Σοβαρό back up φωτογραφιών

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Συστήνω σε όλους όσους ασχολούνται εντατικά με τη φωτογραφία, την προμήθεια ενός εξωτερικού δίσκου USB 2.0 και κάθε 15 μέρες back up. Είναι πιο εύκολο από όσο νομίζετε. Και φθηνό. Ένας 250άρης δίσκος του Πλαισίου turbo x στοιχίζει μόλις 79 ευρώ και δουλεύει άψογα.
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Συστήνω σε όλους όσους ασχολούνται εντατικά με τη φωτογραφία, την προμήθεια ενός εξωτερικού δίσκου USB 2.0 και κάθε 15 μέρες back up. Είναι πιο εύκολο από όσο νομίζετε. Και φθηνό. Ένας 250άρης δίσκος του Πλαισίου turbo x στοιχίζει μόλις 79 ευρώ και δουλεύει άψογα.


εχω παρει εναν εξωτερικο δισκο 120 αρι της Σαμσουνγκ ο οποιος ειναι και Φωτο μπανγκ δηλ, διαβαζει πολλες καρτες κατευθειαν και αποθηκευεις τις φωτος απο την μηχανη με ενα κλικ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:grinning-smiley-043

γινεται και εξωτερικος δισκος βαζεις μεσα οτι θες μουσικη φωτος αρχεια ..κτλ...


και εχει μεγεθος λιγο μεγαλυτερο απο πακετο τσιγαρων !
το πηρα 100 ευρω απο ΕΒΑΥ !
πραγματικα ΧΡΗΣΙΜΟ και πρακτικο !!!!!!!!

ασε που σε μια εκδρομη δεν ψαχνεις να βρεις πι σι να αδειασεις τις καρτες σου ..........

τωρα για μπακ απ μπορει και να κανει......
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
αυτο εδω εχω παρει .............
με 120 αρι δισκο ομως.

πραγματικα ποιοτικη κατασκευη μεταλικο κασομα αλουμινιου !!
 

Attachments

  • CyberMate-1.jpg
    CyberMate-1.jpg
    105 KB · Views: 26

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Συστήνω σε όλους όσους ασχολούνται εντατικά με τη φωτογραφία, την προμήθεια ενός εξωτερικού δίσκου USB 2.0 και κάθε 15 μέρες back up. Είναι πιο εύκολο από όσο νομίζετε. Και φθηνό. Ένας 250άρης δίσκος του Πλαισίου turbo x στοιχίζει μόλις 79 ευρώ και δουλεύει άψογα.

Ίσως είναι καλή ιδέα τον δίσκο που έχουμε για backup να τον συνδέουμε στο PC μόνο για backup κι όχι διαρκώς. Και παραπάνω χρόνια θα μας αντέξει λογικά, και πολύ λιγότερο κινδυνεύει από τα όποια προβλήματα του υπολογιστή (ιούς, crash κλπ.).
 

giorgos_75

New member
21 June 2006
39
Εκτός από το να προσθέσω και τη δική μου ψήφο στο backup σε σκληρό(-ους) δίσκους έναντι των CD/DVD, να σας προτείνω ένα πρόγραμμα που με έχει βολέψει πολύ: SyncBackSE (http://www.2brightsparks.com/syncback/sbse.html)

Μια "απλή" εφαρμογή για συγχρονισμό αρχείων, απείρως πιο γρήγορη και πιο βολική από το κλασσικό copy-paste... α, και φτηνό!

προς θεού, δεν κάνω διαφήμιση ε? :)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
αυτόν του Πλαισίου, το έχω έδώ και κανένα 6μηνο.
Λίγο αργός και όντως μόνο γιά αποθήκευση.

Το ότι έχει επίσης εξωτερική τροφοδοσία είναι μειονέκτημα
αλλά....
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Και γιά την περίπτωση που σας περισσεύουν σκληροί δίσκοι μία φτηνή λύση είναι αυτό.
Ένα χρόνο τώρα κάνει την δουλειά του μιά χαρά.

Και μιά και μιλάμε γιά ασφάλεια στην αποθήκευση, γνωρίζει κάποιος πως επαναφέρουμε στην ζωή στικάκι SD που χτύπησε?
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Συστήνω σε όλους όσους ασχολούνται εντατικά με τη φωτογραφία, την προμήθεια ενός εξωτερικού δίσκου USB 2.0 και κάθε 15 μέρες back up. Είναι πιο εύκολο από όσο νομίζετε. Και φθηνό. Ένας 250άρης δίσκος του Πλαισίου turbo x στοιχίζει μόλις 79 ευρώ και δουλεύει άψογα.

