Σταθερό τηλέφωνο με επιλογή μπλοκαρίσματος αριθμών

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tarantules

Established Member
15 August 2007
297
Ψάχνω ένα σταθερό τηλέφωνο στο οποίο να μπορώ να του εισάγω αριθμούς τηλεφώνων τους οποίους να μου τους μπλοκάρει και να μην χτυπάει όπως στα κινητά που έχουν εφαρμογή caller block με φίλτρα.
Υπάρχει κάτι τέτοιο; Όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι σχετικό.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
έχω δει ότι κάποια ασύρματα της panasonic π.χ KX-PRW110GRW κάνουν φραγή εισερχομένων κλήσεων.
 

tarantules

Established Member
15 August 2007
297
Sorry που δεν το διευκρίνησα.Για ενσύρματο ψάχνω.
Επίσης, φραγή εισερχομένων έχουν όλα τα τηλέφωνα ανεξαιρέτως.Εγώ δεν ψάχνω να μου μπλοράρει όλα τα τηλέφωνα.Δεν έχει κανένα νόημα αυτό.Ψάχνω να μπλοκάρω μέσα από λίστα όσα θέλω εγώ.Πχ εταιρίες διαφημιστικών που σου σπάνε τα νεύρα μεσημεριάτικα ή αργά το βράδυ.
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,086
Homeless
Αλλαζεις νουμερο και το κανεις απορρητο. Εγω αυτο εκανα απο την αρχη που εβαλα τηλ στο σπιτι και δεν με ενοχλει κανενας. Επισης καποια τηλεφωνα εχουνε ωρες σιγης που δηλαδη το ρυθμιζεις εσυ να μην χτυπαει απλα τοτε οποιος και να παρει δεν τον ακους. Μπορεις να βαλεις ενα λαμπακι που θα αναβοσβηνει ή καποιο 2ο τηλεφωνο που θα χτυπαει χαμηλα.
 

papdoux

Supreme Member
14 December 2007
3,403
Απάντηση: Re: Σταθερό τηλέφωνο με επιλογή μπλοκαρίσματος αριθμών

Sorry που δεν το διευκρίνησα.Για ενσύρματο ψάχνω.
Επίσης, φραγή εισερχομένων έχουν όλα τα τηλέφωνα ανεξαιρέτως.Εγώ δεν ψάχνω να μου μπλοράρει όλα τα τηλέφωνα.Δεν έχει κανένα νόημα αυτό.Ψάχνω να μπλοκάρω μέσα από λίστα όσα θέλω εγώ.Πχ εταιρίες διαφημιστικών που σου σπάνε τα νεύρα μεσημεριάτικα ή αργά το βράδυ.

τα panasonic επιλεκτική φραγή έχουν σε νούμερα που ορίζεις εσύ.
από την άλλη θες ενσύρματο οπότε τα ασύρματα απορρίπτονται
 

tarantules

Established Member
15 August 2007
297
Αλλαζεις νουμερο και το κανεις απορρητο. Εγω αυτο εκανα απο την αρχη που εβαλα τηλ στο σπιτι και δεν με ενοχλει κανενας. Επισης καποια τηλεφωνα εχουνε ωρες σιγης που δηλαδη το ρυθμιζεις εσυ να μην χτυπαει απλα τοτε οποιος και να παρει δεν τον ακους. Μπορεις να βαλεις ενα λαμπακι που θα αναβοσβηνει ή καποιο 2ο τηλεφωνο που θα χτυπαει χαμηλα.
Όσο και εαν σου φαίνεται απίστευτο, σε αίτηση για νέα τηλεφωνική γραμμή που είχα κάνει πριν λίγα χρόνια στην οποία και είχα δηλώσει ρητώς οτι θέλω να είναι απόρρητη, από την επομένη κιόλας της σύνδεσης του τηλεφώνου , άρχισε να χτυπάει για να μου πουλήσουν διάφορα διαφιμιστικά.Τους πήρα τηλέφωνο και έφαγαν μεγάλο βρίσιμο αλλά μέχρι εκεί.Προστασία μηδέν.
Με το που πάρεις ένα νούμερο, το έχουν κατευθείαν και οι κάθε είδους διαφημιστικές.
 

tarantules

Established Member
15 August 2007
297
Για όποιον άλλον ενδιαφέρετε, τελικά βρήκα μια συσκευή που μπαίνει παράλληλα ή σε σειρά με τη γραμμή του σταθερού και μπλοκάρει συγκεκριμένα νούμερα που θα του αποθηκεύσεις.
Είναι της Τ-Lock και το βρήκα μόνο ebay προς το παρόν.Εαν μπορεί κάποιος να το βρει σε ελληνικό μαγαζί ας ενημερώσει.
 

tarantules

Established Member
15 August 2007
297
Κάπου στις πληροφορίες λέει οτι κάνει και για Ευρώπη οπότε λογικά θα πρέπει να κάνει.
 

gousias

Senior Member
30 April 2013
409
Απάντηση: Re: Σταθερό τηλέφωνο με επιλογή μπλοκαρίσματος αριθμών

Για όποιον άλλον ενδιαφέρετε, τελικά βρήκα μια συσκευή που μπαίνει παράλληλα ή σε σειρά με τη γραμμή του σταθερού και μπλοκάρει συγκεκριμένα νούμερα που θα του αποθηκεύσεις.
Είναι της Τ-Lock και το βρήκα μόνο ebay προς το παρόν.Εαν μπορεί κάποιος να το βρει σε ελληνικό μαγαζί ας ενημερώσει.

