cd player vs pc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

angelo

Senior Member
21 June 2006
473
Τελικά πράγματι ένα σωστά συγκροτιμένο pc με τη βοήθεια ενός εξωτερικού dac ή μιας καλής κάρτας ήχου μπορεί να παίζει καλύτερα απο ενα hi end cd player. ?
Θα ήθελα γνώμες και προτάσεις
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Eνα pc έστω κι άν στοιχίσει παραπάνω απο ένα "hi end" cdp αποκλείεται:
  • Να διαθέτει ένα οδηγό υψηλής μηχανικής κατασκευής κι ακρίβειας(πχ neo vdrs,philips).
  • Να διαθέτει τ' αναλογικό μέρος ενός "hi end" cdp.
  • Να διαθέτει το κουτί ενός "hi end" cdp (μ' ότι αυτό συνεπάγεται σε επηρεασμούς).
Αν παραβλέψουμε τα παραπάνω γεγονότα ή τα θεωρήσουμε ήσσονος σημασίας και πούμε ότι το ψηφιακό μέρος είναι όλα τα λεφτά κι αρκεί αυτό για ένα υψηλότατης απόδοσης player(ούτε σ' αυτό συμφωνώ-βλέπε την επαναφορά στις "ρίζες"...),μάλλον βαυκαλιζόμαστε.

Αν πάλι μιλάμε,για καλό ήχο μέσω του pc,αυτό είναι ένα άλλο θέμα,όπου σημασία έχει το συνολικό ποσό που θα διαθέσουμε σε σχέση μ' ένα καλό cdp.

Αυτή είναι η γνώμη μου.
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,016
Ένα pc μπορεί να κάνει τα πάντα στο ίδιο υψηλό επίπεδο μόνο στα τα ψηφιακά κυκλώματα. Από εκεί και πέρα όταν βάλουμε στο παιχνίδι και τα αναλογικά τότε καμία σχέση, ούτε καν ισάξια με ένα dvd των 100 euro δεν θα παίξει.
 

backousis

Supreme Member
18 June 2006
3,482
Ηρακλειο
Re: Απάντηση: cd player vs pc

Eνα pc έστω κι άν στοιχίσει παραπάνω απο ένα "hi end" cdp αποκλείεται:
  • Να διαθέτει ένα οδηγό υψηλής μηχανικής κατασκευής κι ακρίβειας(πχ neo vdrs,philips).
  • Να διαθέτει τ' αναλογικό μέρος ενός "hi end" cdp.
  • Να διαθέτει το κουτί ενός "hi end" cdp (μ' ότι αυτό συνεπάγεται σε επηρεασμούς).
Αν παραβλέψουμε τα παραπάνω γεγονότα ή τα θεωρήσουμε ήσσονος σημασίας και πούμε ότι το ψηφιακό μέρος είναι όλα τα λεφτά κι αρκεί αυτό για ένα υψηλότατης απόδοσης player(ούτε σ' αυτό συμφωνώ-βλέπε την επαναφορά στις "ρίζες"...),μάλλον βαυκαλιζόμαστε.

Αν πάλι μιλάμε,για καλό ήχο μέσω του pc,αυτό είναι ένα άλλο θέμα,όπου σημασία έχει το συνολικό ποσό που θα διαθέσουμε σε σχέση μ' ένα καλό cdp.

Αυτή είναι η γνώμη μου.


μονο που δεν ειναι απαραιτητο να τα διαθετη ολα αυτα.

μια lynx two με ενα ρολοι apogee και ενα hi end εξωτερικο dac θα φερουν σε δυσκολη θεση τα περισσοτερα hi end cd player.

βεβαια το τι θα κερδιση στα σημεια δεν μπορουμε να το ξερουμε χωρις δοκιμη.

και βεβαια τα παραπανω μονο φτηνα δεν ειναι.
 

angelo

Senior Member
21 June 2006
473
Re: Απάντηση: cd player vs pc

Eνα pc έστω κι άν στοιχίσει παραπάνω απο ένα "hi end" cdp αποκλείεται:
  • Να διαθέτει ένα οδηγό υψηλής μηχανικής κατασκευής κι ακρίβειας(πχ neo vdrs,philips).
    ................
    .


  • αν παίζει απο τον σκληρό ???
 

DIPIE

AVClub Fanatic
13 July 2007
17,257
Δεν δύναμαι να πώ κάτι περισσότερο ρε παιδιά,ένας φτωχός -κι ουχί πανεπιστήμων- μηχανικός είμαι...

