Πλακέτα ενδείξεων δειγματοληψίας για usb -> i2s modules

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Και επειδή είχα λίγα project, είπα να βοηθήσω το φίλο Σπύρο / spynet να φτιάξουμε μια πλακετούλα για το usb to i2s της JLsounds με ενδείξεις led για κάθε επίπεδο δειγματοληψίας.

Δεν έχω ιδέα που βρέθηκε το σχηματικό, ίσως μπορεί να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες ο Σπύρος, αλλά ορίστε τι έχω μέχρι στιγμής.

sch.jpg

pcb.JPG

Η πλακέτα θα είναι με θηλυκά για να κουμπώνει πάνω στο δέκτη, και θα έχει πινάκια στη θέση των led για να μπορούν να μπούν με καλώδιο όπως θέλουμε πάνω στην πρόσοψη του σασί.

Αν μπορείτε οι πιο έμπειροι στα θέματα DAC να του ρίξετε μια ματιά μήπως μου έχει φύγει κάτι.

Επίσης, όσοι ενδιαφέρεστε, ευχαρίστως να παραγγείλουμε έξτρα πλακετούλες. Κόστος δεν ξέρω ακόμα, αλλά το υπολογίζω γύρω στο 10ευρω συναρμολογημένο
 
Last edited by a moderator:

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Σε πρώτη φάση μια χαρά είναι οι διαδρομές και με την προυπόθεση ότι το σχηματικό είναι σωστό.

Τέτοια δουλειά έχει κάνει ο diyinhk, αλλά νομίζω σχηματικό δεν είχε δώσει.
Να βρούμε και τις τιμές R1/R2
Η πλακέτα είναι διπλής όψης, οπότε μπορείται ακόμη και ντιούικη να την κάνετε για να δείτε τουλάχιστον ότι λειτουργεί το κύκλωμα ή τουλάχιστον σε verobroad για τη βασική λειτουργία.

Καλό θα ήταν, εφόσον είμαστε σε diy να ανέβαζες το eagle αρχείο, για περαιτέρω βελτίωση ή αλλαγή της θέσης ή και τύπου των led. Μη ξεχνάμε ότι σήμα δίνουν αρκετές μοντούλες usb, οπότε ας επεκταθεί και σε άλλες μοντούλες η λύση σου.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Οι αντιστάσεις δεν έχουν στάνταρ τιμή. Απ´ όσο ξέρω είναι για να περιορίζουν το ρεύμα στα λέντ. Ό,τι αρέσει στον καθένα.

Για να επεκταθεί και σε άλλες πλακέτες, φαντάζομαι δεν είναι δύσκολο. Αρκεί να έχουν παρόμοιες εξόδους. Και δεν χρειάζεται να κουμπώσει από πάνω. Δεν περνάει σήμα, απλά σηκώνονται ή πέφτουν outputs για να ανάβουν τα αντίστοιχα led. Και με καλοδιοταινία μια χαρά θα δουλέψει.

Θα ανεβάσω το eagle το απόγευμα
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

