Ερωτήσεις !

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Να ρωτήσω κάτι παιδιά: επειδή μ' ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσω iPad κατά πολύ μεγάλο μέρος για θέαση βίντεο, αναρωτιέμαι τι ισχύει για τα υποστηριζόμενα format. Έχει περάσει καιρός απ' όταν είχα στην κατοχή μου i-something device και δεν έχω κάποια συσκευή για να δοκιμάσω μόνος μου. Θυμάμαι όμως παλιότερα που είχα το 3GS, όταν προσπαθούσα να κάνω sync ένα αρχείο mpg (κάποιο βίντεο κλιπ 10-15ετίας) δεν μπορούσε να παίξει με τίποτα. Δοκίμασα με το iPhone 6 ενός φίλου και το αρχείο δεν μπορούσε να γίνει sync, ούτε με iTunes ούτε με iTools.

Φαντάζομαι αν γινόταν sync θα έβρισκα κάποιο app να το αναπαράγω, αλλά αν δε γίνεται καν sync χαιρετίσματα :) Σε android phone πχ. ενώ δεν μπορώ να το παίξω by default, με το ΜΧ Player παίζει μια χαρά. Εκεί δεν έχουμε όμως θέματα sync - κάνεις απλά copy-paste. Δεδομένου ότι τα video format που κυκλοφορούν είναι ένα σωρό, με απασχολεί αρκετά το θέμα. Δε θέλω να πάω να το αγοράσω και μετά να δω ότι κάποια video δεν παίζουν.

Απ' τα specs του iPad βλέπω υποστηρίζονται by default μόνο .m4v, mp4 και mov. Καταρχήν, παίζει να έχω κάποιο file σε υποστηριζόμενο format (πχ. έχω φωτογραφική μηχανή που γράφει .mov βιντεάκια) και παρόλαυτά να μην υποστηρίζεται από iPad; Από 'κει και πέρα όμως, τι κάνουμε με τα υπόλοιπα file formats; Υπάρχει λύση να γίνουν κάπως sync και μετά να παίζουν μέσω κάποιου app ή θέλει πχ κάποιο conversion πριν τα διαβάσει το iTunes; Αλλά αν είναι να χρειάζεται conversion για κάθε file χάνεται η ευκολία. Επίσης τι ισχύει για τους υποτίτλους - εκεί υπάρχει κάποιο θέμα (υποστηρίζονται πχ. κανονικά .srt αρχεία); Γενικά, υπάρχει τρόπος να παίξουν απροβλημάτιστα τα διάφορα video formats;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Για video υπάρχουν πολλά third party apps που υποστηρίζουν όλα τα formats (AVPlayer HD, quick player HD, vlc κλπ).
Κανενα πρόβλημα με υποτιτλους.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Σύμφωνοι, αλλά πώς μεταφέρεις ένα μη compatible format στο iPad, έτσι ώστε να το παίξει το third party app, αν δεν μπορεί να μεταφερθεί από iTunes; Το ανεβάζεις στο dropbox και μετά στo iPad; Δεν υπάρχει πιο direct τρόπος; Αντίστοιχα για srt αρχεία: αυτά μεταφέρονται από iTunes;
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Re: [ΕΠΙΣΗΜΟ] iPad AIR 2

Δηλαδή τα divx πχ μεταφέρονται; Πάντως το mpg δε συγχρονιζόταν με τίποτα. Τέσπα δε με νοιάζουν συγκεκριμένα τα mpg, αλλά τα γνωστά format είναι σημαντικό να μεταφέρονται. Τα .srt τα συγχρονίζεις με τον ίδιο τρόπο;