Πρόβλημα με ψηφιακά.

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Καλημέρα

Να πω πρώτα την εγκατάσταση και μετά το πρόβλημα.

Στο διαμέρισμα πολυκατοικίας που μένω κατεβαίνει το σήμα με 1 καλώδιο.
Στην ταράτσα υπάρχει combiner που λαμβάνει δορυφορικό απο μία έξοδο ενός πολυδιακόπτη και επίγειο απο μία έξοδο του τροφοδοτικού της κεραίας.

Στο διαμέρισμα υπάρχει ο διαχωριστής επίγειου δορυφορικού.Το επίγειο πάει σε ένα μίκτη VHF/UHF και μετά σε διαχωρίζεται σε 1 προς 3.

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου δεν παίζουν τα κρατικά κανάλια στο CH39 και τα τοπικά στο CH41 ενώ παίζουν κανονικά τα κανάλια της DIGEA στα κανάλια 24-26.

Για αρχή πήγα στην ταράτσα και έβαλα το καλώδιο μόνο με την επίγεια κεραία αλλα και πάλι δεν παίζουν.
Απο Δευτέρα θα δώ και μέσα στο διαμέρισμα τι γίνεται.

Να πω οτι σε όλη την πολυκατοικία μόνο εγώ έχω πρόβλημα.Ολοι οι υπόλοιποι βλέπουν κανονικά.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ;
 
Γράφεις [Στο διαμέρισμα υπάρχει ο διαχωριστής επίγειου δορυφορικού.] αυτό είναι σωστο [Το επίγειο πάει σε ένα μίκτη VHF/UHF ] εδώ είναι το πρόβλημα, αφαίρεσε το μικτη VHF/UHF και βάλε τον αποκωδικοποιητή, αν δεν εχει καλλό σημα db θα αφαιρέσεις και αυτό [και μετά σε διαχωρίζεται σε 1 προς 3.] ο διαχωρισμος εχει απώλειες σε db .
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Τα ξήλωσα όλα και τα έλεγξα βήμα-βημα.Αν κι εγώ τον μίκτη VHF-UHF είχα στο μυαλό μου τελικά έφταιγε ο διαχωριστής 1 προς 3.Το ξέρω οτι έχει απωλειες αλλα υπάρχουν 3 TV στο διαμέρισμα.

Τον μίκτη VHF-UHF τον είχε βάλει ο τεχνικός γιατί είχε συνδέσει το modulator.Aν το ξηλώσω πρέπει το καλώδιο για τα επίγεια απο τον διαχωριστή SAT-UHF να πάει στην είσοδο του modulator και μετά η έξοδος στον διαχωριστή 1 προς 3 ;