Furman AC 210-AE Power Conditioner

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει μια - δυο φορές να χρησιμοποιήσω φίλτρο ρεύματος στο σύστημά μου αλλά ποτέ δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα. Πριν όμως περίπου έναν χρόνο ο ttquatro (Θανάσης) μου είχε φέρει σπίτι το Furman AC 210-AE καθώς εκείνη την περίοδο το δοκίμαζε για το περιοδικό High Fidelity. Όταν ήρθε μπορούσα να καταλάβω τον ενθουσιασμό του για το Furman από την γλώσσα του σώματος παρά από τα λόγια μιας και είναι πάντοτε ψύχραιμος και εγκρατής λόγο εμπειρίας από την συνεχή του επαφή με συσκευές του Audio. Δεν μου είπε πολλά. Μου είπε μόνο να τα σβήσω όλα και να βάλω αυτό το κουτάκι ανάμεσα στην πρίζα και στο πολύπριζο. Δεν είπε τιμή ούτε τίποτα άλλο για την συσκευή. Ότι κατάλαβα το κατάλαβα από τις ενδείξεις στο σασί.



Τότε είχα ένα εξειρετικό Devialet D 170 και τον Luxman SQ-38U στο ράφι μου. Το μικρό μαραφέτι έδειξε τα δόντια του αμέσως ειδικά με το λαμπάτο Luxman. Μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα αρκετά αλλά λόγο των πολλών μηχανημάτων που ερχόντουσαν και έφευγαν εκείνο το διάστημα για δοκιμές το ξέχασα, ώσπου το συνάντησα στο σπίτι του Θανάση εις διπλούν που αποτελεί και συστατικό του συστήματός του.

Ως γνωστόν ο Luxman έφυγε και την θέση του πήρε ο Pass Labs INT-30A o οποίος σε ότι αφορά την λεπτομέρεια και την διαφάνεια είναι απίστευτος. Όντας μονίμως σε κατάσταση standby μπορώ να πω ότι πολλές φορές γυρνούσε στο μυαλό μου να κάνω κάτι ώστε να το προστατεύσω από τις επικίνδυνες 'συμπεριφορές' του ρεύματος. Έτσι επανήλθε στο μυαλό μου το Furman AC 210-AE μιας και έχει τιμή δώρο στην κυριολεξία.

Δεν θα το έβαζα στην κατηγορία Hi End μιας και ανήκει σε πολύ χαμηλή κατηγορία τιμής αλλά το έκανα καθαρά για το αποτέλεσμα που είναι ικανό να προσφέρει. Άλλωστε αυτό δεν είναι και το ζητούμενο στο Hi-End;

Πριν μια εβδομάδα λοιπόν επικοινώνησα με την Pass Labs στέλνοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Furman AC 210-AE όπως και το link του κατασκευαστή ρωτώντας αν είναι 'επαρκές' (κυρίως σε Amp) το Furman για να τοποθετηθεί πριν τον Pass. Την ίδια κιόλας ημέρα (!) πήρα απάντηση από εκπρόσωπο της Pass όπου με διαβεβαίωνε ότι είναι υπέρ επαρκές και έτσι προχώρησα στην αγορά του. Αφού μελέτησα τα πάντα γύρω από αυτό το μηχανάκι.

Παρά την χαμηλή του τιμή φέρει αρκετές λύσεις που αφορούν προβλήματα που έχουν να κάνουν με την υπερβολική τάση στο δίκτυο της ΔΕΗ τα spikes και τους θορύβους - παρεμβολές.



