Raspberry Pi2/Pi3 για audio χρήση - AVClub audio player

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Εδω και λίγες ημέρες παρουσιάστηκε το Rasberry Pi2 model B, με σημαντικά ανανεωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά.

http://www.raspberrypi.org/products/raspberry-pi-2-model-b/

raspberrypi2.jpg



- 900MHz quad-core ARM Cortex-A7 CPU
- 1GB RAM

Παραμένουν τα παρακάτω

4 USB ports
40 GPIO pins
Full HDMI port
Ethernet port
Combined 3.5mm audio jack and composite video
Camera interface (CSI)
Display interface (DSI)
Micro SD card slot
VideoCore IV 3D graphics core

Στα $35 νομίζω οτι ειναι εξαιρετική βαση για ενα audio player (και οχι μονο αλλα εδω δεν μας αφορα τι αλλο μπορει να κανει).

Η σκέψη μου ηταν για ενα avclub audio player, στο οποιο θα μπορούσαν να βοηθήσουν κάποιοι γνώστες του αντικειμένου για να αποκτήσουμε ολοι κατι χρηστικό, audiophile και σε τιμη χώμα.

Το ειχα συζητήσει με κανα δυο φίλους απο εδω, αλλα τωρα νομίζω οτι εχει πραγματικά ωριμάσει η στιγμη (τα 35$ ειναι ιδιαίτερα ελκυστικά για το συγκεκριμενο Rpi2B). Οποτε αν εχουμε τεχνικο support θα οργανώσουμε ενα power buy με οτι χρειαστεί (πλακετες, τροφοδοσιες, μινι-οθονες? κτλ).

Σε πρώτη φαση πρεπει να δουμε τι λειτουργικό μπορουμε να τοποθετήσουμε ωστε να εχουμε τα καλύτερα αποτελεσματα (σταθερότητα, αναπαραγωγή PCM-DXD-DSD για να ειναι future proof, ευκολιες χρησης-remote/android app/ web app, USB out, I2S out, wireless streaming?, wifi-ethernet κτλ)

Ιδεες, προτασεις, συμμετοχες ???
 
Last edited by a moderator:

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Ελλάδα γύρω στα 45 βγαίνει και το ίδιο απο Αγγλία και κάτι παραπάνω με τα μεταφορικά.
Το ζαχαρώνω απο τη μέρα που βγήκε.
Αλλά τις ίδιες αναζητήσεις έχω και εγώ όποτε άνοιξες ένα πολύ ωραίο θέμα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Αν υπαρξει ενδιαφέρον και τελικα προχωρήσει θα κάνουμε οτι μπορούμε για καλύτερη τιμη. Ας δούμε ποσοι θα μαζευτούμε.
 

Gojakla

Supreme Member
20 May 2009
5,856
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

+1

Όχι που δεν θα τρωγόμουν! :music-smiley-005:
 

kogni

New member
27 July 2010
37
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

+1

αναμένω σαν άσχετος τα φώτα σας για μια plugnplay λύση !:grinning-smiley-043
 
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Το ειχα συζητήσει με κανα δυο φίλους απο εδω, αλλα τωρα νομίζω οτι εχει πραγματικά ωριμάσει η στιγμη (τα 35$ ειναι ιδιαίτερα ελκυστικά για το συγκεκριμενο Rpi2B). Οποτε αν εχουμε τεχνικο support θα οργανώσουμε ενα power buy με οτι χρειαστεί (πλακετες, τροφοδοσιες, μινι-οθονες? κτλ).

Σε πρώτη φαση πρεπει να δουμε τι λειτουργικό μπορουμε να τοποθετήσουμε ωστε να εχουμε τα καλύτερα αποτελεσματα (σταθερότητα, αναπαραγωγή PCM-DXD-DSD για να ειναι future proof, ευκολιες χρησης-remote/android app/ web app, USB out, I2S out, wireless streaming?, wifi-ethernet κτλ)

Ιδεες, προτασεις, συμμετοχες ???

Βασικά το σημαντικότερο είναι να καταλήξουμε στο τι ακριβώς θέλουμε να κάνει το συγκεκριμένο project.

Θέλουμε να βάλουμε I2S? Δηλαδή να κάνουμε κάποιο bridge ώστε να βγάζει σκέτο I2S προς κάποιο αντίστοιχο bridge που θα μπει μέσα σε άλλη συσκευή; (εντελώς DIY λύση.. για πολύ λίγους.. επίσης το I2S του RPi ως γνωστό δεν έχει hi end specs)

Θέλουμε να παίξουμε μέσω USB? Δηλαδή να μη βάλουμε πάνω του τίποτα από interface ήχου; (αρκετό για πολύ κόσμο..)

Θέλουμε να προσφέρουμε κάποια πλακετούλα που να ενσωματώνει κάποιο DAC ώστε να δίνει κατευθείαν καλής ποιότητας ήχο; (καλή ιδέα, θα αρέσει σε πολύ κόσμο αλλά αφενός κάπως δύσκολο τεχνικά, αφετέρου υπάρχουν ήδη πολλές τέτοιες πλακέτες διαθέσιμες, αφε-τρίτου το I2S του RPi ως γνωστό δεν έχει hi end specs)

Θέλουμε να υποστηρίξουμε κάποιο/ες από τις ήδη διαθέσιμες πλακέτες; (βλέπε παραπάνω)

Από λειτουργικό πρέπει να αποφασίσουμε προς τα που θα πάμε. Υπάρχει το Archphile του φίλου Tuxx το οποίο δουλεύει πολύ καλά αλλά θέλει και λίγο command line και υπάρχουν και άλλα τα οποία είναι πιο "mainstream".

Για οθονούλες κτλ. είναι πιο δύσκολα τα πράγματα, αλλά μπορούν να γίνουν.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Δημήτρη,το νέο ras έχει τις ίδιες αδυναμίες με το παλιό;
Δεν το έχω ψάξει πολύ,αλλά με μια γρήγορη ματιά βλέπω πως έχουν βελτιωθεί πολύ κάποια πράγματα.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Οι δικες μου σκέψεις (χωρις να σημαινει οτι θα υλοποιηθούν, μαζι θα το δουμε) ειναι οι πιο απλες και λειτουργικές. Δλd:

-DAC εχουν πολλοι, αρα μιλαμε μονο για player.
-USB εξοδο. Κανει για ολους (πιο ντακ σημερα δνε εχει εισοδο USB)
-I2S οχι γιατι λιγοι εχουν εισοδο (απο τα "αγοραστα" ντακ) και ξερουμε οτι δεν ειναι σε καμια περίπτωση το φόρτε του Rpi
-Oθονη ειναι ενα εξτρα, αν εχουμε καλο android κτλ πρόγραμμα ελεγχου νομιζω ειμαστε ΟΚ.

Φυσικα το πιο σημαντικό ειναι να τρέξουμε ενα σταθερο λειτουργικό με support και ο πρωτος με τον οποιο το ειχα συζητήσει πριν καποιο καιρο ηταν ο Μιχαλης (Tuxx). Κανει ηδη εξαιρετικη δουλεια με το Archphile οποτε αν θελει να μπει στο κολπο θα κανουμε ενα οδηγο για αρχάριους στο πως περναμε το λειτουργικό επανω στο Rpi κτλ.

Επισης θα πρεπει να δουμε λιγο τι αλλο hardware θα χρειαστεί, δοκιμασμένες λυσεις για να μην εχουμε περιττά εξοδα.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα και θα ήθελα να συμετασχω...
Παίρνω πάσα και προσθετω το δικό μου wish list .
1.Θα ήθελα , δεν ξέρω με ποιό τρόπο να έχει σούπερ ποιότητας εξοδο ήχου τώρα αν θα είναι ενσωματωμένη η μέσω usb κάποιου dac .Απλά στην ενσωματωμένη έκδοση βολευει .
2.θα ήθελα να είναι stand alone για να μην εξαρτάται απο άλλες δικτυακές συσκευές για τον έλεγχο του αυτό είναι ποιό δύσκολο γιατί χρειάζεται και οθόνη και σχετικό χειριστήριο.
Αυτά μπορώ να σκεφτώ εν αρχή...
Α! Επίσης το λογισμικό να υποστηρίζει spotify ραδιόφωνα κλπ δικτυακά για να είναι πλήρες..
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,441
Ελευσίνα
Απάντηση: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Ενδιαφέρομαι κι εγώ, εάν θα μπορούσαμε να έχουμε και Spotify (με διαχείριση μέσω android για ευκολία)
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Είναι πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα και θα ήθελα να συμετασχω...
Παίρνω πάσα και προσθετω το δικό μου wish list .
1.Θα ήθελα , δεν ξέρω με ποιό τρόπο να έχει σούπερ ποιότητας εξοδο ήχου τώρα αν θα είναι ενσωματωμένη η μέσω usb κάποιου dac .Απλά στην ενσωματωμένη έκδοση βολευει .
2.θα ήθελα να είναι stand alone για να μην εξαρτάται απο άλλες δικτυακές συσκευές για τον έλεγχο του αυτό είναι ποιό δύσκολο γιατί χρειάζεται και οθόνη και σχετικό χειριστήριο.
Αυτά μπορώ να σκεφτώ εν αρχή...
Α! Επίσης το λογισμικό να υποστηρίζει spotify ραδιόφωνα κλπ δικτυακά για να είναι πλήρες..

Η σουπερ εξοδος ηχου δεν εξαρταται απο το player αλλα κατα κυριο λογο απο το ντακ που ακολουθει. Εαν ενσωματώσεις ενα μικρο (φτηνο) ντακ θα παρεις ενα ηχο, αν απο πισω βαλεις ενα θηριο θα παρεις προφανώς κατι παραπανω.

Για να εχει την απαραίτητη επεκτασιμότητα το ντακ δεν πρεπει να ειναι μεσα στο ιδιο κουτι, ουτε να μοιράζεται κοινα μερη (πχ τροφοδοσια).

Stand alone θα ειναι αλλα απο καπου θα πρεπει να το χειρίζεσαι εξ αποστάσεως. Δλδ μια ταμπλετα ή ενα κινητο δεν γλιτώνει.

Για τα νετ ραδιο, streaming services συμφωνώ και εγω, ειναι βασικη λειτουργια.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Η σουπερ εξοδος ηχου δεν εξαρταται απο το player αλλα κατα κυριο λογο απο το ντακ που ακολουθει. Εαν ενσωματώσεις ενα μικρο (φτηνο) ντακ θα παρεις ενα ηχο, αν απο πισω βαλεις ενα θηριο θα παρεις προφανώς κατι παραπανω.

Για να εχει την απαραίτητη επεκτασιμότητα το ντακ δεν πρεπει να ειναι μεσα στο ιδιο κουτι, ουτε να μοιράζεται κοινα μερη (πχ τροφοδοσια).

Stand alone θα ειναι αλλα απο καπου θα πρεπει να το χειρίζεσαι εξ αποστάσεως. Δλδ μια ταμπλετα ή ενα κινητο δεν γλιτώνει.

Για τα νετ ραδιο, streaming services συμφωνώ και εγω, ειναι βασικη λειτουργια.
Ναι συμφωνώ απλά αν συνδυαστεί με κάποια πλακέτα piggyback dac θα ήθελα να είναι πολύ καλής ποιότητας...
Αλλά σαφώς το usb dac βολεύει απίστευτα.
 

sotisdiv

New member
7 January 2009
91
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Για τα νετ ραδιο, streaming services συμφωνώ και εγω, ειναι βασικη λειτουργια.

Αν παίζει spotify και stream radio είμαι μέσα κι εγώ.
Θέλω να απαλλαγώ πλήρως απο WiFi και να ακούω απο ethernet.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Νικο, στην DIY κατηγορια υπαρχει ενα νημα για το Soekris DAC που στα 350-400 ευρω ειναι εξαιρετικό, για πιο φτηνα υπαρχει το ODac ενω καποια μελη εχουν φτιαξει και ακουνε με το Mambo Dac. Σε εμπορικα υπαρχουν τα iFi, Geek, Meridian, Teac κτλ. Θελω να πω οτι λύσεις σε λογικα βαλάντια υπαρχουν αρκετες αλλα το Rpi θα τρεξει ανεξαρτητα γιατι οι περισσότεροι εχουν ηδη ντακ και αυτο που λειπει ειναι μια καλη λυση για να αποδεσμεύσουμε τα PC μας.

