Back to the future...από android σε windows phone...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Ήταν το 2006 που πήρα το HTC TyTN, το μοναδικό κινητό ως τώρα που πλήρωσα κοντά στα 750 ευρώ και ήταν ότι πιο κορυφαίο κυκλοφορούσε τότε. Είχε touch screen, multi-tasking, με εξωτερικό δέκτη gps είχες πλοήγηση κλπ κλπ. Με αυτό πέρασα από τα windows mobile 6, στα 6.1 και τελικά στα 6.5 (με custom rom), όπου και η λίγη ram που είχε το πρόδιδε (64 MB). Επίσης να πω πως η συσκευή αυτή δουλεύει ακόμη απροβλημάτιστα.

Κάπου 5 χρόνια πριν πέρασα σε android. Είχε βγει η eclair και αρκετοί έλεγαν πως το λειτουργικό ωρίμασε αρκετά και οι διαθέσιμες εφαρμογές ήταν πια υπέραρκετες. Αυτό που θυμάμαι από την πρώτη στιγμή που πέρασα σε android ήταν να κάνω υπομονή για την επόμενη έκδοση. Στo windows mobile 6.x είχα ταυτόχρονα ανοικτά έναν mp3 player, τον MSN messenger, τον Yahoo Messenger και το Opera Mini να σερφάρω και να πηγαίνω απροβλημάτιστα από τη μια εφαρμογή στην άλλη που όλες έτρεχαν στο background με απλή επιλογή εικονιδίων στην κορυφή της οθόνης. Υποτίθεται ότι το android μετά την έκδοση 2.0 είχε δυνατότητες Multi-tasking, αλλά πάντα ήταν για μένα προβληματικό. Τις περισσότερες φορές έφταιγε η λίγη ram και η γενικότερη διαχείριση μνήμης που απλά έκλεινε τις εφαρμογές που δεν ήθελα να κλείσουν. Όλοι έλεγαν για καλύτερη διαχείριση μνήμης που θα έρθει με την επόμενη έκδοση του λειτουργικού. Η επόμενη όμως έκδοση του λειτουργικού ήταν σχεδόν πάντα πιο βαριά και η ram της συσκευής που είχες αγοράσει (αν δεν ήταν η κορυφαία) πάντα ήταν "οριακά" εντάξει. Η πρώτη *πραγματικά* ουσιαστικά σοβαρή αναβάθμιση στη διαχείριση της μνήμης ήρθε με το kitkat...εκεί πραγματικά κάτι άλλαξε και έγινε με την πρώτη εμφανές. Αυτό που περίμενα με την eclair -δηλαδή ότι έκανα με το windows mobile 6.x- ήρθε το 2013 σε μια αποδεκτή μορφή με το jellybean και πραγματικά καλή μορφή στο kitkat, ενώ είχα αλλάξει 2 τηλέφωνα και ήμουν στο τρίτο...

Επίσης αν δεν έπαιρνες κάποια nexus συσκευή υψηλού κόστους, έπρεπε να διαλέξεις μια συσκευή με πολύ μεγάλες πωλήσεις (και επίσης μεγάλο κόστος τις περισσότερες φορές) για να καταφέρεις να έχεις 2-3 αναβαθμίσεις λειτουργικού ή αλλιώς να είσαι σούπερ τυχερός να ασχοληθεί κάποιος developer με τη συσκευή σου...οπότε και περίμενες πότε θα βγάλει την επόμενη έκδοση της rom που σχεδόν ποτέ δεν γινόταν final...ακόμη και μεγάλες διανομές τύπου cyanogen ακόμη και όταν έγραφαν final είχαν αρκετές φορές θεματάκια. Το τελευταίο android κινητό που είχα ήταν ένα LG Optimus LTE (Nitro HD), το οποίο πήρε και kitkat αναβάθμιση από έναν καλό developer και ήταν πραγματικά πολύ πιο γρήγορο από το μαμά ics...και όμως κάθε 2-3 ημέρες είχε ανεξήγητα reboots - ενώ μέχρι τότε όλα τέλεια, ήταν το τηλέφωνο που ήθελα. Οπότε ήμουν έτοιμος για καινούργια συσκευή...η οποία είχα πει ότι θα είναι nexus, γιατί μετά από 3 συσκευές είχα βαρεθεί να κάνω καθημερινό beta testing σε roms. Έτσι λογικά θα έκανα υπομονή μέχρι φθινόπωρο, θα αγόραζα τώρα άμεσα μια φωτογραφική μηχανή που χρειαζόμουν και τότε θα αγόραζα μια φθηνή Nexus συσκευή (πχ τώρα η πιο φθηνή είναι η Nexus 5 της LG με 350 ευρώ). Βέβαια πρέπει να πω ότι οι 5 ίντσες μου φαίνονται τεράστια άβολες - και οι 4.5 που είμαι τώρα μου φαίνονται οριακές σε μέγεθος για κωλότσεπη.

