Wind: Broadband εμπειρία νέας γενιάς με VDSL

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

iznodur

Established Member
3 February 2011
130
attachment.php


Μια εντελώς νέα εμπειρία οικιακού Broadband που μεταβάλλει το σπίτι στο απόλυτο κέντρο της διασκέδασης, της
εκπαίδευσης και της επικοινωνίας με όλο τον ψηφιακό κόσμο, προσφέρει η WIND στους πελάτες της με την υπηρε-
-σία VDSL.

Η υπηρεσία WIND VDSL είναι διαθέσιμη στους πελάτες σταθερής WIND ως add –on στο υφιστάμενο πακέτο τους,
με μόλις 10 επιπλέον το μήνα, ώστε να μπορούν να αναβαθμίσουν εύκολα και απλά την εμπειρία σύνδεσης τους
στο Internet.

Η υπηρεσία VDSL εγγυάται υψηλές ταχύτητες και αναβαθμισμένα τεχνικά χαρακτηριστικά σύνδεσης προσφέροντας
άριστη σχέση τιμής / προϊόντος. Μετρήσεις πελατών που βρίσκονται ήδη στο δίκτυο VDSL της WIND έδειξαν κατά
μέσο όρο:


  • Τουλάχιστον 3 φορές μεγαλύτερες ταχύτητες στο download και στην περιήγηση στο διαδίκτυο
  • Τουλάχιστον 9 φορές μεγαλύτερες ταχύτητες στο upload


Οι νέοι πελάτες που ενδιαφέρονται για την υπηρεσία WIND VDSL μπορούν να επιλέξουν το πακέτο που τους ταιριά-
-ζει περισσότερο μεταξύ των λύσεων που τους προσφέρει η WIND σταθερή, ώστε να απολαμβάνουν τη μεγαλύτερη
δυνατή αξία για τα χρήματά τους.

Συνεχίζοντας με σταθερούς ρυθμούς τις επενδύσεις της σε υποδομές , η WIND εισέρχεται δυναμικά στα ευρυζωνικά
δίκτυα νέας γενιάς ξεκινώντας με το VDSL. Σήμερα η εταιρεία δίνει πρόσβαση σε υπηρεσίες VDSL σε περισσότερα
από 850.000 νοικοκυριά και επιχειρήσεις σε όλη την επικράτεια, ενώ ως το τέλος του έτους περισσότεροι από 2
εκατομμύρια χρήστες θα μπορούν να πάρουν υπηρεσίες VDSL από τη WIND.


[via]

Το γύρισα και εγώ το σταθερό σε VDSL και πραγματικά η ταχύτητα είναι εκπληκτική, μεγάλο συν βέβαια το upload!
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: 'ΝΕΑ' Κινητής, Σταθερής και Ιντερνέτ (Καθημερινή ανανέωση!)

Μπορείς να δώσεις περισσότερα στοιχεία της σύνδεσής σου;
Δηλαδή, ποιες ταχύτητες είχες με adsl. σε πόση απόσταση βρίσκεσαι από το ΑΚ και ποιες ταχύτητες έχεις τώρα.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: 'ΝΕΑ' Κινητής, Σταθερής και Ιντερνέτ (Καθημερινή ανανέωση!)

Πάντως εγώ δοκίμασα πριν λίγες μέρες στο site της WIND, στο ειδικό πλαίσιο που μπορείς να δοκιμάσεις αν υπάρχει δυνατότητα να γίνει η γραμμή σου VDSL, και ενώ είμαι στην Κυψέλη (κέντρο Αθήνας δηλαδή) και 1-2 χιλιόμετρα από το κέντρο του ΟΤΕ στην Πατησίων, μου έβγαλε ότι δεν υποστηρίζεται στην γραμμή μου. Είμαι βέβαια ήδη συνδρομητής WIND ADSL. Προς το παρόν δεν νομίζω να μπορεί να καλύψει πολύ κόσμο.
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Λογικό ειναι. Η δυνατότητα από αστικό κέντρο παρέχεται σε συνδρομητές που η απόστασή τους από το Α/Κ ειναι το 900 - 1000 μέτρα (σε ιδανικές συνθήκες)
Δυστυχώς στην Αθήνα (κέντρο) και στις περιοχές που αναφέρεις δεν εχουν τοποθετηθεί νεα ΚΑΦΑΟ ώστε να μπορούν περισσότεροι συνδρομητές να αναβαθμιστουν σε VDSL
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Από ότι λέει και η WIND στο site της, είναι διαθέσιμο μόνο σε αστικά κέντρα (μάλλον δεν υποστηρίζεται ακόμα στην περιφέρεια και στην ύπαιθρο), και μάλιστα όχι σε όλες τις πόλεις.
http://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-vdsl/
Αν μάλιστα στις πόλεις που μόνο υποστηρίζεται, πρέπει να είσαι το πολύ 1 χιλιόμετρο από ΚΑΦΑΟ, μάλλον δεν θα μπορεί ακόμα να υποστηρίξει πολύ κόσμο.
Τουλάχιστον είναι ωραία η διαφήμιση με τον ιπτάμενο σκύλο :popcorn:
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
ψάχνομαι και εγώ για wind vdsl, μιας και τώρα με το adsl της ίδιας εταιρείας έχω ταβάνι 5-5,5Mbps το οποίο είναι επιεικώς τραγικό...

επειδή είμαι ανω γλυφάδα, νομίζω πως είναι από τις λίγες περιοχές που έχουν τα νέα κόλπα (καμπίνες, καφαο ή οπως τα λενε τέλος πάντων) - αν περίμενα από το αστικό κέντρο που εξυπηρετεί, αυτό είναι πάνω από 1,2χλμ μακριά οπότε ίσως να μην άξιζε η αναβάθμιση

βέβαια ψάχνοντας από εδώ και από εκεί, προβληματίστηκα διότι αν και ο ΟΤΕ λέει ότι σε αυτή τη διεύθυνση μπορεί να προσφέρει το πιο γρήγορο πακέτο 50mbps, το site της cyta μου έβγαλε την απόσταση που έχει από το αστικό κέντρο..
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Στην Άνω Γλυφάδα έχει ενεργοποιηθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ από τον ΙΟΥΝ 2013 και όσοι ενδιαφέρονται για πραγματικό vdsl παίρνουν από KV (ΚΑΦΑΟΥ στα ελληνικά αλλά έχει επικρατήσει να λέγεται ΚΑΦΑΟ), δεδομένου ότι το ΑΚ βρίσκεται στην οδό Θράκης που είναι το όριο μεταξύ Γλυφάδας και Ελληνικού, δηλαδή σε πολύ μεγάλη απόσταση και γι' αυτό έχεις αυτές τις ταχύτητες.

Το προιόν που διαφημίζει η Wind το δίνει από το ΑΚ, οπότε μάλλον αποκλείεται να φτάσει σ' εσένα. Αλλά μπορείς να διερευνήσεις τη δυνατότητα να πάρεις από την WIND ή τη Hol από KV (εξαιρώ τον ΟΤΕ αφού τα πακέτα του είναι πανάκριβα σε σχέση με τους άλλους δύο), οπότε οι ταχύτητες θα είναι της τάξης των 50/5.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Το γύρισα και εγώ το σταθερό σε VDSL και πραγματικά η ταχύτητα είναι εκπληκτική, μεγάλο συν βέβαια το upload!

αυτό από μόνο του δεν λέει τίποτα, φαντάζομαι το καταλαβαίνεις...