πριν μια εβδομάδα πήρα αντίστοιχο μοντέλο Seagate 250mb, 80 . Στα 100 νομίζω έβγαιναν τα 320gb
 

gfle

AVClub Enthusiast
17 June 2006
1,282
Αθήνα
Παιρνω backup σε εναν 120Gb usb δισκο 2,5' και σε DVD και στον 300αρι δισκο του υπολογιστη. Απο τοτε που εχασα καμια 600αρια mbytes απο βλακεια, δεν τα αφηνω στην τυχη!
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Το Ice box είναι πιο φθηνό στο Πλαίσιο σε σχέση με την πηγή που ανέφερες (29 ευρώ). Όμως περιέργως δεν δούλεψε με έναν 250άρη Baracuda εντελώς καινούριο που παρέλαβα πριν 15 μέρες.
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Σοβαρό back up φωτογραφιών

Το Ice box είναι πιο φθηνό στο Πλαίσιο σε σχέση με την πηγή που ανέφερες (29 ευρώ). Όμως περιέργως δεν δούλεψε με έναν 250άρη Baracuda εντελώς καινούριο που παρέλαβα πριν 15 μέρες.
Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί,
σε δικούς μου παλαιότερους (80gb, 120gb) δουλεύει μιά χαρά. :nounder:
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Συστήνω σε όλους όσους ασχολούνται εντατικά με τη φωτογραφία, την προμήθεια ενός εξωτερικού δίσκου USB 2.0 και κάθε 15 μέρες back up. Είναι πιο εύκολο από όσο νομίζετε. Και φθηνό. Ένας 250άρης δίσκος του Πλαισίου turbo x στοιχίζει μόλις 79 ευρώ και δουλεύει άψογα.

Εγώ τις κάνω backup σε CD (μάρκας TDK αυστηρά και μόνο) και όταν μαζευτούν 4~5 CD τα ξανακάνω backup σε ένα DVD. (επίσης μάρκας TDK)
Από το 2000 που ασχολούμαι με την ψηφιακή φωτογραφία δεν μού έχει γίνει καμμία στραβή (ακόμα) Χτύπα ξύλο.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
προσωπικώς τις σώζω σε dvd, από δύο αντίγραφα. Να χαλάσουν ταυτόχρονα πια, τόση γκαντεμιά? Δύσκολο.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
προσωπικώς τις σώζω σε dvd, από δύο αντίγραφα. Να χαλάσουν ταυτόχρονα πια, τόση γκαντεμιά? Δύσκολο.

Παρομοίως, σε DVD Τayo-Yuden ή Maxell Gold γραμμένα σε 2Χ ταχύτητα (να σιγοψηθούν :music-smiley-005: :music-smiley-005: )
 

DimitrisP

Established Member
6 October 2006
210
Εγώ τα γράφω σε 2 δίσκους (εσωτερικό και εξωτερικό USB) και παράλληλα γράφω και σε CD/DVD ... κάθε 4GB.
Την έχω πατήσει όταν στις προπέρσινες καλοκαιρινές διακοπές τα έγραφα από την Camera στο Laptop και πριν γυρίσω πίσω βάρεσε δίσκο!!!!!
Εχασα περίπου 1000 φωτος! :-(
Κατάφερα τελικά να σώσω τις 600-700 από τις κάρτες και από ένα DVD που είχα backup το οποιο όμως δεν διαβαζόταν ολόκληρο ...
Από τότε το πάθημα έγινε μάθημα ...
Και πλέον ψάχνω και την διαδικτυακή αποθήκευση γιατί υπάρχουν και άλλοι κινδύνοι όπως κλοπη/φωτιά (χτύπα ξύλο μακριά από εδώ) ...
Έλα όμως που το υλικό είναι κοντά στα 40GB φωτογραφίες (και ακόμα δεν έχω αρχίσει ψηφιοποίηση παλαιότερου υλικού ...)
Γιαυτό και εγώ συστήνω σε όλους τους φίλους πολλαπλά BACKUPS!!! ειδικά σε τέτοια υλικά τα οποία είναι αναντικατάστατα ... τις ταινίες και την μουσική τις ξαναβρίσκουμε αλλά αυτά ποτέ!
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Εγώ παιδιά τις αντιγράφω και στους δύο σκληρούς του pc (ο ένας μόνο για back up - όχι μόνο φωτό αλλά και των υπολοίπων περιεχομένων του βασικού σκληρού) , στο σκληρό του laptop καθώς και σε δύο dvd.
Μήπως είμαι υπερβολικός;
Αλλά κάλλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός...