Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
23,579
Αθήνα
Να ρωτήσω κάτι...

Υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ ενισχυτών Α τάξης και ενισχυτών Α-Β τάξης;

Τι θέλω να πώ; Λέμε π.χ. ότι ένας τραντζιστοράτος ενισχυτής είναι π.χ. 2 Χ 300 watt σε τάξη Α-Β. Μπορούμε να πούμε ότι αυτός είναι π.χ. 2 Χ 20watt σε τάξη Α (τα νούμερα είναι τυχαία) ή αν δεν είναι καραδηλωμένος από το εργοστάσιο ότι είναι τάξη Α , δεν ισχύει τίποτα;

Αν ισχύει τελικά αντιστοιχία πως μετριέται ; (ότι π.χ. τα 300 watt σε Α-Β, είναι π.χ. 20 watt σε τάξη Α και όχι 30)
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Οχι Τάσο δεν μπορεί να υπάρξει τέτοια αντιστοιχία.

Για να το καταλάβεις θα πρέπει να εξηγήσουμε τις τάξεις. Ας το κάνουμε μ ένα παράδειγμα.

Στο παράδειγμα θα χρησιμοποιήσουμε την διάταξη push-pull που αφορά το 99.9% των τρανζιστοράτων ενισχυτών που αναφέρεις και στο μήνυμα σου.

Εχουμε λοιπόν ένα πριόνι με δύο χερούλια στα άκρα και κόβουμε ένα δένδρο (παρακαλώ για κατανόηση απ τους οικολόγους).
Τάξη Α είναι, όταν για όλο το μήκος που εσύ τραβάς, εγώ σπρώχνω και το ανάποδο.
Τάξη Α-Β είναι, όταν για κάποιο μήκος που εσύ τραβάς εγώ σπρώχνω και για το υπόλοιπο αφήνω το χερούλι και ξεκουράζομαι, και το ανάποδο.
Τάξη Β είναι, όταν εσύ τραβάς για όλο το μήκος κι εγώ αφήνω το χερούλι και ξεκουράζομαι, και το ανάποδο.

Στις υπόλοιπες τάξεις άφησε την φαντασία σου να οργιάσει πχ μπορούμε να χρησιμοποιούμε μόνο κάποιο μήκος απ το πριόνι (ενώ θα έπρεπε να το χρησιμοποιούμε όλο) κτλ.

Οπως ίσως καταλαβαίνεις το πόσο Α έχεις σε έναν ΑΒ το ξέρεις μόνο ο κατασκευαστής ή κάποιος που θα αναλύσει το κύκλωμα.
 
Last edited:

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Να ρωτήσω κάτι...

Υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ ενισχυτών Α τάξης και ενισχυτών Α-Β τάξης;

Τι θέλω να πώ; Λέμε π.χ. ότι ένας τραντζιστοράτος ενισχυτής είναι π.χ. 2 Χ 300 watt σε τάξη Α-Β. Μπορούμε να πούμε ότι αυτός είναι π.χ. 2 Χ 20watt σε τάξη Α (τα νούμερα είναι τυχαία) ή αν δεν είναι καραδηλωμένος από το εργοστάσιο ότι είναι τάξη Α , δεν ισχύει τίποτα;

Αν ισχύει τελικά αντιστοιχία πως μετριέται ; (ότι π.χ. τα 300 watt σε Α-Β, είναι π.χ. 20 watt σε τάξη Α και όχι 30)

Πολύ καλή ερώτηση Τάσο
Αν και είχαμε αναφέρει πολλά στο πάλαι ποτέ avforum . ευκαιρία είναι να ξαναπούμε 2-3 πράγματα
Θα προσπαθήσω να τα γράψω όσο πιο απλά και περιεκτικά γίνεται και στήν πορεία να χρειαστεί με τήν συζήτηση , θα μάς δωθεί η ευκαιρία να κάνουμε διευκρινίσεις

Λοιπον Τάξη Α , λέμε αυτή τήν Τάξη που ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΦΟΡΤΙΟ ή ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΙΟΥ (αυξομείωση τής αντίστασης και τής φάσης τής εμπέδησης , ανάλογα με τήν συχνότητα - πράγμα πολύ συνηθισμένο για το 99% των ηχείων ) , ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΗΡΕΜΙΑΣ (ΠΟΛΩΣΗΣ ...κλπ idle ....)
Στήν ουσία της αυτή η τάξη (Α) δουλεύει ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΑ ΙΣΧΥΟΣ ΝΑ "ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΟΥΝ" εφόσον είναι μιά τοπολογία Push-pull , είτε με λάμπες , είτε με ημιαγωγούς (δέν αναφερόμαστε σε τοπολογίες SE , Γιατί αυτές εκ τώ πραγμάτων είναι υποχρεωτικά Ταξη Α - εδώ μόνη περίπτωση είναι η τάξη Α2 , ένα ας πούμε "ξεχείλωμα" τών ορίων λειτουργίας απο πλευράς χαρακτηριστικών για να πάρουμε λίγο παραπάνω ισχύ , αλλά δέν είναι επι του παρόντος )

