Sense8 [Netflix]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..

Sense8.jpg


Imdb | Wikipedia | Facebook | Twitter | Cinemode

Drama, Sci-Fi



Πρόκειται για την νέα τηλεοπτική σειρά των Andy και Lana Wachowski («The Matrix», «Cloud Atlas»),
σε μια παραγωγή για το τηλεοπτικό δίκτυο Netflix.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες η σειρά θα εστιάζει σε μια ομάδα ανθρώπων που ξαφνικά θα ενωθούν πνευματικά και που θα
πρέπει να βρούν ένα τρόπο να επιβιώσουν απο αυτούς που θα τους καταδιώξουν, θεωρώντας τους σαν μια απειλή για τον κόσμο.

«Το Sense8 θα εστιάσει σε οκτώ ανθρώπους διασκορπισμένους σε διαφορετικά σημεία του πλανήτη, οι οποίοι συνδέονται μέσα
απο ένα κοινό βίαιο όραμα. Το κάθε επεισόδιο θα ακολουθεί την ξεχωριστή ιστορία του κάθε χαρακτήρα, την ώρα που μια
οντότητα προσπαθεί να τους ενώσει και μια άλλη προσπαθεί να τους σκοτώσει.»


Σύμφωνα με το TV Line οι χαρακτήρες θα περιλαμβάνουν: ένα Μεξικανό πρωταγωνιστή σαπουνόπερας, ένα party girl από
την Ισλανδία, ένα Γερμανό διαρρήκτη χρηματοκιβωτίων, μια Κορεάτισσα επιχειρηματία, έναν Αφρικανό οδηγό λεωφορείου
και ένα Αμερικανό τραβεστί.


Πρωταγωνιστούν οι Naveen Andrews, Daryl Hannah, Brian J. Smith, Tuppence Middleton, Aml Ameen, Freema Agyeman,
Tena Desae, Doona Bae, Max Riemelt, Alfonso Herrera, Erendira Ibarra, Jamie Clayton, Miguel Silvestri, Terrence Mann.

Τα γυρίσματα της δραματικής Sci-Fi σειράς θα λάβουν χώρα σε 4 διαφορετικές ηπείρους και 9 τοποθεσίες, που περιλαμβάνουν..
Σικάγο, Σαν Φρανσίσκο, Λονδίνο, Ισλανδία, Σεούλ, Μουμπάϊ, Βερολίνο, Μέξικο Σίτυ και το Ναϊρόμπι.


Η σειρά θα αποτελείται απο 10 επεισόδια,
και αναμένεται να κάνει πρεμιέρα στις 5 Ιουνίου 2015.




 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Sense8 (2015)


Έχουμε το 1ο trailer!

Η σειρά θα έχει τελικά 12 επεισόδια και βγαίνουν όπως είχαμε γράψει στις 5 Ιουνίου.

Για να δούμε τι θα πιάσει εδώ το Netflix! :cool:

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

The Wachowskis' Sense8 Trailer Is Intense And Mind-Blowing

http://www.cinemablend.com/television/Wachowskis-Sense8-Trailer-Intense-Mind-Blowing-71737.html
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,754
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: Sense8 (2015)

Ποσο να ειναι το κερδος του Netflix προβαλλοντας ολα τα επεισοδια την ιδια ημερα;
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Sense8 (2015)

Αυτό που ενδιαφέρει σε τελική ανάλυση το Netflix είναι να κρατάει και να μεγαλώνει την βάση των συνδρομητών του!
Και καθώς συνεχίζει να επεκτείνεται σε νέες χώρες, έχει καλές προσδοκίες για αυτό το πράγμα!

Για να το πετύχει αυτό τώρα το ενδιαφέρει να έχει συνολικά ένα καλό πρόγραμμα από σειρές, που καλύπτουν όλα τα γούστα..
και όπως φαίνεται το έχει καταφέρει καλά αυτό!

Μην ξεχνάμε ότι ρίχνει κάτι δις για παραγωγή σειρών.. :cool:

Τώρα το εάν οι συνδρομητές του πλακώσουν όλα τα επεισόδια μαζί ή τα δουν αραία, μάλλον δε το απασχολεί και πολύ! :cool:

Ίσα - ίσα μπορεί να είναι ένα καλό + αυτό για την ελεύθερη απόφαση του κάθε συνδρομητή! ;)
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Sense8 (2015)



Καθώς η σειρά ξεκινάει σύντομα το Netflix ανέβασε βιντεάκια για να γνωρίσουμε τους 8 χαρακτήρες της!
Ας δούμε τους 2 πρώτους!

BTW σύμφωνα με κάποια στοιχεία το Netflix έπιασε το 37% της κίνησης στο Internet στις USA τον Μάρτιο!! (downstream) :eek:

YouTube accounted for 15.6% of downstream Internet traffic,
web browsing was 6%,
Facebook was 2.7%,
Amazon Instant Video was 2.0% and
Hulu was 1.9%.

http://www.spoilertv.com/2015/05/report-netflix-accounted-for-37-of-us.html
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,335
Utopia..
Re: Sense8 (2015)

Ξεκίνησε η σειρά, με ανάμικτες κριτικές..
έχει ένα 7.5 στο Imdb..

Νομίζω ότι είναι από τις σειρές που ή θα σου αρέσει πολύ ή δεν θα σου αρέσει καθόλου.. :cool:
 
Re: Sense8 (2015)

Άλλη μια σειρά τύπου Νetflix: εξωπραγματικού επιπέδου παραγωγή σε "τα πάντα όλα" τα επίπεδα. Σκηνοθεσία, φωτογραφία, μουσική, cast.

Για πιο πολλά σχόλια θα επανέλθω όταν τελειώσω, τώρα είμαι ακόμα στα 4-5 επεισόδια. Το στόρυ γενικά είναι αρκετά παράξενο, και οι ρυθμοί μάλλον αργοί. Αλλά είναι νωρίς ακόμα.

Οι Αφοί Γουακόφσκυ πάντως είναι δυνατό δίδυμο, και έχουν -αρκετά- προσωπική πινελιά.
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Sense8 (2015)

Ειδα μερικά επεισόδια και όντως ειναι αρκετα παραξενη. Εχουν καταπιαστεί με πολλά θέματα όμως και δεν μπορω να φανταστω τον τρόπο που θα καταφέρουν να τα αποτυπώσουν.
Μεχρι στιγμής έχω δει μια μεγάλη προσπάθεια να εντυπωσιάσουν με σκηνες "πυροτεχνήματα" και υπερβολικότητες που αν τις συνεχίσουν στον ιδιο ρυθμο, θα ειναι απλά γραφική..
Και αυτό το σχεδιο που έχει 8-10 ισοδύναμους χαρακτήρες, που εμπλέκονται και μεταξύ τους κατα βούληση με παραφυσικούς τρόπους, δεν ειναι το φόρτε μου.
 
Sense8 (2015)

.
Μεχρι στιγμής έχω δει μια μεγάλη προσπάθεια να εντυπωσιάσουν με σκηνες "πυροτεχνήματα" και υπερβολικότητες που αν τις συνεχίσουν στον ιδιο ρυθμο, θα ειναι απλά γραφική..
.

Αυτό ακριβώς εννοούσα με το "προσωπική πινελιά". Σκηνές φορτωμένες και ενορχηστρωμένες (κίνηση κάμερας, φως, μουσική, γυμνό κλπ) στα όρια του γραφικού. Που συχνά δε μου αρέσουν, ωστόσο είναι αρκετά πρωτότυπες σε επίπεδο τηλεόρασης.
 
Last edited:

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Re: Sense8 (2015)

Είδα χθες το πρώτο επεισόδιο , θα την χαρακτήριζα την σειρά του απόλυτου τίποτα , ή αλλιώς όλο εντυπωσιακά πλάνα και εφέ και από ουσία μηδέν. Παρόλα αυτά θα την συνεχίσω να δω αν πηγαίνει κάπου.
 

DimAsi

Supreme Member
25 July 2007
5,815
Αττικό βουνό
Απάντηση: Re: Sense8 (2015)

Η σειρά πρέπει να είναι ότι χειρότερο έχει παρουσιαστεί .Μοιάζει στο The Messengers αλλά είναι κάτι άλλο μόνο του .
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Sense8 (2015)

Ενταξει, δεν ειναι και άθλια. Εχει κάποιες συμπαθητικές σκηνες.

