Προτάσεις πληκτρολογίου για επαγγελματική δακτυλογράφηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Έχεις κανείς εμπειρία ως προς το ιδανικό πληκτρολόγιο για δακτυλογράφηση;
Ως δικηγόρος γράφω καμια 15αριά σελίδες τη μέρα και βάλε και σκέπτομαι μια αναβάθμιση από το φθηνό generic microsoft πληκτρολόγιό μου.
Είχα καλή εμπειρία με το παλιό natural keyboard και ψάχνω κάτι αντίστοιχο και καλύτερο.
Απαραίτητη προϋπόθεση η μεγάλη - σαφής διαδρομή των πλήκτρων, η άνεση και η σοβαρή εμφάνιση, ως επίσης και η ελληνική διάταξη πλήκτρων.

Τί μου προτείνετε;
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,919
127.0.0.1
Με τα χίλια μηχανικό πληκτρολόγιο.
Απίστευτη αίσθηση, η πληκτρολόγηση γίνεται ταχύτερη, αλλά έχει τρία μειονεκτήματα...

1) Πρέπει να ψάξεις αρκετά για πληκτρολόγιο δακτυλογράφησης. Τα περισσότερα που κυκλοφορούν είναι για gaming.
2) Είναι πολύ πιο ακριβό από τα απλά.
3) Αν αγοράσεις μία φορά δεν παίζει να αγοράσεις ξανά απλό.
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Ακριβώς. Εκτός αν αρχίζω τις μόντες και κολλάω με uhu χαρτάκια με τα ελληνικά γράμματα κάτω από την αγγλική διάταξη!
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Αυτό μπορεί και να χρειαστεί, γιατί δε νομίζω ότι κυκλοφορούν πολλά μηχανικά πληκτρολόγια με τυπωμένους τους ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα. Βέβαια αν γράφεις με τυφλό, δεν χρειάζονται καν αυτά. Προσωπικά χρησιμοποιώ το τελευταίο 1,5 χρόνο ένα Corsair K70 [ακριβό βέβαια, αλλά από την άλλη είχα βαρεθεί να αλλάζω πληκτρολόγια], και πίσω σίγουρα δεν πάω...
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Το θέμα είναι: Μηχανικό να' ναι κι ό,τι να ναι;
Υπάρχουν διαφορές στους διακόπτες;
Γιατί απ' ότι βλέπω όλοι δίνουν έμφαση στον gaming χαρακτήρα των πληκτρολογίων, αλλά κανείς στη δακτυλογράφηση (το ξέρω είμαι μειοψηφία, αλλά οπωσδήποτε δεν είμαι και ο μοναδικός που ενδιαφέρεται γι' αυτό!).
Δεν έχει νόημα να πληρώσω 150 ευρώ ένα πληκτρολόγιο για να έχει μπλε πράσινους και κόκκινους κόκους..εμ led της καγκουριάς, multimedia πλήκτρα και προγραμματιζόμενα κουμπιά.
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Ενδιαφέρον φαίνεται! Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση. Τσιμπημένο μεν, αλλά αν είναι να το κρατήσω καμια δεκαετία...

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Να υποθέσω ότι υπάρχει δυνατότητα ολικής απενεργοποίησης του φωτισμού έ (αυτονόητο θεωρώ, αλλά καμιά φορά...);
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
Αυτά τα πληκτρολόγια έχουν μικρό Εnter. Προτιμώ πληκτρολόγια με μεγάλο Enter, αυτό που είναι ανάποδο Γ.
Ψάξε αν βρεις μεταχειρισμένο κανένα παλιό IBM μηχανικό πληκτρολόγιο. Είχα δει πρόσφατα στη Στουρνάρα. Δυστυχώς τα Ελληνικά του έχουν άλλη διάταξη (319).
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Απάντηση: Re: Προτάσεις πληκτρολογίου για επαγγελματική δακτυλογράφηση

Το θέμα είναι: Μηχανικό να' ναι κι ό,τι να ναι;
Υπάρχουν διαφορές στους διακόπτες;
Γιατί απ' ότι βλέπω όλοι δίνουν έμφαση στον gaming χαρακτήρα των πληκτρολογίων, αλλά κανείς στη δακτυλογράφηση (το ξέρω είμαι μειοψηφία, αλλά οπωσδήποτε δεν είμαι και ο μοναδικός που ενδιαφέρεται γι' αυτό!).
Δεν έχει νόημα να πληρώσω 150 ευρώ ένα πληκτρολόγιο για να έχει μπλε πράσινους και κόκκινους κόκους..εμ led της καγκουριάς, multimedia πλήκτρα και προγραμματιζόμενα κουμπιά.