Η USB εξοδος ειναι μονοδρομος και θα βολεψει το 99.99% των μελλων. Θα γινει ιδιαιτερα πολυπλοκο να σε αυτο το νημα αρχισουμε να μιλαμε για ντακ, κοστος και πολλοι λιγοι θα συμφωνήσουν στο ποιο, ποσο, σταδια εξοδου, τροφοδοσίες κτλ. Ας μεινουμε στο Rpi καλυτερα.
 
Re: Απάντηση: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Δημήτρη,το νέο ras έχει τις ίδιες αδυναμίες με το παλιό;
Δεν το έχω ψάξει πολύ,αλλά με μια γρήγορη ματιά βλέπω πως έχουν βελτιωθεί πολύ κάποια πράγματα.

Απ' ότι έχω καταλάβει από το (ομολογουμένως λίγο) διάβασμα που έχω ρίξει, τα βασικά προβλήματα (I2S με κακό clock, USB-to-ethernet adapter) παραμένουν.

Αλλά αν πάμε σε λύση "RPi με έξοδο USB" δεν μας αφορούν. Το Archphile του φίλου Μιχάλη (Tuxx) παίζει μια χαρά, ακόμα και στο παλιό (v1) RPi.
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Νικο, στην DIY κατηγορια υπαρχει ενα νημα για το Soekris DAC που στα 350-400 ευρω ειναι εξαιρετικό, για πιο φτηνα υπαρχει το ODac ενω καποια μελη εχουν φτιαξει και ακουνε με το Mambo Dac. Σε εμπορικα υπαρχουν τα iFi, Geek, Meridian, Teac κτλ. Θελω να πω οτι λύσεις σε λογικα βαλάντια υπαρχουν αρκετες αλλα το Rpi θα τρεξει ανεξαρτητα γιατι οι περισσότεροι εχουν ηδη ντακ και αυτο που λειπει ειναι μια καλη λυση για να αποδεσμεύσουμε τα PC μας.

Η USB εξοδος ειναι μονοδρομος και θα βολεψει το 99.99% των μελλων. Θα γινει ιδιαιτερα πολυπλοκο να σε αυτο το νημα αρχισουμε να μιλαμε για ντακ, κοστος και πολλοι λιγοι θα συμφωνήσουν στο ποιο, ποσο, σταδια εξοδου, τροφοδοσίες κτλ. Ας μεινουμε στο Rpi καλυτερα.
Παναγιωτη προς Θεου δεν εχω εμονες με onboard καρτα, συμφωνω 100% οτι η USB θυρα ειναι μονοδρομος ...Παρακολουθω τα σχετικα νηματα που ανεφερες καθως και του Μιχαλη .
 
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Το Spotify το είχα ψάξει λίγο κάποια στιγμή, αν θυμάμαι καλά έπαιζε μόνο το Premium. Γενικά, απ' ότι είχα καταλάβει το free Spotify είναι κλειδωμένο ώστε να παίζει μόνο σε mobile συσκευές ή σε συσκευές που μπορούν να προβάλλουν διαφημίσεις (π.χ. PCs).
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Απάντηση: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

αν καταλαβα καλα,ειναι κατι σαν το sqeezebox,ετσι δεν ειναι;
Κατ'ευθειαν εξωτερικους δισκους θα μπορει να διαβαζει;
Θα με ενδιεφερε να στριμαρει μεσω usb στο ντακ μου.
 
Re: Rasberry Pi2 για audio χρήση - AVClub audio player

Ναι σε όλα Λάκη. Απλά, δεν θα έχει οθόνη (για αρχή..).

Επίσης το κουτί θα είναι λίγο θέμα.. μην ξεχνάτε το κουτί.. καθώς και την τροφοδοσία.. εκεί και αν θα ακουστούν 1000 γνώμες.. :p