Προτάσεις σύνθεσης υπολογιστή Η/Υ (οθόνη, μονάδα, περιφερειακά) για επεξεργασία φωτογραφιών

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Πριν λίγο καιρό είχαμε πει κάποια πράγματα για το καλιμπράρισμα της οθόνης. Όμως από ότι βλέπω από συζητήσεις, οι περισσότεροι δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη για τη χρήση του μόνιτορ του ΗΥ τους. Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή.

1. Θέλουμε καλό μόνιτορ. Είτε 20άρι CRT (SONY, HITACHI, MITSUBISHI), είτε 17άρι, 19άρι TFT, αλλά καλό. Το γρήγορο στην ανανέωση δεν μας απασχολεί. Θέλουμε να δείχνει καλό μαύρο και σωστά χρώματα.
2. Το συνδέουμε με dvi. Απαραίτητο αν έχουμε αυτή τη δυνατότητα. Σύνδεση αμιγώς ψηφιακή. Αλλιώς μετατροπή σήματος σε αναλογικό και πάλι σε ψηφιακό με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
3. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ και μόνο αυτή. Δηλ. το 1280Χ1024 για τα μη εξωτικά μόνιτορς. Όποια άλλη ανάλυση μας στερεί μεγάλο ποσοστό ποιότητας και κάνει ζημιά στη φωτο μας. Γιατί; Διότι κάθε πρόγραμμα προβολής φωτογραφιών χρησιμοποιεί αλγόριθμους για να παρουσιάσει μια φωτο σε μικρότερη διάσταση από ότι είναι πραγματικά. Όσο καλοί κι αν είναι, πάντως η πραγματική ποιότητα της φωτο μας φαίνεται μόνο στο 100% ή στο 50%. Τα ενδιάμεσα δίνουν κακή ποιότητα. Όταν όμως στα TFT μόνιτορς έχουμε άλλη ανάλυση από την πραγματική, τότε στην προβολή 100% δεν βλέπουμε την πραγματική ανάλυση (και εικόνα) της φωτο μας, αλλά κάτι άλλο που προκύπτει από την επεξεργασία του 100% του προγράμματος με τον υποβιβασμό της ανάλυσης από 1280Χ1024 σε κάτι άλλο (συνήθως 1024Χ768). Άρα εμείς βλέπουμε τις φωτο σε μια κατάσταση (συνήθως όχι καλή) και προσπαθούμε να τις φέρουμε σε καλύτερη κατάσταση, αγνοώντας ότι δεν βλέπουμε την πραγματική κατάσταση της φωτο μας, αλλά ένα υποκατάστατο. Φαίνεται πολύπλοκο, αλλά προσπαθήστε.
Και συνεχίζουμε…..
 

Γιαννης Κουνιος

Established Member
19 June 2006
123
Απάντηση: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Βλαση για τα μονιτορ με τη γυαλιστερη επιστρωση που σαρωνουν το τελευταιο διαστημα την αγορα τι γνωμη εχεις?
Δειχνουν ζωντανες και εντυπωσιακες τις φωτογραφιες αλλα οχι πιστες σε σχεση με την αποτυπωση της μηχανης και υποθετω δυσκολες στη σωστη επεξεργασια τους.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Δεν έχω άποψη. Το μόνο που δούλεψα είναι αυτό στο φορητό ΗΥ της κόρης μου, αλλά δεν με αφήνει να δουλέψω φωτο εκεί.... Πάντως η βεντούζα έδειξε ότι ήταν πολύ καλά ρυθμισμένο.
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Μιλωντας ως γραφιστας, το σωστο color management στα PC ειναι μια μεγαλη πονεμενη ιστορια, ειδικα σε οτι αφορα στην εκτυπωση. Ακομα και αν ρυθμισουμε αψογα την οθονη (με ακριβες "βεντουζες" κλπ) υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα στην εκτυπωση να παρουμε αλλα αντ'αλλων. Πολλες φθηνες οθονες βεβαια δεν καλιμπραρονται με τιποτα ενω και οι προσιτοι γενικης χρησης εκτυπωτες ειναι τελειως απροβλεπτοι στο αποτελεσμα τους. Αφηστε που το Photoshop εχει δυνατοτητα να δουλεψει σε πεντακοσια color mode. Ακομα και σε απλο sRGB να δουλευουμε (το πιο ασφαλες για home χρηση) και να εχουμε ρυθμισει σωστα το gamma, τιποτα δεν μας εγγυαται οτι "αυτο που βλεπουμε αυτο θα παρουμε". Επισης αν ρυθμισουμε την οθονη για να βλεπουμε οπως πρεπει τις φωτογραφιες, κατα πασα πιθανοτητα θα εχουμε "ξεπλυμενη" εικονα σε games και βιντεο...

