Τα πάντα για τα Dremel

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Εδω θα μεταφερουμε σιγα σιγα ολη τη γνωση και εμπειρια που περιεχεται στο φορουμ σχετικα με την 'οικογενεια εργαλειων' DREMEL.
Λεπτομερειες για ολα τα εργαλεια, τα εξαρτηματα και τα προσαρτηματα τους.

Ερωτησεις, εντυπωσεις, κριτικες, προσφορες και οτιδηποτε αλλο σχετικο με τα εργαλεια Dremel τωρα θα ειναι μαζεμενα εδω, στο συγκεκριμενο νημα.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Τα παντα για τα DREMEL

Καλό θα ήταν, αν μπορούσες, να μεταφέρεις εδώ, σιγά-σιγά, και όσα posts έχουν γραφτεί σε άλλα νήματα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Accessories Dremel

a6fe68024e833abec643dd6e9362764e.jpg
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Απιστευτο πολυεργαλειο. Παρολο που δεν εχω γιατι δεν εχω χρειαστει τοσο ψιλοδουλειά ειναι απο μονο του μια κατηγορια απ οσο βλεπω..
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Είναι αλλά απο τι έχω καταλάβει απο το 4000 και πάνω..

Στο 3000 που έχω ο διακόπτης αλλαγής ταχύτητας είναι χαλαρός και για να είμαι ειλικρινής δεν τον εμπιστεύομαι. Αν θέλω να αλλάξω ταχύτητα και δεν το κάνω προσεκτικά μπορεί να ανέβω 2 ταχύτητες πάνω , αντι για μια που θέλω .
Δεν σου δίνει την αίσθηση ποιότητας-στοιβαρότητας που θα επρεπε να υπάρχει στο συγκεκριμένο εργαλείο.

Το έψαξα στο youtube και είδα οτι γενικά τα 3000 έχουν "χαλαρό" διακόπτη .

Οταν λέω χαλαρός δεν εννοώ οτι φεύγει νερό ..αλλά δεν είναι και σκληρός υπο την έννοια οτι πρέπει να βάλεις λίγη δύναμη και να ακούσεις κλικ σε κάθε αλλαγή βαθμίδας ταχύτητας.

Ισως το made in mexico να είναι χειρότερο απο το made in china τελικά.

Οποιος έχει το 3000 ας το κοιτάξει πάντως να δει εαν είναι έτσι και το δικό του.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Δεν ειναι μονο τα διαφορα rotary εργαλεια ρευματος/μπαταριας (που χρησιμοποιουν τα παραπανω bits).
Υπαρχουν καμμια ντουζινα εργαλεια dremel απο φλογιστρα και πιστολια κολλας μεχρι επιτραπεζιες σεγες, ρουτερ και γωνιακοι τροχοι...

Σιγα σιγα θα αναφερθουμε σε ολα :))

11688_1024x768.jpg
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Βρε Χιωτης....να γινεις αποκλειστικος αντιπροσωπος!!...
Πριν καμια 220-25 χρονια, ο πατερας μου ειχε παρει το μικρο dremel απο Γερμανια... Στην αρχη επαιρνε εξαρτηματα απεξω...μετα απο Ελλαδα αλλά ηταν απλησίαστα...
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Re: Τα παντα για τα DREMEL

εν το μεταξύ η τελευταία φωτογραφία που έχεις βάλει με το γκαράζ - αποθήκη που φαινεται στην εξοχή ειναι απίθανη..
 

songless_bird

AVClub Fanatic
8 May 2013
11,100
Νότια Μακεδονία
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Εγω ως εμπειρία χρήσης μπορω να πω μονο για κάποια εξαρτήματα , καθώς δεν εχω dremel αλλα χρησιμοποιώ τα εξαρτήματα της και για την σεγα. Στη σεγα το μονο παράπονο μου ειναι η μέτρια ποιότητας λάμες που ειναι για βασική κοπή. Οι μισές ειναι στραβές οποτε δεν κόβουν ευθεία και πρεπει να εχω το κομμάτι λίγο λόξα. Καθε φορά πρεπει να δοκιμάζω σε ρετάλια για να δω ποσο στραβή ειναι. Πιο έντονο ειναι στις λάμες πλαγιάς κοπής που στην ουσία ειναι οι κανονικές με στραβες άκρες. Οι fine cut ειναι καταπληκτικές και ειναι οι βασικές μου , αλλα σπάνε πολυ εύκολα...
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Είναι αλλά απο τι έχω καταλάβει απο το 4000 και πάνω..

