Γιατί δεν κλειδωνει το καλώδιο;

Εδώ και ενα χρόνο περίπου που λέτε,παίζω έναν Benq 7700 με supra hdmi-hdmi 12 ή 15 μέτρα,δεν θυμάμαι καλά,χωρίς πρόβλημα μέχρι και σε 1080.Το DVD είναι το Samsung HD 850.Ξαφνικά πριν έναν μήνα ο προβολέας άρχισε να αυξομειώνει φωτεινότητα στο ομοιόμορφο μωβ φόντο που εκπέμπει όταν δεν έχει σήμα στην είσοδο.Δοκίμασα σύνδεση component-composite και έπαιξε.Ψέκασα τις επαφές του hdmi με καθαριστικό σπρει της Philips αυτό με το λάδι και το ίδιο βράδυ είδα ταινία.Τζάμπα χάρηκα,την επόμενη πάλι τα ίδια.Εβαλα,έβγαλα καλώδια τίποτα,μουλάρωσε.Τι να συμβαίνει;Οξειδώθηκαν οι επαφές;Επεσε η ισχύς εξόδου του Samsung;Το καλώδιο δεν καταπονήθηκε μηχανικά,ούτε καν μετακινήθηκε όλο αυτό το διάστημα.Καμμιά ιδέα;
 

Κώστας Παπαγεωργίου

AVClub Addicted Member
17 June 2006
2,014
ΑΘΗΝΑ
Εδώ και ενα χρόνο περίπου που λέτε,παίζω έναν Benq 7700 με supra hdmi-hdmi 12 ή 15 μέτρα,δεν θυμάμαι καλά,χωρίς πρόβλημα μέχρι και σε 1080.Το DVD είναι το Samsung HD 850.Ξαφνικά πριν έναν μήνα ο προβολέας άρχισε να αυξομειώνει φωτεινότητα στο ομοιόμορφο μωβ φόντο που εκπέμπει όταν δεν έχει σήμα στην είσοδο.Δοκίμασα σύνδεση component-composite και έπαιξε.Ψέκασα τις επαφές του hdmi με καθαριστικό σπρει της Philips αυτό με το λάδι και το ίδιο βράδυ είδα ταινία.Τζάμπα χάρηκα,την επόμενη πάλι τα ίδια.Εβαλα,έβγαλα καλώδια τίποτα,μουλάρωσε.Τι να συμβαίνει;Οξειδώθηκαν οι επαφές;Επεσε η ισχύς εξόδου του Samsung;Το καλώδιο δεν καταπονήθηκε μηχανικά,ούτε καν μετακινήθηκε όλο αυτό το διάστημα.Καμμιά ιδέα;

Μήπως κάνει flickering η λάμπα σου και δεν φταίει το καλώδιο?

Συνήθη προβλήματα καλωδίων είναι οι χρωματικές αποκλίσεις.

Άλλαξε mode στη λάμπα του προβολέα και δοκίμασε πάλι.
 
18 June 2006
8,260
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Γιατί δεν κλειδωνει το καλώδιο;

Μήπως κάνει flickering η λάμπα σου και δεν φταίει το καλώδιο?

Συνήθη προβλήματα καλωδίων είναι οι χρωματικές αποκλίσεις.

Άλλαξε mode στη λάμπα του προβολέα και δοκίμασε πάλι.
Το πιο πιθανό είναι αυτό που λέει ο Κώστας . Παίξε με το modeτης λάμπας και πιθανών να στρώσει .
 

Browser

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,575
Κωστα, αν σου ειναι ευκολο, μην γραφεις με μεγαλα και bold γραμματα, ειναι πολυ κουραστικο!

Θενκς !!!:grinning-smiley-043
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,831
Παλλήνη
Δοκιμασε να βαλεις την λαμπα στο low, και δεν αν επιμενει.
Αν οχι, τοτε ειναι κλασσικο bug της BenQ που αλλαζει με αντικατασταση motherboard του προβολεα..
 
Απάντηση: Re: Γιατί δεν κλειδωνει το καλώδιο;

Δοκιμασε να βαλεις την λαμπα στο low, και δεν αν επιμενει.
Αν οχι, τοτε ειναι κλασσικο bug της BenQ που αλλαζει με αντικατασταση motherboard του προβολεα..

Σας ευχαριστώ όλους γιά τις συμβουλές σας.Πριν λίγο τα σύνδεσα με ένα hdmi 1.5 m και έπαιξε κανονικά.Ελα όμως που αμέσως μετά έπαιξε και με το μακρύ καλώδιο και σε όλα τα modes.Επομένως συμπέρασμα ουδέν.Θα το παρακολουθήσω και θα επανέλθω.Τάκη το πρόβλημα που ανέφερες υπάρχει περίπτωση να εμφανίζεται και να εξαφανίζεται;
 
Απάντηση: Re: Γιατί δεν κλειδωνει το καλώδιο;

Δοκιμασε να βαλεις την λαμπα στο low, και δεν αν επιμενει.
Αν οχι, τοτε ειναι κλασσικο bug της BenQ που αλλαζει με αντικατασταση motherboard του προβολεα..

Την λάμπα πάντα στο low την έχω.
 

Steliosfan

AVClub Enthusiast
13 August 2006
701
NeverLand
ok, χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα, το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις μοιάζει πάρα πολύ με το δικό μου.

Εγώ είχα το yamakawa 365 συνδεδεμένο με ένα dual dvi-d (εταιρεία είναι obκάτι) 10μετρο στον προβολέα μου Infocus 4805. Δυσκολευόμουνα να βρω σήμα να κλειδώσει αλλά έβρισκα.

Ξαφνικά λοιπόν μου ξεκίνησε κάτι μωβ χρώματα, μετά έπαιζε και πιο μετά ΤΙΠΟΤΑ. Δεν κλείδωνε με τίποτα. Αγόρασα λοιπόν το samsung HD870 το οποίο επίσης δεν κλειδώνει με τίποτα. Το καλώδιο δεν φταίει διότι το δοκίμασα σε άλλο Monitor, το dvd επίσης δεν φταίει και ο προβολέας δείχνει κανονικά μέσω component. Στο dvi μουλάρωσε..... Μήπως είναι επιδημία ? :p
 

LUXMAN

Senior Member
19 June 2006
399
Για οξειδωση επαφων HDMI μοιαζει (αφου με το contact cleaner της Philips διορθωθηκε το προβλημα για καποιες ωρες) .