Αγορά νέου τάμπλετ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Tablet 11''...+

Με δεδομένο ότι υπάρχουν λίγα προς στιγμή tablet σε αυτές τις ίντζες και σχεδόν όλα πανάκριβα, στην προσπάθειά μου να βρώ κάτι οικονομικό, μιά και θέλω τουλάχιστον 11 ίντζες γιά την χρήση που σκοπεύω να του κάνω, βρήκα με 580 περίπου ευρώ,αυτό εδω στις 11,6 ίντζες....
Πως σας φαίνεται;



 
Last edited:
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Tablet 11''...+

Intel® Atom N450 1.66Ghz., Genuine Windows® 7 Professional, 11.6'' Multi-Touch HD 1366 x 768 LCD screen, 32GB SSD Storage Drive, 2GB DDR2 667Mhz Memory, Free Anti-Virus for life, Free Microsoft® Office Starter Edition 2010 and Windows® Live Suite.
Με αυτά τα χαρακτηριστικά το μόνο που πρέπει να κοιτάξεις είναι η αυτονομία, όλα τα άλλα θα τα κάνει σούπερ.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Tablet 11''...+

Βασικά σαν του πλαισίου το παλιό tablet είναι. Χώρια που η οθόνη δέν είναι IPS. Θα ψιλοσέρνεται με τέτοιο επεξεργαστή κ μνήμη. Ότι φάινεται στο βιντεάκι πάνω σαν διάδραση είναι τεχνητό (είναι ορατό το keying στις άκρες των δακτύλων) μή περιμένεις τέτοια ταχύτητα ανταπόκρισης.
Ποιά θα είναι η χρήση του; Γιατι σε αυτή τη τιμή αναμένεται το τετραπυρηνο Asus Transformer Prime
 
Απάντηση: Tablet 11''...+

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...
Η χρήση του θα είναι κατά 90%, απλά ανάγνωση αρχείων μουσικής σε word κατά την διάρκεια των Live που παρουσιάζω τραγούδια με την κιθάρα μου, και αυτό γιά να γλυτώσω το συνεχές κουβάλημα κλασέρ εκατοντάδων χαρτιών με βάρος 4 σχεδόν κιλά σε αναλόγιο, και φυσικά να ξεφορτωθώ τα ενοχλητικά φωτάκια γιά να διαβάζω τα χαρτιά,καθώς επίσης και τις συνεχείς εκτυπώσεις, τις οποίες αναγκάζομαι να κάνω και λόγω φθοράς των χαρτιών απο τιην συνεχή χρήση.

Με απασχολεί πάρα πολύ το θέμα αυτό και πρέπει άμεσα να βρεθεί λύση.
Το ιδανικό θα ήταν 15+ tablet, αλά το ξεχνάμε γιατί ακόμη και εαν βγεί σύντομα η τιμή θα καίει πολύ.

Με βάση λοιπόν την χρήση του, θα συμφωνήσω και εγω με την άποψη του φίλου μου του Γιώργου γιά το συγκεκριμένο tablet.
 
Last edited:
Απάντηση: Tablet 11''...+

Βασικά σαν του πλαισίου το παλιό tablet είναι. Χώρια που η οθόνη δέν είναι IPS. Θα ψιλοσέρνεται με τέτοιο επεξεργαστή κ μνήμη. Ότι φάινεται στο βιντεάκι πάνω σαν διάδραση είναι τεχνητό (είναι ορατό το keying στις άκρες των δακτύλων) μή περιμένεις τέτοια ταχύτητα ανταπόκρισης.
Ποιά θα είναι η χρήση του; Γιατι σε αυτή τη τιμή αναμένεται το τετραπυρηνο Asus Transformer Prime

Αν δεν κάνω λάθος μιλάς γιά 10,1''....εγω συζητώ απο 11 και επάνω.

Το πρώτο πράγμα που δίνω βάρος σε αυτη την επιλογή, είναι το μέγεθος της οθόνης, και μετά έρχονται τα υπόλοιπα.
 
Last edited:
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Tablet 11''...+

Δες αυτό που είχε προτείνει σε άλλο θέμα ο Γιώργος με 12.1" οθόνη:

http://www.asus.com/Eee/Eee_Pad/Eee_Slate_EP121/


Αλλά: Πανάκριβο και δεν υπάρχει στο ελλαδιστάν.


Συγνώμη το 15άρι touch από το ebay και σε λογικά χρήματα γιατί το απορρίπτεις;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Tablet 11''...+

Σε windows Slate υπάρχει και το Samsung Τ700 11.6 με καλύτερο επεξεργαστή απο το παλαιότερο Asus EP121, αν και αναμένεται νέο μοντελο με καλύτερη μπαταρία και αρκετα πιο ελαφρύ κ λεπτό.
Σε Tablet PC πολύ πιο ογκώδη αλλά με 12' οθόνες είναι το Lenovo X220T (IPS) & ΗP EliteBook 2760p.
Σε 13' Fujitsu LifeBook T900

και αναμένεται με πολύ ενδιαφέρον το Lenovo Yoga
 

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Aγορά tablet για πρωτάρη

Παιδια λιγη βοηθεια ψαχνω ενα tablet όσο το δυνατόν πιο φτηνο και αξιοπιστο το θελω κυριος για ιντερνετ,pdf...
Απο εκει και περα αν παίζει και κανα παιχνιδακι ακομα καλυτερα αλλα δεν το θετω ως απαραιτητο αυτο που θελω οπωσδηποτε ειναι να μην κολαη στο menu οπως εχω δει σε μερικα φθηνα και να εχει καλη απόκριση οθόνης

θα ειναι το πρωτο μου tablet γι αυτο ζητω την βοηθεια σας:ears:
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Απάντηση: Aγορα tablet για πρωταρη

Πόσες ίντσες θες να είναι και ποσά λεφτά θα διαθέσεις;


(Send from iPhone)
 
Last edited:

6xXx6

Established Member
13 May 2011
205
Re: Aγορα tablet για πρωταρη

δεν με απασχολουν η ίντσες αλλα το budget ειναι πολυ μικρο 100-130 max:smash: