ΠΟΤΕ ΕΝΟΧΛΕΊ ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Γεια σας παιδιά , αν και δεν εχω σχέση με την κατηγορία σας μάλλον όμως εσεις θα ξέρετε καλύτερα , πότε ενοχλεί περισσότερο το sub , όταν είναι στον πρώτο όροφο η στο ρετιρέ ?
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
kosmous said:
Γεια σας παιδιά , αν και δεν εχω σχέση με την κατηγορία σας μάλλον όμως εσεις θα ξέρετε καλύτερα , πότε ενοχλεί περισσότερο το sub , όταν είναι στον πρώτο όροφο η στο ρετιρέ ?

Εννοείς τούς διπλανούς πάνω -κάτω ή γενικώς τήν πολυκατοικία ???

Γιατί ούτως ή άλλως η θεωρία προβλέπει μεν κάποια πράγματα , αλλά ειδικά στίς χαμηλές/μεσοχαμηλές συχνότητες , σημασία έχει η διάταξη απο τίς κολώνες και τα τοιχεία , λόγω του φαινομένου ακουστικής γέφυρας μέσα απο τα στερεά ...κλπ κλπ
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Πρόκειται για τριόρωφη οικοδομή με εννέα διαμερίσματα και αγόρασα διαμέρισμα στον πρώτο και ακριβώς στο κέντρο , τι να περιμένω ?
μέχρι τώρα έμενα σε δεύτερο όροφο τετραόροφης χωρίς δεξιά αριστερά κανέναν και στις στάθμες που βλέπω ταινίες δεν ενοχλούσα.
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
kosmous said:
Πρόκειται για τριόρωφη οικοδομή με εννέα διαμερίσματα και αγόρασα διαμέρισμα στον πρώτο και ακριβώς στο κέντρο , τι να περιμένω ?
μέχρι τώρα έμενα σε δεύτερο όροφο τετραόροφης χωρίς δεξιά αριστερά κανέναν και στις στάθμες που βλέπω ταινίες δεν ενοχλούσα.

Λοιπόν , η υψομετρική διαφορά και οσα υπάρχουν στήν θεωρία με το που/πώς ταξιδεύει ο ήχος , δέν έχουν κάποια σημαντική ισχύ στήν περίπτωσή σου

Παλαιότερα που τα σπίτια , είχαν ΟΧΙ ενιαίους χώρους , δηλαδή είχαν χωρισμένο το ιδιο σχετικά εμβαδόν με πολλά τοιχεία , τα πράγματα ήταν καλύτερα , γιατί η ενέργεια που ταξιδευε μέσα απο στερεα (ακουστικές γέφυρες ) αποσβένετο δια τής μάζης πιο εύκολα και πιο αποτελεσματικά
Στίς μέρες μας οι μοδέρνοι , ενιαίοι χώροι , έχουν δύο τινά :

α) Δέν έχουν τα παλιά τοιχεία , πράγμα που αφήνει που μεγαλύτερο μέρος τής ακουστικής ενέργειας να ταξιδεύει μέσα στο μπετόν ..

β) Πολύ μεγαλύτερους χρόνους αντήχησης με πιθανά λιγότερα επιπλα για τον ιδιο ογκο ...που σημαίνει πολύ πυκνότερο πεδίο αντήχησης με οτι συνεπάγεται αυτό απο ανεξέλεγκτη εκπομπή ακουστικής ενέργειας εκατέρωθεν..

Τι να περιμένεις ...???
Αυτό δέν θα εξαρτηθεί μόνο απο τίς εντάσεις που θα παίξεις , αλλά και απο το ποση απόσβεση θα έχει και ο δικός σου χώρος , αλλά και του διπλανού
Φυσικά εξαρτάται και σε μεγάλο βαθμό για τίς μεσαίες συχνοτητες και απο τήν μόνωση , αλλά και απο το πάχος κάθε πλάκας , απο τήν πόρτα που θα χρησιμοποιήσεις , γιατί όπως έχει αποδειχτεί , ακόμα και το κλιμακοστάσιο , μέσω τών ελαφριών κουφωμάτων /πορτών που χρησιμοποιούνται , έχει μέρος τής ευθύνης στήν φασαρία και στον θόρυβο

Πάντως οι χαμηλές απο μιά ένταση και μετά (και ειδικά αν το sub έχει κλωτσιά ) θα παιρνούν και πάνω και κάτω
Και οταν φυσικά κάποιες φορές ο θόρυβος του περιβάλλοντος θα είναι χαμηλός θα ενοχλούν αρκετά .....