π.χ. εγώ:
συνδέομαι στα 42/10, 330m από το Α/Κ
ανεβάζω με μέχρι 1.15ΜΒ/sec
κατεβάζω με μέχρι 4.1ΜΒ/sec
πακέτο CYTA 50/10

και όλα αυτά συμβαίνουν αποκλειστικά στο dslam & A/K που βρίσκομαι εγώ, στο διπλανό (που λέει ο λόγος) τα πράγματα μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά...
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
Re: Απάντηση: Wind: Broadband εμπειρία νέας γενιάς με VDSL

Στην Άνω Γλυφάδα έχει ενεργοποιηθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ από τον ΙΟΥΝ 2013 και όσοι ενδιαφέρονται για πραγματικό vdsl παίρνουν από KV (ΚΑΦΑΟΥ στα ελληνικά αλλά έχει επικρατήσει να λέγεται ΚΑΦΑΟ), δεδομένου ότι το ΑΚ βρίσκεται στην οδό Θράκης που είναι το όριο μεταξύ Γλυφάδας και Ελληνικού, δηλαδή σε πολύ μεγάλη απόσταση και γι' αυτό έχεις αυτές τις ταχύτητες.

Το προιόν που διαφημίζει η Wind το δίνει από το ΑΚ, οπότε μάλλον αποκλείεται να φτάσει σ' εσένα. Αλλά μπορείς να διερευνήσεις τη δυνατότητα να πάρεις από την WIND ή τη Hol από KV (εξαιρώ τον ΟΤΕ αφού τα πακέτα του είναι πανάκριβα σε σχέση με τους άλλους δύο), οπότε οι ταχύτητες θα είναι της τάξης των 50/5.

φίλε makfil σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες - να ενημερώσω και εγώ με τη σειρά μου:

καταρχην να πω ότι το εργαλείο στο site έδειχνε ότι μπορώ να αναβαθμίσω τη γραμμή μου

πήρα τηλέφωνο τη Wind και μίλησα με το εμπορικό τμήμα για τις λεπτομέρειες της προσφοράς, όπου & μου (ξανα)επιβεβαίωσαν ότι μπορώ να προχωρήσω

μόλις ανέφερα ότι "ναι, θέλω αναβάθμιση αλλά να μου πείτε & τι ταχύτητα θα πιάνω διότι τώρα είμαι στο 1/5 της ονομαστικής" με συνέδεσαν κατευθείαν με το τεχνικό τμήμα, οι οποίοι λίγο πολύ μου επιβεβαίωσαν αυτά που γράφεις: χωρίς να μπουν σε λεπτομέρειες για το από πού δίνουν τη συγκεκριμένη υπηρεσία (ΑΚ ή KV), εμμέσως πλην σαφώς με αποθάρρυναν από το να προχωρήσω με VDSL

με άκουσαν και λίγο "φτιαγμένο" που πληρώνω για 24αρι και παίρνω μετά βίας 5, οπότε και αυτό έπαιξε το ρόλο του φαντάζομαι...

λύση είναι μια αναβάθμιση γραμμής (?) που μου υποσχέθηκαν, θα το κάνω και θα ενημερώσω το φόρουμ για τα αποτελέσματα


πάντως ο τρόπος με τον οποίο το προωθούν είναι τελείως λάθος - αν εγώ είχα στηριχθεί στα αποτελέσματα του εργαλείου που έχουν στο site τους ή αν δεν είχα επιμείνει σχετικά με την ταχύτητα που θα έχω όταν τους μίλησα στο τηλέφωνο, θα ήταν πολύ εύκολο να είχα κάνει αίτηση & μετά να είχα πάλι τραγικές ταχύτητες με μια έξτρα επιβάρυνση 50% στην τιμή που πληρώνω τώρα για το double play με το απλό adsl
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Αυτό που πρέπει να ζητήσεις είτε από Wind είτε από Hol, είναι να σου δώσουν vdsl μέσω χονδρικής ΟΤΕ, δηλαδή από KV.
Ο ΟΤΕ έχει 2 πακέτα, 30 και 50, οπότε μπορείς να κοιτάξεις και αυτά, αν μπορείς να αντιμετωπίσεις τα μηνιαία έξοδα.
Πρόσφατα έβαλε γνωστός μου στην Κάτω Γλυφάδα το πακέτο των 30 με 39 ευρώ, που τα θεωρώ πεταμένα αφού με λιγότερα θα έπαιρνε 50 από τους άλλους δύο παρόχους.
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
τηλεφώνημα από Wind πριν λίγο, όπου μια ευγενέστατη και αρκετά καταρτισμένη κοπέλα με ενημέρωσε για το ακόλουθο πρόγραμμα:

