Κατασκευές από παλέτες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Αρχίζει σιγά σιγά να ανοίγει ο καιρός και μπαίνουν μπροστά σχέδια για κατασκευές.
Μιας και η εμπειρία μου είναι μικρή σκέφτηκα να φτιάξω κάποιες κατασκευές με παλέτες γιατί ακόμη και αν κάτι δεν πάει καλά το κόστος είναι από μικρό έως μηδαμινό, οπότε στη χειρότερη απλά αποκτάς εμπειρία. Θα γράψω όλα μου τα ερωτήματα και σκέψεις μαζεμένα...

1. Πόσοι τύποι παλετών υπάρχουν;
Οι πιο κλασσικές είναι οι ευρωπαλέτες σε συγκεκριμένους τύπους (μεγέθη). Μπορεί να έχει επεξεργαστεί το ξύλο με διάφορα χημικά ή να έχει επισκευαστεί. Ξέρουμε τίποτα για τα χημικά; Αν φτιάξουμε πχ γλάστρες και φυτέψουμε λαχανικά θα έχουμε θέμα; Έχω διαβάσει πάντως να μην επιλέγουμε παλέτες που φαίνεται ότι έχει πέσει κάποιο υγρό που φυσικά δεν μπορεί να γνωρίζουμε το είδος του.

2. Που βρίσκουμε παλέτες;
Σίγουρα υπάρχουν καταστήματα που πουλάνε παλέτες καινούργιες ή μεταχειρισμένες με τιμές από ότι έχω δει από 5-6 ευρώ μέχρι 20 ευρώ. Ξέρουμε κανένα που να έχει φθηνές παλέτες και χαμηλό κόστος (χωρίς να είναι τελείως κατεστραμμένη η παλέτα); Μέχρι και σούπερ μάρκετ έχω ακούσει ότι δίνουν δωρεάν τις παλέτες με τις οποίες μεταφέρονται εμπορεύματα. Φυσικά και μια βόλτα στην Αγίας Άννης μπορεί να είναι χρήσιμη.

3. Πως διαλύουμε τις παλέτες;
Διαβάζοντας βρήκα έναν οδηγό...έχετε να προτείνετε κανένα καλύτερο τρόπο;
http://www.instructables.com/id/How-To-Dismantle-A-Pallet/

4. Ωραία τις αποσυναρμολογήσαμε, μετά;
Σκέφτηκα ότι μπορούμε να φτιάξουμε το φινίρισμα λίγο με ένα πέρασμα με παλμικό τριβείο. Αξίζει να τις περάσουμε με κανένα βερνίκι ή κάτι αντίστοιχο για αντοχή πχ αν τοποθετηθούν σε εξωτερικό χώρο; Προφανώς αυτό μπορεί να γίνει και μετά την ολοκλήρωση της κατασκευής. Έχετε να προτείνετε συγκεκριμένα προϊόντα;

5. Σχεδιάζουμε τις κατασκευές μας είτε στο χαρτί είτε στον υπολογιστή με το sketchup και μετά κόβουμε και συναρμολογούμε.
Προτιμούμε καρφιά ή ξυλόβιδες; Αξίζει να μπει και ξυλόκολλα; Οκ αν δεν θέλουμε να φαίνονται καρφιά/βίδες μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και ξυλόκολλα με καβίλιες. Εσείς τι χρησιμοποιείτε; Καμιά πρόταση;
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
2. Προς θεού μην δώσει κανείς 5-6 ευρώ για μεταχειρισμένες παλέτες που βρίσκεις στα οικοδομικά σκουπίδια.
Κάποιοι αισχροκερδούν εκει έξω.
3-4 ευρώ το μέγιστο για Ευρωπαλέτες και αυτό το θεωρώ κοροιδία.

Πάρτε απο οικοδομές παρατημένες είναι μην ντρέπεστε.


5. Αν δεν θέλεις να μην φαίνονται οι βίδες - πρόκες φρεζάρεις την τρύπα με ενα τρυπανάκι και η κεφαλή της βίδας μπαίνει στο βάθος που έχεις φρεζάρει.

Μετά με λίγη κόλα (η montage της UHU απο τα lidl ήρθε κουτί) και τα πριονίδια της παλέτας φτιάχνεις ενα ωραίοτατο ξυλόστοκο και καλύπτεις τις τρύπες χωρίς να φαίνεται τίποτα.

Αφου ξεραθεί τρίβεις με ενα γυαλοχαρτάκι και είναι έτοιμο.
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Θα πω την εμπειρία μου

Το να πάρεις φτηνιάρες ή ταλαιπωρημένες παλέτες, χώρια το ότι δεν ξέρεις τι έχει πάνω (ειδικά αν έχεις παιδιά πχ) και μπορεί να έχει σκουριασμένα καρφιά και τέτοια, το πληρώνεις και στην επεξεργασία που θα θέλει. Όσο σε καλύτερη κατάσταση είναι, τόσο λιγότερη δουλειά θα θέλει στο φινίρισμα.

Αν ήξερα ότι θα λιώσει το κορμί μου να τρίβω με τη γυαλοχαρτιέρα τα γρέζια, θα έπαιρνα καινούριες. Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για μονό αριθμό ευρώ για καινούριες, και τη διαφορά την πλήρωσα σε γυαλόχαρτο.

Τώρα το από που... Αν googlάρετε θα βρείτε αρκετές μάντρες, που κάνουν και δωρεάν παράδοση.

Και ένα τιπ για την αποσυναρμολόγηση...
Την παλέτα τη λύνουμε από την κάτω μεριά. Δεν προσπαθούμε να τραβήξουμε τις πάνω τάβλες μαζί με τα καρφιά.
Το μόνο που θα χρειαστεί είναι ένα σκεπάρνι

Ά και πάρτε καλής ποιότητας γυαλόχαρτα, αλλιώς θα τα πετάτε το ένα μετά το άλλο. Δική μου επιλογή μέχρι τώρα τα Norton

Για φινίρισμα, εγώ προτιμώ χρώματα νερού σε σκούρους τόνους, για να παίρνει αυτή τη κυριλο-ρουστίκ αίσθηση.
Για βερνίκια κλπ, ανάλογα με τη χρήση.

Ά και για να μη φαίνονται τα καρφιά, τα χτυπάμε με ένα με πλατιά μύτη να μπούν παραμέσα 1-2 χιλιοστά
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
στα mediamark (σιγουρα και αλλου δεν ξερω ομως) εχουν αριστες και πεντακαθαρες παλετες.

Πας στον σεκιουριτα, και του λες τι θες. Του δινεις το κατιτις του για την εξηπηρετηση και φευγεις με τις παλετες σου.

Ισχυε προ διετιας σιγουρα, το ειχα κανει.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Εχω φτιαξει παραπετα και καγκελα με παλετες στη βεραντα μου. 2 περιπου η παλετα, αλλα ελαφριου τυπου, απο λευκα ξυλο.
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

βρηκα 2 ωραιες παλετες και θελω να κανω μια πολυθρονα κηπου εχει κανεις καμια καλη ιδεα-σχεδιο ;
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

ευχαριστω γιωργο !
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

Χρηστο και αυτη καλη ,σε ευχαριστω.
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
ενδιαφέρομαι και εγώ για παλέτες, υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που μπορείς να κάνεις με αυτές!!
Ξέρει κανείς από Πάτρα που μπορώ να βρω (αν ήταν δωρεάν, θα είναι ιδανικά!!) και σε τι τιμές?
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
ενδιαφέρομαι και εγώ για παλέτες, υπάρχουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα που μπορείς να κάνεις με αυτές!!
Ξέρει κανείς από Πάτρα που μπορώ να βρω (αν ήταν δωρεάν, θα είναι ιδανικά!!) και σε τι τιμές?

Δωρέαν σε οικοδομικούς κάδους. Βέβαια έτυχε να πάω σε ενα τύπο που κόβει ξύλα για τζάκι και να τον ρωτήσω εαν πουλάει παλέτες .. και μου λέει τι να τις πουλήσω παρε 3-4 να κάνεις την δουλειά σου.

Οι τιμές είναι έως 4 ευρώ για ΕΥΡΩπαλέτες που είναι πιο χοντρές και έχουν καλύτερο ξύλο..

Οσο μπορείτε διαλέξτε λιγότερο ταλαιπωρημένες. Δεν σαν νοιάζει να ειναι βρώμικές..Με την πλάνη γίνονται καινούργιες.

Θέλει βαριοπούλα και προκοβγάλτη για να της ξεμοντάρεις.
 
Last edited:

cbfdim

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,882
Re: Απάντηση: DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

βρηκα 2 ωραιες παλετες και θελω να κανω μια πολυθρονα κηπου εχει κανεις καμια καλη ιδεα-σχεδιο ;

http://diypalletfurniture.net/category/pallet-chairs/page/6/
Ξεκινας απο εδω και συνεχιζεις πατωντας "Newer posts »" κατω δεξια.
Αν και θα επρεπε να ειμαστε στο "νημα" Κατασκευές από παλέτες.
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις.

σωστα εχεις δικιο συγνωμη για το λαθος νημα που ποσταρα ,αν μπορουσαν οι διαχειριστες να τα μεταφερουν στο σωστο νημα !

CBFDIM ευχαριστω για το λινκ!!
 
17 June 2006
9,768
Απάντηση: Re: Κατασκευές από παλέτες

Δωρέαν σε οικοδομικούς κάδους. Βέβαια έτυχε να πάω σε ενα τύπο που κόβει ξύλα για τζάκι και να τον ρωτήσω εαν πουλάει παλέτες .. και μου λέει τι να τις πουλήσω παρε 3-4 να κάνεις την δουλειά σου.

Οι τιμές είναι έως 4 ευρώ για ΕΥΡΩπαλέτες που είναι πιο χοντρές και έχουν καλύτερο ξύλο..

Οσο μπορείτε διαλέξτε λιγότερο ταλαιπωρημένες. Δεν σαν νοιάζει να ειναι βρώμικές..Με την πλάνη γίνονται καινούργιες.

Θέλει βαριοπούλα και προκοβγάλτη για να της ξεμοντάρεις.

Εκείνο που με τρόμαξε λίγο διαβάζοντας στο internet είναι ότι πολλές φορές στις παλέτες χύνονται διάφορα χημικά που μπορεί να είναι και τοξικά...και αυτά καλό θα ήταν να μην τα έχουμε στο σπίτι μας. Αν έχουν ποτίσει το ξύλο το πλάνισμα δεν θα κάνει τίποτα.
Προσπαθώ να βρω καμιά άκρη από τη λαχαναγορά για παλέτες όπου -θεωρητικά- δεν θα υπάρχει τέτοιο ζήτημα...
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
ευχαριστω για την μεταφορα των ποστ μου για τις παλλετες στο σωστο νημα.
 

tsif86

Senior Member
19 July 2014
462
Χαλάνδρι
Όσες παλέτες έχουν σημάδια στο ξύλο σαν λεκέδες σε πράσινο,μπλε και καφέ χρώμα έχουν εμποτιστεί με μυκητοκτόνο υγρό.
Θέλουν επεξεργασία με πλάνη και αφαίρεση υλικού έως το σημείο που θα εμφανιστεί καθαρό ξύλο.
Επεξεργασία σε ανοικτό χώρο και εκτός από τα άλλα είδη προστασίας οπωσδήποτε γάντια και μάσκα.
Δεν ξέρω αν αξίζουν τον κόπο.
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Απάντηση: Re: Κατασκευές από παλέτες

Ισως και να χύνονται αλλά δεν νομίζω να αποτελεί κανόνα.

Οι παλέτες χρησιμοποιούνται για μεταφορά. Εστω και αν μεταφέρουν χημικά λοιπόν δεν νομίζω να θέλει αυτός που χειρίζεται την παλέτα να χυθεί το περιεχόμενο.

Αν όμως γίνει κάτι τέτοιο τότε δεν αποτελεί τον κανόνα αλλά μεμωνομένο περιστατικό.\

Οπως και να χεί οταν φέρνω μια παλέτα στο σπίτι την βάζω αυλή - μπαλκόνι και την πλένω με το λάστικο - πιεση.
Την επόμενη ημέρα αφου εχει στεγνώσει την ψεκάζω για τα διάφορα έντομα.

Αφου γίνουν αυτά μετα περνάει ενα ειδικό λάδι για προστασία.

PS: Επίσης προτιμώ τις παλέτες στο χρώμα του ξύλου . Δηλαδή οχι τις παραπάνω που αναφέρει ο φίλος . Σίγουρα μάσκα και γάντια στο πλάνισμα.
 
Καλημέρα κοπέλια ! λάτρεις των παλετοκασκευών και εγώ , και λέω σιγά σιγά να αρχίσω να σας παρουσιάζω μερικές από αυτές !! Τι λέτε ??

390021_4416985936256_1531468151_n.jpg


1654308_10204253580113140_1157659854168281760_n.jpg