Είχα διαβάσει για την αναβάθμιση σε windows phone 8.1 όπου όλοι ανέφεραν πως το λειτουργικό πια ωρίμασε και είναι έτοιμο για σοβαρή χρήση και με αρκετές πια υποστηριζόμενες εφαρμογές. Μίλησα και το σκ με ένα φίλο που πήρε πρόσφατα ένα με windows phone 8.1 και μου είπε τα καλύτερα και έτσι δευτέρα μεσημέρι αντί να αγοράσω ψηφιακή φωτογραφική πήρα το Lumia 1020. Πρέπει να πω πως αν δεν ήταν Lumia (δηλαδή το αντίστοιχο των nexus συσκευών - που σίγουρα θα πάρουν windows 10 - και με αυτή την έκδοση θα μπορούσε δυνητικά η συσκευή να αντέξει όσα χρόνια άντεξε και το HTC TyTN) και αν δεν είχε τη φωτογραφική που έχει σίγουρα δεν θα έμπαινα στον πειρασμό - έπαιξε ρόλο και η τιμή που με 290 ευρώ είναι σχεδόν 25% χαμηλότερη από το φθηνότερο nexus.

Πρώτες εντυπώσεις
Πρώτα από όλα οι πρώτες ώρες πέρασαν με το τηλέφωνο να κάνει την μια αναβάθμιση πάνω στην άλλη (μαμά είχε την 8) μέχρι να μπει και η τελευταία έκδοση denim.
Μετά από αυτά όλα δουλεύουν και δουλεύουν όπως θα ήθελα να δουλεύουν. Μπορεί ο διπύρηνος επεξεργαστής στα 1500 MHz να είναι προηγούμενης γενιάς, όμως όλα γίνονται λόγω των 2 GB ram.
Μετέφερα τα πάντα γρήγορα και εύκολα από το android.
Υπάρχουν δωρεάν εφαρμογές για σχεδόν τα πάντα. Κάποιες εφαρμογές τύπου αττικής οδού για να βλέπεις το υπόλοιπό σου δεν υπήρχαν αλλά κάνεις τη δουλειά σου μέσω internet.
Πρακτικά το μοναδικό πράγμα που μου λείπει είναι το πλήρως παραμετροποιημένο iGO που χρησιμοποιούσα για πλοήγηση. Το HERE Drive+ φαίνεται καλό, αλλά πχ δεν έχει ελληνικό tts (και δεν υπάρχει και για να το αγοράσεις στο store αφού δεν διαθέτει η MS δωρεάν). Μου έκανε εντύπωση το πόσες και καλές εφαρμογές δίνει δωρεάν η MS.
Τελικά το μόνο που μου λείπει είναι το app της lidl που σου έδινε τις προσφορές της σε pdf πριν αυτές βγουν στο site...:flipout::flipout::flipout::flipout:
Όσο για το navigation, μάλλον θα κρατήσω την android συσκευή αποκλειστικά για αυτό το σκοπό μέχρι να πεισθώ ότι το HERE Drive+.
Όσο για το πόσο ένιωσα ότι με καλύπτει το λειτουργικό να πω ότι πριν από κανένα μήνα ξαναπέρασα στο android την CM9 (Ice Cream Sandwich) η οποία ήταν rock solid για το κινητό, έχοντας βαρεθεί τα reboots της kitkat και την κράτησα για 2 ώρες μόνο, γιατί μου έλειπαν διάφορα καλούδια που πια θεωρούσα απαραίτητα για την καθημερινή χρήση του κινητού.

