Ξυλεία. Προτάσεις - Τιμές - Καταστήματα.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Ωραία τα εργαλεία που αγοράζουμε για κοπές (σέγες , δισκοπρίονα κ.α ) αλλά πρέπει να έχουμε και την πρώτη ύλη για να υλοποιήσουμε τις ιδέες μας.
Αλλιώς θα τα έχουμε και θα σκονίζονται.

Δυστηχώς δεν είμαστε Αμερική που πάς στο χρωματοπωλείο της γειτονιάς και αγοράζεις τάβλες και δοκάρια σε λογικές τιμές .
Δεν γνωρίζω εαν γίνεται και σε Ευρωπαικές χώρες αυτό.

Σκέφτηκα να συγκεντώσουμε εδώ όλες τις πληροφορίες για ξυλεία τιμές και που διατίθεται ανα την Ελλάδα.
Καλό ειναι να ξέρουμε τι μας γίνεται γιατι υπάρχει και το φαινομενο της αισχροκέρδιας.
 

miskin

Senior Member
11 July 2012
506
ΑΘΗΝΑ
Πάνω που ήθελα να ρωτήσω από που θα πάρω ξυλεία για να φτιάξω πλάτη στήριξης εργαλείων!
 

Lyngas

AVClub Addicted Member
22 January 2011
1,470
Αθήνα, Πύργος
Ωραιος. Βαζω εγω ενα μαγαζι που εχω μεινει ευχαριστημενος σε τιμες & εξυπηρετηση. Στην περιοχη μου Αγιος Δημητριος , Νοτια προάστια.


ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ WOOD & MATERIALS
Φίλωνος 3, Άγιος Δημήτριος, 17236, ΑΤΤΙΚΗ
http://www.vrisko.gr/advdetails/ca052023cf53220hddae2g3ecg_cb131
Clipboard03.jpg

Περιγραφή Υπηρεσιών-Προϊόντων
Η Εταιρία ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΣ αναλαμβάνει:
Επεξεργασία ξυλείας
Επεξεργασία μελαμινών
Επεξεργασία μασίφ ξύλου
Συγκόλληση περιθωρίου PVC
Μελέτη - Σχεδιασμός & συμβουλές για κατασκευή κουζίνας - επίπλων και ντουλαπιών
Μεταφορά με δικά μας μέσα για παράδοση εντός Αττικής
Μεταφορά μέσω πρακτορείων για παράδοση πανελλαδικά
Προϊόντα:
Μελαμίνες
Μασίφ ξύλο
Έτοιμο κουτί
Πολυτρύπανα
Κινησιές
Πορτάκια
Πάγκοι
Ντουλάπες
Μεντεσέδες
Οδηγοί συρταριών
Συρόμενες πόρτες
Νεροχύτες
Μπαταρίες
Πόμολα
Ηλεκτρικές συσκευές
Τροφοθήκες
Απορροφητήρες
Φίρμες που συνεργαζόμαστε (Brands)
Teka
Vasa
Convex
Pimou
Pisegn
Blum
Vogiatzoglou Systems
Shelman
Akritas
CMS, Doortech, BLD, Eltop, Interwood, Praxitelis
 

vasilisp77

Supreme Member
22 October 2014
3,159
να ρωτησω το λεπτο ξυλο που βαζουμε ως πλατη σε επιπλα π,χ επιπλο τν πως το ζηταμε ;καπλαμα; και αν ξερει καποιος αν απ το λερου μπορουμε να παρουμε μονο το κομματι που θελουμε απ το παραπανω ξυλο η πρεπει να αγορασουμε ολο το φυλλο και φυσικα αν ξερουμε τιμες γιαυτο.
 

orck

AVClub Enthusiast
21 July 2006
900
Ναι το Leroy εχει αυτο το MDF 3χιλ με λευκη επενδυση, το λενε και χαρτοσμαλτινη, περιεγραψε τι θες και θα καταλαβει. Κοστος 3ευρω το τετραγωνικο μετρο. Κοβεις οτι κομματι θες και πληρωνεις οσο παρεις. Προσοχη γιατι τα ξυλεμπορικα εχουν μεν χαμηλοτερη τιμη αλλα δεν σου πουλανε ακριβως το κομματι που θες αλλα το κομματι που εχουν, ενα μεγαλυτερο κομματι απο το οποιο κοβουν αυτο που θες και περνεις και τα ρεταλια. Μερικα δε χρεωνουν και την κοπη, την καθε μια ξεχωριστα.
 

miskin

Senior Member
11 July 2012
506
ΑΘΗΝΑ
Ποιο ειναι το ιδανικό ξύλο για να φτιάξειις μια πλάτη στηριξης εργαλείων;
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Ποιο ειναι οικονομικότερο για ξυλεία ; Praktiker ή Leroy;

Στο praktiker βλεπω τιμές σε μασίφ ξύλο για πχ πεύκο και άλλα αλλά leroy δεν έχω εικόνα.
Επίσης στο leroy γράφουν οτι δεσμεύονται για τις χαμηλότερες τιμές στην αγορά..
 

Diabolic

Supreme Member
22 April 2012
8,936
Πράβι
Πάνε σε αυτό που είναι κοντύτερα σου.
Δεν πρέπει να παίζουν τρελές διαφορές στις τιμές...
 

cgeorgal

Established Member
22 October 2012
188
Εμένα μου φαίνεται ότι στο praktiker είναι λίγο ακριβότερα με λιγο χειρότερη ποιότητα απο το Leroy.
 
Για ξυλεία κοπέλια μακριά απο Πράκτικερ... είναι πανάκριβο (για λερόυ δεν γνωρίζω) !!! Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πηγαίνουμε σε ξυλαποθήκες !!

ένα απλό παράδειγμα για να πειστεί ο οποιοσδήποτε..... καδρόνι πλανισμένο 45χ45χ 3 μέτρα 7.50 (φώτο) !!! τα 6 τέτοια καδρόνια (δεμένα πακέτο 6 τεμ.) από ξυλαποθήκη θα τα βρεις με 22-24 ευρώ !!! εγώ τα ίδια τα παίρνω 20 ευρώ πλανισμένα !!!

11037344_10205515573582188_7964441471945041424_n.jpg
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Ξυλαποθήκες εννοείς τις μάντρες που πουλάνε ξύλα για το τζάκι;

Εδώ Βριλήσσια στην Πεντέλης έχει κάμποσες αλλά δεν νομίζω να έχουν ξυλεία που χρειαζόμαστε για DIY.
 
ξυλαποθήκη που δραστηριοποιείτε σε εμπόριο ξυλεία δομικών υλικών και κατασκευών ? δεν ξέρω πως ακριβώς περιγράφονται , πάντως όχι για καυσόξυλα !!

Εμείς εδώ Ηράκλειο έχουμε αρκετές τέτοιες αποθήκες όπως ο Βασιλάκης και ο Κουμαντάκης !! από τον δεύτερο αγοράζω εγώ ότι θέλω για της κατασκευές μου !!
 

profchaos

AVClub Addicted Member
24 February 2009
2,030
Hellas
Κατάλαβα τι λές.

Δεν εχω δεί ποτέ μου εδω στα μέρη μου.

Αν γνωρίζει κανείς ξυλαποθήκες με καλές τιμές εντός και εκτός Αττικής ας μας το γράψει.

Κάποιος συμφορουμήτης είχε δώσει μια καλή πληροφορία με τιμές σε μια αποθήκη στο Χαλάνδι .(ο tsif86 αν θυμάμαι καλά) Εψαχνα μια ώρα αλλά δεν έβρισκα τις πληροφορίες πουθενά.