AMOI ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.......

george1973gr

Established Member
19 June 2006
158
Thessaloniki
Να μαι παλι εδω μετα απο λιγες μερες απουσια λογω φορτου εργασιας. Αυτη την στιγμη παλι "καιγομαι" αλλα ειπα να μοιραστω τον πονο μου μαζι σας. Εβλεπα τηλεοραση στην καταπληκτικη Amoi εχθες το βραδυ και κατα τις 01:00 που αρχισε να με πιανει ο υπνος την κλεινω και πεφτω ξερος........Ξυπναω το πρωι , κανω καφεδακι παω να ανοιξω την Amoi και.........τιποτα. Δεν αναβε καν το led στο μπροστα μερος της οθονης...........Ξαφνικα μεσα σε μια νυχτα η Amoi δεν ειχε ρευμα.......τσεκαρω τα καλωδια , τις πριζες , τα παντα . Την κλεινω , την ξανανοιγω ......τιποτα . Θα ερθουν αυριο να την παρουν απο το service ................o Θεος βοηθος..............
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Ψυχραιμια. Μπορει να ειναι και μονο μια ασφαλεια !
 

george1973gr

Established Member
19 June 2006
158
Thessaloniki
Re: Απάντηση: AMOI ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.......

Μιχάλης Κορ. said:
Προφανώς κάτι κάηκε!?!?! Δεν ξέρω, μόνο καλά ξεμπερδέματα φίλε μου.


Αναθεμα αν ξερω τι εγινε.......να σαι καλα και παλι φιλε Μιχαλη. Διαβασα και τα post που εχεις κανει για το συνδυασμο των 2 κινεζων και σε ζηλευω.Που θα παει? θα στρωσουν ολα και ειναι και μια καλη ευκαιρια για ολους εμας που εχουμε Amoi να δουμε τι ψαρια πιανει το service τους. Να μαι λοιπον και παλι το πειραματοζωο για το καλο των κατοχων Amoi................
Ελπιζω μονο να μην δεχτουμε ειρωνικα σχολια απο τους κατοχους της 9830............. :)
 
Last edited:

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Για την ιστορία, επειδή έχω στεθεροποιητή τάση στην TV, HTPC κλπ. χτές το βράδυ από τις 12:30 και μετά τρελάθηκε στις αυξομειώσεις.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Δεν νομίζω να είναι τίποτα το οποίο θα πρέπει να ανησυχείς, αφού τώρα μόλις την απέκτησες. Οτι πρόβλημα υπάρχει θα διορθωθεί ή θα αλλάχθεί στην τελική με νέα ελπίζω.
 

george1973gr

Established Member
19 June 2006
158
Thessaloniki
Re: Απάντηση: AMOI ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.......

Browser said:
Ψυχραιμια. Μπορει να ειναι και μονο μια ασφαλεια !

Αν παει ετσι η μερα μου τοτε καλυτερα να παω για υπνο .......αλλα θα μου πεις και χθες για υπνο πηγα και να τι εγινε.........
 

george1973gr

Established Member
19 June 2006
158
Thessaloniki
George C said:
Για την ιστορία, επειδή έχω στεθεροποιητή τάση στην TV, HTPC κλπ. χτές το βράδυ από τις 12:30 και μετά τρελάθηκε στις αυξομειώσεις.

που μενεις συνονοματε? Εγω στην καλαμαρια
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,469
Πειραιάς
Απάντηση: Re: AMOI ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.......

George C said:
Για την ιστορία, επειδή έχω στεθεροποιητή τάση στην TV, HTPC κλπ. χτές το βράδυ από τις 12:30 και μετά τρελάθηκε στις αυξομειώσεις.
Μία πολύ καλή κ φθηνή λύση είναι να χρησιμοπιοιείς καλώδιο αγγλικού τύπου που στην φύσα που πάει στην πρίζα έχει μέσα ασφάλεια! Οπότε κ περίπτωση πτώσης απότομης ή αύξησης, καίγεται αυτή η ασφάλεια, που αλλάζει πανεύκολα κιόλας κ κανένα πρόβλημα. :lehrer:
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
george1973gr said:
που μενεις συνονοματε? Εγω στην καλαμαρια

Νομίζω ότι είμαστε λίγο μακριά.
Εγώ Αθήνα, Γέρακα... :nounder:
 

george1973gr

Established Member
19 June 2006
158
Thessaloniki
Re: Απάντηση: Re: AMOI ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.......

Μιχάλης Κορ. said:
Μία πολύ καλή κ φθηνή λύση είναι να χρησιμοπιοιείς καλώδιο αγγλικού τύπου που στην φύσα που πάει στην πρίζα έχει μέσα ασφάλεια! Οπότε κ περίπτωση πτώσης απότομης ή αύξησης, καίγεται αυτή η ασφάλεια, που αλλάζει πανεύκολα κιόλας κ κανένα πρόβλημα. :lehrer:

μα και το πολυπριζο που χρησιμοποιω ασφαλεια εχει μεσα ......amoi την τυχη μου
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Re: Απάντηση: Re: AMOI ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.......

