Εργαλεία Μπαταρίας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Ανοιγω αυτο το νημα καθως τα εργαλεια μπαταριας αρχιζουν και κατακτουν ολοενα και μεγαλυτερο μεριδιο αγορας σε σχεση με τα ηλεκτρικα.

Ο λογος ειναι ευνοητος: Eυελιξια, ευκολια και, πλεον, ικανοποιητικη ισχυ και διαρκεια η οποια συνεχως αυξανεται καθως βελτιωνεται η τεχνολογια των μπαταριων.
Πλεον οι φορτιστες μπορουν να φορτιζουν μια μπαταρια μεσα σε μιση ωρα και οι νεοι τεχνολογιας κινητηρες χωρις καρβουνακια (brushless) καθιστουν το εργαλειο πολυ πιο αποδοτικο.

Οταν βλεπουμε εταιρειες να βγαζουν γωνιακους τροχους, δισκοπριονα, αλυσοπριονα και φαλτσοπριονα μπαταριας, καταλαβαινουμε πιο ειναι το μελλον γενικοτερα... Εργαλεια Μπαταριας!

Ετσι λοιπον, εδω θα μπορουμε να συζηταμε για τα διαφορα εργαλεια μπαταριας, να κανουμε συγκρισεις, να αξιολογουμε και να μεταφερουμε τις εμπειριες μας.

Ευπροσδεκτες και ολες οι ερωτησεις η αποριες σχετικα με τα συγκεκριμενα εργαλεια καθως αυτο το κομματι νομιζω οτι θα αποτελεσει μεγαλο μερος του νηματος.


Εδω μια γευση απο τα 18βολτα εργαλεια μπαταριας της ΜΑΚΙΤΑ. Ο αριθμος ειναι τεραστιος, πανω απο 80 διαφορετικα ειδη και μεγαλωνει..!

toolcount_1780.jpg


http://www.makitatools.com/en-us/Modules/Tools/LXTBrushless/toolcount.aspx


 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Ωραίο θέμα...

Δεν τα λες και λιγα τα μοντέλα της makita...
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Έχω πάρει από αυτόν πράγματα και απ ότι βλέπω έχει και το συγκεκριμένο δισκοπρίονο που ψάχνεις.

http://www.mytoolstore.de/ryobi-ems...e-mit-exactline-laser-technology-p-92218.html

Να'σαι καλα, θα το κοιταξω με φιλο που γνωριζει γερμανικα. To amazon.de ειναι τυφλοσουρτης, οποτε δεν χανομαι, εχει το ιδιο φορμα με τα υπολοιπα amazon.

Μηπως μπορεις να τσεκαρεις ποσο κοστιζουν τα μεταφορικα για Ελλαδα? Μαζι με τον φορτιστη και μπαταρια που εχει παρακατω στο λινκ σου. Thanks!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Eνα χρησιμοτατο εργαλειο μπαταριας, η σεγα Bosch PST 10,8v της πρασινης σειρας.
Η λαμα μπαινει και απο τις δυο πλευρες κατι το οποιο βολευει αφανταστα για καποιες εργασιες. Το μικρο και βολικο μεγεθος το καθιστα ιδανικο για εργασιες και σε στενους χωρους.

Εαν καποιος εχει εργαλειο μπαταριας dremel, να ξερει οτι η μπαταρια και ο φορτιστης της dremel κανουν μια χαρα για ολα τα 10βολτα πρασινα της bosch. Αρα μπορει να αγορασει μονο το σωμα αρκετα φτηνοτερα.

Στην φωτο η σεγα με την μπαταρια της dremel. H τιμη απο amazon.de περιλαμβανει φορτιστη και μπαταρια.

13998447295_4351a43408_b.jpg
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Χρειάζομαι ένα δραπανοκατσάβιδο (να έχει ρύθμιση ροπής και προτιμώ να είναι και κρουστικό) που να φορτίζει πολύ γρήγορα, με αυτές τις μπαταρίες τις καινούργιες δεν θυμάμαι πως λέγονται.

Θα μπορούσατε να μου προτείνεται δύο τέτοια, ένα οικονομικό και ένα που θεωρείτε άριστο ανεξαιρέτου τιμής
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Βγαζει ενα αξιολογο κρουστικο 18βολτο το Lidl προσεχως. Ειναι υπεραρκετο για οποιαδηποτε χρηση DIY.

Αναφορικα με τα πιο ακριβα, καλυτερα να μας αναφερεις για ποια χρηση το προοριζεις διοτι μπορουμε να σου προτεινουμε ειτε 10βολτα η 18βολτα κρουστικα.
Προσωπικα ολα τα κρουστικα μπαταριας που εχω ειναι μικρα, ισχυρα και βολικα 10βολτα. Αν χρειαστω για καποιο ιδιαιτερο task περισσοτερη δυναμη, εχω τα φτηνα ηλεκτρικα.
 

Chris1967

Supreme Member
11 September 2010
4,222
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Είδα αυτό από το Lidl είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι, ευχαριστώ.

Η χρήση είναι να υπάρχει ένα εργαλείο που να τα κάνει όλα.

Αυτή την στιγμή έχω ένα Bosch CSB 680 2E (το αγόρασα το 83 νομίζω) με ρεύμα, το οποίο αν και αντίκα πια, έχει φτιάξει ότι μπορείς να φανταστείς σε δύο εξοχικά και στο σπίτι, αλλά είναι βαρύ θέλει την μπαλαντέζα του και δεν είναι κατσαβίδι, άσε που έχει και κάποια έκκεντρα πια.

Κατσαβίδοδράπανο έχω δύο, ένα φτηνιάρικο Black&Decker δεν θυμάμαι μοντέλο και ένα ακόμα πιο φτηνιάρικο από το Praktiker, αλλά δε είναι κρουστικά δεν έχουν δύναμη και όταν τελειώσει η μπαταρία τους θέλεις ώρες να περιμένεις.

Έχω επίσης και ηλεκτρικά κατσαβίδια (φτηνά από Praktiker / Carefour) τα οποία θα χαρακτήριζα άχρηστα για σοβαρές DIY εργασίες.

Ελπίζω το Parkside να με καλύψει.

Καλού κακού πρότεινε μου και κάτι άλλο για να το δω επίσης.

Ευχαριστώ!
 

wagelis

AVClub Enthusiast
8 July 2011
1,035
Re: Εργαλεια Μπαταριας

προσωπικά , δεν τα συμπαθώ τα εργαλεία μπαταρίας , και δεν ξέρω αν κάνουν και για τον ερασιτέχνη , που δεν τα χρησιμοποιεί και πολύ τακτικά . Έχω λοιπόν ένα flex 10,8v δραπανοκατσάβιδο (που δεν τα φτιάχνει η flex αλλά φασόν η αμερικάνικη porter cable ,) σαν κιαυτό http://www.skroutz.gr/s/2664980/Flex-ALi-10-8-B.html , από το δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος , και ένα dewalt dcd 735 στα 14,4v , σαν κιαυτό http://www.amazon.de/2-Gang-Akku-Schlagbohrschrauber-DCD-735-C2/dp/B0058EBEFS , το οποίο είναι πραγματικά σκυλί και είμαι πολύ ευχαριστημένος . Κυκλοφορούν και dewalt με μπαταρίες made in japan , που τις φτιάχνει η Panasonic για την dewalt και είναι ό,τι καλύτερο . Δύσκολο να τα βρεις αλλά υπάρχουν.Το δικό μου dewalt έχει μπαταρίες mafe in Korea .
όλα τα άλλα εργαλεία μου είναι με ρεύμα .
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Google Chrome is your friend!!! :music-smiley-005:

Λοιπόν τα μεταφορικά είναι μεταξύ 20 ευρώ και 27 για Ελλάδα (αν στο χαρακτηρίσουν ως bulky good θα πληρώσεις 27 ειδάλλως 20) http://www.mytoolstore.de/shipping.php

Και μπαταρία 4.0 Ah μαζί με φορτιστή άλλα 125 ευρώ. http://www.mytoolstore.de/ryobi-rbc18l40-lithium-ionen-one-starterset-p-92190.html
Τα οποία φυσικά σου μένουν και για τα υπόλοιπα εργαλεία της σειράς one plus...

Οπότε το συνολικό κόστος βγαίνει στα 335 - 342 ευρώ ανάλογα πως θα σου χαρακτηρίσουν το δέμα.

Για μένα είναι πολλά βέβαια για δισκοπρίονο μπαταρίας, αλλά εσύ ξέρεις... :eek:perator:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εγώ παίδες διαθέτω εργαλεία μπαταρίας κήπου της σειράς 36V της Ryobi.

Ryobi_36_V_System.jpg


Συγκεκριμένα διαθέτω αυτό το αλυσοπρίονο μπαταρίας: http://postimg.org/image/5dwdduffz/

Αρκετά δυνατό γιατί είναι αργόστροφο και με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας ακόμα και με την μικρή (2.6 Ah). Ενδεικτικά έχω κόψει κλαδιά με διάμετρο πάνω από 25 εκατοστά χωρίς να ζορίζεται καθόλου. Επίσης με μία φόρτιση μπορώ να τεμαχίσω άνετα αρκετά κιλά ξύλα. Απλά επειδή είναι αργόστροφο, κρατάει λίγο παραπάνω... (υπάρχει και το γρηγορότερο αδερφάκι του αλλά με μεγαλύτερη δίψα για μπαταρία...).

Επίσης διαθέτω και το χορτοκοπτικό μπαταρίας που παίρνει και τρίφτερο δίσκο (η μονή μεσινέζα μόνο για γκαζόν κάνει...) : http://postimg.org/image/vrwsucwr7/
Για γκαζόν είναι αρκετά καλό, αλλά με αυτήν την μεσινέζα χόρτα, έστω και κοντά δεν κόβονται. Δυστυχώς επειδή είναι πολύστροφο, στα πολλά ζόρια σβήνει το μοτέρ (για ασφάλεια).
Έχω δοκιμάσει άλλες κεφαλές και τις δέχεται, απλά δεν είναι για πολλά ζόρια.

Εκεί όμως που αριστεύει είναι με τον τρίφτερο δίσκο. Έχω κόψει βατσινιές και χοντρά ποώδη φυτά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και με ελάχιστο ζόρι.
Ενδεικτικά με την μεγάλη μπαταρία (4.0 Ah) κόβω γύρω στο 1 στρέμμα χόρτα. Στα συν επίσης ότι έχει προσαρμοζόμενη ταχύτητα και ότι το όλο σύνολο σπάει πολύ εύκολα σε κομμάτια, είναι πανάλαφρο και με ελάχιστους κραδασμούς λόγω απουσίας βενζινοκινητήρα, ενώ ο θόρυβος που παράγει είναι σαν ενός δράπανου...

Συνολικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την σειρά και πιστεύω ότι είναι απαραίτητη ειδικά για τους περιστασιακούς χρήστες που δεν θέλουν να μπλέκουν με βενζίνες, λάδια, συντηρήσεις κλπ. Είναι εργαλεία κήπου πάντα έτοιμα για δράση!!!
 

amsen

AVClub Addicted Member
1 November 2014
1,867
Αθηνα
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Είδα αυτό από το Lidl είναι ακριβώς ότι χρειάζομαι, ευχαριστώ.

Η χρήση είναι να υπάρχει ένα εργαλείο που να τα κάνει όλα.

Αυτή την στιγμή έχω ένα Bosch CSB 680 2E (το αγόρασα το 83 νομίζω) με ρεύμα, το οποίο αν και αντίκα πια, έχει φτιάξει ότι μπορείς να φανταστείς σε δύο εξοχικά και στο σπίτι, αλλά είναι βαρύ θέλει την μπαλαντέζα του και δεν είναι κατσαβίδι, άσε που έχει και κάποια έκκεντρα πια.

Κατσαβίδοδράπανο έχω δύο, ένα φτηνιάρικο Black&Decker δεν θυμάμαι μοντέλο και ένα ακόμα πιο φτηνιάρικο από το Praktiker, αλλά δε είναι κρουστικά δεν έχουν δύναμη και όταν τελειώσει η μπαταρία τους θέλεις ώρες να περιμένεις.

Έχω επίσης και ηλεκτρικά κατσαβίδια (φτηνά από Praktiker / Carefour) τα οποία θα χαρακτήριζα άχρηστα για σοβαρές DIY εργασίες.

Ελπίζω το Parkside να με καλύψει.

Καλού κακού πρότεινε μου και κάτι άλλο για να το δω επίσης.

Ευχαριστώ!


Όλα τα λεφτά...
http://www.ebay.com/itm/350892714458?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια Μπαταριας

Να'σαι καλα!
Ναι, ειναι ακριβο ιδιως οταν ξερεις οτι στην αλλη μερια του ατλαντικου μπορεις να το βρεις σχεδον στο 1/3 της τιμης.

Για το αλυσοπριονο μπαταριας δεν εχω καμμια αμφιβολια για αυτα που γραφεις την στιγμη που η μπαταρια ειναι 36βολτη. Ειναι σχεδον απιστευτο που εχει φτασει η ισχυ που μπορει να δωσει μια μπαταρια.

Εχω και γω το αλυσοπριονο της Gardena το 18βολτο με την 20cm αλυσιδα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος και με την αποδοση και με την διαρκεια μπαταριας.
Εχω κοψει αρκετα μεγαλυτερους κορμους απο 20 εκατοστα. Ιδανικο για τον κηπο. Καλη αγορα αρκει να ξερεις τους περιορισμους του και αρκει να μην το αγορασεις για να καθεται...
Γλυτωνεις και απο την βενζινα και απο τα καλωδια. http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=6976

71O517hE%2BuL._SX522_.jpg
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια Μπαταριας

56βολτο αλυσοπριονο!
Μπορεις να κοψεις ολοκληρο δεντρο σε κομματακια για το τζακι με μια μπαταρια :))