Εργαλεία Αέρος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Μερα καθαρισμου desktop σημερα!

Το πολυτιμο εργαλειακι στην περιπτωση αυτη ειναι ενα κομπρεσερ αερος (αντικα πλεον, αγορασμενο απο την οδο Αθηνας επι εποχης δραχμης:).
Χωρις ρεζερβουαρ, 220βολτ, απλο, ξεσηκωνει ανετα τη γειτονια, ασηκωτο στο βαρος, ζεστενεται στο 5λεπτο, αλλα σκυλι!
Moνο ενα λαστιχακι αερος σπιραλ με πιστολι, του εχω αλλαξει. Ε..και μια πατεντα με σχοινι αντι για χερουλι που εσπασε..

9666990876_8b7c209d77_b.jpg


Θελω να παρω κατι παρομοιο στα 220ν αλλα ειναι ακριβουτσικο http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=280000117

Θα περιμενω το lidl μηπως φερει κατι καλο :))
 
  • Like
Reactions: nickolas

bilakos10

Established Member
2 October 2011
119
Μερα καθαρισμου desktop σημερα!

Το πολυτιμο εργαλειακι στην περιπτωση αυτη ειναι ενα κομπρεσερ αερος (αντικα πλεον, αγορασμενο απο την οδο Αθηνας επι εποχης δραχμης:).
Χωρις ρεζερβουαρ, 220βολτ, απλο, ξεσηκωνει ανετα τη γειτονια, ασηκωτο στο βαρος, ζεστενεται στο 5λεπτο, αλλα σκυλι!
Moνο ενα λαστιχακι αερος σπιραλ με πιστολι, του εχω αλλαξει. Ε..και μια πατεντα με σχοινι αντι για χερουλι που εσπασε..

9666990876_8b7c209d77_b.jpg


Θελω να παρω κατι παρομοιο στα 220ν αλλα ειναι ακριβουτσικο http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=280000117

Θα περιμενω το lidl μηπως φερει κατι καλο :))

Αν χρησιμοποιείς τον κομπρεσέρ στο heatsink και στον ανεμιστήρα χωρίς να τα βγάζεις, φρόντισε είτε να έχεις το πιστόλι υπό γωνία, έτσι ώστε να μην περιστρέφετε το φουρφούρι, είτε να αποσυνδέεις το καλώδιο του fan, γιατί υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί μεγάλη τάση από τον στροβιλισμο του fan και να κάψεις πράγματα...
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Σωστος ο Billakos.

Πατριωτακι θα κανεις υπομονη να αγορασεις ενα 25λιτρο να μπορεις να κανεις και αλλα πραγματακια!!!

Και αν εχεις χωρο και ανεβεις σε λιτρα θα ειναι ακομη πιο πολυχρηστικο!!!
 

Tsakalos!

Supreme Member
8 December 2009
5,345
Samos!
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Σωστος ο Billakos.

Πατριωτακι θα κανεις υπομονη να αγορασεις ενα 25λιτρο να μπορεις να κανεις και αλλα πραγματακια!!!

Και αν εχεις χωρο και ανεβεις σε λιτρα θα ειναι ακομη πιο πολυχρηστικο!!!

ακριβως!..ενα 25αρακι ειναι λουκουμι για παρα πολλες δουλειες...
εγω εχω ενα 100αρι με λουρι, και ειναι θαυμα.. το μονο που δε μπορω να κανω ειναι να δουλεψω καποια εργαλεια αερα οπως τρυπανια..αλλα δε με πειραζει.. εχει ομως σταθεροτατη ροη αερα, ιδανικο για βαψιματα καθε φυσης!
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Απάντηση: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Αν χρησιμοποιείς τον κομπρεσέρ στο heatsink και στον ανεμιστήρα χωρίς να τα βγάζεις, φρόντισε είτε να έχεις το πιστόλι υπό γωνία, έτσι ώστε να μην περιστρέφετε το φουρφούρι, είτε να αποσυνδέεις το καλώδιο του fan, γιατί υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί μεγάλη τάση από τον στροβιλισμο του fan και να κάψεις πράγματα...

