Εργαλεία Χειρός

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Εργαλεια χειρος, πολυτιμα και αναντικαταστατα.

Η τεχνολογια, η εργονομια η δυναμη και η ευχρηστια τους εχει σημειωσει τεραστια ανοδο με την παροδο του χρονου.

Η ποικιλια πλεον τεραστια με νεα εργαλεια να προστιθενται καθε χρονο, με μικρες η μεγαλες βελτιωσεις και καινοτομιες απο τα προηγουμενα μοντελα.

Σε αυτο το νημα μπορουμε να συζηταμε για τα διαφορα εργαλεια χειρος, την ποιοτητα τους και τις εντυπωσεις μας απο την χρηση τους.

Προβλεπω μαχες μεταξυ καποιων εταιρειων...knipex, facom, NWS, wiha, wera, irwin, victorinox, leatherman, milwaukee κλπ,
Aκομα και μεταξυ των πιο budget oπως dewalt, stanley και ..εργαλειων χειρος απο το ...Lidl :))

Να κανω την αρχη με ενα εργαλειο χειρος το οποιο δεν το εχω και θα πολυ θα ηθελα να το αποκτησω.

Χειροκινητος τροχος για ..τροχισμα (hand powered grinding wheel).

61CiXaM2WnL._SL1024_.jpg


http://www.amazon.com/gp/product/B0069EKVGE/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A343ICAS0S8XBW
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Εργαλεια Χειρος

Έχει ένας γνωστός μου ένα τέτοιο στον πάγκο του.

Ξεπερασμένο μεν αλλά αθάνατο.

Να φανταστείς έχει "κιβώτιο ταχυτήτων" και ανεβάζει πανεύκολα στροφές, απλά δεν ξέρω αν βρίσκει σοβαρή αντίσταση τι κάνει... :)
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Re: Εργαλεια Χειρος

module-tournevis-a-frapper-facom-mod-ns260pb.jpg εγώ πάλι προτείνω ενα εργαλείο στο οποίο δεν αντιστέκεται καμία βίδα. Το σφυροκατσάβιδο πραγματικά λύνει οποιαδήποτε ακόμα και αυτές με χαλασμένο κεφάλι ή άλλες που τις τρώει η αλμύρα. Δεν έχω το συγκεκριμένο, καθώς είναι ακριβό για τις 3 βίδες το χρόνο που το χρειάζομαι όταν βγαίνει η βάρκα από το νερό.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια Χειρος

Nαι, οντως χρησιμο εργαλειο σφυροκατσαβιδο παρ'ολο που το χρησιμοποιει κανεις μαλλον σπανια. Αυτο που βλεπω στη φωτο, εχεις καποιο λινκ?

Καμμια εικοσαρια ευρω θυμαμαι οτι πηρα το δικο μου αλλα εχει το καλο οτι μπορεις να βαλεις οτι bit 1/4" θες.
9629575402_d3d50ae745_b.jpg
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Re: Εργαλεια Χειρος

Όχι δεν έχω link, ,αλλά υπάρχει στον κατάλογο της facom. Κ εγώ φθηνό 1/4 έχω αλλά Με καρυδακι δεν δουλεύει τόσο αποτελεσματικά. Θέλει πολύ καλή κατάσταση βιδας. Το συγκεκριμένο της φώτο έχει Κανά 150ευρω. Απλησιαστο.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια Χειρος

To μικροτερο stubby κατσαβιδακι που υπαρχει, με ενσωματωμενα bits. Bγαινει σε 3 μοντελα και η διαφορα ειναι μονο στα ειδη των bits.

WIHA 3801. Συνισταται ανεπιφυλακτα.

15556430019_74470e0d44_b.jpg
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Re: Εργαλεια Χειρος

Καλα τα σφυροκατσαβιδα αλλα τα φτηνα κινεζικα δεν δουλευουν ως συνηθως.
Η μονη φορα που ειδα να το χρησιμοποιουν αποτελεσματικα ειναι σε συνεργειο αυτοκινητων
οπου ξεβιδωναν τις τεραστιες βιδες απο τους μεντεσεδες στις πορτες των αυτοκινητων.

Τα κατσαβιδια-ζουμπαδες με bits εαν εχουν και καστανια με διακοπτη reverse
ειναι εξαιρετικα χρησιμα και πρακτικα.