Το Windows Phone 8.1 τα έχει όλα σήμερα...δεν σε αφήνει απλά με υποσχέσεις για κάτι καλύτερο αύριο. Στο android ένιωθα ότι χρησιμοποιούσα συνεχώς ένα preview από αυτό που θα ήθελα και ποτέ αυτό που πραγματικά ήθελα στο τώρα.
Νομίζω ότι αυτό συνοψίζει το πως ένιωσα ξαναπερνώντας στο στρατόπεδο του οικοσυστήματος της MS και για το κινητό μου...
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Εγώ πάλι είχα τα windows phone 7, 7.5, 7.8, 8.0. 8.1 δεν έδωσε η HTC στο 8S. (φυσικά είχα και προηγούμενα...)
Και σκεύτομαι μετάβαση σε android (samsung S6 edge), γιατί κουράστηκα με την έλλειψη υποστήριξης και το ότι όλοι βγάζουν εφαρμογές για android/ios.
Από πλοήγηση είχα αγοράσει το navigon, ήταν σχετικά καλό...
 
17 June 2006
9,768
Για το HTC το διάβασα ότι δεν δόθηκε η 8.1 αν και η MS είχε υποσχεθεί 3ετή υποστήριξη το λιγότερο για όλες τις συσκευές.
Από την άλλη αντίστοιχη και χειρότερη συμπεριφορά είχα στις συσκευές που είχα αγοράσει με android. Πάντως καλό είναι να αγοράζουμε -εκ του αποτελέσματος- συσκευές που σίγουρα θα υποστηρίζονται για ένα μίνιμουμ χρονικό διάστημα. Βλέπε nexus και lumia.
Επίσης τα όλα τα 7.x ήταν για μένα τελείως μεταβατική κατάσταση, είχα πιάσει στα χέρια μου, αλλά δεν μου άρεσαν καθόλου. Με τα 8.0 πάλι είχα απογοητευτεί από τηλέφωνο φίλου, ένιωθα ότι έλειπαν πολλά από αυτά που θα θεωρούσα δεδομένα στο android. Στο 8.1 μπήκαν οι πινελιές εκείνες που με τράβηξαν τελικά.
Κρίμα που δεν βγήκε έκδοση 8.1 για το κινητό σου...

Γράψε μερικές εφαρμογές που σου λείπουν από το κινητό και τις βρίσκεις σε android.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Δεν έχω κινητό με android, οπότε δεν ξέρω τι θα βρω εκεί. Αλλά ότι διαφήμιση βλέπω στην τηλεόραση που διαφημίζει εφαρμογή, πάντα αναφέρει μόνο τις 2 πλατφόρμες.

Για το θέμα της HTC, είναι επική αστοχία της microsoft. Αυτή μου έταξε 3 χρόνια, μετά το τεράστιο πρόβλημα που μου έκανε με τα 7, που κατέληξαν σε αδιέξοδο. Δύο φορές μας την έκανε η ms. Πόσο να κάνω υπομονή; :flipout:
(Το τραγικό είναι ότι κάτι developer preview τρέχουν στο τηλέφωνο. Αλλά δεν ασχολήθηκα.)
Θα πάρω πάντως έναν νέο av ενισχυτή της pioneer. Έχει εφαρμογές ελέγχου, αλλά μόνο για ios/android.
Ίσως έχει και η πανασόνικ για την VT60, δεν ξέρω (γιατί για τα windows δεν έχει κανείς τίποτα).