Στο 3000 που έχω ο διακόπτης αλλαγής ταχύτητας είναι χαλαρός και για να είμαι ειλικρινής δεν τον εμπιστεύομαι. Αν θέλω να αλλάξω ταχύτητα και δεν το κάνω προσεκτικά μπορεί να ανέβω 2 ταχύτητες πάνω , αντι για μια που θέλω .
Δεν σου δίνει την αίσθηση ποιότητας-στοιβαρότητας που θα επρεπε να υπάρχει στο συγκεκριμένο εργαλείο.

Το έψαξα στο youtube και είδα οτι γενικά τα 3000 έχουν "χαλαρό" διακόπτη .

Οταν λέω χαλαρός δεν εννοώ οτι φεύγει νερό ..αλλά δεν είναι και σκληρός υπο την έννοια οτι πρέπει να βάλεις λίγη δύναμη και να ακούσεις κλικ σε κάθε αλλαγή βαθμίδας ταχύτητας.

Ισως το made in mexico να είναι χειρότερο απο το made in china τελικά.

Οποιος έχει το 3000 ας το κοιτάξει πάντως να δει εαν είναι έτσι και το δικό του.

Ετσι ειναι, αλλα με λιγη προσοχη ρυθμιζεις εκει που θες.


Μονο σε μενα ή και σε αλλους συμβαινει η φορς περιστροφης να μην ειναι αυτη που θα ηθελα? σαν δεξιοχειρσς δηλαδη θα ηθελα να περιστρεφεται αλλιως διοτι πχ στο κοψιμο τα γρεζια ερχονται προς τα πανω-εμενα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
DREMEL A550

Μονο σε μενα ή και σε αλλους συμβαινει η φορς περιστροφης να μην ειναι αυτη που θα ηθελα? σαν δεξιοχειρσς δηλαδη θα ηθελα να περιστρεφεται αλλιως διοτι πχ στο κοψιμο τα γρεζια ερχονται προς τα πανω-εμενα.

Σε ολα τα παρομοια περιστροφικα εργαλεια υπαρχει αυτο το θεμα. Η περιστροφη (δεξιοστροφη) μου φαινεται νορμαλ.
Υπαρχει ομως ενα αξεσουαρ που μπορει να βοηθησει πολυ την κατασταση αν και σε ορισμενες φορες υπαρχει η πιθανοτητα να περιορισει λιγο την ορατοτητα.

10647317095_5a898fb0b4_b.jpg


A550 Dremel Shield rotary attachment
To ειχα παρει απο ebay.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Bαση Dremel 220 για το ροταρυ εργαλειο dremel.
http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=3694

Πολυ προσεγμενη και ποιοτικη κατασκευη, που πολλαπλασιαζει τις χρησεις του περιστροφικου εργαλειο της dremel.
Δεν ενδεικνυται για τρυπηματα απολυτης ακριβειας, εχει τον τζογο του, αλλα και παλι ειναι ενα πολυ χρησιμο εξαρτημα.

10185294596_77e2587d26_b.jpg
10185140704_78ac28863e_b.jpg


Εχει και ειδικη θεση για να μπει το σετακι με τα τρυπανακια μεταλλου (υπαρχει και σετακι για ξυλο).

10210588846_dec5a905f6_c.jpg
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Τα παντα για τα DREMEL

Ένας από τους λόγους που αγόρασα το 8200 μπαταρίας (από την Αγγλία) ήταν να το χρησιμοποιήσω στο καθάρισμα της στριδώνας και μικροοργανισμών που κολλάνε και στερεοποιούνται στα πόδια του σκάφους (μην πάει το μυαλό σας στο κακό, σκάφη λέγονται και οι βάρκες), τα οποία δεν καθαρίζουν με το πλύσιμο, μετά το βγάλσιμο από τη θάλασσα, και με ταλαιπωρούν αρκετά κάθε χρόνο αυτή την περίοδο.