Τάξη ΑΒ , ουσιαστικά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ , απλά ας πούμε οτι ονομάστηκε έτσι μιά εκδοχή που είναι Βελτιστοποιημένη ΤΑΞΗ Β
Η τάξη Β , είναι η τάξη που δουλεύει στο κατώτατο οριο ΠΟΛΩΣΗΣ / ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα φαινόμενο (οχι καλός συγχρονισμός του ανοιγοκλεισίματος τών εξαρτημάτων ισχύος σε κάποιες περιπτώσεις ) το οποίο δημιουργεί τήν γνωστή παραμόρφωση διάβασης (Crossover Distortion)
OMΩΣ Αυτη η κατάσταση είναι πλέον παρελθόν για τίς σοβαρές σχεδιάσεις ....
(αυτά επι του παρόντος σε αυτό το κομμάτι )

Η Τάξη λοιπόν Β μετουσιώνεται στήν ΠΛΟΥΣΙΑ ΤΑΞΗ Β ή ΑΒ , με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε με το πλούσιο ρεύμα ηρεμίας να καταφέρνει να ξεπερνά με ΕΠΙΤΥΧΗ τρόπο κάποια απο τα προβλήματα τής απλής φτωχής Β


Λίγη Ουσία μέσα απο τήν θεωρία
Στήν πραγματικότητα ΟΣΟ ΚΑΙ ΠΛΟΥΣΙΑ ΝΑ ΕΊΝΑΙ Η ΑΒ ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ Α ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΕΥΘΕΙΑΣ ΦΟΡΤΟΥ , δηλαδή δέν σχεδιάστηκε για να εχει χαρακτηριστικές καμπύλες τάξης Α και έτσι δέν είναι ταξη Α

1) Σχεδόν κανένας ενισχυτής στερεάς κατάστασης πάνω απο 50-80W ,, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ εκ τών πραγμάτων να είναι τάξη Α

2) Ακόμα και κάποιοι μικροί ενισχυτές που λένε οτι είναι τάξη Α , ουσιαστικά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ , παραδείγματα πολλά με πρώτο και καλύτερο τον πάλαι ποτέ MF A1 , έτσι λοιπόν έχουμε πολλούς ενισχυτές σε πλούσια ΑΒ , άλλωτε πιο πλούσια και άλλωτε λιγότερο πλούσια , ανάλογα τίς ψύκτρες , τα τροφοδοτικά και τήν σχεδίαση / ισχύ - ικανότητα οδήγησης και διαχείρισης ενέργειας

3) Παρόλο που γενικώς είναι αποδεκτό οτι η Τάξη Α , έχει τον καλύτερο ήχο , η ουσία βρίσκεται στή σχεδίαση και το τροφοδοτικό ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ , όπως έχει αποδειχθει πολλές φορές απο μεγάλες ή μικρότερες εταιρείες

4) Ο ήχος λοιπόν μιάς συσκευής ΔΕΝ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΉΝ ΑΝΥΠΑΡΞΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΔΙΑΒΑΣΗΣ , υπάρχουν ένα σωρό άλλες παράμετροι

5) Οι πιο κοντινοί σε πραγματικά χαρακτηριστικά Α που να έχουν και κάποια ισχύ και ένα ικανό DF για να οδηγήσουν τήν πλειονότητα τών φορτίων (ηχείων) , είναι οι γνωστοί λαμπάτοι PP (με ανάδραση) με 2-6 λάμπες στο κανάλι και ισχύ απο 35-90W σε Α

...αυτά πρός ώρας και το συζητάμε το θέμα .....

Καλημέρα
 
Last edited:
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Για πάμε λοιπόν.

Καθαρόαιμοι ενισχυτές τάξης Α είναι μόνο λαμπάτοι; (μπορεί κάποιος π.χ. μπορεί να μην θέλει να μπει στην λογική και στα τερτίπια που έχουν οι λάμπάτοι).

