οσοι την εχουμε επειδη δεν βρηκαμε καποιο σοβαρο μειονεκτημα πχ clouding, την ψειριζουμε και πρωτος απ ολους εγω....οι υποτιτλοι βλεπονται κανονικα,απλα θα μπορουσε να υπαρχει ρυθμιση για το μεγεθος τους!Η τηλεοραση ειναι παρα πολυ καλη και σε πολυ καλη τιμη ειδικα η 55αρα!

Πραγματικά έχω σχεδόν καταλήξει στην Panasonic as640 48", αλλά επειδή δεν έχω δυνατότητα να την ελεγξω από κοντά, δεν βρήκα τίποτα άλλο αρνητικό. Οι υπότιτλοι δεν έχουν κανένα γκρι φόντο όπως διαβάζω για τις Sony, έτσι;

Φίλε μου, σου στέλνω σε pm το email μου μήπως μπορέσεις να μου στείλεις ένα πολύ μικρό βιντεάκι από την tv σου για να δω την αναλογία των υποτιτλων. Πόσες ίντσες tv έχεις; Και όποιος άλλος φίλος μπορεί, ας μου στείλει ένα pm.
 

antonmone

Senior Member
15 October 2012
576
Πραγματικά έχω σχεδόν καταλήξει στην Panasonic as640 48", αλλά επειδή δεν έχω δυνατότητα να την ελεγξω από κοντά, δεν βρήκα τίποτα άλλο αρνητικό. Οι υπότιτλοι δεν έχουν κανένα γκρι φόντο όπως διαβάζω για τις Sony, έτσι;

Φίλε μου, σου στέλνω σε pm το email μου μήπως μπορέσεις να μου στείλεις ένα πολύ μικρό βιντεάκι από την tv σου για να δω την αναλογία των υποτιτλων. Πόσες ίντσες tv έχεις; Και όποιος άλλος φίλος μπορεί, ας μου στείλει ένα pm.

Οχι δεν εχουν γκρι φοντο,εχεις πμ...
 

griper

New member
25 January 2015
23
Τελικά οι υπότιτλοι στην Panasonic την 48αρα μου φάνηκαν μικροί ειδικά αν έχεις κ μυωπία.

Στην 6200 είδα τηλεοπτικό σήμα και απογοητευτικό,μου φάνηκε ότι είχε μια θολούρα. Δεν είχε κάποιο κανάλι ποδόσφαιρο για να κρίνω καλύτερα.

Και οι 2 σε Full HD μου φάνηκαν εξαιρετικές.

Το θέμα είναι με ΟΤΕ TV(όχι σε HD) τι γίνεται; Γιατί δεν μπόρεσα να το δω.
Συγκεκριμένα για ποδόσφαιρο,ταινίες,ντοκιμαντέρ.

Η για κανένα champions League με τηλεοπτικό σήμα SD;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Στα 600 ευρώ ήταν διαθέσιμη πριν από μερικούς μήνες η Sony W705. Ίσως προκύψει κάποια νέα προσφορά σύντομα.
 

griper

New member
25 January 2015
23
Sony KDL50W705 & 705Β διάφορες? SOS

Ήμουν έτοιμος να κλείσω την Sony KDL50W705 και παρατήρησα ότι οπουδήποτε αλλού κι αν την είδα είχε ένα Β στο τέλος, σε μερικά είχε ΒΒ. Τι σημαίνει αυτό;

Την θέλω για ΟΤΕ TV,αθλητικά κ ταινίες.

Είναι 100HZ πραγματικά;

Smart κ 3D δεν με ενδιαφέρουν

Αν γίνεται μέχρι τις 21:00 για να την προλάβω...σας ευχαριστω
 

tpap

New member
18 December 2014
63
Re: Sony KDL50W705 & 705Β διάφορες? SOS

Οι σόνυ w...b είναι φετινά μοντέλα(περσινά πλέον μιας και είναι του '14).
Οπότε μην σκαλώνεις,προχώρα άφοβα στην αγορά.
Τα μοντέλα με κατάληξη a,ήταν του '13 και υποδεέστερα του '14 όπως αυτή που κοιτάς.Δεν είναι πάντως απαραίτητο τα καταστήματα να γράφουν το b,διότι έτσι κι' αλλιώς μόνο αυτές υπάρχουν πλέον.
 

griper

New member
25 January 2015
23
Samsung 48h6200 vs Sony 50w705 Αθλητικά, ταινίες, τηλεοπτικό?

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα. Κύρια χρήση, αθλητικά, ταινίες αλλά και τηλεοπτικό περιεχόμενο.
Είδα από κοντά την 6200 και με απογοήτευσε στο τηλεοπτικό, σε HD περιεχόμενο και οι 2 μου φάνηκαν πολύ καλές. Και οι 2 είναι 100Hz και δεν με ενδιαφέρει το 3D και το smart.

Θα πήγαινα καρφί για τη Sony, αλλά κολλάω με το light bleeding και το clouding που διαβάζω σε διάφορα threads.
Σε ποια από τις 2 έχω λιγότερες πιθανότητες να συναντήσω προβλήματα;

Και οι 2 μου φαίνονται εξαιρετικές, με καλύτερη τη Sony στο τηλεοπτικό και να υστερεί πολύ σε αυτόν τον τομέα η Samsung. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους, δεν με ενδιαφέρουν.

Περιμένω την άποψη σας και τις εμπειρίες σας....Σας ευχαριστώ
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Samsung 48h6200 vs Sony 50w705 Αθλητικά, ταινίες, τηλεοπτικό?

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο μοντέλα. Κύρια χρήση, αθλητικά, ταινίες αλλά και τηλεοπτικό περιεχόμενο.
Είδα από κοντά την 6200 και με απογοήτευσε στο τηλεοπτικό, σε HD περιεχόμενο και οι 2 μου φάνηκαν πολύ καλές. Και οι 2 είναι 100Hz και δεν με ενδιαφέρει το 3D και το smart.

Θα πήγαινα καρφί για τη Sony, αλλά κολλάω με το light bleeding και το clouding που διαβάζω σε διάφορα threads.
Σε ποια από τις 2 έχω λιγότερες πιθανότητες να συναντήσω προβλήματα;

Και οι 2 μου φαίνονται εξαιρετικές, με καλύτερη τη Sony στο τηλεοπτικό και να υστερεί πολύ σε αυτόν τον τομέα η Samsung. Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά τους, δεν με ενδιαφέρουν.

Περιμένω την άποψη σας και τις εμπειρίες σας....Σας ευχαριστώ
Αν δε σε ενδιαφέρει το 3D πας σε sony 50W705. Είναι 2 ίντσες μεγαλύτερη, για το τηλεοπτικό τα είδες μόνος σου και όσο αφορά το πρόβλημα που λες, εκτός του ότι είναι και θέμα τύχης ( λίγο πολύ όλες έχουν ) τουλάχιστον εδώ μέσα , σχετικά προβλήματα έχουν αναφερθεί για φέτος ( 2014 ) τα λιγότερα σε σονυ.
 

griper

New member
25 January 2015
23
Μάλλον για την 50w705 με βλέπω.σκέφτομαι πριν την αγορά να ζητήσω να τη βάλουν σε λειτουργία.τι test μπορώ να κάνω π.χ. Για clouding,light bleeding, banding και τι πρέπει να προσέξω;