Περί Affinity Photo, πλήρες πρόγραμμα επεξεργασίας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

chrisssb

Μέλος Σωματείου
26 August 2008
29,770
Kingdom of Rain
affinity.jpg






Affinity Photo is a new program that was launched today by the England-based software company Serif. It’s designed to be a powerful alternative to Adobe Photoshop for professional photographers and retouchers who work on a Mac.
Serif touts the product as β€œthe fastest, smoothest, most precise, professional image editing software for Mac.”

Unlike other affordable photo-editing apps out there, which are usually dumbed down offerings with only a subset of Photoshop’s usefulness, Affinity Photo is trying to set itself apart by offering the power of Photoshop in a program that’s blazing fast and ridiculously affordable.

Performance is β€œsilky-smooth” with instant redraw, Serif says. The company tells Creative Bloq that it’s able to provide performance that Adobe can’t because it’s an entirely new piece of software built specifically for the latest computer technology. β€œThe problem is, [Adobe is] built on 25-year-old architecture, […] which means that they’re now struggling to adapt Photoshop to take advantage of modern computing power.”
Tools that come in the box include Frequency Separation editing, live blend modes, and inpainting (i.e. Photoshop’s Content Aware Fill). Affinity Photo supports 16-bits per channel editing, a full history of reversible edits, ICC color profiling, LAB color, end-to-end CMYK, and Photoshop PSD and 64-bit plug-in support.


If you use a Mac (OS X Lion 10.7.5 and above with an Intel 64 process), you can currentlydownload and use a free beta version of Affinity Photo from the website by signing up. When the program leaves beta testing and officially launches, it will be available through the Mac App Store for $50 with no subscription charges and free updates for two years.
Serif hopes to bring this software to Windows users as well, but there’s no timeframe as to when that may happen.
(via Creative Bloq via DIYP)

http://petapixel.com/2015/02/09/aff...p-alternative-mac-users-get-free/#more-157851

https://affinity.serif.com/en-gb/ph...teid=73669&IsoCode=US&culture=en&&MC=WBGSER02

Φαίνεται πολύ δυνατό. Και όταν θα βγει η εμπορική έκδοση θα κάνει μόνο 50$.
Ούτε cloud ούτε βλακείες! Παλιό καλό standalone!
Αξίζει μια δοκιμή!










 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac Users: Get It for Free

Δίνω μόνος μου την απάντηση. Ναι mac only και η έκδοση για win ίσως έλθει μέσα στο 2016. Φέξε μου και γλύστρησα...

Windows version questions - could happen in 2016 or so - Serif already has Windows design apps so is developing this new range 100% for Mac before looking to other platforms. The beta version isn't restricted in any way compared to a paid app, there is no paid version of Affinity Photo yet, it's months away, so the beta *is* Affinity Photo right now. When it eventually launches in the App Store, Affinity Photo will cost $49.99 or local equivalent in accordance with Apple's price matrix. For the issue saving/printing, please report to the devs at https://affinity.serif.com/forum/index.php?/forum/18-photo-beta/ and they'll sort it for you. Hope that helps!, Dale.
 

T.Kostas

Established Member
19 August 2009
263
Απάντηση: Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac Users: Get It

εγώ πάντως μια χαρά την κατέβασα χθές
 
22 June 2006
34,696
NEO HRAKLEIO
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac Users: Get It for Free

το κατέβασα σήμερα κι εγώ, πολύ γρηγορο , αρκετά εργαλεία (μοιάζουν πολύ στο photoshop).
Πολύ καλη εναλλακτική, αλλα πρέπει να το δοκιμάσω περισσότερο για ν αποφασίσω ποιο είναι καλύτερο-ταχύτερο.
Ελπίζω να βγει σύντομα η τελική έκδοση...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac Users: Get It for Free

