Returned from the dead...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

enduras1

Moderator
Staff member
Μπορει να μοιαζει με τιτλο ταινιας στον σινεμα αλλα πολλες φορες στην ζωη των εργαλειων μας ειναι πραγματικοτητα.

Χαλασε αλλα δεν πεθανε ηταν ενας εναλλακτικος τιτλος.

Αναφορες λοιπον σε εργαλεια τα οποια σταματησαν να λειτουργουν και σε διαφορετικες περιπτωσεις αν ηταν σε αλλα χερια θα κατεληγαν στον καδο της ανακυκλωσης η σε πολυεξοδα service πληρονωντας σχεδον την αξια του εργαλειου σε εργατωρες και ανταλλακτικα.

Πολλες περιπτωσεις λοιπον οπου εργαλεια χαρη στην επεμβαση μας εχουν επανελθει στη ζωη και σε κανονικη λειτουργια.

Προχθες ενω ειχα τελειωσει την δουλεια μου φτιαχνοντας μια δευτερη ραφιερα για τα ποτηρια μου και ενω καθολη την διαρκεια δουλευε κανονικα, η σκουπα μου Karcher 2801 Plus επαψε να λειτουργει.

A2801.jpeg


Λεω θα βγηκε η πριζα, τπτ, λεω θα επεσε καμια σφαλεια, ουτε.

Στεναχωρηθηκα λοιπον καθως με συντροφευει 18 χρονια τωρα αδιαμαρτυρητα και την αφησα στην ακρη.

Χθες ειπα θα καθισω να ασχοληθω μαζι της επειδη ειναι κριμα.
Ανοιχθηκε το καπακι με πολυ προσοχη καθαριζοντας παραλληλα και καθε εξαρτημα της απο σκονη πριονιδιων.
Εφτασα στο καπακι οπου ειχε εξυπνα κρυμενες βιδες και μερη που ηθελαν τον τρπο τους για να ανοιξουν.

Εκει διαπιστωσα πως η αυτοματα μαζευομενη κουκουρα του καλωδιου επειρνε ρευμα απο την πριζα και επισης το εδινε κανονικα στην εισοδο του διακοπτη.
Ομως ο διακοπτης δεν το εδινε στο μοτερ.
Ετσι ανοιχθηκε προσεχτικα το διακοπτακι και το προβλημα ηταν στις επαφες των ελασματων του που ειχαν πιασει μακα.
Καθαριστηκαν προσεκτικα με CRC και επανατοποθετηθηκαν, εκλεισε το διακοπτακι, τοποθετηση στην πριζα με το μοτερ στο αερα, πυρ και δουλεψε το θηριο!!!

Δε ξερετε ποσο το χαρηκα!!!
Σημερα θα ολοκληρωθει ο εσωτερικος καθαρισμος και το δεσιμο της!

Περσυ ασχοληθηκα να λυσω ενα Karcher 201 που εχω απο 18 ετων και προ 3ετιας σταματησε να δουλευει, αλλα πλεον ειναι και παλι λειτουργικο.

max_002_11208338_1.jpg


Εχω να πω λοιπον πως η χαρα πουτ πηρα ειναι μεγαλυτερη απο την χαρα που θα ειχα αγοραζοντας ενα καινουργιο εργαλειο!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ!!!


Το παρον απευθηνεται σε ατομα με βασικε γνωσεις και που παιρνουν τις απαραιτητες προφυλαξεις για αποφυγη ατυχηματος.
Δεν θελω να παροτρυνω ατομα που δεν γνωριζουν να ασχοληθουν απλα να παραθεσουμε τις εμπειριες μας απο επισκευες!
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
αν σου πώ οτι πρίν 3 ημέρες σκεφτόμουν να ανεβάσω ακριβώς το ίδιο θέμα; Δηλαδή "επισκευή - συντήρηση ηλεκτρικών συσκευών"..
Απλά ο τίτλος σου Κυριάκο με παρέπεμψε στο The walking dead την σειρά :))

Η αφορμή μια παλια φρυγανιέρα την οποία χάλασα ενω την καθάριζα με ξύδι προσεκτικά ..

Καλή αρχή πολύ ενδιαφέρον !
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
χαχα, Κυριακο, μου αρεσε το 'ΠΡΟΣΟΧΗ....' :)))

Γελαω γιατι ενω μου αρεσουν πααααρα πολυ οι επισκευες, τις περισσοτερες φορες οι 'πατεντες' που κανω ειναι περιεργες, αστειες και ισως επικινδυνες καμμια φορα.
Θυμαμαι που ειχα αναρτησει φωτο παλαιοτερα ενα απο τα αλυσοπριονα μου που ειχε χαλασει ο μηχανισμος ασφαλισης και απλα τον ειχα τροποποιησει...

