Multifeed

strver

New member
Καλημέρα σε όλη την παρέα . Όπως όλοι ξέρετε το μικρόβιο των δορυφορικών απάξ και προσβάλει κάποιον μόνο να χειροτερέψει μπορεί και όχι να εξαφανιστεί . Το δικό μου μικρόβιο τώρα με ωθεί να αρχίσω να ψάχνω τις παράκεντρες λήψεις. Έχω λοιπόν 2 κάτοπτρα : 1 των 80 cm στο οποίο υπάρχουν lnb για 13Ε και 9Ε (κέντρο οι 13Ε) για τους προφανείς λόγους και ένα κινητό 1.10 το οποίο το έχω στήσει εγώ και καλύπτει το μέγιστο δυνατό τόξο. Μου μπήκε λοιπόν η ιδέα έχοντας 2 κενές θέσεις εισόδου στο sraun 411 που ενώνει τα 2 lnb από το 80 αρι να προσθέσω και άλλα feed ώστε να πετύχω πιο γρήγορο zapping σε σχέση με την κίνηση του μοτέρ . Σκέφτομαι λοιπόν τις 16 Ε . Έχω και ένα lnb inverto multifeed slim. Στο 80 αρι γίνεται ή είναι τόσο κοντά η απόσταση ώστε να δουλέψει ? Αν όχι μπορώ να το βάλω στο κινητό πχ με κέντρο τις 19 ώστε όταν σταματά το κινητό στις 19 να έχω ταυτόχρονα σήμα και στις 16Ε. Δοκίμασα πειραματικά με μετρήσεις που μου έβγαλε το sathunter αλλά ότι και να έκανα δεν κατέβηκε σήμα στους δέκτες μου . (σημειώνω ότι καλώδια , lnb , diseqc κτλ δουλεύουν αφού τα έχω τσεκάρει.Οπότε όλο το σφάλμα είναι στη στόχευση .)
 

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Ξεκινάμε με το lnb. Αν έχεις το multiconnect, άλλαξέ το. Αν στις 13 έχεις κανονικό (όχι slim) lnb, δύσκολα θα γίνει δουλειά στις 16. Οπότε κάνεις αυτό που γράφεις στο κινητό κάτοπτρο.
 

strver

New member
Το κεντρικό είναι ένα slim της sab. To multiconnect όμως γιατί να το αλλάξω? Δεν είναι καλό? Δεν υποτείθεται οτι αυτά ειναι ιδανικά για multifeed? Βάζοντας το κεντρικό στο μοτέρ ως πείραμα δούλευε άψογα. Απλά έχανε πιο εύκολα db στις μικρομετατοπίσεις του πιάτου
 

strver

New member
Και μια ακομα ερώτηση . Οι μετρησεις τρου sathunter για τις αποστάσεις των lnb στέκουν ? Εσείς οι πιο εμπειροι τα έχετε τσεκαρει αυτά που βγάζει ως αποτελέσματα?