To amanero βγάζει 4 σήματα σε συνδυασμούς ανάλογα με την δειγματοληψία. (Στα πιν F0,F1,F2,F3 )
Θα μπορέσουμε να το κουμπώσουμε επάνω λες;
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Πολύ ωραία προσπάθεια. Θα με ενδιέφερε και μένα. Απλά δεν με βολεύει αυτή η διάταξη, γιατί το έχω κουμπωμένο σε τροφοδοτικό. Τα τσιπάκια υπάρχουν μόνο σε smd; ή και απλά;
Αν γίνει παραγγελία υλικών από κάπου ομαδικά, θα με ενδιέφερε και μένα ένα σετ. Οσο για πλακέτα, βλέπω να σχεδιάζω μία για τις ανάγκες μου.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Πιθανόν ναι και στο αμανέρο, γιατί δίνει 4 σήματα και εάν δεις το 74HC... δέχεται τον ίδιο αριθμό.
Στέλιο, μην αγχώνεσαι με τα smd...το έχουμε ξαναπεί.
Θα το προσαρμόσει ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του και σε όσους βολεύει η διάταξη του Δημήτρη (dimkasta) θα μπουν στο GB για να μειωθεί και το κόστος της πλακέτας.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Το σχέδιο μου το εχει στείλει ο Lyuben απο τη jlsounds. Το σκεπτικό μου ειναι να μην ειναι τα λεντ πάνω στην πλακέτα για να μπορεί ο καθένας να βάζει το μέγεθος και σχήμα που θέλει και αν θέλει με τα πινς να τα βάζει και στην πρόσοψη του κουτιού του.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Θα χρειαστεί και απομόνωση μεταξύ interface και πλακέτας όπως με το arduino ή θα είναι εντάξει κι έτσι σκέτο;
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Σπύρο είναι μια λύση και αυτή που προτείνεις.
Πιθανώς άλλος, να αλλάξει τη διάταξη και να προσαρμόσει την πλακέτα παράλληλα στην πρόσοψη...νομίζω ότι έτσι κερδίζει σε καλωδίωση, εφόσον απαιτείται 4πλό καλώδιο σήματος και διπλό τροφοδοσίας.

Δημήτρη, σωστά λες για την τιμή της αντίστασης, οπότε θα μπορούσε να μπει και τριμέράκι ρύθμισης έντασης των led.

Πιθανολογώ ότι σκέτο θα είναι μια χαρά...η μέτρηση θα το επιβεβαιώσει 100%, εάν δημιουργεί θέμα στο σήμα του Amanero.
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Πολύ ωραία η σκέψη σου Μανόλη για trimmer.
Την πλακέτα σαφώς και μπορεί να την βάλει παράλληλα αλλά θέλει πολύ μεγάλη ακρίβεια στο τρύπημα και θα τον δεσμεύει η διάταξη της πλακέτας και των λεντ.
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Δεν μπορεί να γίνει άλλο κύκλωμα και να φαίνεται η δειγματοληψία με τρία ψηφία; Τα δέκα λέντ στη σειρά δεν μου δείχνουν και πολύ πρακτικά, μόνο εάν γίνει μεταξοτυπία στην πρόσοψη με τα νούμερα και ανάβει το αντίστοιχο λέντ.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Σπύρο, το τρύπημα μπορεί να γίνει και με ακρίβεια όταν εκτυπώσεις 1:1 το σχέδιο από το eagle και χτυπήσεις με πόντα τα κέντρα των led.
Είχα κάνει έτσι το τρύπημα 5 σημείων πιεστικών κουμπιών που ακριβώς από πάνω τους είχαν led, σε αλουμίνιο και δεν έφυγα σχεδόν καθόλου.

Άλλο κύκλωμα, είναι άλλο κύκλωμα Στέλιο που τουλάχιστον μέχρι τώρα δεν το έχουμε. Παλιότερα που υπήρξε μια συζήτηση να "κλαπεί" σήμα από bclk και μέσω arduino να μεταφραστεί το σήμα σε δειγματοληψία, η μέτρηση έδειξε (από εκείνους που το προσπάθησαν) ότι το bclk γινόταν μαντάρα...με λίγα λόγια ήθελε απομόνωση και αυτό.

Σαφώς και θέλει εκτύπωση η μπροστινή πλευρά...δεν νομίζω να έχουμε θέμα εδώ, θέμα θα έχουμε σε πρόσοψη πολυκαμπονικού ή πλέξι...δεν ξέρω σε αυτά τα υλικά εάν είναι ίδια η μέθοδος.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Mανώλη δεν ειχε τόσο θέμα η μορφή και η ακριβεία του bclk , κατακρίβεια με λίγο προσεγμένη διασύνδεση δεν παθαινε και τίποτα ( ίσως σε ακραία δειγματοληψία ψηλα σχεδον dxd ) , απλά πέρναγε πάνω στο σήμα όλο το σκουπιδαριό απο το arduino , εκεί ήταν το θέμα ,
αλλα δεν ειναι θέμα μόνο εκει ! οπως και να ακουμπήσεις ένα πιν με όποια μορφη διασυνδεσης πάνω στο κύκλωμα ,,, πάει για τσάι βουνού ,, βουνό τα υψίσυχνα και όχι μόνο , δλδ και την έξοδο απο τα γλομπάκια να βάνεις πάνω σε οποιονδήποτε προσεσορα με σεταρισμένη την είσοδο σαν ADC δειγματοληψείας για να πάρεις τα σήματα , πάλι τα ίδια χάλια ,, ειναι κάτι σαν το νερό ... μπάζει απο παντου ..