Παντως σε σχεση με το karcher, ειχα και γω παρομοιο προβλημα με το καλωδιο/σωληνας μεταφορας ατμου που εχανε στο χερουλι, απο την πολυ χρηση.
Εγινε πατεντα ανοιγοντας την σκανδαλη και κονταινοντας το καλωδιο ατμου. Το τρυπιο κομματι το εκοψα αφου καλυπτοντας το με ταινια η αλλο τροπο δεν υπηρχε διαρκης λυση.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Ναι ναι νομιζω πως ειναι απαραιτητο το προσοχη και με κοκκινα γραμματα καθως δεν θελω να προτρεψω κανενα που δεν εχει βασικες γνωσεις να θεσει την ασφαλεια του σε κινδυνο!!!

Στο δικο μου ειχα θεωρησει πως παρεδωσε πνευμα η αντλια και γιαυτο δουλευε μονιμα χωρις να δινει καν νερο στην εξοδο.
Τελικα ειχε βουλωσει το φιλτρο στην εισαγωγη απο τα αλατα απο την πολυετη χρηση του!
Τωρα ειναι μπιμπελο και ερχεται μαζι μου οταν παω στο συνεργειο για καφε και μπουγαδα στο αμαξι!
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
να σας πώ και το δικό μου μιας και έχει συναισθηματική και μόνο αξία για μένα. Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει θα το εκτιμήσω.

Καθάρισα την παρακάτω φρυγανιέρα μιας και ηταν μαύρη μέσα και θεώρησα οτι ειναι ανθυγιεινό.

Ετσι λοιπόν πήρα ενα μικρό βουρτσάκι το ελουσα με ξίδι και αρχισα να τρίβω.
Λογικά το ξύδι πρέπει να πιτσίλισε και τις αντίστασεις που βρίσκονται στα τοιχώματα.

Την άφησα μια ημέρα να στεγνώσει και την επόμενη την άναψα.
Το αποτέλεσμα είναι να ανοίγει η αντίσταση απο την μια μεριά και απο την άλλη να ανοίξε ελαχιστα. Ετσι καίει την φέτα του ψωμιού απο την μια μόνο μεριά.

Αλλάζει η αντίσταση (είναι σαν μικρά συρματάκια στα τοιχώματα) ή να την πετάξω όπως είναι;
Επίσης για να ανοίξει εχει μια βίδα σαν αστεράκι αλλά που δεν θηλυκώνει για να μπεί κατσαβίδι.
 

Attachments

  • Fr1.jpg
    Fr1.jpg
    79.6 KB · Views: 752
  • fr2.jpg
    fr2.jpg
    120.4 KB · Views: 756

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Noμιζω οτι στο παρον νηματακι θα κανω περισσοτερες αναφορες απ'οτι στο νημα με τα εργαλεια!
Το κακο ειναι οτι βρισκομαι εκτος εδρας και οι γειτονες δεν με ξερουν να μου φερνουν πραματα να φτιαχνω ...:)))

Κυριακο σκεψου για ενα πιο Ελληνικο τιτλο ωστε να γινεται καλυτερα κατανοητο τι υπαρχει εδω μεσα.

Ειναι πολυ ενδιαφερον και χρησιμο νημα μπραβο σου.

Προτασεις για αλλαγη τιτλου ευπροσδεκτες!
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Noμιζω οτι στο παρον νηματακι θα κανω περισσοτερες αναφορες απ'οτι στο νημα με τα εργαλεια!
Το κακο ειναι οτι βρισκομαι εκτος εδρας και οι γειτονες δεν με ξερουν να μου φερνουν πραματα να φτιαχνω ...:)))

Κυριακο σκεψου για ενα πιο Ελληνικο τιτλο ωστε να γινεται καλυτερα κατανοητο τι υπαρχει εδω μεσα.

Ειναι πολυ ενδιαφερον και χρησιμο νημα μπραβο σου.

Προτασεις για αλλαγη τιτλου ευπροσδεκτες!

Βλάβες, Επισκευές & Συντήρηση
 

Babis@

Senior Member
20 February 2015
366
Αταλάντη
Αν έχεις πολύμετρο μπορείς να μετρήσεις την αντίσταση να δείς αν κάηκε. Το πιό πιθανό είναι να αλλάζει πάντως. Εάν ανάβει λίγο και είναι συρμάτινη, δες με το μάτι αν κόπηκε σε κάποιο μέρος όπως την καθάριζες
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
οπως έγραψα και πιο πάνω "επισκευή - συντήρηση ηλεκτρικών συσκευών " για να ειναι κατανοητό ταιριάζει καλύτερα.

Ανάβει απο την μια μεριά η αντίσταση και απο την άλλη μόνο η μια σειρά . Οπότε ίσως και να την έκοψα.