Οτι λέω,βασίζεται στις πολλές μου εμπειρίες,μέχρι να φθάσω να έχω το cdp,που έχω σήμερα και σ' ότι τεχνικά άρθρα έχω διαβάσει-χωρίς να μπορώ να εμβαθύνω,λόγω έλλειψης εξειδικευμένων γνώσεων κι αντίστοιχης έλλειψης σχεδιαστικής-κατασκευαστικής εμπειρίας.

Οσοι έχουν τα παραπάνω προσόντα μαζί με πλούσια ακουστική εμπειρία μηχανημάτων pc & "hi end",μπορούν να σας διαφωτίσουν περισσότερο και σαφώς εγκυρότερα.
 

Θάνος Φούντας

AVClub Addicted Member
22 June 2006
1,878
Το καλύτερο θα ήταν να οργανωθεί μια δοκιμή...
Επιχειρήματα υπάρχουν και από τη μια και από την άλλη μεριά, προσωπικά έχω άποψη αλλά ειλικρινά οι εντυπώσεις έχουν τόσες πολλές φορές δαψευστεί από μια πραγματική δοκιμή που νομίζω ότι αυτό είναι το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος...

Εκτός κι αν κάποιος πράγματι έχει κάνει σύγκριση...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
To δικό μου laptop στέλνοντας οπτική στο ultramatch κλπ παίζει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

Το πόσο δεν το έχω ψάξει γιατί δεν έχω τον χρόνο αφ ενός, και αφ ετέρου δεν μου κολλάει η διαδικασία "άκου μουσική από άϋλουςτίτλους"....

Αλλά και εγώ στην ερώτηση που τέθηκε απαντώ σαφέστατα ΝΑΙ.....
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Ταλαντευόμουν μεταξύ των εμπεριστατωμένων και αναλυτικών απαντήσεων του Κόγια και του Δημήτρη Θ...:flipout: αλλά λέω να διαλέξω τελικά αυτή του Διονύση γιατί "στέκει" περισσότερο τεχνικά. Ηχητικά δεν νομίζω ότι μπορεί να βγει πάγιο συμπέρασμα.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΝΑΚΟΣ

Supreme Member
29 June 2006
4,393
Eνα pc έστω κι άν στοιχίσει παραπάνω απο ένα "hi end" cdp αποκλείεται:
  • Να διαθέτει ένα οδηγό υψηλής μηχανικής κατασκευής κι ακρίβειας(πχ neo vdrs,philips).
  • Να διαθέτει τ' αναλογικό μέρος ενός "hi end" cdp.
  • Να διαθέτει το κουτί ενός "hi end" cdp (μ' ότι αυτό συνεπάγεται σε επηρεασμούς).
Αν παραβλέψουμε τα παραπάνω γεγονότα ή τα θεωρήσουμε ήσσονος σημασίας και πούμε ότι το ψηφιακό μέρος είναι όλα τα λεφτά κι αρκεί αυτό για ένα υψηλότατης απόδοσης player(ούτε σ' αυτό συμφωνώ-βλέπε την επαναφορά στις "ρίζες"...),μάλλον βαυκαλιζόμαστε.

Αν πάλι μιλάμε,για καλό ήχο μέσω του pc,αυτό είναι ένα άλλο θέμα,όπου σημασία έχει το συνολικό ποσό που θα διαθέσουμε σε σχέση μ' ένα καλό cdp.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Νομίζω οτι η MERIDIAN χρησιμοποιεί drive για pc στα player της οπότε ο πρώτος συλλογισμός καταρρίπτεται.
 

KostasF

AVClub Enthusiast
28 April 2007
853
Όλα όσα αναφέρουν οι "οπαδοί του ΟΧΙ" έχουν αντιμετωπιστεί σε ένα σωστά στημένο PC-based digital frontend.

Τhe truth is out there.
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Πάντως η σύγκριση CD player με μία Audigy (7.1) ήταν παταγώδης αποτυχία για την Audigy.
Οταν όμως χρησιμοποιήσω το PC σαν transport και παίξω από το DAC μου, τότε το PC φτάνει αρκετά κοντά.

Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με σοβαρές επαγγελματικές κάρτες, που σίγουρα οι κατασκευαστές τους ξέρουν τι κάνουν, αφού γνωρίζουν τα προβλήματα ενός PC.