 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,816
Athens
Re: Sense8 (2015)

Σκέφτηκαν την ιδέα, δεν σκέφτηκαν όμως το σενάριο και μια ιστορία.
Χωρίς αρχή και τέλος, άνευ ουσίας.

Για tech demo καλό είναι.
 

xamurabi

AVClub Addicted Member
9 February 2007
1,650
By the Lake
Re: Sense8 (2015)

Όποιοι έχουν δει το Cloud Atlas μπορούν να βρουν αρκετές ομοιότητες στην αφήγηση. Ατελείωτο και φαινομενικά αμοντάριστο μπρος-πίσω και εναλλαγές δίχως προφανή αιτία. Χαοτικό screenplay και πληροφορίες για την υπόθεση που έρχονται σταγόνα σταγόνα. Εντάξει, είναι υπερβολική μερικές φορές και αρκετοί θεατές θα ξινίσουν και με το δίκιο τους δηλαδή! Το Cloud Atlas ίσως ήταν η πιο αμφιλεγόμενη ταινία τους. Το πρώτο επεισόδιο της σειράς μοιάζει ελλειματικότατο παρά το κινηματογραφικό του προφίλ.
Επίσης η Lana Wachowski (πρώην Larry) από καιρό "ψάχνεται" σε μια θεματολογία που αρκετοί ετερόφυλοι θεατές θα νιώσουν άβολα. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα με τους αδελφούς Wachowski είναι πάντα θεαματικό και έρχεται σιγά - σιγά (ελπίζω) , οπότε από τη στιγμή που έχουμε και όλα τα επεισόδια μαζί, θα του δώσω μια ευκαιρία τώρα που καλοκαίριασε.
 

nutsis

AVClub Enthusiast
25 November 2006
776
Κερκυρα
Απάντηση: Sense8 (2015)

Τι εννοείς αμφιλεγόμενη ταινία το Cloud Atlas; Αν υπήρχε κάτι που να άξιζε σε αυτην, εγω θα ήμουν απο πίσω του και δεν το ειδα. Και μου λες τωρα ότι κατα πάσα πιθανότητα έχουμε μια από τα ίδια σε σειρά;
Αυτου του τύπου η καλλιτεχνίες, ειναι σαν να περπατάς σε ενα μεγάλο χωράφι νυχτα, να εχεις κάνει ενα δεκάλεπτο δρόμο και να ανακαλύπτεις ότι το χρησιμοποιούν για τουαλέτα μερικές χιλιάδες άστεγοι από άποψη, της περιοχής. Και να ελπίζεις ότι σε λίγο θα αυτη η χαβούζα θα μετατραπεί σε ανθοκομίο.
Σέβομαι την κατάσταση του κάθε ένα και της επιλογές του. Αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με την ξεδιάντροπη εκμετάλλευση ενος μεγάλου κομματιού της κοινωνίας μας που παρουσιάζεται στρεβλά, προσπαθεί να επιβληθεί προπαγανδιστικά, και εντελώς ηλίθια.
Θα δω και ένα ακόμα μεχρι να αρχίσει να ψιλομυρίζει, αλλα ειμαι πλεον στην σκέψη ότι σε κάποιο μυαλο εκει πέρα επικρατεί μεγαλη ακαστασία, σαν να μπηκε κάποιος ξενος μεσα απο το παραθυρο και να τα έκανε γης μαδιάμ.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Sense8 (2015)

Είδα χθες το πρώτο επεισόδιο , θα την χαρακτήριζα την σειρά του απόλυτου τίποτα , ή αλλιώς όλο εντυπωσιακά πλάνα και εφέ και από ουσία μηδέν. Παρόλα αυτά θα την συνεχίσω να δω αν πηγαίνει κάπου.
Θα συμφωνήσω απόλυτα .
Πήγα και εγώ να δω το πρώτο , είδα ότι έχει και καλή βαθμολογία , είδα κάτι καλά πλάνα αλλά δεν κατάλαβα τίποτα και την παράτησα .
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,816
Athens
Re: Sense8 (2015)

One hit wonder ήταν και θα παραμείνουνε αυτοί ( ή αυτός και αυτή καλύτερα :p )