Αλλιώς βρίσκεις τέτοιες συρμάτινες αντιστάσεις;
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Ακριβεστατος αλλα πολυ συντηρητικος τιτλος βρε Γιαννη μου!

Κατι στο πιο ερασιτεχνικο σαν.. "Χαλασε? Μην το πετας, φτιαξ'το!" :))

Βλάβες, Επισκευές & Συντήρηση - Χάλασε ? Μην το πετάς, φτιάξ'το !

... ... :>)
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
"Αποκαταστάσεις και Επισκευές";

Και μήπως θα έπρεπε κάποια στιγμή να γίνουν και sticky κάποια θέματα;

Όπως τα:

"Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα"
"Ενδιαφερομαι να αγορασω, εσυ??? ", ο οποίος τίτλος δεν θα ήταν επίσης πιο ξεκάθαρο να περιέχει και κάτι σε "group buy" ή "power buy";
"Tι παραλαβαμε σημερα.."
"DIY. Φτιαξ'το μονος σου! Ιδεες, projects και λυσεις."
"Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες"
 

tsif86

Senior Member
19 July 2014
462
Χαλάνδρι
Απάντηση: Re: Returned from the dead...

να σας πώ και το δικό μου μιας και έχει συναισθηματική και μόνο αξία για μένα. Αν μπορεί κανείς να βοηθήσει θα το εκτιμήσω.

Καθάρισα την παρακάτω φρυγανιέρα μιας και ηταν μαύρη μέσα και θεώρησα οτι ειναι ανθυγιεινό.

Ετσι λοιπόν πήρα ενα μικρό βουρτσάκι το ελουσα με ξίδι και αρχισα να τρίβω.
Λογικά το ξύδι πρέπει να πιτσίλισε και τις αντίστασεις που βρίσκονται στα τοιχώματα.

Την άφησα μια ημέρα να στεγνώσει και την επόμενη την άναψα.
Το αποτέλεσμα είναι να ανοίγει η αντίσταση απο την μια μεριά και απο την άλλη να ανοίξε ελαχιστα. Ετσι καίει την φέτα του ψωμιού απο την μια μόνο μεριά.

Αλλάζει η αντίσταση (είναι σαν μικρά συρματάκια στα τοιχώματα) ή να την πετάξω όπως είναι;
Επίσης για να ανοίξει εχει μια βίδα σαν αστεράκι αλλά που δεν θηλυκώνει για να μπεί κατσαβίδι.

Δες αν υπάρχει κανένα μαγαζί με ανταλλακτικά οικιακών συσκευών κοντά στο σπίτι σου για να ρωτήσεις αν υπάρχει το εξάρτημα.
Τι μάρκα είναι?
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Απάντηση: Re: Returned from the dead...

Δες αν υπάρχει κανένα μαγαζί με ανταλλακτικά οικιακών συσκευών κοντά στο σπίτι σου για να ρωτήσεις αν υπάρχει το εξάρτημα.
Τι μάρκα είναι?

Kenwood England γράφει απο κατω να φανταστεις. 15-20ετίας περίπου,γι αυτό και έχει συναισθηματική αξία.
 

asotosios

AVClub Addicted Member
30 November 2010
2,859
Κυριακο...respect
βρισκω τον τιτλο πολυ Hollywood...
Εισαι ωραιος...!!!
 

tsif86

Senior Member
19 July 2014
462
Χαλάνδρι
Για κανε μια ερώτηση εδώ : http://www.ecomarketparts.gr/index.php?dispatch=pages.view&page_id=1

Και κοντά στο σπίτι μου υπάρχουν δυο μαγαζιά που επισκευάζουν μικρές ηλεκτρικές συσκευές.
Το πρώτο είναι στην διεύθυνση Χαϊμαντά 30 στο Χαλάνδρι τηλ.2106815399.Η ταμπέλα του καταστήματος γράφει singer αλλά εκτός από ραπτομηχανές επισκευάζει και πουλάει ανταλλακτικά από ηλεκτρικές συσκευές.
http://www.vrisko.gr/details/bdd44_...ρικών Συσκευών Οικιακής Χρήσης&where=Χαλάνδρι
Το δεύτερο κατάστημα είναι κοντά στο άλλο δεν θυμάμαι όμως διεύθυνση.
Αν θες μπορώ να πάω την Δευτέρα για να μάθω τηλέφωνο και διεύθυνση.
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Το έχω δει αυτο στο χαλάνδρι με ταμπέλα singer ! Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω να τους ρωτησω . Σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

tsif86

Senior Member
19 July 2014
462
Χαλάνδρι
Κράτα και την φρυγανιέρα(η γράψε τους κωδικούς σε ένα χαρτί) γιατί θα πρέπει να δει τον αριθμό του μοντέλου για το ακριβές ανταλλακτικό.
:)