Πρόβλημα με πικαπ.

elpatron

New member
11 April 2011
5
Καλησπέρα.Χθές βάζοντας το πικάπ να παίξει παρατήρησα οτι έπαιζεσε πιο χαμηλές στροφές.Είναι ένα Sansui p-d10 direct drive. Έχει χαλάσει το μοτέρ λογικά? Μπορώ να τσεκάρω κάπως τι φταίει?
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,072
Λογικά κάπου κρυμμένη θα υπάρχει ρύθμιση για τις στροφές. Αν βρεις αυτή την ρύθμιση αυτοσχεδιάζεις και μετράς 33 1⁄3 στροφές το λεπτό. Έκτος αν ξεχείλωσε ο ιμάντας και χρειάζεται αντικατάσταση.
 

elpatron

New member
11 April 2011
5
Oι στροφές είναι στις 33 κανονικά. Ιμάντα δεν έχει είναι direct drive με μοτέρ.
 

elpatron

New member
11 April 2011
5
Ακριβώς.Στο manual επίσης λέει ότι δεν χρειάζεται λίπανση κάποιο μέρος και ίσως κάνει και κακό.
 

Promitheas

Established Member
12 February 2010
191
Στο παρελθόν είχα αντιμετωπίσει και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου, το πήγα σε τεχνικό και μου άλαξε κάποιους πυκνωτές,πολύ πιθανόν κάποιοι να χρειάζονται αντικατάσταση.
 

elpatron

New member
11 April 2011
5
Σκοπεύω να το πάω και εγώ μια βόλτα.Αν γνωρίζει κανείς τεχνικό στα νότια προάστια Αθήνας ας στείλει ενα π.μ, ευχαριστώ.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Χρειάζεται σέρβις το πικάπ,δεν τίθεται θέμα ρυθμίσεων,μου έχει συμβεί.
Τεχνικό γνωρίζω στα βόρεια προάστια,αν θέλεις σου στέλνω στοιχεία σε π.μ
 

Immithor

New member
4 March 2015
6
Αθήνα
Αντιμετώπιζα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το πικ απ και με σερβις έγινε μια χαρά. Γνωρίζω έναν τεχνικό στα νότια προάστια αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω p.m.
 

elpatron

New member
11 April 2011
5
Αμα μπορείς στείλε μου γιατί το άνοιξα σήμερα και οι πυκνωτές φαίνονται όλοι μια χαρά....Ευχαριστώ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Προτιμώ νότια μιας και δεν είμαι για πολλά πήγαινε έλα.
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με πικαπ.

Αμα μπορείς στείλε μου γιατί το άνοιξα σήμερα και οι πυκνωτές φαίνονται όλοι μια χαρά....Ευχαριστώ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Προτιμώ νότια μιας και δεν είμαι για πολλά πήγαινε έλα.

Μόνο με μετά από μέτρηση μπορείς να πεις ότι είναι μια χαρά....έτσι αποκλείονται οι δυό τρομάρες