Η εγκατασταση σωστων ICM profiles για οθονη και εκτυπωτη βοηθαει αλλα δυστυχως δεν αρκει. Χρειαζεται πειραματισμος και υπομονη. Tα Mac παντως εξακολουθουν να εχουν μεγαλο πλεονεκτημα σε σχεση με τα PC οσον αφορα το color correction.

Στα υπολοιπα συμφωνω και επαυξανω. Ειδικα το να χρησιμοποιει καποιος LCD οθονη σε μη native αναλυση (επειδη πχ του φαινονται μικρα τα γραμματα) ειναι εγκληματικο!!
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

ΒΛΑΣΙΔΗΣ said:
1. Θέλουμε καλό μόνιτορ.
2. Το συνδέουμε με dvi.
3. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΗ ΜΕΓΙΣΤΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ και μόνο αυτή. Και συνεχίζουμε…..

Nα τολμήσω να προσθέσω ότι χρειαζόμαστε όσο μεγαλύτερο δυνατον contrast ratio?
H ταχύτητα δεν μας καίει τόσο αλλά το contast ratio νομίζω είναι υπεύθυνο να δώσει σωστό μαύρο και πλούσιες τονικές διαβαθμίσεις. Ευτυχώς τελευταία αρκετά μόνιτορ φάνηκαν με πάνω από 1000:1...
 

Γιαννης Κουνιος

Established Member
19 June 2006
123
Απάντηση: Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Ηλίας Σ. said:
Nα τολμήσω να προσθέσω ότι χρειαζόμαστε όσο μεγαλύτερο δυνατον contrast ratio?
H ταχύτητα δεν μας καίει τόσο αλλά το contast ratio νομίζω είναι υπεύθυνο να δώσει σωστό μαύρο και πλούσιες τονικές διαβαθμίσεις. Ευτυχώς τελευταία αρκετά μόνιτορ φάνηκαν με πάνω από 1000:1...
Αν εννοεις τα LG το πραγματικο εργοστασιακο κοντραστ που δινουν ειναι γυρω στο 700 :1 και το ανεβαζουν περιπου στο 1500 με μια τεχνικη η οποια καταστα την εικονα χειροτερη κι ετσι αναγκαζεσαι και την απενεργοποιεις.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Απάντηση: Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Γιαννης Κουνιος said:
Αν εννοεις τα LG το πραγματικο εργοστασιακο κοντραστ που δινουν ειναι γυρω στο 700 :1 και το ανεβαζουν περιπου στο 1500 με μια τεχνικη η οποια καταστα την εικονα χειροτερη κι ετσι αναγκαζεσαι και την απενεργοποιεις.

Όχι, δεν είχα κατά νου το LG, δεν ξέρω τι κόλπα κάνουν.

Eizo και Viewsonic σκεφτόμουν, και τα καλά μοντέλα τους που ξεκινάνε από 700:1 contrast κι ανεβαίνουν.

Πόσο πραγματικό είναι το νούμερο δεν ξέρω, απλά βλέπω ότι για δουλειά με φωτογραφική ποιότητα πρός τα εκεί είναι η λύση...
 