Αφού λοιπόν οι ενισχυτές με τάξη Α είναι ομολογουμένως καλύτεροι, γιατί δεν βγαίνουν όλοι οι ενισχυτές ΜΟΝΟ σε τάξη Α; λόγω μόνο κόστους; ή υπάρχουν μειονεκτήματα και στην τάξη Α που δεν φαίνονται εκ πρώτης όψεως;
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Ενας πρωτος λογος ειναι οτι τα πολλα βατ δε μπορουν να βγουν σε ταξη Α. Ετσι ενα ηχειο με πολυ χαμηλη ευαισθησια (π.χ. μαγκνεπαν) δε μπορει να οδηγηθει σε ικανοποιητικες σταθμες. Μετα το κοστος κατασκευης ειναι πολυ μεγαλυτερο.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Απάντηση: Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Καθαρόαιμοι ενισχυτές τάξης Α είναι μόνο λαμπάτοι; (μπορεί κάποιος π.χ. μπορεί να μην θέλει να μπει στην λογική και στα τερτίπια που έχουν οι λάμπάτοι).

Οχι, δεν είναι μόνο οι λαμπάτοι. Που κι αυτοί δεν είναι τάξη Α οι περισότεροι. Τάξη Α είναι υποχρεωτικά (αλλά όχι μόνο) όσοι είναι Single Ended. Single Ended απλά σημαίνει ότι έχουν ένα εξάρτημα (λάμπα ή τρανζίστορ μόνο του ή πολλά παράλληλα) για να ενισχύσει όλο το σήμα.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Αφού λοιπόν οι ενισχυτές με τάξη Α είναι ομολογουμένως καλύτεροι, γιατί δεν βγαίνουν όλοι οι ενισχυτές ΜΟΝΟ σε τάξη Α; λόγω μόνο κόστους; ή υπάρχουν μειονεκτήματα και στην τάξη Α που δεν φαίνονται εκ πρώτης όψεως;

Μόνο λόγο κόστους, όγκου, βάρους και ότι αυτά συνεπάγονται.
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Μάλιστα.

Από την ανάποδη ισχύει; Δηλαδή μπορούμε να πούμε ότι ένας ενισχυτής 2 Χ 50watt τάξη Α αποδίδει σαν π.χ. 2 Χ 300watt τάξη ΑΒ; ή και και πάλι είναι άτοπο; Δεν μπορεί ρε παιδιά κάποια σύγκριση θα πρέπει να υπάρχει :chinscratch: Ενισχυτές είναι και οι δύο.

Από την άλλη, έχω ακούσει πάλι να λένε ότι ο τάδε ενισχυτής τα πρώτα π.χ. 20 watt τα βγάζει σαν τάξη Α και τα υπόλοιπα σαν τάξη ΑΒ . Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μαρκετίστικο κόλπο;
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Υπαρχουν ενισχυτες που τα πρωτα βατ τα βγαζουν σε ταξη Α και τα υπολοιπα σε Α-Β. Το μαρκετιστικο κολπο ειναι τα ποσα ειναι αυτα. Αυτοι νομιζω ειναι και η καλυτερη λυση για καποιον που δεν εχει ευαισθητα ηχεια.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Η ταξη Α δεν αλλαζει την αντιστοιχια βατ και ευαισθησιας ηχειου. Με αυτη την εννοια ενας 20 βατ σε ταξη Α ειναι σαν εναν 20 βατ σε Α-Β.
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Απάντηση: Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Μάλιστα.

Από την ανάποδη ισχύει; Δηλαδή μπορούμε να πούμε ότι ένας ενισχυτής 2 Χ 50watt τάξη Α αποδίδει σαν π.χ. 2 Χ 300watt τάξη ΑΒ; ή και και πάλι είναι άτοπο; Δεν μπορεί ρε παιδιά κάποια σύγκριση θα πρέπει να υπάρχει :chinscratch: Ενισχυτές είναι και οι δύο.

Οχι (σ έχω πήξει στα οχι). Η ισχύς είναι ισχύς, τέλος. Ενας 300άρης σε ΑΒ θα είναι 6 φορές έναν 50 σε Α. Αν το αυτί δεν σηκώνει τον 300άρη ΑΒ ενώ σηκώνει τον 50άρη Α είναι μια άααααλλη κουβέντα που μόνο ένα μικρό μέρος της είναι η τάξη λειτουργίας.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΤΑΣΟΣ said:
Από την άλλη, έχω ακούσει πάλι να λένε ότι ο τάδε ενισχυτής τα πρώτα π.χ. 20 watt τα βγάζει σαν τάξη Α και τα υπόλοιπα σαν τάξη ΑΒ . Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι μαρκετίστικο κόλπο;

Ισχύει, δεν είναι κόλπο. Κόλπο μπορεί να είναι τα νούμερα. Δηλαδή πόσα δηλώνει ότι είναι σε Α.
 