σε οιαδήποτε περίπτωση θές να είσαι σωστός χρειάζεται γαλβανική μονόδρομη !

σημειωτέων ότι τα παραπάνω γίνονται αντιληπτά σε αναλυτικά συστήματα και ασφαλώς στον παλμογραφό ..
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Λεπτομέρειες δεν θυμόμουν, καλά έκανες και τις έδωσες.
Πάντως εκείνη η προσπάθεια ήθελε πλακέτα απομόνωσης.

Δεν ξέρω εδώ, εφόσον το νήμα αφορά στην ουσία την πλακέτα του Βούλγαρου, τι σήμα στέλνει ο Βούλγαρος για αυτή τη δουλειά και μήπως έχει κάνει καλή δουλειά ήδη, δηλ. είναι απομονωμένο.
Θα δείξει όταν την υλοποιήσουν τα παιδιά, το τι γίνεται και μιας θα τη προχωρήσουμε και για την αμανέρο θα δούμε και εκεί τι θα γίνει και κατά πόσο θα επηρρεάσει.

Τέτοιες προσεγγίσεις έχει σωρηδόν και ο diyhnik σε xmos, με χρήση του 74HC154D.

http://www.diyinhk.com/shop/264-thi...-i2sdsd-pcb-with-ultralow-noise-regulator.jpg
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Re: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Τελικά θα φτιαχτεί πλακέτα με τα λεντ σε διάταξη και απομακρυσμένα τα καλώδια για το σήμα;
 
23 December 2007
1,681
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Ιδέα που μου ήρθε: Λεντάκια διπλού χρωματισμού, τριών επαφών σε ευθεία γραμμή. Ανάβουν χαμηλά συνεχώς κόκκινα όλη η γραμμή από εξωτερική τάση και γίνεται πράσινο μόνο αυτό της εκάστοτε δειγματοληψίας. Ετσι υπάρχει οπτική απεικόνιση χωρίς να χρειάζονται αριθμοί στο κουτί.
 
Re: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Έχετε όρεξη να φτιάξουμε κάτι πιο universal? Π.χ. με Arduino (πλήρως isolated). Μιλάω για μια μικρή custom πλακέτα. Ο κώδικας θα είναι πολύ λίγος και εύκολος, θα μπορεί να τον φέρνει στα μέτρα του ο οποιοσδήποτε.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Αρκετές ιδέες που νομίζω ότι θα καλύψουν τις περισσότερες ανάγκες.
Για να ρίξω άλλη μια ιδέα στο Στέλιο που προσπαθεί δίχως τη μεταξοτυπία. Αντί να ανάβουν όλα τα λεντ σε ένα χρώμα - θα μοιάζει με χριστουγεννιάτικο δένδρο με τόσα λεντ αναμμένα - ίσως προτιμότερο είναι τα λεντ ανά δύο γειτονικές συχνότητες να αλλάζουν χρώμα δηλ. rd-rd-gr-gr-bl-bl-wh-wh, τουλάχιστον θα έχεις αναμένο μόνο ένα και θα ξέρεις εάν είναι 44/48 ή 88/96 ή 176/192 ή dsd64/128.

Δημήτρη μου αρέσει η ιδέα σου και κυρίως εάν μπορεί να συνδυαστεί αντί του LCD σε array led έτσι ώστε να μπει πίσω από plexi-polycarbon...νομίζω θα δείξει υπέροχα. Δεν ξέρω εάν το σκεπτόσουν με τις LCD οθόνες που δουλεύεις (λογικό), αλλά έλεγα να αποφύγουμε τα δύσκολα κοψίματα που απαιτούνται για αυτή τη δουλειά και να πάμε σε ένθεση array display πίσω από σκουρόχρωμο plexi. Είναι εφικτό ή μιλάμε για εντελώς νέο κώδικα για σένα;
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

To σκεφτόμουν κι εγώ χτες το βράδυ.
Τα πολύχρωμα λέντ θα φαίνονται ίσως λίγο φτωχά. Ίσως καμιά μεγάλη σειρά όπως ήταν στα led VUμετρα των 80s.

Εγώ θα έβαζα μια σειρά από κόκκινα με πλαστικό φακό 1mm ώστε να έχουμε μια σειρά από λεπτά και κομψά μονόχρωμα λέντ, με μεταξοτυπία στη φάτσα.
Διαφορετικά, η λύση του arduino είναι η καλύτερη, και καθένας χρησιμοποιεί ό,τι οθόνη του αρέσει.

Συγγνώμη που δεν πόσταρα τα αρχεία ακόμα. Έμπλεξα και το ξεχνάω.
 
Re: Απάντηση: Usb to i2s JLsounds πλακέτα ενδείξεων

Αρκετές ιδέες που νομίζω ότι θα καλύψουν τις περισσότερες ανάγκες.
Για να ρίξω άλλη μια ιδέα στο Στέλιο που προσπαθεί δίχως τη μεταξοτυπία. Αντί να ανάβουν όλα τα λεντ σε ένα χρώμα - θα μοιάζει με χριστουγεννιάτικο δένδρο με τόσα λεντ αναμμένα - ίσως προτιμότερο είναι τα λεντ ανά δύο γειτονικές συχνότητες να αλλάζουν χρώμα δηλ. rd-rd-gr-gr-bl-bl-wh-wh, τουλάχιστον θα έχεις αναμένο μόνο ένα και θα ξέρεις εάν είναι 44/48 ή 88/96 ή 176/192 ή dsd64/128.

Δημήτρη μου αρέσει η ιδέα σου και κυρίως εάν μπορεί να συνδυαστεί αντί του LCD σε array led έτσι ώστε να μπει πίσω από plexi-polycarbon...νομίζω θα δείξει υπέροχα. Δεν ξέρω εάν το σκεπτόσουν με τις LCD οθόνες που δουλεύεις (λογικό), αλλά έλεγα να αποφύγουμε τα δύσκολα κοψίματα που απαιτούνται για αυτή τη δουλειά και να πάμε σε ένθεση array display πίσω από σκουρόχρωμο plexi. Είναι εφικτό ή μιλάμε για εντελώς νέο κώδικα για σένα;

Σχεδόν τα πάντα μπορούν να γίνουν σχετικά εύκολα. Δεν είχα στο μυαλό μου TFT - το θεωρώ too much για τέτοια ένδειξη - αλλά κάτι πιο ευέλικτο, π.χ. διακριτά LEDs ή κάποιο μικρό και όμορφο OLED (για όποιον αντέχει να ανοίξει τετράγωνη τρύπα..), π.χ. http://www.ebay.com/itm/Yellow-Blue...509?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43d54c80a5 ή οποιοδήποτε OLED που κυκλοφορεί (δώστε στο Ebay "oled display arduino" και θα βγάλει άπειρα..).

Θα μπορούσε να μπει και μεγάλο array display πίσω από plexi. Αν δεν κάνω λάθος η οδήγησή του είναι παρόμοια με αυτή των 7-segment displays. Υπάρχει έτοιμος κώδικας για όλα αυτά.

Απλά, αν μπει κάτι σε OLED θα είναι πολύ πιο εύκολο να εμφανιστούν περισσότερες πληροφορίες, π.χ. είσοδος ή κάτι άλλο, καθώς και χαρακτήρες που δεν μπορούν να εμφανιστούν σε 7-segment display (π.χ. "DSD").