17 June 2006
9,744
Απάντηση: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Μια παρατήρηση. Στα CRT monitor ακόμα και αν έχουμε DVI αυτή θα μεταφέρει αναλογικό σήμα οπότε δεν κερδίζουμε (προσωπική άποψη) κάτι. Εκτός αν δεχθούμε ότι το αναλογικό σήμα μέσω DVI είναι καλύτερης ποιότητας από την κλασσική σύνδεση VGA.
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Απάντηση: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Λόγω της ενασχόλησής μου τελευταία με το θέμα, μου απέδειξαν το πόσο σημαντικό είναι ένα σωστό καλιμπράρισμα του monitor ειδικα αν αυτο είναι αξιοπρεπές.
Επειδή λοίπόν συμφωνώ κι εγώ ότι ο στόχος μας είναι αυτό που βλέπουμε στην οθόνη, αυτό ακριβώς να παίρνουμε κι από τον εκτυπωτή μας, για πείτε μερικές οδηγίες προς ναυτιλομένους.
Προσωπικά παρόλο που έχω διαλέξει από το photoshop το profile του εκτυπωτή μου συν κάποιες άλλες επιλογές π.χ. εξομείωση λευκού χαρτιού κλπ, σας πληροφορώ ότι ουδεμία σχέση έχει η φωτο που βλέπω με αυτή που εκτυπώνεται.....
Είναι όντως επίπονη διαδικασία.
Περιμένουμε tips.
-bye-
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

'Αρα χρειάζεται να δημιουργήσεις το ίδιο ICC PROFILE τόσο στο μόνιτορ όσο και στον εκτυπωτή.
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Απάντηση: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Γιώργος Κυριακαράκος said:
Μια παρατήρηση. Στα CRT monitor ακόμα και αν έχουμε DVI αυτή θα μεταφέρει αναλογικό σήμα οπότε δεν κερδίζουμε (προσωπική άποψη) κάτι. Εκτός αν δεχθούμε ότι το αναλογικό σήμα μέσω DVI είναι καλύτερης ποιότητας από την κλασσική σύνδεση VGA.

Αναφέρεσαι σε λύση με ανταπτοράκι με D/A από ψηφιακό σε αναλογικό ανάμεσα στην VGA και το αναλογικό καλώδιο του monitor?
Τότε όχι μόνο δεν κερδίζουμε αλλά μπορεί να χάνουμε κι όλας προσθέτοντας απώλειες απ' τις πρόσθετες ηλεκτρικές επαφές...
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

ΒΛΑΣΙΔΗΣ said:
'Αρα χρειάζεται να δημιουργήσεις το ίδιο ICC PROFILE τόσο στο μόνιτορ όσο και στον εκτυπωτή.

Ναι ωραία. Αλλά πως γίνεται αυτό;

Ο εκτυπωτής έχει gamma; θερμοκρασία λευκού;
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Να ρωτησω κατι σαν ασχετος που ειμαι
Εχω εδω και δυο μερες ενα LG 20,1" και δεν μπορω να το παρω μια εικονα της προκοπης με τιποτα
Ειχα διαβασει καπου οτι πρεπει να εχεις το contrast στο μεγιστο και να χαμηλωσεις παρα πολυ το brightness για να δειχνει καλα
ισχυει κατι τετοιο? δοκιμασα αυτο,δοκιμασα ενα wizard που εχει η nvidia στο control panel αλλα τιποτα
απο το κουτι του ειναι ρυθμισμενο brightness 65/100
contrast 75/100
gamma -50
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Απάντηση: Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Beavis said:
Να ρωτησω κατι σαν ασχετος που ειμαι
Εχω εδω και δυο μερες ενα LG 20,1" και δεν μπορω να το παρω μια εικονα της προκοπης με τιποτα
Ειχα διαβασει καπου οτι πρεπει να εχεις το contrast στο μεγιστο και να χαμηλωσεις παρα πολυ το brightness για να δειχνει καλα
ισχυει κατι τετοιο? δοκιμασα αυτο,δοκιμασα ενα wizard που εχει η nvidia στο control panel αλλα τιποτα
απο το κουτι του ειναι ρυθμισμενο brightness 65/100
contrast 75/100
gamma -50

Μόνο με μετρητικό όργανο. Ξέχνα τα wizard κλπ. Και μένα από το κουτί το brightness ήταν στο 100% και έφτασε στο 15% μετά την ρύθμιση ΧΩΡΙΣ να φαίνεται στο μάτι σκοτεινή. Οπότε όπως καταλαβαίνεις....
 