Την Παρασκευή το βραδάκι το παρέλαβα και τελευταία στιγμή πρόλαβα και προμηθεύτηκα ένα πρόχειρο καλώδιο που απαιτεί το Furman για να συνδέσεις τις συσκευές επάνω του καθώς διαθέτει 2 θηλυκά IEC για εξόδους. Το παρέμβαλα για αρχή μεταξύ ρεύματος και ενισχυτή μόνο και έκανα κάποιες ακροάσεις με τον λιγοστό ελεύθερο χρόνο που πια διαθέτω. Πριν γράψω τις οποιεσδήποτε εντυπώσεις πρέπει να ομολογήσω από παρελθούσα εμπειρία που είχα με φίλτρο - πολύπριζο πολλαπλάσιας τιμής είχα απογοητευθεί αφού τοποθετώντας το είχα χάσει σε μικροδυναμικά παρόλο που είχα κερδίσει σε ησυχία αλλά με άλλο ste up μηχανημάτων. Έτσι λοιπόν η πρώτη ακρόαση ξεκίνησε με μεγάλη δυσπιστία. Έκατσα στο καναπέ πάτησα το play και ξαφνικά χάρηκα τα 2 κατοστάρικα που μόλις πριν από λίγο είχα ξοδέψει! Ησυχία και καθαρότητα ήταν τα πρώτα πράγματα που παρατήρησα και μάλιστα σε ικανό βαθμό βελτίωσης σε σχέση με πριν. Το πραγματικά καλό σε όλη την ιστορία ήταν ότι η τοποθέτηση του Furman που συνέβαλε στην ησυχία και στην καθαρότητα ανέδειξε λεπτομέρειες που πριν υπήρχαν αλλά δεν είχαν διακριτότητα και ευκρίνεια (επιτρέψτε μου τον οπτικό όρο). Οι μικροδυναμικές λεπτομέρειες πια είναι πιο παρόν από πριν πιο έντονες και ειδικά στα μεταλλικά κρουστά και τα έγχορδα οι λεπτοφυείς λεπτομέρειες είναι πια ευδιάκριτες πιο έντονες και παρούσες με υπόσταση και όχι σαν συμπλήρωμα της υφής του οργάνου που τις ακούς εκεί αλλά δεν είναι καθαρές στην περιγραφή τους απόλυτα. Βελτίωση επίσης έχω και στην παρουσία των οργάνων στον νοητό χώρο της κάθε ηχογράφησης με πιο διακριτή παρουσία και περισσότερο αέρα μεταξύ τους που βοηθάει στην ενίσχυση της αίσθησης της αληθοφάνειας. Οι διαστάσεις τις σκηνής είναι και αυτές μεγαλύτερες μιας και η στερεοφωνική εικόνα έχει καλύτερη συνοχή και συνέχεια και στο πλάτος αλλά και στο βάθος με τα εφέ εκτός φάσης που υπάρχουν σε αρκετές ηλεκτρονικές παραγωγές να ευνοούνται και να παρουσιάζονται πιο εντυπωσιακά.

Με λίγα λόγια είναι όντως σαν να φεύγει ένα πέπλο από τον ήχο του συστήματος και να αναδεικνύονται όλες οι αρετές των ηχογραφήσεων και των οργάνων.
Βέβαια όλα τα παραπάνω σχόλια που αφορούν τις βελτιώσεις ανταποκρίνονται σε ένα μικρό αλλά ικανό βαθμό αλλαγής. Αν τοποθετηθεί σε ένα διάφανο και αναλυτικό σύστημα σίγουρα θα το βοηθήσει σε ένα βαθμό να αναδείξει τις αρετές του.


Επί το έργον!




Είναι μακράν από τις καλύτερες αγορές που έχω κάνει ειδικά σε Value for Money και προσδοκώμενη βελτίωση σε σχέση με το ποσό που διέθεσα.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Επανέρχομαι στο νήμα με περισσότερες εντυπώσεις.

Έχει περάσει περίπου ένας μήνας που έχω το furman στην κατοχή μου και κατΒ´ επέκταση στο σύστημά μου και εχω κάνει αρκετές ακροάσεις μέχρι τώρα. Πριν ξεκινήσω θέλω να προσθέσω πως στην δεύτερη έξοδο του furman έχω συνδέσει και το mambo v3. Πάμε λοιπόν στο δια ταύτα.

Κατ αρχήν δεν ξαναγυρνάω πίσω μετά τις θετικές αλλαγές που προέκυψαν σαν αποτέλεσμα τηςροσθήκης του φίλτρου ρέυματος. Ίσως να είχα υποτιμήσει την αξία τους και γιατί όχι την πιθανότητα το ηλεκτρικό δύκτιο στην περιοχή μου να είναι επιβαρυμένο με ένα σωρό θορύβους από συσκευές ή οτιδήποτε άλλο.

Η σύνδεση του dac πάνω στο furman ήταν ίσως η πρώτη κίνηση που θα έπρεπε να εχω κάνει. Η βελτίωση που πήρα σαν τελικό αποτέλεσμα με το φιλτράρισμα της πηγής ήταν πολύ μεγάλη χωρίς καμία υπερβολή. Βελτιώθηκε κατά πολύ η ανάλυση όπως και η λεπτομέρεια κατά την αναπαραγωγή ειδικά στην υψηλή περιοχή.τα περιγράμματα και η λεπτομέρειες των οργάνων είναι κοφτερές και διαυγείς. Κέρδισα σε αέρα καθαρότητα και διαφάνεια σε όλο το φάσμα. Οι μεσαίες έχουν πιο ευγενική παρουσία και η ροή τους είναι αβίαστη ενισχύοντας έτσι την αίσθηση της μουσικότητας με τις νότες να σβήνουν πιο σταθερά και όχι βιαστικά.

Οι διαστάσεις τις στερεοφωνικής εικόνας είναι κατά πολύ βελτιωμένες όπως επίσης και η τοποθέτηση των οργάνων εντός αυτής με πιο σαφή
την αίσθηση της παρουσίασής τους στον χώρο.

Τελικά ήταν μία κίνηση που θα έπρεπε να την είχα κάνει εδώ και καιρό.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Σωστά.

Επίσης έχει κάνει και μείωση της αρχικής τιμής που ήταν 270+. Βέβαια με τέτοια αξεσουάρ καλό είναι να γίνεται και μία δοκιμή πρώτα. Στο σύστημά μου πάντως συνέβαλε πάρα πολύ στην βελτίωση του τελικού αποτελέσματος σε βαθμό δυσανάλογο του κόστους του. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα για άμεση βελτίωση με ελάχιστο κόστος.

Θα το βρείτε και σε άλλα καταστήματα. Εγώ το τσίμπησα από ΩΔΕΣ.
 

makis1973

AVClub Addicted Member
25 June 2007
2,454
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ/ΝΑΞΟΣ
Εαν δεν είχαν αυτή την φαεινή ιδέα με τα φις πίσω , θα το δοκιμαζα.
Τώρα θα μου πεις κανε μετατροπή στα καλώδια σου αλλα δεν μου αρέσει να βάζω χέρι στα καλώδια .
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Furman AC 210-AE Power Conditioner

Εαν δεν είχαν αυτή την φαεινή ιδέα με τα φις πίσω , θα το δοκιμαζα.
Τώρα θα μου πεις κανε μετατροπή στα καλώδια σου αλλα δεν μου αρέσει να βάζω χέρι στα καλώδια .

Και δεν αλλάζεις τα πίσω sockets;Τίποτα δεν είναι.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Εαν δεν είχαν αυτή την φαεινή ιδέα με τα φις πίσω , θα το δοκιμαζα.
Τώρα θα μου πεις κανε μετατροπή στα καλώδια σου αλλα δεν μου αρέσει να βάζω χέρι στα καλώδια .

Με 10 ευρώ κόστος παίρνει το καλώδιο αντάπτορα που πάει πακέτο και του ρίχνεις επάνω κατ' ευθείαν το πολύμπριζο. Λύσεις υπάρχουν....

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Και δεν αλλάζεις τα πίσω sockets;Τίποτα δεν είναι.

Σωστός ο sokmav. Και τα καλώδια εσωτερικά με φισάκια είναι.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Σας παραθέτω και το link της furman με τα καλώδια adaptor τα οποία επίσης φέρνει και έχει σε stock ο αντοπρόσωπος.

http://www.furmansound.com/product.php?div=04&id=INT_ADAPTOR_CORDS
 

fuggedaboutit

New member
18 April 2014
35
Εγώ πάντως που το δοκίμασα σε σύστημα Devialet 200 - Acoustic Zen Adagio ναι μεν διαπίστωσα κάποια παραπάνω (ελάχιστη) λεπτομέρεια στις υψηλές αλλά μου έκοψε πάρα πολύ τα χαμηλά.
Οσο κι αν ήθελα να το κρατήσω τελικά δεν το κράτησα στο σύστημά μου.Πιθανόν ο Devialet με το πάρα πολύ καλό τμήμα του τροφοδοτικού του να μήν το χρειάζεται.Μου το είχε πει κάποτε και κάποιος στον Ορφέα να τον βάλω στην πρίζα και να μην ασχοληθώ με
φίλτρα και μιλάω πάντα για τον Devialet.Ισως σε άλλα συστήματα να έχει καλύτερα αποτελέσματα δεν ξέρω πάντως τις χαμηλές στο σύστημά μου τις χάλασε.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Πάντα είχα την εντύπωση πως τέτοια μηχανάκια ευνοούν πιο πολύ πηγές η προενισχυτές.
Και στα καλά πολύμπριζα οπού υπάρχει η δυνατότητα φιλτραρισμένου-αφιλτράριστου,αυτό προτείνεται.
Οι τελικοί ή οι ολοκληρωμένοι συνήθως μπαίνουν στο αφιλτράριστο.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Furman AC 210-AE Power Conditioner

Εγώ πάντως που το δοκίμασα σε σύστημα Devialet 200 - Acoustic Zen Adagio ναι μεν διαπίστωσα κάποια παραπάνω (ελάχιστη) λεπτομέρεια στις υψηλές αλλά μου έκοψε πάρα πολύ τα χαμηλά.
Οσο κι αν ήθελα να το κρατήσω τελικά δεν το κράτησα στο σύστημά μου.Πιθανόν ο Devialet με το πάρα πολύ καλό τμήμα του τροφοδοτικού του να μήν το χρειάζεται.Μου το είχε πει κάποτε και κάποιος στον Ορφέα να τον βάλω στην πρίζα και να μην ασχοληθώ με
φίλτρα και μιλάω πάντα για τον Devialet.Ισως σε άλλα συστήματα να έχει καλύτερα αποτελέσματα δεν ξέρω πάντως τις χαμηλές στο σύστημά μου τις χάλασε.

