Sony KDL-40D3000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

18 June 2006
7,544
Αφού δεν έχετε ανοίξει-ακόμα-θέμα για το best seller αυτού του διαστήματος,αποφάσισα να το κάνω εγώ...

Φίλοι μου γράψτε τις εντυπώσεις σας,ανεβάστε φωτογραφίες και βάλτε τις ρυθμίσεις που σας αρέσουν.

καλό θάναι νάναι μαζεμένα όλα σ´ένα θέμα,ώστε να μπορούμε όλοι να ανατρέχουμε εύκολα και να μην ψάχνουμε...

είστε και πολλοί πλέον οι κάτοχοι...

ξεκινάμε λοιπόν...-bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Νασο ξεκιναω με τις ρυθμισεις του HDTVtest:

D3000_settings.jpg
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Πρωτες εντυπωσεις:

-Design/Ποιοτητα Κατασκευης

Πολυ ομορφη τηλεοραση η οποια ειναι απο κοντα πολυ καλυτερη απο τις φωτογραφιες ενω η ποιοτητα κατασκευης ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα.

- Τηλεκοντρολ

Μαυρο , μικρο και χρηστικο. Πολυ καλυτερο απο αυτο της 32S2010 (το οποιο παρεπιπτοντως λειτουργει κανονικα και στην D3000). Οι μπαταριες στο κουτι ηταν (κλασικα) Sony!

-Καμενα/κολλημενα pixel

Στα 10 εκατοστα απο την οθονη και βαζοντας ενα παιδικο DVD της κορης μου (για εναλλαγη χρωματων) δεν καταφερα να βρω κανενα.

- Backlight bleeding/clouding

Σε τηλεοπτικα καναλια και με το DVD "Ο τελευταιος των Μοικανων" που εβαλα για δοκιμη δεν βρηκα κανενα απολυτως προβλημα

- Τηλεοπτικο σημα / Ποιοτητα εικονας

Τα χαλια της NOVA μεγενθυνονται με την μεγαλυτερη οθονη. Τα πιο πολλα καναλια μετρια ενω μερικα αλλα (πχ. ALTER) παρα πολυ καλα. Παντως δυσκολα θα βρεθει τηλεοραση να δειξει καλυτερα εκτος αν μιλαμε για καμια Pioneer 428XD.

- MotionFlow 100 Ηz

Στο SS1 ειχε ποδοσφαιρο (Ολλανδια-Aλβανια) και ΟΝΤΩΣ τα 100 Ηz βελτιωνουν την εικονα σε σχεση με την 32S2010 που επισης εχω απο περυσι. Οι παιχτες φαινονται πιο καθαροι χωρις περιγραματα.

Περισσοτερα αργοτερα γιατι δεν εχω χρονο τωρα. Θα βγαλω και καμια φωτογραφια το απογευμα να σας δειξω.-bye-
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Ρυθμισεις απο εμενα (για την NOVA):

backlight : 4
contrast :70
brightness: 50
colour : 50
colour temp : warm 2
sharpness : 8
Noise/MPEG noise red. : off

Advanced
black corrector οff
contr. enhancer: off
gamma: medium
clear white οff
colour space :normal

set up
motion enhancer:standard
film mode : auto 1
game mode: off
power saving οff
light sensor: off
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!




Γιαννη, προσεξε λιγο καλυτερα τις φωτο του φιλου που εβαλες τα λινκ. Το 90% αυτων που ειναι απο bluray και dvd εχουν αυτο που περιεγραψα. Φαινεται πιο ευκολα στις σκηνες με κοντινα στα προσωπα και στις αλλες πιο δυσκολα.
Στα screenshot απο τηλεοπτικο σημα , δεν φαινεται τιποτα ( ειναι και ψιλοκαμμενα ολα , αλλα anyway)

Αυτη που εβαλες ειναι πολυ κουνημενη , και με τηλεοπτικο σημα !
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Αυτη που εβαλες ειναι πολυ κουνημενη , και με τηλεοπτικο σημα !

Σε DVD , NOVA και ΧΒΟΧ 360 δεν εχω παρατηρησει τιποτα το παραξενο. PS3/Βlu Ray δεν εχω ακομη.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Σε DVD , NOVA και ΧΒΟΧ 360 δεν εχω παρατηρησει τιποτα το παραξενο. PS3/Βlu Ray δεν εχω ακομη.


Αυτο που περιγραφω στις φωτο απο τα λνκ που εβαλες, το βλεπεις ?
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Αυτο που περιγραφω στις φωτο απο τα λνκ που εβαλες, το βλεπεις ?

Ισως μπορει να μας πει O Nilo. Μπορει να ειναι καποια ανακλαση απο την οθονη...
 
7 July 2006
445
Re: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Eιδικά στη φωτό με την κοπέλα του James και το άλογο φαίνεται πάρα πολύ έντονα (σαν κοτετσόσυρμα σε lcd προβολέα πρώτης γενιάς). Δεν νομίζω πάντως να είναι πρόβλημα του πάνελ γιατί δεν υπάρχει σε όλες τις φωτό. Το πιθανότερο είναι ότι το διάφραγμα της φωτογραφικής ήταν ρυθμιζμενό ψηλά και έπιασε την αλλαγή του frame.
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Παιδιά να ανεβάσω φωτογραφίες απο το ΚΟΥΤΙ??? :flipout: :flipout: :flipout:
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

dsc02555pi4.jpg


dsc03120nl4.jpg





Πολλες απο τις φωτο που αναφερομαι ειναι τραβηγμενες με pause. Οσο για το διαφραγμα που λες, μου φαινεται λιγο απιθανο.

Επαναλαμβανω, οτι το εχουν ολες οι φωτο που ειναι απο dvd και bluray, οχι απο τον δεκτη της τηλεορασης .
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Γιατί στις φωτογραφίες του HDTV δε φαίνεται τίποτα τέτοιο???

Κάτι έχει να κάνει με τη φωτογράφηση, αλλά τα τεχνικά δεν τα ξέρω...

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο φαινόμενο πάντως μου κάνει και η δική μου ψηφιακή όταν φωτογραφίζω το TFT μόνιτορ σε στατικό desktop (χωρίς κάποιο κινούμενο αντικείμενο στην οθόνη μου, απλά ανοιχτά παράθυρα...)
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Ισως μπορει να μας πει O Nilo. Μπορει να ειναι καποια ανακλαση απο την οθονη...

Στην σελιδα με τις φωτο απο blu ray (part 3) γραφω πανω αριστερα "Chromatic alberations are due to the noise produced by high sensitivity iso."
Κανεις δεν το ειδε?

Βεβαια και αυτο δεν ειναι 100% ακριβες αλλα το εχω βαλει περισσοτερο για να καταλαβαινετε οτι οπου υπαρχει προβλημα, αυτο ειναι στις φωτο και οχι στην τηλεοραση.
Η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι ευκολο να τραβηξεις πολυ σωστες φωτο απο τηλεοραση που παιζει.
Οταν χρησιμοποιουσα φλας ειχα αντανακλαση στην οθονη. Χωρις φλας εβγαζε πολυ θορυβο κ ηταν κουνημενες.
Τελικα τις περισσοτερες τις τραβηξα βαζοντας ενα χαρτι μπροστα στο φλας.

Παντως το προβλημα δεν παρουσιαζεται σε ολες. Σιγουρα σε αυτες που τραβηχτηκαν με την μικρη panasonic (φαινεται με ποια καμερα αν πατησετε το "i" στις φωτο). Με την μεγαλυτερη sony,οι φωτο δεν το παρουσιαζουν.

Οπως και να εχει, οτι γραμμες βλεπετε (αν τις βλεπετε) ειναι προιον της υψηλης φωτογραφικης μου τεχνικης :BDGBGDB55: και οχι της τηλεορασης.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Φιλε nilo, οι φωτο απο τηλεοπτικα καναλια που επισης εχεις στο λινκ, ειναι τραβηγμενες με αλλη φωτογραφικη η τεχνικη ?
 

nilo

AVClub Addicted Member
5 March 2007
1,482
Athens
Re: Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Φιλε nilo, οι φωτο απο τηλεοπτικα καναλια που επισης εχεις στο λινκ, ειναι τραβηγμενες με αλλη φωτογραφικη η τεχνικη ?

Αλλες ειναι τραβηγμενες στο auto αλλες στο aperture priority αλλες με διαφορα scenes που εχει η μηχανη preset.
Γενικα παντως η εικονα απο blu ray ειναι πολυ πιο "δυνατη" (χρωματα κλπ) σε σχεση με την nova. Δεν ξερω αν αυτο βοηθαει στο να αναδειχθουν και οι αδυναμιες της φωτ. μηχανης.

Παντως επειδη το ειχα παρατηρησει και εγω σας λεω κατηγορηματικα οτι ειναι της μηχανης και οχι της τηλεορασης.
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Ευχαριστω για τις απαντησεις !
 

CENTRAL

AVClub Addicted Member
30 June 2006
1,816
ATHENS
Re: Απάντηση: Sony 40D3000: Εντυπώσεις και γνώμες!!!

Παντως επειδη το ειχα παρατηρησει και εγω σας λεω κατηγορηματικα οτι ειναι της μηχανης και οχι της τηλεορασης.

Πές τα Νίκο, μη μας βγάλουν την καινούρια μας τηλεόραση.....πατάτα!!!

:violent-smiley-030: :violent-smiley-030: :violent-smiley-030: