Οθόνη σε δωμάτιο με αντανακλάσεις

2006b

New member
4 April 2009
82
Thessaloniki
Διαθέτω ενα jvc x55. Υποτίθεται ότι είναι ένας αρκετά καλός προβολέας. Έχω ένα απλό πανι bartec. Δυστυχώς το σαλόνι οπου τον έχω είναι άσπρο και ανοιχτό μπεζ με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλές αντανακλάσεις και σε κάποιες σκηνές να δημιουργείται κάτι σαν πέπλο. Θέλω ένα πάνι για να βλέπω στις 150-160 ιντσες. Μέγιστο 500 -600 ευρώ. ¨εχει κανεις να προτίνει κάτι;
 
19 June 2006
35,671
Το μόνο πανί που μειώνει δραματικά τις ανακλάσεις είναι το κατευθυντικό, όμως, γι' αυτό στις ίντσες που επιθυμείς, πρέπει να προσθέσεις ένα μηδενικό ακόμα στο μπάτζετ σου.
 

2006b

New member
4 April 2009
82
Thessaloniki
ευχαριστώ για την απάντηση... πες αν εχεις την διαθεση πως πρέπει να είναι αυτο το πανι μπας και το βρω καπως φτηνότερα... από Κινα ή μεταχειρισμένο...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το χω ξαναδεί αυτό το βίντεο, το εκπληκτικό είναι ότι απορροφάει όλες τις αντανακλάσεις απ τους τοίχους λες και τους έβαλες σε μαύρη τρύπα, απίστευτο πανί αλλά κι απίστευτη τιμή!!!
 

2006b

New member
4 April 2009
82
Thessaloniki
το κατευθυντικο πανι δεν μειώνει την καλή θέαση όταν βρίσκεσαι σε πιο πλάγια θέση ή είναι παντού το ίδιο αποτέλεσμα;
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Οθόνη σε δωμάτιο με αντανακλάσεις

το κατευθυντικο πανι δεν μειώνει την καλή θέαση όταν βρίσκεσαι σε πιο πλάγια θέση ή είναι παντού το ίδιο αποτέλεσμα;

Ακριβώς. Είναι από τα μειονεκτήματά του αυτό. Επειδή δεν μπορείς να νικήσεις την φυσική, το φαινόμενο hotspotting υπάρχει σε όλες τις κατευθυντικές. Όσο μεγαλύτερη είναι η οθόνη, τόσο το χειρότερο.