Αυτο το χειροκινητο τροχακι ειναι αψογο αλλα πανακριβο. Παιρνεις ηλεκτρικο δλδ με αυτα τα λεφτα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Εργαλεια Χειρος

Πριονακι χειρος Bosch που χρησιμοποιει λαμες για σεγα. Aνηκει στην πρασινη DIY σειρα της bosch, αλλα υπαρχει και στη μπλε.
Το κοστος και για τα δυο μοντελα ειναι απο 9-14 ευρω. Παρα πολυ χρησιμο για φορητες εργαλειοθηκες.
Εχει πολυ καλο μηχανισμο που ασφαλιζει/ελευθερωνει τις λαμες και εχει και χωρο στο σωμα για αποθηκευση 3 λαμων.

11352225295_46cc08d299_b.jpg

11352324974_d43e5d4225_b.jpg

11352226945_23684045f0_b.jpg


Το συγκεκριμενο το ειχα αγορασει απο Ελλαδα ebw.com περιπου 12 ευρω. Πλεον δεν το φερνει. Υπαρχει το μπλε πριονακι στο amazon.de απο 9-14 ευρω, αναλογα αν το βγαζουν σε προσφορα η οχι.
http://www.amazon.de/gp/product/B008AJKPYE?psc=1&redirect=true&ref_=od_aui_detailpages00
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Εργαλεια Χειρος

Καλα τα σφυροκατσαβιδα αλλα τα φτηνα κινεζικα δεν δουλευουν ως συνηθως.



Φιλε δεν ξερω για ποιο κινεζικο μιλας, παντως σε καθε περιπτωση οπως ολα τα εργαλεια δεν χαλανε μονα τους .. μονο απο κακη/λαθος χρηση χαλανε..
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Εργαλεια Χειρος

View attachment 112309 εγώ πάλι προτείνω ενα εργαλείο στο οποίο δεν αντιστέκεται καμία βίδα. Το σφυροκατσάβιδο πραγματικά λύνει οποιαδήποτε ακόμα και αυτές με χαλασμένο κεφάλι ή άλλες που τις τρώει η αλμύρα. Δεν έχω το συγκεκριμένο, καθώς είναι ακριβό για τις 3 βίδες το χρόνο που το χρειάζομαι όταν βγαίνει η βάρκα από το νερό.

Το ίδιο έχω αλλά χωρίς την πλαστική θήκη για τα bits. Ηταν σε χάρτινη συσκευασία αλλά το έχω σχεδόν 20 χρόνια, ίσως και παραπάνω.
Και μιας και μιλάς για βάρκα, φαντάζομαι ξέρεις τι είναι να γυρνάς με γεμάτο 6-άρι και να σου χαλάσει το ρελέ του υδραυλικού trim σε 150-άρα μηχανη. Ο μόνος τρόπος να σηκώσεις τη μηχανή είναι με τα χέρια αλλά προηγουμένως θα πρέπει να την "απελευθερώσεις" ξεβιδώνοντας μια βιδα που επί μια δεκαετία σχεδόν δεν χρειάστηκε να ξεβιδώσει ποτέ.
Εκεί, ή έχεις το σωστό εργαλείο και κάνεις τη δουλειά σου η καταστρέφεις τη μηχανη.
 
Last edited:

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Εργαλεια Χειρος

Το ίδιο έχω αλλά χωρίς την πλαστική θήκη για τα bits. Ηλταν σε χαλρτινη συσκευασία αλλά το έχω σχεδόν 20 χρόνια, ίσως και παραπάνω.
Αυτο σημαίνει αθάνατο!
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Εργαλεια Χειρος

Nαι, οντως χρησιμο εργαλειο σφυροκατσαβιδο παρ'ολο που το χρησιμοποιει κανεις μαλλον σπανια. Αυτο που βλεπω στη φωτο, εχεις καποιο λινκ?