Καλημέρα
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
με απασχολούσε κι εμένα προ 1-2 μηνών (όχι με sub, θα το δούμε κι αυτό), αλλά άρχισα να δίνω ένταση (όχι βέβαια σε ακατάλληλες ώρες), οπότε και να χτυπάει η ξινή τον τοίχο δεν ακούγεται, και ούτε θα το μάθω εκτός εάν έχει το θάρρος (-θράσος) να μου χτυπήσει και το κουδούνι. Ε, σε τέτοιο επίπεδο δεν έχω φτάσει ακόμη... :D
Δεν φαντάζομαι να έχουν κάνει τόση δουλειά τα ελαστικά ποδαράκια πάντως, κάτι πρέπει να περνάει και δίπλα !
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
send said:
με απασχολούσε κι εμένα προ 1-2 μηνών (όχι με sub, θα το δούμε κι αυτό), αλλά άρχισα να δίνω ένταση (όχι βέβαια σε ακατάλληλες ώρες), οπότε και να χτυπάει η ξινή τον τοίχο δεν ακούγεται, και ούτε θα το μάθω εκτός εάν έχει το θάρρος (-θράσος) να μου χτυπήσει και το κουδούνι. Ε, σε τέτοιο επίπεδο δεν έχω φτάσει ακόμη... :D
Δεν φαντάζομαι να έχουν κάνει τόση δουλειά τα ελαστικά ποδαράκια πάντως, κάτι πρέπει να περνάει και δίπλα !

Πάντως ..τα ελαστικά ποδαράκια έχουν κάνει αρκετές φορές θαύματα , ειδικά για περιοχές συχνοτήτων απο 200-1000Hz
Αμα οντως παρά-ενοχληθεί , θα το καταλάβεις ....
Σε μένα , στήν πολυκατοικία , το έχουν αντιμετωπίσει με ψυχραιμία , Δόξα τω Θεώ (πρός το παρόν τουλάχιστον ...τα τελευταία 14 χρόνια ...ελπίζω να μήν αλλάξει και έρθει κάποιος ....πιο παράξενος απο οσο χρειάζεται :D )
 

kosmous

Supreme Member
17 June 2006
4,463
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , αναμένω (πρώτα ο Θεός) στις επόμενες 20 μέρες την μετακόμιση και βλέπω. Πάντως είναι μια γειτονιά άλλο πράμα , μέχρι και στα μπαλκόνια ψυθιριστά μιλάνε καθότι υπάρχει δρόμος αδιέξοδο και δεν έχει καθόλου κίνηση και φασαρία.
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
τώρα βέβαια και η επένδυση σε ένα καλό ζευγάρι και ενισχυτή ακουστικών δεν φαντάζει υπό τις περιστάσεις και άσχημη ιδέα...:p
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Ολα εξαρτώνται από τους γείτονες. Εμένα μου έχουν φέρει 3 φορές την αστυνομία και μάλιστα σε ώρες μη κοινής ησυχίας . Αντε , την πρώτη φορά ήταν 12 το βράδι Σάββατο.

Για να βάλεις μουσική σε πάρτι πρέπει κανονικά να ζητήσεις άδεια από το Αστ. Τμήμα της περιοχής σου. Ισχύει κάτι τέτοιο ?
 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ Τ.

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
7,115
ΑΘΗΝΑ
kosmus καλορίζικο.
Πήρες του Διευθυντή τελικά;

Για την "άκρα του τάφου σιωπή" που επικρατεί στη γειτονιά,καιρός είναι να τους ξυπνήσεις και καλό θα είναι να το κάνεις από την αρχή.
Σε χαμηλές εντάσεις,οι οποίες μέρα με τη μέρα θα τις αυξάνεις.