Η αποσύνδεση του (/των) ανεμιστήρα παρέχει προστασία από την υπέρταση που δημιουργείτε από την περιστροφή του αλλά ο ανεμιστήρας μπορεί να καταστραφεί από την ίδια την περιστροφή του. Η «λύση» στην πιθανή καταστροφή των ανεμιστήρων λόγο μεγάλης ταχύτητας περιστροφής είναι να μπλοκάρουμε την φτερωτή με το χέρι μας ή με κάποιο αντικείμενο πριν την «βομβαρδίσουμε» με πεπιεσμένο αέρα.
 
  • Like
Reactions: nickolas

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Τα εργαλεια κανουν τον Μαστορα...Ιδεες, προτασεις και αλλα

Kαλημεριζω τους αγαπητους φιλους!!

Το θεμα ειναι οτι δεν θελω να μπλεξω με πολυ ογκο, με καζανια, συντηρηση, λαδια. Ιδιως με κατι μη τοσο φορητο. Αλλιως θα αγοραζα και το κομπρεσερ που βγαζει το lidl.

Εφ'οσον εχω αποκλεισει την χρηση του για εργαλεια αερα, το βρισκω υπερβολη να αγορασω κατι με ρεζερβουαρ εστω και 25αρι

Μονο για καθαρισμα επιφανειων και συσκευων το χρειαζομαι, καλη ωρα το κομπιουτερ. Και οπως σωστα γραφει ο billakos, και αυτο θελει λιγο προσοχη στη χρηση.
 

chris 1

Established Member
18 November 2014
158
Πετρούπολη
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Τι πιεστικο εχεις..? εγω με ενα 100αρι 3hp τα ψαχνω..

Έχω ένα πενηντάρι, δεν θυμάμαι ίππους. Γενικά δεν έχω πρόβλημα απλά σε κάποια σκληρά ξύλα μερικές φορές μου τα αφήνει λίγο πιο έξω. Δεν είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα, με λίγο χτύπημα όλα ΟΚ.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Εχω ρίξει άπειρα βελονάκια 30mm χωρίς να κολλήσει ποτέ και χωρίς ν αφήσει έξω ούτε ένα. Με 6-7bar και λάστιχο 10 μέτρα. Θέλει προσεκτική ρύθμιση στο βάθος που βγαίνει η γλώσσα και σφίξιμο να μην λασκάρει η ρύθμιση. Α και 3-4 σταγόνες ψιλό λάδι στην είσοδο του αέρα που και που.

Πιθανόν να είναι η ρύθμιση που λές. Πρέπει να το ρυθμίσω πιο σκληρό. Πάντως είναι πολύ καλό εργαλείο.
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

δεν εχει σημασια αν το κοφλερ ειναι 50 αρι η 100αρι η οτιδηποτε αλλο αυτο ειναι απλα η χωρητικοτητα σε αερα .

σημασια εχει η πιεση αερα και ολα βγαζουν τουλαχιστων 8 bar αρκετη δυναμη για τα περισσοτερα εργαλεια αερα ,εγω εχω ενα 25 λιτρων απλα δουλευει πολυ περισσοτερο απο ενα 50 λιτρων η 100 κ.λ.π. ουτε η ιπποδυναμη παιζει ρολο στην δυναμη αλλα παιζει ρολο ποσο γρηγορα θα μας γεμιση την δεξαμενη αερα.

σε ολα τα εργαλεια αερα πρεπει να βαζουμε 2-3 σταγονες λαδι για εργαλεια αερος πριν την χρηση.
 

orck

AVClub Enthusiast
21 July 2006
900
Re: Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

σε ολα τα εργαλεια αερα πρεπει να βαζουμε 2-3 σταγονες λαδι για εργαλεια αερος πριν την χρηση.
|

Υπαρχει ειδικο μηχανημα που μπαινει σε σειρα και λεγεται ελαιωτηρας, βαζεις ποσοτητα λαδιου εκει και αυτο ριχνει λιγο λαδι στο εργαλειο μαζι με τον αερα.
Μονο στο πιστολι που ψεκαζει χρωμα δεν θελει λαδι, σε αυτο βαζουμε την υδατοπαγιδα για να δεσμευσει την υγρασια του πεπιεσμενου αερα.
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

σωστα απλα ο ελαιοτηρας ειναι για καθημερινη χρηση π.χ βουλκανιζατερ που δουλευει συνεχως μπουλονοκλειδο αερα .

