Πολύμετρο TrueRMS (αναζήτηση)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Μαστορια εδω και καιρο θελω ενα λιγακι καλυτερο πολυμετρο απτο κλασικο mastech των 30ε που εχω... ετσι για λιγο ποιο σωστες-ακριβεις μετρησεις.. δε εχω τρελες απαιτησεις, βασικες μετρησεις κανω... κοιταω λοιπον κανενα true rms.. Ενδιαφερον φαινεται το EXTECH EX430 , σε καλη τιμη.. τι λετε?
http://www.nsmarket.gr/gr/index/products/multimeters?row=38
 
Last edited by a moderator:

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Πολυμετρο?

Με λίγα παραπάνω νομίζω μπορείς να πάρεις κάτι και σε fluke
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Πολυμετρο?

Nαι όντως το 113 θυμόμουν εγώ, αλλά δνε πρέπει να είναι true RMS
 

Bozak

New member
19 January 2010
23
Re: Πολυμετρο?

Εψαχνα κι εγώ να αντικαταστήσω ένα απλό πολύμετρο σε true rms και κατέληξα στο ebay σε αυτό UNI-T UT61E
Το έχω 5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος για 60 που το είχα πάρει. Σίγουρα δεν είναι fluke και δεν ξέρω αν μετά απο 5 χρόνια έχει την ίδια ακρίβεια στις μετρήσεις
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Μπράβο Σήφη, καιρό είχα να δω μία ερώτηση, για τα όργανα στο DIY. Θα κοιτάξω κάποιες πηγές και θα σου πω, γιατί ψάχνεις για κάποιο οικονομικό μοντέλο.

Μη νομίζετε ότι τα πανάκριβα Fluke, κρατούν τη διακρίβωσή τους καιρό, σε fluke45 πάγκου που κατέχω, η εταιρία δίνει βαθμονόμηση για ένα χρόνο!
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
What is διακριβωση;;
Βασικα ενα ποιοτικο οργανακι να μετραει αξιοπιστα θελω! Βαρεθηκα τα απλα των 25ε.. Λεω καιρος για κατι σωστοτερο!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εδώ που τα λέμε θέλω κι εγώ ένα προκοπής.
Κοιτούσα το μικρό fluke αλλά αφού θα το ψάξουν οι εμπειρότεροι,ακόμα καλύτερα.

Εμένα αυτό που ενδιαφέρει πιο πολύ είναι να μετράει AC σωστά στο εύρος των 100-1000 Hz.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Για "μέσες τιμές" μετρήσεων (averaged) μια χαρά είναι αυτά τα απλά πολύμετρα τύπου Mastech, το θέμα μπερδεύει όταν χρειάζεσαι rms μέτρηση σε εύρος συχνοτήτων. Εκεί όσο πιο μεγάλο εύρος χρειάζεσαι τόσο βαθαίνεις το χέρι στην τσέπη.

Φίλε Σήφη, πριν χρόνια ρωτούσα το ίδιο πράγμα, ποια η διαφορά βαθμονόμησης και διακρίβωσης, γιατί προσωπικά μόνο τη βαθμονόμηση ως calibration ήξερα.
Έμαθα ότι στην ουσία το μεν πρώτο είναι μέτρηση του κατά πόσο φεύγα είναι το πολύμετρό σου από τις τιμές αναφοράς (βαθμονόμηση) και ρύθμιση στην όσο το δυνατόν πιο ακριβή μέτρηση είναι το δεύτερο (διακρίβωση).

Αυτά τα κάνουν συγκεκριμένα και πιστοποιημένα εργαστήρια, νομίζω ελάχιστα στην Ελλάδα, με κόστος αναλόγως της πολυπλοκότητας του μηχανήματος. Σε fluke45 που ρώτησα μου είπαν ότι γίνεται με κόστος γύρω στα 60 ευρώ + ΦΠΑ έκαστο!

Θα επανέλθω, με το θέμα που ρωτάτε όμως...

Να και ένα ενθετο για τον ακριβή ορισμό της βαθμονόμησης-διακρίβωσης

calibration1calibration.jpg
 
Last edited:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Φθηνό trueRMS της τάξης των 40 ευρώ, δεν το συζητάμε ότι μπορούμε να βρούμε και εάν βρούμε, σαφώς να μη το εμπιστευτούμε, εκτός και εάν είναι κάποιο μεταχειρισμένο αγγελίας.

Στο χόμπι μας πρέπει να κατανοήσουμε το λόγο που πάμε σε trueRMS, εάν για παράδειγμα μετράμε μόνο dc τάσεις...δεν το συζητώ...εάν μετράμε καθαρά ημίτονα και πάλι δεν το συζητώ, μια χαρά θα κάνει το απλό πολύμετρο τη δουλειά του.
Τα παραδείγματα είναι πολλά και το παρακάτω βίντεο, δίνει κάποια βασικά σημεία χρήση του trueRMS.
Σε εμάς τους ντιούηδες όμως, ένα πολύμετρο έχει και διερευνητική δουλειά στις εργασίες μας.
Για παράδειγμα εάν μελετάς ac τάση, αλλά το σημείο έχει πρόβλημα και δεν δίνει καθαρό ημίτονο, ή μελετάς τετράγωνο για παράδειγμα, μόνο ένα trueRMS θα σου δώσει εκεί πραγματική μέτρηση.
Έαν έχεις ένα ημίτονο 800Hz και ταυτόγχρονα έχεις και κάποιες άλλες αρμονικές εκεί κοντά του κάτι 900 ή 750, το averaged θα σου δώσει μία μέτρηση σαλάτα, απέχοντας πολλές φορές και 50% από την πραγματική τιμή. Θα μου πεις αυτά τα κοιτάμε με παλμογράφο, αλλά δυστυχώς το ένα φέρνει το άλλο.

Πριν χρόνια θυμάμαι που δεν είχα πρόσβαση σε FFT, μετρούσα την πτώση της καμπύλης στην απόκριση συχνότητας μέσω trueRMS πολυμέτρου, περνούσα την έξοδο του ενισχυτή, μετά το τεχνητό φορτίο, από το πολύμετρο και στο σήμα αναφοράς 1KHz έδινα την τάση εξόδου ως τάση αναφοράς στο πολύμετρο (0dB), ακολούθως καθώς μετέβαλλα τη συχνότητα της γεννήτριας έβλεπα στο πολύμετρο την απόκλιση σε ±dB από τα 0dB της αναφοράς, με το που έφθανα στο ±3dB ήξερα και το όριο απόκρισης του μηχανήματος. Αυτά δυστυχώς μόνο τα trueRMS τα έχουν σε ακρίβεια.

To Extech 470 που δείχνει στο βίντεο είναι χοντρικά στα 100 ευρώ.

Επίσης στο νήμα http://www.eevblog.com/forum/testge...ot-appear-to-meet-their-claimed-safety-specs/ παρουσιάζονται πολύμετρα που πρέπει να αποφεύγουμε διότι δεν πληρούν προδιαγραφές ασφαλείας.

https://www.youtube.com/watch?v=XUdRW0XgYQs
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Να ένα δικό μας "μουγκό" παράδειγμα, για το πως συμπεριφέρεται ένα απλό Averaged vs TrueRMS πολύμετρο.

Το σήμα φεύγει από μια γεννήτρια που παράγει ένα καθαρό ημίτονο, πηγαίνει πρώτα στο TrueRMS και εν συνεχεία καταλήγει στο Averaged πολύμετρο.
Ξεκινάμε με παραπλήσιες τιμές του 1KHz, των 100Hz, των 10Hz και στο τέλος μεταπηδάμε στα 10KHz. Όπου βλέπετε το thumb-up και thumb-down, καταλαβαίνετε!

Αμέσως μετά μεταπηδάμε σε τετράγωνο παλμό που ήδη από το 1KHz, με το καλημέρα δηλαδή... μπάι-μπάι μέτρηση...

Μη κοιτάτε τις απόλυτες τιμές μεταξύ των δύο πολυμέτρων, για να πάμε από την Averaged μέτρηση -> TrueRMS και το αντίστροφο χρειάζεται ειδικός τύπος, επικεντρωθείτε στο ποσοστό απόκλισης ανά μέτρηση.

https://www.youtube.com/watch?v=Tek36h2RwYw&feature=youtu.be

Για το Exteck EX470 βρήκα αυτήν την ανασκόπηση, στο http://www.eevblog.com/forum/testgear/extech-ex470-multimeter-teardown/

Σε γενικές γραμμές είναι ικανοποιητικό για την τιμή του (100 δολλάρια αναφέρει), στα αρνητικά αναφέρει τον ήχο της συνέχειας είναι ο γνωστός θορυβώδης και μη ευαίσθητος της κατηγορίας (ξέχασα να σας το βάλω στο βίντεο, να ακούγατε τη διαφορά ανάμεσα στα δύο πολύμετρα), αναφέρει επίσης ότι τα προμπ που περιέχει έχουν λίγο αυξημένη ωμική αντίσταση, λέει "δεν μου φαίνονται φθηνά αλλά δεν είναι και fluke" (λογικό μου φαίνεται γιατί ένα καλό ζευγάρι πάει στα 35 ευρώ μόνο τα προμπ).
Τέλος αναφέρει ότι έχει την ελάχιστη προστασία στις εισόδους για την κατηγορία τιμής του και το ρούτινγκ της υψηλής τάσης τρέχει στο μισό κύκλωμα (κακώς).
Κάποια μέλη συμφωνούν και προτείνουν αντί για το 470 το 520 το οποίο είναι σαφώς καλύτερο....αλλά βέβαια ανεβαίνει άλλο ένα 35-40άρι η τιμή!

Δεν είναι κακό πολύμετρο, δεν το έχουν βάλει στη λίστα προς αποφυγή, απλά έχει τους περιορισμούς του όπως κάθε συσκευή που κινείται στο κάτω τιμολογιακό άκρο έχοντας χαρακτηριστικά επόμενης κατηγορίας.
Γνώμη μου ή θα κινηθείτε στο κάτω άκρο της κατηγορίας, γνωρίζοντας ότι δεν έχετε φεράρι, αλλά τις βασικότατες δουλειές σας θα τις κάνετε μια χαρά ή θα πάτε σαφώς σε πιο ακριβά και επώνυμα προιόντα.
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
εδώ κάνει ένα τεστ σε αυτές τις τιμές. (στο 48' )
https://www.youtube.com/watch?v=n3WGaiYF2sk
σε σχέση με το uni-t αυτό έχει λιγότερα ψηφία και δεν έχει μπάρα που ήθελα(για γρήγορες εντολές κτλ) γι'αυτο κατέληξα στο uni-t.
που βεβαία το πουλάω γιατί δεν έχει κάτι που χρειάζομαι.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Ναi τo ίδιο είναι. To TME έχει πολύ καλή φήμη σαν μαγαζί. Κοίτα αν έχει ΦΠΑ η τιμή και τι μεταφορικά.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Ναi τo ίδιο είναι. To TME έχει πολύ καλή φήμη σαν μαγαζί. Κοίτα αν έχει ΦΠΑ η τιμή και τι μεταφορικά.

116.50 με ΦΠΑ και μεταφορικά βγαίνει.
Και χωρίς κίνδυνο τελωνείου.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Παρακαλώ.
Είναι πληρέστερο από σειράς 11Χ Fluke, όπως και ασφαλέστατο ηλεκτρικά-κατασκευαστικά.
 

aristidis.540

Senior Member
4 March 2012
589
θεσσαλονικη
Όποιος έχει paypal καί 120 Ευρώ γιά πολύμετρο, μόνο αυτό: http://www.ebay.com/itm/Brymen-BM25...unt-Brand-New-Fluke-alternative-/200922627340[/QUOTE

μπορεί να μετρήσει έξοδο inverter? μάλλον μονόδρομος για την δική μου χρήση είναι το UT171A που έχει το vfc.
για τον Σηφη όμως δεν νομίζω οτι πρέπει να δώσει πάνω απο 50 ευρώ.