Ερώτηση για δισκοπρίονο

cocosalos

Established Member
1 March 2010
168
Λάρισα
Καλησπέρα,

Πρόσφατα αγόρασα το παρακάτω δισκοπρίονο με την σκέψη να το προσαρμόσω σε πάγκο.
[h=1] TH-CS 1200/1 της Einhell http://www.einhell.com/com_en/shop/4862/4863/4885/4888/circular-saw-th-cs-1200-1.html[/h]Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει δισκοπρίονο και γι' αυτό θέλω να κάνω μια δυο ερωτήσεις.
Παρατηρώ οτι κατά την λειτουργία του έχει κραδασμό ο οποίος παράγεται από τον δίσκο.
Μετρώντας τον δίσκο στην άκρη του βλέπω μια μικρή διαφορά κατά την περιστροφή, είναι φυσιολογικό αυτό;
Δοκίμασα και 2ο δίσκο και κάνει τα ίδια.
Αυτό το πρόβλημα παράγει τους κραδασμούς;
Εφτιαξα ένα πάγκο και το τοποθέτησα, μόλις δουλεύει ο πάγκος τρέμει!
Αυτό καταλαβαίνετε είναι πρόβλημα.
Μήπως πρέπει να το επιστρέψω στο κατάστημα;
Γράφω εδώ μιας και οι περισσότεροι από σας έχετε μια εμπειρία από δισκοπρίονα.

Ευχαριστώ και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

Κώστας
 

enduras1

Moderator
Staff member
Μονο καλο δεν ειναι αυτο φιλε μου και καλα κανει και σε προβληματιζει.


Η διαφορα γινεται σε καθε ολοκληρη περιστροφη?
Ο δισκος εχει καθισει σωστα???
Περιεργο που συμβαινει και με τους δυο δισκους πραγμα που κανει πολυ πιθανο το στραβωμα του αξονα του εργαλειου.
 

cocosalos

Established Member
1 March 2010
168
Λάρισα
Το κάνει σε 3-4 δόντια κατα την πλήρη περιστροφή.
Ο δίσκος και ο δικός του και ένας parkside έχει καθίσει σίγουρα καλά.
Στην περίπτωση του άξονα τι κάνω?
Εχουν τα δισκοπρίονα κραδασμούς ή όχι?
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Η μικρη διαφορα στην περιστροφη σημαινει εκκεντρη κινηση του δισκου με αποτελεσμα τη δονηση. Σιγουρεψου οτι εχεις τοποθετησει το δισκο καλα κι αν ειναι οκ πας στο καταστημα με το εργαλειο και τους δειχνεις επι τοπου το προβλημα.
 

cocosalos

Established Member
1 March 2010
168
Λάρισα
Αυτό λέει η λογική, δοκίμασα και 2ο δίσκο και είμαι σίγουρος για την σωστή τοποθέτηση.
Η αγορά έγινε από το Praktiker να δω αν θα μου το αλλάξουν.
 

GiannisH

Senior Member
19 January 2015
332
Αθήνα
To δισκοπρίονο δεν πρέπει να έχει καθόλου κραδασμούς. Να τον πας στο κατάστημα αγοράς και να εξηγήσεις το πρόβλημα.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Ελπιζω να μην το εχεις τρυπησει ή κατι αντιστοιχο για να το τοποθετησεις στον παγκο...γιατι τοτε μπορει και να μην στο αλλαζουν...
 

cocosalos

Established Member
1 March 2010
168
Λάρισα
Ελπιζω να μην το εχεις τρυπησει ή κατι αντιστοιχο για να το τοποθετησεις στον παγκο...γιατι τοτε μπορει και να μην στο αλλαζουν...

Το έχω τρυπήσει για να ο μπει στον πάγκο, αν δεν μου το αλλάξουν δεν πρέπει να επισκευαστεί στα πλαίσια της εγγύησης;
Είναι 15 ημερών μηχάνημα με χρήση 3-4 κοψίματα.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Εσυ Δικιο εχεις γιατι ΔΕΝ πειραξες τον αξονα (που απο οτι φαινεται ειναι το προβλημα) αλλα αυτοι και εννοω απο αντιπροσωπειες αυτοκινητων μεχρι και βιβλιοπωλεια της γειοτνιας να μην σε εξυπηρετησουν ψαχνουν δικαιολογιες...λες και τις εγγυησεις τις εχουν για τα ματια του κοσμου...
Μακαρι να κανω λαθος...