Δηλαδή στον CODA μου δεν είναι και τα 100 βάττια σε κλάση Α???? :twoguns:
ΑΙΣΧΟΣ! :slapface:
ΝΤΡΟΠΗ! :violent-smiley-030:

Τώρα που το'φερε η κουβέντα, πες μου λίγο για τον CODA ρε συ Μανώλη (ή Μανώλη, όποιος απο τους δυο θέλει)
 
Πάντως μια που άνοιξε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα ο Τάσος, να πω κι εγω την άποψή μου:

Παλιότερα όταν ψάχναμε για ενισχυτές ακούγαμε "Κλάση Α" και τρελλαινόμασταν!
"ΠΩΠΩ ρε συ! Κλάση Α το εργαλείο? Πρέπει να παίζει τζαμάτα!"
Και να μην έπαιζε, εμείς πάλι σαλιώναμε το πάτωμα μόνο και μόνο στη θέα του εργαλείου.

Μετά από πολλά χρόνια, ήρθε η απομυθοποίηση για μένα.
Έβγαλα την τάξη Α, έβαλα έναν πιο δυνατό επαγγελματικό τάξη ΑΒ και έχασα πάσα ιδέα για το τι γνωρίζω, για το τι μπορώ να περιμένω, για το ποιος είμαι και τι κάνω στον μάταιο τούτο κόσμο.

Καλή η κλάση Α παλληκάρια, αλλά μη τρελλαίνεστε και τελείως.
Μπορεί να υπάρχουν άλλες παράμετροι που να μετράνε πολύ περισσότερο στο σύστημά σας.

Είπαμε: open ears!
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

Morfeas said:
Οχι (σ έχω πήξει στα οχι). Η ισχύς είναι ισχύς, τέλος. Ενας 300άρης σε ΑΒ θα είναι 6 φορές έναν 50 σε Α. Αν το αυτί δεν σηκώνει τον 300άρη ΑΒ ενώ σηκώνει τον 50άρη Α είναι μια άααααλλη κουβέντα που μόνο ένα μικρό μέρος της είναι η τάξη λειτουργίας.



Ισχύει, δεν είναι κόλπο. Κόλπο μπορεί να είναι τα νούμερα. Δηλαδή πόσα δηλώνει ότι είναι σε Α.

Και σε τι αντισταση φορτιου (καθοριστικο!)!
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Απάντηση: Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

Κακαλιός Στέργιος said:
Πάντως μια που άνοιξε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα ο Τάσος, να πω κι εγω την άποψή μου:

Παλιότερα όταν ψάχναμε για ενισχυτές ακούγαμε "Κλάση Α" και τρελλαινόμασταν!
"ΠΩΠΩ ρε συ! Κλάση Α το εργαλείο? Πρέπει να παίζει τζαμάτα!"
Και να μην έπαιζε, εμείς πάλι σαλιώναμε το πάτωμα μόνο και μόνο στη θέα του εργαλείου.

Μετά από πολλά χρόνια, ήρθε η απομυθοποίηση για μένα.
Έβγαλα την τάξη Α, έβαλα έναν πιο δυνατό επαγγελματικό τάξη ΑΒ και έχασα πάσα ιδέα για το τι γνωρίζω, για το τι μπορώ να περιμένω, για το ποιος είμαι και τι κάνω στον μάταιο τούτο κόσμο.

Καλή η κλάση Α παλληκάρια, αλλά μη τρελλαίνεστε και τελείως.
Μπορεί να υπάρχουν άλλες παράμετροι που να μετράνε πολύ περισσότερο στο σύστημά σας.

Είπαμε: open ears!

Στέργιε, αν κρατήσουμε την κουβέντα σε τάξη εεε στις τάξεις ήθελα να πω, θα σε ρωτήσω, τι θα γινόταν αν δοκίμαζες έναν τόσο δυνατό τάξη Α όσο ο ΑΒ; Δεν το ξέρεις, οπότε -bye-

ΥΓ: Αλλο τα 200 άλογα απο 5 λίτρα και άλλα απο 1.8 λίτρα. Και όπως είχε πει παλιότερα ο συνάδελφος ΘεοΘάν τα κυβικά δεν κρίβονται.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

Morfeas said:
Στέργιε, αν κρατήσουμε την κουβέντα σε τάξη εεε στις τάξεις ήθελα να πω, θα σε ρωτήσω, τι θα γινόταν αν δοκίμαζες έναν τόσο δυνατό τάξη Α όσο ο ΑΒ; Δεν το ξέρεις, οπότε -bye-

ΥΓ: Αλλο τα 200 άλογα απο 5 λίτρα και άλλα απο 1.8 λίτρα. Και όπως είχε πει παλιότερα ο συνάδελφος ΘεοΘάν τα κυβικά δεν κρίβονται.