Επίσης, με έχει εκνευρίσει με την εφαρμογή για skype. Στα windows με υποχρεώνει σώνει και καλά να καταργήσω τον skype λογαριασμό μου, και να τον συγχωνεύσω υποχρεωτικά με τον
λογαριασμό e-mail που χρησιμοποιώ στην συσκευή. Εγώ αρνήθηκα φυσικά να χαλάσω τον λογαριασμό skype που έχω 15 χρόνια, οπότε ούτε skype δεν έχω στο κινητό.
(Στις άλλες πλατφόρμες το αφήνει, γιατί δεν μπορεί να το επιβάλει...)
Μόλις βάλεις και εσύ skype, θα δεις το πρόβλημα... :smile:

(Επίσης είναι εκνευριστικό ότι δεν επιτρέπει να μετακινήσεις εφαρμογές στην κάρτα. Το 8S έχει 4GB, 1.8 ελεύθερα, και το navigon θέλει 1.2 με το καλημέρα. Βαρέθηκα να βάζω και να βγάζω χώρες ανάλογα που ταξιδεύω κάθε φορά, ενώ το τηλέφωνο έχει μια SD 32GB που κάθεται, και δεν αφήνει την εφαρμογή να βάζει τους χάρτες εκεί. Με 32 GB θα έβαζα όλη την υφήλιο...)
 
17 June 2006
9,768
Το Skype το έχω βάλει και είχε επιλογή κατά την εγκατάσταση να μην ενοποιήσω τους λογαριασμούς, οπότε δουλεύει όπως πριν. Ίσως η επιλογή αυτή να έχει ενεργοποιηθεί τελευταία, αλλά από προχθές που το έβαλα σίγουρα υπάρχει και δουλεύει απροβλημάτιστα.
Για εφαρμογές ελέγχου έχεις δίκαιο, υπάρχει έλλειψη. Όπως έγραψα και εγώ παραπάνω για του lidl :flipout:
Για τη μεταφορά στην κάρτα, δυστυχώς το δικό μου τηλέφωνο δεν έχει SD οπότε δεν αντιμετωπίζω αυτό το θέμα. To Storage Sense το έχεις δοκιμάσει; Είναι της ίδιας της MS και λέει ότι μεταφέρει μαζικά εφαρμογές και αλλάζει και τη default τοποθεσία για το μέλλον για τα πάντα (ελπίζω να μην είναι μόνο στα 8.1 και αυτό). Για το navigation πρόγραμμα ίσως να μην το επιτρέπει αυτό για τους χάρτες. Πάντως και στο android το default είναι το τηλέφωνο.
Πάντως δυστυχώς έμεινες πιστός στην MS τη χειρότερη περίοδο του λειτουργικού για τα κινητά (7.x και 8).
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
τα WP εχουν ωριμάσει πάρα πολυ. Ειναι η τρίτη συσκευή μου, εζησα με αρκετες ελειψεις στην 7.Χ έκδοση, αλλα δε με πείραζε (εχω κι εχω παντα ενα tablet android) μαζι μου. Με την 8.0 εστρωσαν πολυ τα πράγματα ενω με την 8.1 ακομα περισσότερο σε σημειο που πλεον μπορώ άνετα διχως το tablet να κάνω τα παντα εκει. H εκδοση 10 λογικά έχει να δώσει ακόμη περίσσότερα. Με χαλάει η έλλειψη ποικιλίας συσκευών, αλλα ευτυχώς σύντομα αγοράζει κανεις πολυ καλη συσκευή σε καλή τιμή καλή. Με ενθουσιάζει το ακρασάριστο κ αlagαριστο της υπόθεσης!!! υπάρχει ποιότητα γενικά αλλα η ποικιλία (διχως να στερείσαι κάτι) έχει περιθώρεια να ανθίσει αρκετά ακόμα.
 

petasis

AVClub Fanatic
18 June 2006
17,003
Re: Απάντηση: Back to the future...από android σε windows phone...

Πάντως δυστυχώς έμεινες πιστός στην MS τη χειρότερη περίοδο του λειτουργικού για τα κινητά (7.x και 8).
Βασικά μου άρεσε (και μου αρέσει) η ιδέα με τα πλακίδια. Αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω ταλαιπωρηθεί.