Τους Κραδασμους τους κανει ακομα και οταν το εχεις στο χερι ή μονο οταν το εχες προσαρτημενο πανω στον παγκο...
 

cocosalos

Established Member
1 March 2010
168
Λάρισα
Το θέμα είναι πως και να χάσω τα χρήματα που έδωσα σίγουρα με τις δικές σας απαντήσεις (και σας ευχαριστώ θερμά) δεν θα χάσω μέλος του σώματός μου γιατί θα το πετάξω!!!

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Τους Κραδασμους τους κανει ακομα και οταν το εχεις στο χερι ή μονο οταν το εχες προσαρτημενο πανω στον παγκο...

Τους κάνει στο χέρι και κατά συνέπεια και στον πάγκο.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Προσεξε να δεις,
Αν δεν απατωμαι η βαση του ειναι αποσπωμενη.
Θα αγορασεις ενα ακομη ιδιο εργαλειο και θα βαλεις την καινουργια βαση στο ελαττωματικο εργαλειο και θα το επιστρεψεις.
Αν εισαι τυχερος το νεο εργαλειο θα δουλευει σωστα και θα μπει πανω στην ετοιμη βαση!
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Το θέμα είναι πως και να χάσω τα χρήματα που έδωσα σίγουρα με τις δικές σας απαντήσεις (και σας ευχαριστώ θερμά) δεν θα χάσω μέλος του σώματός μου γιατί θα το πετάξω!!!
Πας και βλεπεις τι θα σου πουνε...
μην σε τρομαζω απλα φανταζομαι οτι ΑΝ προσεξουν τις τρυπες τοτε θα αρχισουν τα σου και τα μου...
Απο την αλλη το πας πισω στις επιστροφες και παιζει να μην ασχοληθουν και καθολου αν εχει ειδικα πολυ κοσμο...
Μακαρι να στο αλλαξουν δειχνει να ειναι ελλατωματικος ο αξονας...
αλλα για να ειμαστε σιγουροι...Τους Κραδασμους τους κανει ακομα και οταν το εχεις στο χερι ή μονο οταν το εχες προσαρτημενο πανω στον παγκο λεω μηπως εχει στραβωπατησει για οποιονδηποτε λογο στον παγκο, ΑΝ και δυσκολο το βλεπω)...
 

cocosalos

Established Member
1 March 2010
168
Λάρισα
Πολύ καλή η σκέψη σου, αλλά στο Praktiker δεν νομίζω να δίνουν πίσω τα χρήματα.
Αν το κάνουν θα το πράξω στα σίγουρα!
Αν δεν είμαι τυχερός, τι κάνω μετά;

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Προσεξε να δεις,
Αν δεν απατωμαι η βαση του ειναι αποσπωμενη.
Θα αγορασεις ενα ακομη ιδιο εργαλειο και θα βαλεις την καινουργια βαση στο ελαττωματικο εργαλειο και θα το επιστρεψεις.
Αν εισαι τυχερος το νεο εργαλειο θα δουλευει σωστα και θα μπει πανω στην ετοιμη βαση!

..

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Πας και βλεπεις τι θα σου πουνε...
μην σε τρομαζω απλα φανταζομαι οτι ΑΝ προσεξουν τις τρυπες τοτε θα αρχισουν τα σου και τα μου...
Απο την αλλη το πας πισω στις επιστροφες και παιζει να μην ασχοληθουν και καθολου αν εχει ειδικα πολυ κοσμο...
Μακαρι να στο αλλαξουν δειχνει να ειναι ελλατωματικος ο αξονας...
αλλα για να ειμαστε σιγουροι...Τους Κραδασμους τους κανει ακομα και οταν το εχεις στο χερι ή μονο οταν το εχες προσαρτημενο πανω στον παγκο λεω μηπως εχει στραβωπατησει για οποιονδηποτε λογο στον παγκο, ΑΝ και δυσκολο το βλεπω)...

Τους κραδασμούς τους κάνει και στο χέρι.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Για τον Λογο ακριβως που ΔΕΝ δινουν πισω χρηματα αλλα πιστωτικα (του κωλου) ΔΕΝ αγοραζω τιποτα πλεον απο το Πρακτικερ και ας ειναι σχεδον διπλα μου...
Ασε που γενικοτερα η ποιοτητα των εμπορευματων του ειναι για κλαμματα...