για ερασιτεχνικη χρηση οπως οι πιο πολλοι απο μας 2-3 σταγονες λαδι πριν την χρηση ειναι υπερ αρκετες.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Η ιπποδύναμη δεν παίζει άμεσο ρόλο στην απόδοση του εργαλείου γιατί δεν εξαρτάται από αυτήν ΟΜΩΣ έχει άμεση επίδραση στην παραγωγή αέρα άρα έμμεση επίδραση στην απόδοση του εργαλείου. Αν το τριβείο για παράδειγμα θέλει 170 λίτρα/λεπτό αέρα στα 6.3 bar και το κονφλέρ δίνει 100 λίτρα, τότε όπως καταλαβαίνεις το εργαλείο θα υπολειτουργεί...

Εγώ έχω ένα 100άρι toros 3hp μονομπλόκ και με ότι το έχω δοκιμάσει (έχω όλα τα εργαλεία αέρος του lidl) δεν κολώνει πουθενά. Μόνο στα πολύ αχόρταγα εργαλεία δουλεύει συνεχώς.

Ειδικά σε μονομπλόκ κονφλέρ, δεν τα δουλεύουμε συνέχεια αλλά τα αφήνουμε να κρυώσουν για μικρό χρονικό διάστημα...

Αν θέλετε κάνουμε ξεχωριστό τοπικ για εργαλεία αέρα μιας και είναι αρκετά εξειδικευμένο θέμα και σίγουρα υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που χρησιμοποιούν!
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

σωστος εγω πριν 10 μερες δουλευα αεροκαλεμο για να ριξω κατι σοβαδες απο πετρινο τοιχο και το κομφλερ δουλευε συνεχεια επι 2 ωρες με μικρα διαλειματα , εχω το κομφλερ του λιντλ με 25 λιτρα δεξαμενη αερα .

ενα νεο τοπικ για αεροεργαλεια και κομφλερ θα ηταν χρησιμο.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

σωστος εγω πριν 10 μερες δουλευα αεροκαλεμο για να ριξω κατι σοβαδες απο πετρινο τοιχο και το κομφλερ δουλευε συνεχεια επι 2 ωρες με μικρα διαλειματα , εχω το κομφλερ του λιντλ με 25 λιτρα δεξαμενη αερα .

ενα νεο τοπικ για αεροεργαλεια και κομφλερ θα ηταν χρησιμο.

Για το αεροκάλεμο που λες, είναι αρκετά απαιτητικό εργαλείο και εγώ αν το δουλεύω συνεχόμενα το κονφλέρ σταματάει ελάχιστα...

Θα το κάψεις το δικό σου όπως το πας, καλύτερα να του αλλάξεις λάδια αν δεν το έχεις κάνει ήδη δηλαδή...
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

ναι του αλλαξα τα πρωτα λαδια στης 10 ωρες λειτουργιας.τωρα του χρονου παλι αλλαγη λαδιων.σκυλι το μικρο παρκσαιντ ομως χε χε !
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Η ιπποδύναμη δεν παίζει άμεσο ρόλο στην απόδοση του εργαλείου γιατί δεν εξαρτάται από αυτήν ΟΜΩΣ έχει άμεση επίδραση στην παραγωγή αέρα άρα έμμεση επίδραση στην απόδοση του εργαλείου. Αν το τριβείο για παράδειγμα θέλει 170 λίτρα/λεπτό αέρα στα 6.3 bar και το κονφλέρ δίνει 100 λίτρα, τότε όπως καταλαβαίνεις το εργαλείο θα υπολειτουργεί...