- VDSL από ΚΑΦΑΟ(Υ), όχι από το αστικό κέντρο
- εξοπλισμός δωρεάν τον οποίο και κρατάω μετά το πέρας της υποχρεωτικής παραμονής στην υπηρεσία
- 15ευρώ πάγιο κόστος ενεργοποίησης
- 10ευρώ το μήνα
- υποχρεωτική παραμονή για 6 μήνες

επειδή της ανέφερα ότι πιάνω το 1/5 της ονομαστικής τώρα, μου είπε ότι "η γραμμή μου είναι μετρημένη για >40mbit"
με τελικό κόστος δλδ 60ευρώ δοκιμαζω την υπηρεσία και αν δε με καλύπτει την κόβω

επιπλέον:
- αναβαθμίζουν τη γραμμή μου και την κρατάω αναβαθμισμένη ακόμα και αν γυρίσω στο απλό 24αρι adsl (πράγμα το οποίο οφείλουν να κάνουν έτσι κι αλλιώς)
- το modem router που δίνουν έχει και ασύρματη λειτουργία σε περίπτωση που έχει πρόβλημα η σταθερή γραμμή να συνδέεται ασύρματα - αυτό τώρα πώς ακριβώς γίνεται????


γενικά μήπως είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό??
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Έχεις καλό δικηγόρο; Θα τον χρειαστείς αν μπλέξεις με Wind. Δικηγόρο ή παρέα μποντιμπιλντεράδων, εξαρτάται απο το πως αντιμετωπίζεις τους αλήτες...
 

waroo

AVClub Addicted Member
20 April 2012
1,696
μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα μαζί τους

οπωσδήποτε το γεγονός ότι έχω τόσο χαμηλές ταχύτητες είναι ένα θέμα, αλλά παρόμοια ταχύτητα είχα και με ΟΤΕ στην ίδια γραμμή και πλήρωνα και πολύ περισσότερα

για τα 20ευρώ (που έγιναν 23-24 το 2ο χρόνο) που δίνω, το πακέτο τους είναι υπερ-πλήρες. Για κάτι αντίστοιχο από ΟΤΕ, θα έδινα σίγουρα πάνω από 30-35 και δε θα είχα και όλες τις παροχές



βέβαια και με τη Wind ισχύει ό,τι ισχύει για όλους (?) τους εναλλακτικούς πάροχους - έτσι και σου κάτσει η στραβή, πιάσε το αυγό και κούρεψέ το!
ειδικά στο τεχνικό κομμάτι με βλάβες, προβλήματα κλπ....
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Wind: Broadband εμπειρία νέας γενιάς με VDSL

τηλεφώνημα από Wind πριν λίγο, όπου μια ευγενέστατη και αρκετά καταρτισμένη κοπέλα με ενημέρωσε για το ακόλουθο πρόγραμμα:

- VDSL από ΚΑΦΑΟ(Υ), όχι από το αστικό κέντρο
- εξοπλισμός δωρεάν τον οποίο και κρατάω μετά το πέρας της υποχρεωτικής παραμονής στην υπηρεσία
- 15ευρώ πάγιο κόστος ενεργοποίησης
- 10ευρώ το μήνα
- υποχρεωτική παραμονή για 6 μήνες

επειδή της ανέφερα ότι πιάνω το 1/5 της ονομαστικής τώρα, μου είπε ότι "η γραμμή μου είναι μετρημένη για >40mbit"
με τελικό κόστος δλδ 60ευρώ δοκιμαζω την υπηρεσία και αν δε με καλύπτει την κόβω

επιπλέον:
- αναβαθμίζουν τη γραμμή μου και την κρατάω αναβαθμισμένη ακόμα και αν γυρίσω στο απλό 24αρι adsl (πράγμα το οποίο οφείλουν να κάνουν έτσι κι αλλιώς)
- το modem router που δίνουν έχει και ασύρματη λειτουργία σε περίπτωση που έχει πρόβλημα η σταθερή γραμμή να συνδέεται ασύρματα - αυτό τώρα πώς ακριβώς γίνεται????