Όχι μηχανικό να είναι και ό,τι να είναι βέβαια. Κι εγώ για γράψιμο το χρησιμοποιώ, καθόλου σχεδόν gaming. Τα led μπορούν να παραμείνουν κλειστά, και δεν έχει προγραμματιζόμενα πλήκτρα για άλλες δουλειές. Υπάρχουν και αρκετά reviews στο διαδίκτυο, αν θέλεις περισσότερα για τη χρήση του...

https://www.google.com/search?q=corsair+k70+typing&ie=utf-8&oe=utf-8

Για τις διαφορές που έχουν οι διακόπτες, τσέκαρε αυτό

http://www.keyboardco.com/blog/index.php/2012/12/an-introduction-to-cherry-mx-mechanical-switches/
http://lifehacker.com/how-to-choose-the-best-mechanical-keyboard-and-why-you-511140347
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Ωραίο φαίνεται το corsair αλλά στα ίδια πάνω κάτω λεφτά με το razer θα προτιμήσω το τελευταίο λόγω και ελληνικής διάταξης.
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Ποια είναι η ελληνική διάταξη που έχει το razer? Δεν βλέπω τυπωμένους ελληνικούς χαρακτήρες στα πλήκτρα.
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Άμα προσέξεις θα τους δεις. Κυκλοφορεί σε έκδοση GR. Ίσως κοιτάς την φωτογραφία της αγγλικής έκδοσης. Δεν μπορώ να βρω τώρα τη σωστή φωτογραφία, αλλά κυκλοφορεί και με ελληνικά γράμματα κάτω από τα Αγγλικά.
 
Last edited:

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Ναι, τις φωτό στα διάφορα μαγαζιά έβλεπα, και σε αυτές δεν υπήρχαν ελληνικά στα πλήκτρα. Δεν βρήκα κάποια φωτό για την έκδοση 2014, αλλά σε ένα βιντεάκι στο youtube με unboxing της ελληνικής έκδοσης του 2013 είδα ότι είχε όντως ελληνικά. Οπότε λογικά και η 2014 θα έχει...
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Υπάρχουν και τα Microsoft Sidewinder X6 και το πιο μαζεμένο X4. Tα είχα βρεί προ μερικών ετών σε εξευτελιστική τιμή, τώρα βλέπω έχουν πάρει την ανηφόρα.
Πολύ καλά και ποιοτικά, με παραμετροποίηση πλήκτρων μέσω της εφαρμογής -και τα led σβήνουν. To μόνο "αρνητικό" οτι είναι λιγο φασαριόζικα κατα τη πληκτρολόγηση σε σχέση με τα απλά.
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Μετά από πολύ καιρό κι αφού στο σπίτι βρήκα τζάμπα ένα απλό IBM πληκτρολόγιο του 1996 (από σύστημα IBM aptiva για όσους θυμούνται...), το οποίο παρά τα χρονάκια του κάνει αξιοπρεπώς τη δουλειά, αγόρασα για το γραφείο το Cougar 450M. Πολύ καλό πληκτρολόγιο. Gaming μεν, όχι καγκούρικο δε (παρά την ονομασία, το μοναδικό σύμβολο που έχει είναι το λογότυπο της εταιρείας σε γκρι - ασημί χρώμα που δεν ενοχλεί. Έχει υβριδικούς διακόπτες (μοιάζουν με μηχανικοί καίτοι δεν είναι ακριβώς) πολύ καλή αίσθηση βάθους και ανάδρασης στα πλήκτρα (είσαι σίγουρος ως προς το πότε καταχωρήθηκε η εντολή σου) υποστηρίζει φωτισμό με επιλεγόμενη ένταση και χρώμα και γενικά αποτελεί σημαντική αναβάθμιση για οποιονδήποτε γράφει. Είναι μεν πλαστικό, ποιοτικό δε και με ωραία βαφή, ενώ κοστίζει περί τα 45 ευρώ...
 

stel67

Moderator
Staff member
30 March 2013
8,913
Αθήνα
@SpyrosKoutsogiannis, μερικές ερωτήσεις, επειδή θέλω κι εγώ να αλλάξω πληκτρολόγιο.
Το enter είναι μεγάλο?
Έχει τυπωμένα τα ελληνικά στα πλήκτρα?
Πως ακούγεται στο γραφείο? Ενοχλεί τους άλλους ή είναι σχετικά ήσυχο?
Νιώθεις το κλικ?
 

SpyrosKoutsogiannis

Established Member
3 December 2012
257
Το enter μεγάλο, το backspace μικρό. Δεν έχει ελληνική διάταξη, ωστόσο πωλούνται στα 11 ευρώ περίπου τυπωμένα αυτοκόλλητα αν το θεωρείς απαραίτητο. Εγώ που νόμιζα ότι θα μου λείπει πάντως, βολευτηκα από την πρώτη μέρα στην αγγλική διάταξη χωρίς να κάνω λάθη. Είναι σχετικά ήσυχο και σαφέστατο στην αίσθηση.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Στο γραφειο εχω το Κ800 της Logitech. Μετακόμησα απο ενα ΜΚ700. Το Κ800 μου εχει δωσει την καλυτερη αισθηση πληκτρολόγησης μακραν.