Την φάση του ρεύματος την έλεγξες;;;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πάντα είχα την εντύπωση πως τέτοια μηχανάκια ευνοούν πιο πολύ πηγές η προενισχυτές.
Και στα καλά πολύμπριζα οπού υπάρχει η δυνατότητα φιλτραρισμένου-αφιλτράριστου,αυτό προτείνεται.
Οι τελικοί ή οι ολοκληρωμένοι συνήθως μπαίνουν στο αφιλτράριστο.

Η εμπειρία με διδάσκει,απομονωτή στις πηγές και φίλτρο στους ενισχυτές
 

fuggedaboutit

New member
18 April 2014
35
Re: Απάντηση: Re: Furman AC 210-AE Power Conditioner

Την φάση του ρεύματος την έλεγξες;;;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---



Η εμπειρία με διδάσκει,απομονωτή στις πηγές και φίλτρο στους ενισχυτές

Με θρησκευτική ευλάβεια όπως κάνω πάντα σε όλες τις συσκευές μου.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,008
Λάρισα
Re: Απάντηση: Re: Furman AC 210-AE Power Conditioner

Τι τροφοδοτικό έχει ο DEVIALET διακοπτικό ή γραμμικό? Εαν έχει διακοπτικό δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι ένα φίλτρο ή ενας σταθεροποιητής, άλλο τα 50hz και άλλο τα ΜΗz.
 

fuggedaboutit

New member
18 April 2014
35
Re: Απάντηση: Re: Furman AC 210-AE Power Conditioner

Τι τροφοδοτικό έχει ο DEVIALET διακοπτικό ή γραμμικό? Εαν έχει διακοπτικό δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει κάτι ένα φίλτρο ή ενας σταθεροποιητής, άλλο τα 50hz και άλλο τα ΜΗz.

Διακοπτικό.
Το θέμα είναι ότι σε μένα το Furman έκοβε χαμηλές αισθητά.Σε άλλους μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά.Καλό είναι ειδικά με τα φίλτρα (όπως και για τα πάντα γενικά) να τα δοκιμάζει ο καθένας στο σύστημά του και μετά να κρίνει το αποτέλεσμα.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Re: Furman AC 210-AE Power Conditioner

Διακοπτικό.
Το θέμα είναι ότι σε μένα το Furman έκοβε χαμηλές αισθητά.Σε άλλους μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά.Καλό είναι ειδικά με τα φίλτρα (όπως και για τα πάντα γενικά) να τα δοκιμάζει ο καθένας στο σύστημά του και μετά να κρίνει το αποτέλεσμα.

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Ο καθένας το δοκιμάζει στο σύατημά του και ανάλογα προχωρά. Άλλωστε σε κάποια περιοχή χωρίς προβλήματα στο δύκτιο ( πράγμα λίγο δύσκολο) μία τέτοια συσκευή ίσως να μην έχει λόγο ύπαρξης. Αρνητικά αποτελέσματα με φίλτρο ρεύματος είχα παρατηρήσει στο παρελθό με το solus της isotek με άλλο set up μηχανημάτων. Το furman αντίθετα και στο προηγούμενο set up αλλά και σε αυτό είχε θετικό αποτέλεσμα.
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Πολύ ωραία παρουσίαση Πάνο!.. Όντως εργαλεία σαν το furman πρέπει πάντα να δοκιμάζονται πρίν την αγορά διότι ανάλογα με το σύστημα μπορεί να μήν αρέσουν ή να μήν κάνουν τίποτα.. Χαίρομαι που εσένα σου έκανε βελτίωση, σου αξίζει και εσένα και στο υπέροχο σύστημά σου.
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Πολύ ωραία παρουσίαση Πάνο!.. Όντως εργαλεία σαν το furman πρέπει πάντα να δοκιμάζονται πρίν την αγορά διότι ανάλογα με το σύστημα μπορεί να μήν αρέσουν ή να μήν κάνουν τίποτα.. Χαίρομαι που εσένα σου έκανε βελτίωση, σου αξίζει και εσένα και στο υπέροχο σύστημά σου.


Thanx φίλος!

Πρέπει να κανονίσουμε μία ακρόαση.
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
Τις τελευταίες ημέρες κάνω μια έρευνα για τη συγκεκριμένη συσκευή. Με παραξένεψε το τεράστιο κόστος (30 ευρώ) του αντάπτορα που χρειαζόμαστε για σούκο. Μετά από πρόχειρη έρευνα διαπίστωσα ότι ανάλογοι adaptors πωλούνται στη χώρα μας στα 5 ευρώ. Ενδεικτικά:

http://www.cable-shop.gr/37028.html


Δεν έχω ιδέα για την ποιότητα του παραπάνω απλώς το αναφέρω ώστε κάθε ενδιαφερόμενος να κάνει την έρευνά του.