Τελικά το αγόρασες, εντυπώσεις;
Έχει καταντήσει εκνευριστική αυτή η παραβίαση προσωπικών δεδομένων και ενόχληση, παρόλο που έκανα ένταξη στο μητρώο 11 (αν το θυμάμαι σωστά) του πΟΤΕ για εξαίρεση απο καταλόγους διαφημιστικών σκοπών κλπ.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Εγώ δεν έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα με διαφημιστικές, αλλά έχει πρόβλημα ο πατέρας μου με εισπρακτικές λόγω ενός χρέους σε μία τράπεζα. Έκανα λοιπόν και εγώ τότε το κόλπο με το απόρρητο νούμερο στο κινητό του, για να διαπιστώσω μετά από λίγο ότι δεν υπάρχουν απόρρητα νούμερα. Γιατί τα προσωπικά μας δεδομένα ή υποκλέπτονται και μετά πωλούνται σε διαφημιστικές, εισπρακτικές κτλ εταιρίες,
http://www.newsit.gr/egklhma/s-o-s-sti-mayri-agora-toy-internet-ta-prosopika-dedomenon-olon-poloyntai-synomilies-meso-email-afm-arithmoi-kiniton-ti-prepei-na-gnorizete/1276875/
ή πωλούνται, παραχωρούνται από τους ίδιους τους φορείς.
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=649453
Επειδή εδώ μιλάμε για κινητό τηλέφωνο, υπάρχει η δυνατότητα να μπλοκαριστεί ένας συγκεκριμένος αριθμός, όπως θέλει να κάνει ο φίλος με το σταθερό του. Αλλά ούτε αυτό έπιασε, γιατί όταν μπλοκαρίστηκε ένα νούμερο η εισπρακτική άρχισε να παίρνει μετά από λίγο από άλλο νούμερο. Μπορούν να αλλάζουν συνεχώς νούμερα. Και πρέπει να μπλοκάρεις συνέχεια κάθε νέο νούμερο. Κυνηγάς την ουρά σου. Άσε που στην περίπτωση των εισπρακτικών αν αρνηθείς την επικοινωνία θεωρείσαι και κακόπιστος οφειλέτης, οπότε έχει δικαίωμα η τράπεζα να σου πάρει ότι θέλει.
Δεν γίνεται τίποτα... Έχουν κάνει τα κουμάντα τους...
Τώρα για τις διαφημιστικές που λέει ο φίλος, τα πράγματα είναι μάλλον πιο light.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Απόρρητο τηλέφωνο δεν υπάρχει, εκτός αν μιλάμε για του προέδρου, του προθυπουργού ή των επιτελείων (άσε που και αυτά υποκλέπτονται). Αυτό που ζητάς από τις εταιρίες είναι ότι το τηλέφωνο είναι "μη ανακοινώσιμο" που σημαίνει απλά ότι αν πάρει κάποιος ρωτήσει τις πληροφορίες θα του πούν ότι δεν έχουν τηλέφωνο στο συγκεκριμένο όνομα. Αλλά πόσο δύσκολο είναι να βρει η εισπρακτική το τηλέφωνο του οφειλέτη, αφού το έχει δώσει ο ίδιος στην τράπεζα;

Όσο για το "άρθρο 11" στο σταθερό μου έχει δουλέψει. Έχουν σταματήσει όλοι οι διαφημιστές, εκτός από προσφορές της Cosmote και της Nova που θέλουν σώνει και καλά να μου αναβαθμίσουν το πακέτο.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Στην περίπτωση του πατέρα μου, δεν το είχε δώσει στην τράπεζα. Δεν είχε καν κινητό τότε. Δεν το χρειαζόταν έλεγε. Αργότερα προσγειώθηκε στην εποχή του, πήρε κινητό, με εξαρχής απόρρητο νούμερο, χωρίς να δηλωθεί στην τράπεζα.
Όταν δημιουργήθηκε το πρόβλημα με το χρέος αμέσως πήραν τηλέφωνο στο απόρρητο νούμερο, που λογικά κανείς δεν ήξερε. Όντως δηλαδή δεν υπάρχει απόρρητο νούμερο.