12V trigger

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Καλημέρα.
Χθες αγόρασα έναν 5κάναλο τελικό, τον Rotel 1075 για να τον συνδέσω με τον ολοκληρωμένο ενισχυτή μου, που είναι ένας Onkyo 906.

O Rotel έχει πίσω μία είσοδο 'καρφάκι' (12V trigger) για να την συνδέσεις με την αντίστοιχη έξοδο του προ, ώστε και οι δύο συσκευές να ανάβουν/σβήνουν μαζί.

Το πρόβλημα είναι ότι ο Onkyo έχει αυτό το 12V trigger ΜΟΝΟ για τη Ζώνη 2!
Εγώ δεν έχω Ζώνη 2, μόνο την κύρια χρησιμοποιώ...

Τί κάνουμε σ' αυτή την περίπτωση βρε παιδιά; Υπάρχει κάποιο workaround;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Γενικότερα, υπάρχει κανένα έτοιμο trigger να το βάζουμε στην πρίζα και να κόβει το ρεύμα; Ο στερεοφωνικός μου ενισχυτής έχει trigger αλλά ο τετρακάναλος όχι. Θα βόλευε να αποκτήσει και αυτός...
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Με ποιό σκεπτικό έβαλαν αυτό το πολύ χρήσιμο trigger στη Ζώνη 2 (αντί για τη Main) ένας θεός ξέρει...

Πάντως όλοι βρίζουν την Onkyo για αυτό το θέμα! Μόνο τα ακριβά μοντέλα της εταιρείας (Integra κλπ) έχουν triggers για όλες τις Ζώνες.

Τέλος πάντων η λύση είναι να ανάβεις/σβήνεις τη Ζώνη 2 ώστε να στείλει το ανάλογο σήμα στον τελικό (για να αναβοσβήνει κι αυτός).
Αν υπάρχει Harmony κάνετε την εκμάθηση των δύο εντολών (πχ Zone2 On και Off) και τις περνάτε στα power settings της συσκευής...


Γενικότερα, υπάρχει κανένα έτοιμο trigger να το βάζουμε στην πρίζα και να κόβει το ρεύμα; Ο στερεοφωνικός μου ενισχυτής έχει trigger αλλά ο τετρακάναλος όχι. Θα βόλευε να αποκτήσει και αυτός...

Κάτι τέτοιο;
Ή ψάξε για smart power strip.