Beavis

AVClub Addicted Member
25 August 2006
2,256
AΘΗΝΑ
Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

και κατι αλλο να ρωτησω ισως χαζο
Υπαρχει ομως κανενας "μπουσουλας" για ρυθμιση αναλογα το μοντελο η το panel
που να λεει για παραδειγμα οτι για Lg 204WT(TN) τοσο φωτ,τοσο κοντραστ,κλπ
 

konnos

Senior Member
19 June 2006
469
Λάρισα
Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Επισης ξερει κανεις τι "παιζει" με τα response times που αναφερει ο καθε κατασκευαστης; Εχει θεσπιστει καποια μεθοδο ή ο καθεις μετραει ο,τι και οπως γουσταρει
 
17 June 2006
23,484
Αθήνα
Απάντηση: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Από την ενασχόλησή μου τελευταία είδα ότι υπάρχουν δύο ειδών response times που δεν τ' αναφέρουν όλοι οι κατασκευαστές.
Υπάρχει το on/off response time που αυτό είναι και το μεγαλύτερο νούμερο. Αυτό είναι πόσο χρόνο θα κάνει ένα πίξελ από το 0ire (τελείως μαύρο) μέχρι το 100ire (τελείως λευκό) ή αν μιλάμε για video levels 0-255.
Το άλλο είναι το midtone response time όπου εκεί το νούμερο είναι μικρότερο (καλύτερα μαρκετίστικο) και σημαίνει τον χρόνο που κάνει το πίξελ όχι από 0-100 ire αλλά σε ενδιάμεσα ire. π.χ. η Eizo το μετράει στα ακόλουθα levels: between each grayscale level of 31, 63, 95, 127, 159, 191, and 223.

Οπως καταλαβαίνεις κάποιοι κατασκευαστές προτιμούν να δίνουν ΜΟΝΟ το δεύτερο νούμερο για ευνόητους λόγους...;)
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Re: Λίγα βασικά για το μόνιτορ του ΗΥ μας

Άλλο ένα πρόβλημα δείχνει να είναι το πόσα bit είναι το TFT panel. Τα καλά λένε ότι είναι 8 bit, τα υπόλοιπα 6 bit, και υπάρχουν και αρκετά που ανεβάζουν τα 6 στα 8 με κόλπα που όμως δεν είναι εφάμιλα των 8 bit panels.
Μπέρδεμα, που γίνεται ορατο στις ακραίες διαβαθμίσεις σκοτεινών και φωτεινών τόνων, σαν σκαλιά στην μετάβαση απ' τον ένα τόνο στον ακριβώς επόμενο...
Κάποιοι κατασκευαστές, σαν την LG, προσπαθούν να ξεπεράσουν το πρόβλημα μεταφέροντας την δυναμική περιοχή (κάποιου dac προφανώς) πιο πάνω ή πιό κάτω ανάλλογα με την εικόνα που δείχνουν κάθε στιγμή. Αν όμως προκύψουν ταυτόχρονα ακραίες τιμές και στα δύο άκρα του φάσματος είναι αδύνατο να ανταποκριθεί σωστά. Και απ' ότι λένε οι πιο έμπειροι δοκιμαστές του, και η ταχύτητα απόκρισης δεν είναι αρκετή ώστε να μην δημιουργεί πρόβλημα με τις εμφανείς αλλαγές ρυθμίσεων σε προβολή ταινίας.
Έχει κανείς σας εμπειρία σχετικά?
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Τί ΗΥ χρησιμοποιείτε για την επεξεργασία;

Για να δούμε...

Τί ΗΥ χρησιμοποιείτε για τις φωτογραφίες σας;

PC ή MAC?
και με τί σύνθεση; Τον θεωρείτε ικανοποιητικό; Τί θα θέλατε να έχετε;
 
16 June 2006
7,335
127.0.0.1
Απάντηση: Τί ΗΥ χρησιμοποιείτε για την επεξεργασία;

Εγω χρησιμοποιω ενα PC με AMD διπυρηνο στα 2.8ghz με 4 gb ram και με SataΙΙ δισκους. Δεν κανω τιποτα το ιδιαιτερο οσον αφορα τις φωτογραφιες παρα μονο photoshop και κατι απλα φιλτρακια του (σε τελειως αρχαριο σταδιο) οποτε μου αρκει και μου περισευει μιας και δεν ζοριζεται καθολου γι'αυτα που μου χρειαζονται.