Για το καθάρισμα, ειδικά, στα δύσκολα σημεία χρειαζόμουν κάποια εξαρτήματα, έκανα σχετική έρευνα και κατέληξα στο γνωστό μας Κέντρο Βίδας, που αφενός είναι σχετικά κοντά μου αφετέρου είχε φτηνότερες τιμές σε μερικά από αυτά. Όταν πήγα, διαπίστωσα, με απογοήτευση, ότι δεν είχε αυτά που είχα επιλέξει και αναγκάστηκα να πάρω άλλα παραπλήσια (531, 536, 538), μάλλον ακριβότερα, αλλά τα αγόρασα επειδή τα χρειαζόμουν άμεσα, αν και για άλλους λόγους δεν τα χρησιμοποίησα ακόμη, για να έχω εικόνα και αποτέλεσμα.

Πάντως, και σ' αυτό το εργαλείο, όπως και σε όλα άλλωστε, τα εξαρτήματα είναι πανάκριβα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Yπαρχουν εξαρτηματα τριτων κατασκευαστων τα οποια ειναι σε εξαιρετικα χαμηλη τιμη (και ποιοτητα) τα οποια τα αγοραζεις με το κιλο.
Δεν σε νοιαζει αν φθειρονται σε λιγοτερο χρονο διοτι ειναι φτηνα.

http://www.banggood.com/buy/Dremel.html
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Τα παντα για τα DREMEL

Μιχάλη, ευχαριστώ άλλη μια φορά, για τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες σου.

Γνώριζα το μαγαζί, από άλλες αγορές αλλά δεν φανταζόμουν ότι είχε τέτοια ποικιλία εξαρτημάτων ΚΑΙ σε αυτό το εργαλείο.
Έριξα ήδη μια παραγγελία $35 και ... βλέπουμε
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Yπαρχουν εξαρτηματα τριτων κατασκευαστων τα οποια ειναι σε εξαιρετικα χαμηλη τιμη (και ποιοτητα) τα οποια τα αγοραζεις με το κιλο.
Δεν σε νοιαζει αν φθειρονται σε λιγοτερο χρονο διοτι ειναι φτηνα.

http://www.banggood.com/buy/Dremel.html

ντάξ δεν είχα δει ότι έχει τέτοια ποικιλία... θα ρίξω και γω μια μίνι παραγγελία!
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Εχω ενα εκπτωτικο απο κει, αν το θες να το βρω να στο δωσω.
 

journeyman

Senior Member
21 June 2008
514
Re: Τα παντα για τα DREMEL

αν και δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος από την εξυπηρέτησή τους (λάθος παραγγελία), δεν μπορώ να παραβλέψω τις πολύ καλές τιμές που έχουν σε μερικά πράγματα (πχ power bank Xiaomi 16.000 στα 21 τελική).
Αν το βρεις το εκπτωτικό, καλοδεχούμενο.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Re: Τα παντα για τα DREMEL

Δεν ειναι ακριβως κουπονι τωρα που το ξαναβλεπω. Εγκαθιστας την εφαρμογη της σελιδας, εφοσον εχεις αγορασει σκαναρεις το barcode και μετα εχεις εκπτωση 10%σε καθε αγορα ανω των 10$. Τωρα πως γινεται αυτο...πεταξα και τη συσκευασια.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Τα παντα για τα DREMEL

Δούλεψα χθες το 8200 στον καθαρισμό των μικροοργανισμών στα πόδια των μηχανών και έμεινα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, ειδικά, στα δύσκολα σημεία, εκεί που δεν μπαίνει κανένα εργαλείο. Και η μπαταρία δεν έδειξε σημάδια κάμψης στις 2.5 ώρες (όχι συνεχούς) απασχόλησης με το συγκεκριμένο εργαλείο. Αν είχα, βέβαια, και το flexible εξάρτημα, η απόδοση θα ήταν πολύ καλλίτερη, αλλά κοστίζει. Δεν ξέρω και αν αξίζει ποιοτικά το κινέζικο του Banggood. Πάντως, δούλεψα με 3 εξαρτήματα (2 καμπάνες και 1 βούρτσα) και στη μεν μια καμπάνα δεν έμεινα τρίχα στα δε δύο άλλα κατέβηκε αρκετά το ύψος της τρίχας. Στις μεγάλες επιφάνειες δεν αξίζει να τρίβεις με αυτό το εργαλείο και θα χρησιμοποιήσω μάλλον εξαρτήματα του κανονικού δράπανου για το οποίο έχω και flexible. Δυστυχώς, θα καθυστερήσει το δέμα με τα εξαρτήματα από Κίνα και πρέπει να αγοράσω και άλλα από εδώ.