Σωστός ο Μόρφιου.

Αλλά επειδή στην Ελλάς του 2006 το 99% των ανθρώπωνε που ασχολούνται με τον "ήχο" τα μετράει τα ευρά, ας κάνουμε μια φιζιμπίλιτυ στάντι:

έχμε και λέμε:

Τα 100 βάττια κλάσης Α δε μας κάνουν.
Θέλουμε πάνω από 200, τα οποία τα βρήκαμε σε τάξη ΑΒ.
Βασικά, μονομπλοκέ βρήκαμε αρκετά παραπάνω από όσα πιθανόν να χρειαζόμεθα (καμιά 700 στα 8 όμια).

Μιλάω πάντα για το δικό μου σύστημα, με τα μάγκνεπαν 1.6.

Για να βρω ενισχυτάουα με 250βάττια ανά κανάλι στα 8 τουλάχιστον σε κλάση Α, πόσα πρέπει να στάξω?
Και αφού δεν έχει κλάση Α με 200+ βάττια, πως θα τα συγκρίνωμεν?

μούμπλε-μούμπλε-μούμπλε....
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

Κακαλιός Στέργιος said:
Σωστός ο Μόρφιου.

Αλλά επειδή στην Ελλάς του 2006 το 99% των ανθρώπωνε που ασχολούνται με τον "ήχο" τα μετράει τα ευρά, ας κάνουμε μια φιζιμπίλιτυ στάντι:

έχμε και λέμε:

Τα 100 βάττια κλάσης Α δε μας κάνουν.
Θέλουμε πάνω από 200, τα οποία τα βρήκαμε σε τάξη ΑΒ.
Βασικά, μονομπλοκέ βρήκαμε αρκετά παραπάνω από όσα πιθανόν να χρειαζόμεθα (καμιά 700 στα 8 όμια).

Μιλάω πάντα για το δικό μου σύστημα, με τα μάγκνεπαν 1.6.

Για να βρω ενισχυτάουα με 250βάττια ανά κανάλι στα 8 τουλάχιστον σε κλάση Α, πόσα πρέπει να στάξω?
Και αφού δεν έχει κλάση Α με 200+ βάττια, πως θα τα συγκρίνωμεν?

μούμπλε-μούμπλε-μούμπλε....
Το 99% των ανθρωπων που ασχολειται με ηχο δεν εχει μαγκνεπαν ομως:flipout:
 
17 June 2006
23,579
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

Morfeas said:
Ισχύει, δεν είναι κόλπο. Κόλπο μπορεί να είναι τα νούμερα. Δηλαδή πόσα δηλώνει ότι είναι σε Α.

Ωραία. Αφού είναι έτσι λοιπόν, ποιός τρόπος υπάρχει για να μετρήσουμε πόσα από τα watt που λέει ότι βγάζει είναι σε τάξη Α;
 

πανκροκ

AVClub Enthusiast
17 June 2006
783
ΠΑΤΡΙΔΑΑ!!!!!
για να παρεις 250 βαττια σε Α θα πρεπει το καθε μονομπλοκι να στο φερουν σπιτι με περονοφορο. οι ψυκτρες θα ζυγιζουν καμια 150αρα κιλα και οι μετασχηματιστες αλλα 70.
ε για 400 κιλα χαιεντ δε θα σταξεις τουλαχιστον 20χιλιαρικα?
ο κοντας λογικα πρεπει να ειναι καμια 40αρα βαττ σε ταξη Α στα 8.
παντως σκεφτειτε οτι με τα 16 βαττ του usher σε ταξη Α τα ηχεια μου στον χωρο μου μπορουν να μας δωσουν 103 ντιμπια , αρκετα για μια μη γκαζιαρικη ακροαση ...
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Υπάρχει αντιστοιχία Α τάξης και Α-Β ;

Κακαλιός Στέργιος said:
Τα 100 βάττια κλάσης Α δε μας κάνουν.

Ας πρόσεχες -bye-

Ξέρω κάτι λαμπάκια 250Watt SET. Ψήνεσαι;