Απορίες για αλυσοπρίονο βενζίνης

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Καλησπερα σας.

Εχω πάρει ενα makita αλυσοπρίονο βενζίνης.
http://www.e-shop.gr/alysopriono-benzinokinhto-makita-32cc-18hp-40cm-ea3200s-p-TLS.080172

εχω 2 βασικές απορίες.

1)στο manual λέει με μεγάλα γράμματα να προσέξεις οτι μόλις εκκινήσει το αλυσοπρίονο η αλυσίδα πρέπει να μην κάνει καμία κίνηση στο ρελαντί.

Εαν κάνει να ρυθμίσεις με το κατσαβίδι μια βίδα αριστερόστροφα για να χαμηλώσεις τις στροφές στο ρελαντί. Αν δεν το κάνεις γράφει μπορεί να επέλθει ζημιά.

Στο δικό μου έκανε πολυ μικρή κίνηση η αλυσίδα και γύρισα την βίδα αριστερα καθώς λειτουργούσε. Το αποτέλεσμα ειναι να γυρνάει πολύ γρήγορα πλεόν..Θα προσπαθήσω να την ξαναρυθμίσω αν και είναι δύσκολο καθώς λειτουργεί το αλυσοπρίονο .

Το ερώτημα ειναι πρέπει η αλυσίδα στο ρελαντί να είναι εντελώς ακίνητη ή μια μικρή κίνηση ειναι φυσιολογική;

2) Οταν προσπαθώ να το εκκινήσω με το κορδόνι παίρνει μετα απο 7-8 τραβήγματα η και παραπάνω. κάνω κάτι λάθος;
Μου φαίνεται πολύ. Μήπως πρέπει να κάνω πιο αργά και σταθερά τραβήγματα ή πιο γρήγορα και απότομα;

Επίσης την κρύα εκκίνηση να την κάνω κάθε φορά; δηλαδή το τσοκ πάνω και μόλις εκκινήσει στο ON;
Η αν το έχω χρησιμοποιήσει πριν απο λίγη ώρα απλά να το έχω στο ΟΝ και μετά να τραβάω το κορδόνι να εκκινήσει;


Αν εχεις κάποιος εμπειρία ας μου δώσει μια γνώμη γιατι παρόλο που διάβασα κατα γράμμα το manual δεν βγάζω άκρη.
 
Last edited:

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
πριν βαλουμε μπροστα το αλυσοπριονο ενεργοποιουμε το φρενο αλυσιδας μολις παρει βγαζουμε το φρενο της αλυσιδας και πατωντας μια γκαζια το μηχανακι δουλευει στο ρελαντι η αλυσιδα δεν κανει καμμια κινηση .

σε κρυα εκκινηση τραβαμε τσοκ κορδονιερα 3-4 φορες και μολις σκασει ο κινητηρασ τσοκ στην μεση και τραβαμε μια δυο φορες και παιρνει ,πατωντας μια γκαζια πεφτει το ρελαντι και το τσοκ αυτοματα .
σε ζεστη εκκινηση βαζουμε χωρις να τραβαμε τσοκ
αυτα στο δικο μου mc culloch αλλα παντου τα ιδια ισχιουν.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
στο δικό μου, ακόμη και ζεστό θέλει για επανεκκίνηση τσοκάκι ... δεν είναι παράλογο, ούτώς ή άλλως με την πρώτη γκαζιά έρχεται μόνο του ...

το ρελαντί μπορείς να το ρυθμίζεις λίγο λίγο (εννοώ από την βίδα) με σβηστό μηχανάκι και να βάζεις μετά μπροστά για να δεις αν το πέτυχες ... 2-3 φορές χρειάζεται όχι παραπάνω ... από την άλλη, όταν αποκτήσεις εμπειρία το κάνεις εύκολα και με την μηχανή σε λειτουργία ...
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
ωραία σας ευχαριστώ θα τα ακολουθήσω.

Στην κρύα εκκίνηση μάλλον εκανα το λάθος . Δεν ακουσα τον κινητήρα να σκάει μιας και το έκανα 2 φορές όπως λέει το εγχειρίδιο.

Για την βίδα λογικά θα το βρώ με υπομονή για να ρυθμίσω το ρελαντί.

Φανταζόμουν οτι αυτα έρχονται προρυθμισμένα απο το εργοστάσιο και δεν χρειάζονται ρυθμίσεις.


Οταν λες στη ζεστή εκκίνηση δεν τραβάμε τσόκ; Το έχουμε απλα στην μέση το τσόκ και τραβάμε το κορδόνι μερικές φορές για να πάρει;

Ζεστή εκκίνηση το έχω στο μυαλό μου οταν το χρησιμοποιούσαμε πριν 1 ώρα , το κλείσαμε και πάμε να το ξαναβάλουμε μπροστά.
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
αν το εχω αφησει μια ωρα τραβαω τσοκ στην μεση και περνει μπρος με ανα τραβηγμα αν και το εχω βαλει πολλες φορες χωρις καθολου τσοκ .ζεστη εκκινηση εγω θεωρω να εχω σβηση π,χ για ανεφοδιασμο με καυσιμο και λαδι αλυσιδας και μετα να βαζω μπρος .
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Κυριε καθηγητα πρωτα το "στρωνουμε" και μετα πειραζουμε τα μειγματα απο το καρμπ.
Το να μην γυρναει η αλυσιδα εχει να κανει με το να μην ειναι τοσες οι στροφες ωστε να "ανοιγει" ο φυγοκεντρικος συμπλεκτης.
Αν ανεβηκαν οι στροφες, μαλλον πειραξες την βιδα του αερα και οχι του "ρελαντι".
Δωσε κανα λινκ με το μανουαλ και σε ποια σελιδα διαβασες
Μην περιμενεις απαντηση τωρα γιατι καιγομαι.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Βασικος κανονας???
Αυτα τα βιδακια στο καρμπ ΔΕΝ τα βλεπουμε οτι υπαρχουν!!!
Πηγαινε το πριονι σε ενα service να στο ρυθμισουν καθως μπορει να παθει ζημια αν δουλευει λαθος!
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Παιδιά εννοείται οτι δεν πείραξα τα άλλα βιδάκια..

Εξάλου το λέει στο εγχειρίδιο ! Μάλιστα που έκανε εντύπωση οτι τα έχουν προσβάσιμα και δεν εχουν εστω μια πλαστική τάπα για παράδειγμα.

Το μόνο που πείραξα ηταν αυτο που έδειχνε στο manual για το ρελαντί.

Εγραφε ρητά οτι γυρνάω την βίδα αριστερόστροφα για να σταματήσει να κινείται..Μάλλον την γύρισα ακρετά αριστερά και αρχισε να κινείται περισσότερο.

Αν δεν μπορώ να το μοντάρω με τη συγκεκριμένη βίδα θα το δώσω στο σερβις να το ρυθμίσουν.
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Δεν ειναι τιποτα βαλε μπροστα το μηχανακι βαλε φρενο αλυσιδας ρυθμισε το ρελαντι λυσε φρενο αν γυρναει πιο αργα ρυθμισε το ρελαντι μεχρι να σταματηση η αλυσιδα.
 

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Λοιπον παμε παλι με καποια στοιχεια.
Α.Ταχυτητα ρελαντι (idle speed) = 2800/min
Β.Ταχυτητα εμπλοκης φυγοκεντρικου συμπλεκτη (Clutch engagement speed) = 4100/min
Γ.Ταχυτητα μεγιστη με φορεμενη την αλυσιδα επανω = 12800/min

Για να σου γυρναει η αλυσιδα χωρις να πατας γκαζι (και χωρις choke), αλλα ζεστο στο ρελαντι, πρεπει να εισαι πανω απο το Α και κοντα στο Β.
Ειναι φυσιολογικο μολις στρωθει (break in) ενα καινουργιο αλυσοπριονο, να "σηκωνει" το ρελαντι.

Η σελιδα που σου εβαλα, ειναι απο το shop manual της makita, και δειχνει πως ρυθμιζουν το καρμπ.
Οπως βλεπεις υπαρχουν 3 βιδες, η S, η L, και η H. Αυτη που μπορεις να πειραξεις ειναι η S η οποια δεν ειναι βιδα μιγματος οπως οι αλλες 2, αλλα συνηθως ενα απλο τερματικο βιδακι της πεταλουδας του γκαζιου.
Λογικα εαν ξεβιδωσες και ανεβηκαν οι στροφες εχεις πειραξει το L και οχι το S.
Αυτο ρυθμιζει την μιξη αερα-καυσιμου στις χαμηλες στροφες και δεν ειναι της "φιλοσοφιας" σφιγγω ανεβαζω - λασκαρω κατεβαζω.
Αν πειραξες αυτο προσπαθηαε να θυμηθεις ποσο το εστριψες και προς τα που (πχ 1/8 της στροφης αριστερα) και προσπαθησε να το επαναφερεις. Μην το παρακανης γιατι αν σου κατσει φτωχο μιγμα υπαρχει πιθανοτητα να καψεις το μοτερ απο υπερθερμανση, οπως επισης θα εχεις δυσλειτουργεια σε πλουσιο μιγμα.Αυτα για τα L και H.

To S μπορεις να το λασκαρεις οσο θες μεχρι να μην κραταει ρελαντι και να σβυνει. Το καλυτερο ειναι με ενα στροφομετρο να πιασεις τις ιδανικες στροφες ρελαντι, αλλιως ειναι μεταξυ του - κραταω ανετα ρελαντι και δεν σβυνω, και του ακουω την καμπανα να κομπλαρει (ξεκιναει να γυρναει η αλυσιδα)-.
Ολες οι ρυθμισεις καρμπ γινονται με ζεστο μοτερ, καθαρα φιλτρα, καλο ή καινουργιο μπουζι.

Τελος θα σου ανεβασω σαν atachment το shop manual αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσεις να το κατεβασεις.
Δεν μου το ανεβαζει οποτε παρτο απο εδω -> http://www.makitapro.ru/i/spares/repair/EA3202S-TE.pdf
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Πολύ χρήσιμες πληροφορίες!

Κι όμως την βίδα S αριστερόστροφα γύρισα και αρχισε να τρέχει πιο γρήγορα η αλυσίδα.. Ειναι η τελευταία πάνω όπως δείχνει και το διάγραμμα.
Τις άλλες 2 δεν τις έχω αγγίξει . Το λέει μάλιστα να μην της πειράξει ο χρήστης . Είναι μόνο για το service.

Θα το προσπαθήσω ξανα μόλις φτιάξει λίγο ο καιρός.
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Παιδια καμία απολύτως τύχη . Κινώ την βίδα S αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα αυτο τρέχει σαν τρελό.

Το αγόρασα απο e-shop.gr . Που το πάω να το ρυθμίσουν ; το πάω στο επίσημο service makita Hellas ή δεν το αναλαμβάνει επειδή είναι αγόρα απο e-shop;
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Re: Απορίες για αλυσοπρίονο βενζίνης

Παιδια καμία απολύτως τύχη . Κινώ την βίδα S αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα αυτο τρέχει σαν τρελό.

Το αγόρασα απο e-shop.gr . Που το πάω να το ρυθμίσουν ; το πάω στο επίσημο service makita Hellas ή δεν το αναλαμβάνει επειδή είναι αγόρα απο e-shop;

οταν το βαζεις μπρος τραβα μια γκαζια να δεις αν πεφτει στο ρελαντι .το δοκιμασες;
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Απάντηση: Re: Απορίες για αλυσοπρίονο βενζίνης

οταν το βαζεις μπρος τραβα μια γκαζια να δεις αν πεφτει στο ρελαντι .το δοκιμασες;

το δοκίμασα και 1-2 φορές έσβησε και μια φορά όντως έπεσε στο ρελαντί όπως είπες.

Οταν το έσβησα όμως και το ξανα άνοιξα παλι η αλυσίδα έτρεχε.. Δεν ειναι φυσιολογικό νομιζω.
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απορίες για αλυσοπρίονο βενζίνης

το δοκίμασα και 1-2 φορές έσβησε και μια φορά όντως έπεσε στο ρελαντί όπως είπες.

Οταν το έσβησα όμως και το ξανα άνοιξα παλι η αλυσίδα έτρεχε.. Δεν ειναι φυσιολογικό νομιζω.

ναι ειναι φυσιολογικο ολα τα αλυσοπριονα οταν παρουν μπροστα η αλυσιδα τρεχει αρκετα γρηγορα μεχρι να ριξουμε μια γκαζια και τοτε πεφτει στο ρελαντι και η αλυσιδα σταματαει να γυρναει.
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Στο εγχειρήδιο δεν γράφει τίποτα..

Ευχαριστώ πολύ ! θα πάω πάλι να το κοιτάξω.
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Καλημέρα στην παρέα !


Οπως τα είπατε ακριβώς . Με κάλεσαν απο την Makita και μου τα εξήγησαν

Στην κρύα εκκίνηση το αλυσοπρίονο τρέχει στις 3000 στροφές για να ζεσταθεί.

Με μια γκαζιά περνάει ρελαντί και η αλυσίδα μένει ακίνητη.

Αν μετα την γκαζιά κάνει κίνηση η αλυσίδα τότε γυρνάς την βίδα S αριστερόστροφα.

Το εγχειρίδιο δεν το αναφέρει αυτό και ψαχνόμουν ως αρχάριος αδικα.

Στην ζεστή εκκίνηση δεν γυράνει η αλυσίδα.