Εγώ έχω ένα 100άρι toros 3hp μονομπλόκ και με ότι το έχω δοκιμάσει (έχω όλα τα εργαλεία αέρος του lidl) δεν κολώνει πουθενά. Μόνο στα πολύ αχόρταγα εργαλεία δουλεύει συνεχώς.

Ειδικά σε μονομπλόκ κονφλέρ, δεν τα δουλεύουμε συνέχεια αλλά τα αφήνουμε να κρυώσουν για μικρό χρονικό διάστημα...

Αν θέλετε κάνουμε ξεχωριστό τοπικ για εργαλεία αέρα μιας και είναι αρκετά εξειδικευμένο θέμα και σίγουρα υπάρχουν πολλοί εδώ μέσα που χρησιμοποιούν!





Και γω το ιδιο πιεστικο εχω.. καλη ιδεα.. φτιαξτε ενα θρεντ με αεροεργαλεια να τα βρισκουμε ευκολα !


4280_40139_1.jpg
 

Morfeas

Supreme Member
17 June 2006
3,508
Voula, Athens
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Αυτο με το λαδι το ξαναλες πιο συγκεκριμενα φιλε μορφεα .. ?

2-3 σταγόνες ψιλό λάδι στην είσοδο του αέρα. Στη "γλώσσα" μπροστά δεν το έχω λαδώσει ποτέ.

Είχα και το πρώτο που είχε βγάλει, το μπλέ στο οποίο κόλλαγαν τα καρφιά μέσα -και ήθελε λύσιμο η κεφαλή για τα βγάλεις- κάθε 100-200 καρφιά.
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Και σε αυτό κολλάνε αλλά πολύ σπάνια. Στα 2.000 και δίχαλα και άλλα τόσα καρφιά άντε 2-3 φορές να έχει συμβεί.

Πάντα στην είσοδο του αεροργαλείου ρίχνουμε λάδι και όχι στην έξοδο... ;-)
 

bilste1965

Established Member
20 February 2011
165
Κατερίνη
Απάντηση: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αν και αυτό που έγραψα είναι ότι ο συγκεκριμένος αλοιφαδόρος, χωρίς να είμαι βέβαιος αν είναι αυτός του Lidl, είχε πρόβλημα αφού με λίγη πίεση πάνω στην επιφάνεια έκοβε στροφές.

Αυτό επεσήμανα, ελπίζοντας να μας διαφωτίσει κάποιος, από αυτούς που έχουν αγοράσει από το Lidl στο παρελθόν, αν παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα.

Τον έχω αγοράσει πέρυσι και τον έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά. Δεν με βόλεψε καθόλου Για να κάνεις δουλειά χρειάζεται να ασκείς πίεση και με την πίεση κόβει στροφές. Στον ουρανό του αυτοκινήτου είναι η μεγαλύτερή δυσκολία γιατί δεν δουλεύεται με το ένα χέρι . Τώρα εάν κάποιος ενδιαφέρεται και δεν μπορεί να τον βρει τον δίνω . Υπάρχει πλήρη συσκευασία και απόδειξή εγγύησης.
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

2-3 σταγόνες ψιλό λάδι στην είσοδο του αέρα. Στη "γλώσσα" μπροστά δεν το έχω λαδώσει ποτέ.

Είχα και το πρώτο που είχε βγάλει, το μπλέ στο οποίο κόλλαγαν τα καρφιά μέσα -και ήθελε λύσιμο η κεφαλή για τα βγάλεις- κάθε 100-200 καρφιά.




Α οκ, καταλαβα. Ευχαριστω αδερφε.
 

chris 1

Established Member
18 November 2014
158
Πετρούπολη
Re: Εργαλεια απο Lidl - Aξιολογηση, σχολια, προσφορες

Μπράβο ρε παιδιά για τις πληροφορίες (λάδι στην είσοδο του αέρα). Πολύ χρήσιμες, δεν το έχω κάνει ποτέ. Δεν το ήξερα...!!!!