Μιχάλης Κορ. said:
Μία πολύ καλή κ φθηνή λύση είναι να χρησιμοπιοιείς καλώδιο αγγλικού τύπου που στην φύσα που πάει στην πρίζα έχει μέσα ασφάλεια! Οπότε κ περίπτωση πτώσης απότομης ή αύξησης, καίγεται αυτή η ασφάλεια, που αλλάζει πανεύκολα κιόλας κ κανένα πρόβλημα. :lehrer:

Έχω χάσει ήδη ένα PC από τρέλες στο ρεύμα και δεν την ξαναπατάω.
Σταθεροποιητής και μετά UPS και μετά PC!!! :firstprize:
Ποτέ ξανά!!
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
george1973gr said:
Αρα μαλλον δεν παιζει να εχουμε τις ιδιες αυξομειωσεις..
Χλωμό εκτός αν έτυχε.
Πάντως κάνε υπομονή να δεις τι θα σου πούνε από το service.
Μη βγάζουμε και γρήγορα συμπεράσματα. :grandpa:
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Για αυτές τις ασφάλειες έχω ακούσει και είναι λέει και φθηνες. Κάνουν δουλειά όντως ή μήπως υπάρχει κίνδυνος να μας κάψει καμιά συσκευή αξίας?
 
18 June 2006
7,544
Απάντηση: Re: Απάντηση: AMOI ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.......

george1973gr said:
Αναθεμα αν ξερω τι εγινε.......να σαι καλα και παλι φιλε Μιχαλη. Διαβασα και τα post που εχεις κανει για το συνδυασμο των 2 κινεζων και σε ζηλευω.Που θα παει? θα στρωσουν ολα και ειναι και μια καλη ευκαιρια για ολους εμας που εχουμε Amoi να δουμε τι ψαρια πιανει το service τους. Να μαι λοιπον και παλι το πειραματοζωο για το καλο των κατοχων Amoi................
Ελπιζω μονο να μην δεχτουμε ειρωνικα σχολια απο τους κατοχους της 9830............. :)

Γιώργο θα περιμένουμε νέα σου!!!
αυτό που έπαθες μπορεί να συμβεί το καθένα...
και μην ανησυχείς..οι κάτοχοι της 9830 έχουν "καεί" τόσο πολύ :bang: ..που δεν έχουν καμιά διαθεση για πειράγματα:bang: ...
 

George C

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,718
Πάνο, εγώ πάντως δεν έχω εμπιστοσύνη σε τέτοια πράγματα.
Δυστυχώς τα κόλπα που μπορεί να σου κάνει το ρεύμα και τα προβλήματα που μπορεί να σου δημιουρήσει είναι τόσα πολλά για να σε σώσει μιά ασφάλεια.
Υπό συγκεκριμένες συνθήκες βέβαια κάνει δουλειά.
Εγώ τη ζημειά που είχα πάθει την είχα πάθει από λάθος συχνότητα στο ρεύμα.
Αποτέλεσμα σιγά-σιγά να καταστρέφει τους πυκνωτές στο τροφοδοτικό μέχρι που έσκασε πέρασε 220V και όλα ατμός...
Κάρβουνο για την ακρίβεια.
Μόνο η κάρτα γραφικών τη γλύτωσε.
 

george1973gr

Established Member
19 June 2006
158
Thessaloniki
George C said:
Πάνο, εγώ πάντως δεν έχω εμπιστοσύνη σε τέτοια πράγματα.
Δυστυχώς τα κόλπα που μπορεί να σου κάνει το ρεύμα και τα προβλήματα που μπορεί να σου δημιουρήσει είναι τόσα πολλά για να σε σώσει μιά ασφάλεια.
Υπό συγκεκριμένες συνθήκες βέβαια κάνει δουλειά.
Εγώ τη ζημειά που είχα πάθει την είχα πάθει από λάθος συχνότητα στο ρεύμα.
Αποτέλεσμα σιγά-σιγά να καταστρέφει τους πυκνωτές στο τροφοδοτικό μέχρι που έσκασε πέρασε 220V και όλα ατμός...
Κάρβουνο για την ακρίβεια.
Μόνο η κάρτα γραφικών τη γλύτωσε.

Βρε μη λες τετοια πραγματα ......... φτου φτου φτου
 

george1973gr

Established Member
19 June 2006
158
Thessaloniki
το "καλο" της υποθεσης ειναι οτι αυριο το απογευμα φευγω για Χαλκιδικη και επιστρεφω Δευτερα πρωι οποτε δεν θα μου λειψει και τοσο...... το "κακο" ειναι οτι μαλλον θα πρεπει να παω για ποτο σημερα το βραδυ και να πιω αρκετα ωστε να θελω να πεσω για υπνο αμεσως μολις μπω στο σπιτι και να μην εχω καμμια ορεξη να δω τηλεοραση ..........
Ακομα πλακα κανω ................μεχρι να ακουσω τι θα μου πουν στο service
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Κι εγώ έχω κάψει τροφοδοτικό υπολογιστή κι από τότε έβαλα UPS και βρήκα την υγειά μου. Απλά νομίζω ότι αν πάρεις εναν καλο σταθεροποιητή ρεύματος για την τηλεόραση είσαι μια χαρά. Διαφορετικά θα γεμίζαμε με UPS μέσα στο σπίτι!!!