Καμμια εικοσαρια ευρω θυμαμαι οτι πηρα το δικο μου αλλα εχει το καλο οτι μπορεις να βαλεις οτι bit 1/4" θες.
9629575402_d3d50ae745_b.jpg

Ένα τέτοιο περίπου έχω και εγώ, σε σχήμα και μέγεθος, πάνω από 20 χρόνια, και όσες φορές το χρειάστηκα με έβγαλε ασπροπρόσωπο. Είναι από τα εργαλεία που θα τα χρειαστείς λίγες φορές αλλά σου κάνουν τη δουλειά που θέλεις.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Re: Εργαλεια Χειρος

Ένα ακόμα εργαλειακι που χρειάζομαι καθημερινά στη δουλειά κ συχνά στο προσωπικο μου εργαστήριο είναι το μηκυνσιομετρο. Μετρά μήκη με ακρίβεια 0.01mm κ είναι πολύ χρήσιμο πχ στον έλεγχο εκκεντρτητας ενός άξονα. Θα βάλω κ φώτο όταν επιστρέψω.
 

amsen

AVClub Addicted Member
1 November 2014
1,867
Αθηνα
Re: Εργαλεια Χειρος

Πριονακι χειρος Bosch που χρησιμοποιει λαμες για σεγα. Aνηκει στην πρασινη DIY σειρα της bosch, αλλα υπαρχει και στη μπλε.

Είναι βολικό στο χέρι ρε Μιχάλη ή βγάζεις κάλους?
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Re: Απάντηση: Re: Εργαλεια Χειρος

Το ίδιο έχω αλλά χωρίς την πλαστική θήκη για τα bits. Ηταν σε χάρτινη συσκευασία αλλά το έχω σχεδόν 20 χρόνια, ίσως και παραπάνω.
Και μιας και μιλάς για βάρκα, φαντάζομαι ξέρεις τι είναι να γυρνάς με γεμάτο 6-άρι και να σου χαλάσει το ρελέ του υδραυλικού trim σε 150-άρα μηχανη. Ο μόνος τρόπος να σηκώσεις τη μηχανή είναι με τα χέρια αλλά προηγουμένως θα πρέπει να την "απελευθερώσεις" ξεβιδώνοντας μια βιδα που επί μια δεκαετία σχεδόν δεν χρειάστηκε να ξεβιδώσει ποτέ.
Εκεί, ή έχεις το σωστό εργαλείο και κάνεις τη δουλειά σου η καταστρέφεις τη μηχανη.
Η αλήθεια είναι οτι δέν ξέρω αφου η 150αρα πρέπει να ζυγίζει 5 φορές περισσότερο από τι δική μου! Οσο διαφερουν και σε ιποδύναμη :AFADF0:!!! Καλες θάλασσες να έχουμε!
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Εργαλεια Χειρος

Η αλήθεια είναι οτι δέν ξέρω αφου η 150αρα πρέπει να ζυγίζει 5 φορές περισσότερο από τι δική μου! Οσο διαφερουν και σε ιποδύναμη :AFADF0:!!! Καλες θάλασσες να έχουμε!

Αρχίζω να σκέφτομαι ότι έρχεται ο Μάρτης και αρχίζει η περίοδος της ετήσιας προετοιμασίας ...
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Εργαλεια Χειρος

Πριονακι χειρος Bosch που χρησιμοποιει λαμες για σεγα. Aνηκει στην πρασινη DIY σειρα της bosch, αλλα υπαρχει και στη μπλε.
Το κοστος και για τα δυο μοντελα ειναι απο 9-14 ευρω. Παρα πολυ χρησιμο για φορητες εργαλειοθηκες.
Εχει πολυ καλο μηχανισμο που ασφαλιζει/ελευθερωνει τις λαμες και εχει και χωρο στο σωμα για αποθηκευση 3 λαμων.

11352225295_46cc08d299_b.jpg

11352324974_d43e5d4225_b.jpg

11352226945_23684045f0_b.jpg


Το συγκεκριμενο το ειχα αγορασει απο Ελλαδα ebw.com περιπου 12 ευρω. Πλεον δεν το φερνει. Υπαρχει το μπλε πριονακι στο amazon.de απο 9-14 ευρω, αναλογα αν το βγαζουν σε προσφορα η οχι.
http://www.amazon.de/gp/product/B008AJKPYE?psc=1&redirect=true&ref_=od_aui_detailpages00

Έκανα μια μικρή έρευνα, επειδή μ' ενδιαφέρει, και βρήκα ότι η φτηνότερη τιμή είναι στη γερμανική αμαζόνα (16,27) με μεταφορικά 7,95 δηλαδή σύνολο 24,22 και σε τρίτο πωλητή (8,79) με μεταφορικά όμως 15,95 (!!!) και σύνολο 24,74.

Είναι περίεργο, βέβαια, να έρχεται από τη Γερμανία ένα μικρό δεματάκι με τόσο διαφορετικές τιμές μεταφορικών.