μάλλον θα φταίει η τοποθεσία. Εγώ προσπαθώ να κατεβάσω από Γερμανία. Μπορεί κάποιος φίλος να μου το στείλει μέσω uploader? Κατά προτίμηση το βραδάκι (τώρα είμαι στη δουλειά).
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Απάντηση: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac Users: Get It for

Τελικα το δουλευει κανενας να μας πει εντιπωσεις?
Μοιαζει αρκετα ελπιδοφορο...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac Users: Get It for Free

Όταν βγεί για win το ξανασυζητάμε, είμαι πολύ μεγάλος πια για να επιστρέψω σε Mac...
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac Users: Get It for Free

Δυόμισυ χρόνια μετά είπα να κατεβάσω την δοκιμαστική έκδοση και να δω αν είναι όντως μια καλή εναλλακτική του PS. Η πρώτη εντύπωση είναι ότι το περιβάλλον μοιάζει πολύ και η ταχύτητα επεξεργασίας είναι καλή, πολλά shortcut keys είναι ίδια ή σχεδόν. Στα διάφορα σχετικά φόρουμ/blogs λένε ότι πολλά plugins για το PS δουλεύουν και σε αυτό. Θα επανέλθω όταν το δοκιμάσω λίγο εκτενέστερα...

Δεν θα ήταν κι άσχημα να γλυτώσω την μηνιαία αφαίμαξη, ειδικά αφού δεν βολεύομαι με το LR που συμπεριλαμβάνει το πακέτο της adobe...
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac Users: Get It

Περιμένω εντυπώσεις σου , με ενδιαφέρει και εμένα γιατί ειναι στην πραξη παράλληλα με την έκδοση για win ο πιο πλήρες photo editor για IPad.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac & Win Users

Το δούλεψα αρκετά, είδα και κάποια σχετικά εκπαιδευτικά βίντεο (έχουν δεκάδες δωρεάν), μπήκα και στο forum τους στο οποίο απαντάνε σχεδόν άμεσα τις εργάσιμες ώρες (Αγγλίας). Εκτός από αυτά, υπάρχει σελίδα FAQs με links για γρήγορο ξεκίνημα αλλά και εμβάθυνση: https://forum.affinity.serif.com/index.php?/topic/21850-photo-faqs-answered-with-tutorials/&

Είναι εντυπωσιακά καλό, γρήγορο και η διεπαφή όπως προείπα μοιάζει σε αρκετά σημεία με το PS. Εγκατέστησα το Nik plugins (είναι πολύ απλό) και δουλεύει κανονικά - τουλάχιστον όσα χρησιμοποιώ εγώ. Scripts γραμμένα για το PS ΔΕΝ παίρνει, οπότε το αγαπημένο μου web sharpener δεν παίζει - αλλά πιθανό να υπάρχουν σχετικές δυνατότητες ενσωματωμένες - δεν είχα χρόνο να το ψάξω. Έχει αρκετές δυνατότητες παραμετροποίησης από τον χρήστη σε ότι αφορά το περιβάλλον εργασίας και μπορείς να σώσεις κάποια presets ακριβώς όπως στο PS, π.χ. προσθέτεις όσα crop sizes θέλεις στο σχετικό drop down menu. Το γνωστό και συχνά χρήσιμο content aware του PS εδώ λέγεται Inpainting Brush, είναι πράγματι brush - όχι περίγραμμα - και... μάλλον δουλεύει καλύτερα! (Ας πούμε ότι είναι τουλάχιστον ισάξιο).
Εννοείται ότι υπάρχουν τα πάντα όλα σχετικά με layers, masks etc. εργαλείο watermarking etc.

Στην καθεαυτό επεξεργασία, ανάλογα με το τι εργαλείο χρησιμοποιείται, στην δεξιά στήλη ανοίγει ένα υπομενού που έχει κάποια έτοιμα presets π.χ. default, darker, lighter με εικονίδια που αναπαράγουν σε σμίκρυνση το αναμενόμενο αποτέλεσμα + συρόμενα κουμπιά ρύθμισης και μπορείς να σώσεις/προσθέσεις δικά σου presets. Βεβαίως δεν λείπουν οι αυτοματισμοί, τα "enchantments" στην κεντρική μπάρα, auto levels, contrast, color, white balance, που είναι χρήσιμα αν έχετε πέσει κάπως έξω στις παραμέτρους της έκθεσης και βιαζόσαστε. Τα παραγόμενα αρχεία είναι... όπως πρέπει να είναι (δηλαδή άριστα) με την μόνη διαφορά ότι εδώ δεν κάνουμε save as... αλλά export που κρατάει κάποια δευτερόλεπτα (λίγα, σε πιο δυνατό υπολογιστή μπορεί να είναι ακαριαία). Η εντολή save as σώζει την εγγενή μορφή του affinity για περεταίρω επεξεργασία. Όντας προϊόν εταιρείας που ξεκίνησε στα γραφικά (serif) έχει σε πρώτο πλάνο κάποιες εντολές χρήσιμες στους γραφίστες - και όχι μόνο, (π.χ. ένωση φωτογραφιών).

Ως εδώ καλά και το ψάχνω ακόμα, αλλά (σε όλα υπάρχει ένα αλλά...) αν έχετε συνηθίσει κάποιο συγκεκριμένο workflow (όπως εγώ) και προσπαθήσετε να το ακολουθήσετε προκύπτουν κάποια ζητήματα: ανοίγοντας το jpeg μου κάνω έναν γρήγορο γενικό έλεγχο 1:1 και μετά κροπάρω σε κάποιο προκαθορισμένο μέγεθος στα 300dpi - οπότε ταυτόχρονα γίνεται resize (προς τα κάτω με κάποια σχετική βελτίωση IQ). Εντάξει ο καθορισμός και το σώσιμο των crop presets είναι το ίδιο εύκολη και γίνεται άπαξ. Στα υπόλοιπα όμως κολλάμε... πατάς Ctrl+Alt+I ανοίγει παράθυρο όπου πρέπει α) να ορίσεις ίντσες αντί για pixels και β)να διορθώσεις την μια διάσταση (την μικρότερη στην περίπτωσή μου). Πατάς enter βγαίνεις στην κεντρική οθόνη και κροπάρες. Εντάξει? Όχι γιατί οι προεπιλογές σου ΔΕΝ σώζονται, οπότε κάθε αρχείο που ανοίγεις... φτου κι απ' την αρχή!

Αν όμως οι ανάγκες σας δεν έχουν τέτοια μορφή και απλά θέλετε να επεξεργαστείτε τις φωτογραφίες σας γρήγορα, καλά και φθηνά το affinity είναι εξαιρετικό (ανεξαρτήτως χρημάτων).

Υ.Σ. Ξέχασα... επεξεργάζεται και raw, κατάλογος συμβατών μηχανών εδώ https://forum.affinity.serif.com/index.php?/topic/27869-supported-raw-cameras-16x/

edit: ρώτησα στο φόρουμ σχετικά με αυτά που γράφω για crop/resize κ.λ.π. και μου είπαν ότι είναι στα υπόψη και το δουλεύουν, ίσως στο επόμενο update...

edit2: πέτυχα κι αυτό https://affinityspotlight.com/artic...ghtEmail&utm_medium=email&utm_campaign=Launch ένας Έλληνας 3D artist που δουλεύει όλο το "πακέτο"...
 
Last edited:

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac & Win Users

-30% στο Affinity, τελική ~39

https://affinity.serif.com/en-gb/photo/desktop/


Δεν το έχω δουλέψει καθόλου! ομως βλεπω οτι τουλαχιστον για αυτά που χρειάζομαι κανει τα πάντα και υποστηρίζει τα raw απο nikon,olympus. Παω για add to cart μαλλον!

update: downloading...
 
Last edited:

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac & Win Users

το πηρα και εγω για το Ipad pro στα 15 ευρω με την μείωση , ειαι η καλυτερη πλήρης φωτογραφική εφαρμογή gia Ιπαδ απο όσο εχω διαβάσει και υποστηρίζει και το Pen που το έχω πάρει και το κοιτάζω ...

λογικά μπορεί και να με οδηγησει και στην desktop αγορά αν το μάθω αλλά μέχρι τότε βλέπουμε ...
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac & Win Users

Λιγο που το δουλεύω, μου αρέσει πολύ...εργαλεία, μενου κτλ ειναι στις "γνωστες" θεσεις του photoshop, raw development μια χαρα, λιγα plugins (NIK collection) που δοκίμασα αψογα...

Πραγματικά δεν γνωρίζω αυτή τη στιγμή τι του λείπει, αλλα φαίνεται τρομερή anti-photoshop επιλογή και μάλιστα σχεδον τσαμπα (ενα 3μηνάκι συνδρομη της adobe).
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac & Win Users

δοκιμασες orf της Οlympus, περναει τις αλλαγες με ταχυτητα και οταν αλλάζεις αρχειο παει γρηγορα στο αλλο? γενικα τα της Adobe προγραμματα ειναι λιγο πιο αργα με τα raw της Olympus , εγω δουλευω Lightroom για λιγα βασικα πραγματα χωρις layers κλπ.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac & Win Use

δοκιμασες orf της Οlympus, περναει τις αλλαγες με ταχυτητα και οταν αλλάζεις αρχειο παει γρηγορα στο αλλο? γενικα τα της Adobe προγραμματα ειναι λιγο πιο αργα με τα raw της Olympus , εγω δουλευω Lightroom για λιγα βασικα πραγματα χωρις layers κλπ.

Κοιτα, στο laptop μου που το εχω βαλει τωρα (i7,8gb,512ssd) κανει περίπου 6-7 δευτερόλεπτα να ανοίξει το orf και οταν πατάς develop αλλα 3-4 για να το κανει. Ανοιξα 3 orf μαζι και απο το ενα στο αλλο παει αμέσως χωρις καθολου lag. Οπως επισης και τα εργαλεια zoom, move ktl δουλευουν ταχύτατα.

Δοκίμασα και ενα απλό batch job με 4 orf, μετατροπή σε b&w και save as .jpg το οποίο το ολοκλήρωσε σε 22second (με parallel processing). Not bad!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,935
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac

δηλαδη καθε αλλαγη που κανεις στο develop δεν την βλεπεις real time , περιμενεις 3-4 δευτερα αν καταλαβα καλά , ε δεν ειναι και σφαιρα , προφανως οταν πας απο το ενα στο αλλο το κανει με preview μικροφωτογραφια και οταν αρχιζεις και το επεξεργαζεσαι το κανει πανω στο κυριως αρχείο .
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for

δηλαδη καθε αλλαγη που κανεις στο develop δεν την βλεπεις real time , περιμενεις 3-4 δευτερα αν καταλαβα καλά , ε δεν ειναι και σφαιρα , προφανως οταν πας απο το ενα στο αλλο το κανει με preview μικροφωτογραφια και οταν αρχιζεις και το επεξεργαζεσαι το κανει πανω στο κυριως αρχείο .

οχι βρε... 3-4 λεω κανει οταν πατάς το κουμπάκι "develop" για να στο ανοίξει στον editor (σαν να πατας το Done στο camera raw). Οταν τα βλεπεις ειναι realtime (σχεδον)

τωρα στα windows 10 κανεις και πανευκολα capture video, τσέκαρε!

https://www.youtube.com/watch?v=S0g1efoEttk&feature=youtu.be
 
Last edited:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Affinity Photo is a New Pro Photoshop Alternative for Mac & Win Users

Το πήρα κι εγώ, βαρέθηκα να πληρώνω την adobe ειδικά από την στιγμή που δουλεύω μόνο το PS. Θα χρειαστώ λίγο καιρό να προσαρμοστώ...
 
  • Like
Reactions: Highpriest