γενικά μήπως είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό??

Με δεδομένο ότι θα σου δώσουν vdsl από KV, είναι σίγουρο ότι θα πάρεις την ονομαστική (50/5) αφού το KV δεν απέχει παραπάνω από 150μ περίπου από το χώρο σου και οι απώλειες είναι ελάχιστες. Είναι, επίσης, σίγουρο ότι δεν θα γυρίσεις σε adsl, όχι μόνο επειδή θα πιάσεις τις ονομαστικές αλλά και γιατί όταν "γλυκαθείς" μ' αυτές δεν θα θέλεις να ξανακούσεις για adsl.

Έχω 1,5 χρόνο vdsl από Wind και δεν έχει πέσει ούτε μια φορά κάτω από τα νούμερα αυτά.
Η συμφωνία είναι καλή φτάνει να γραφτεί αυτούσια και στο συμβόλαιο.
Το μόνο αρνητικό που έχω βιώσει μετά τη λήξη της δέσμευσης είναι ότι η Wind δεν σου δίνει προσφορά πριν τη λήξη, όπως κάνουν άλλοι πάροχοι, πχ Forthnet, αλλά μετά, και έτσι θα χρεωθείς τον πρώτο μήνα με το κανονικό τιμολόγιο και στη συνέχεια, αν συμφωνήσεις στη νέα προσφορά, θα ισχύσει αυτή.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Βέβαια, για να κάνουν τέτοιες προσφορές έβαλαν σε όλους "χαράτσι" 2 στη μία και μοναδική διεύθυνση email που δίνουν.

Μην παραξενευτείς αν τα 10 γίνουν 20 σε 5 μήνες επειδή τους κατέβηκε να βάλουν κάποια καινούρια χρέωση. Φρόντισε να ξεκαθαρίσεις οτι τα 10 είναι τελική τιμή και όχι ποσό που βγαίνει μετά απο έκπτωση στην τιμή καταλόγου. Έτσι την πάτησα εγώ: μου έδωσαν 30% έκπτωση και μετά έκαναν 30% αύξηση με διάφορες απαράδεκτες χρεώσεις οπότε έμεινα με την "έκπτωση" στο χέρι.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Θυμίζω ότι, κάθε πάροχος μπορεί να αλλάξει τους όρους του τιμολογίου του (και το κάνουν ΟΛΟΙ και σχεδόν συνέχεια), δίνοντας, παράλληλα, το δικαίωμα στους συνδρομητές του να σπάσουν το συμβόλαιό τους, όπως έχουν υποχρέωση.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Αυτή η μονομερής ελευθερία αλλαγής των όρων του συμβολαίου χωρίς κυρώσεις είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,095
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με το "άλλου παπά ευαγγέλιο" αλλά η αλλαγή των όρων τιμολόγησης έχει άμεση σχέση με τις ξαφνικές χρεώσεις που έγραψες στο #15.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Δεν τους ελέγχει κανένας, αυτό είναι το πρόβλημα. Είμαστε εντελώς απροστάτευτοι σε κάθε φαεινή ιδέα του κάθε βλάκα.

Προχθές ας πούμε, λογαριασμός συμβολαίου για το οποίο είχα δηλώσει πληρωμή με μετρητά, πέρασε στην πιστωτική μου με το έτσι θέλω.
Τον τελευταίο καιρό μου έχουν ενεργοποιήσει δύο πακέτα χρόνου ομιλίας, πάλι με το έτσι θέλω.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Απάντηση: Re: Wind: Broadband εμπειρία νέας γενιάς με VDSL

τηλεφώνημα από Wind πριν λίγο, όπου μια ευγενέστατη και αρκετά καταρτισμένη κοπέλα με ενημέρωσε για το ακόλουθο πρόγραμμα:

- VDSL από ΚΑΦΑΟ(Υ), όχι από το αστικό κέντρο
- εξοπλισμός δωρεάν τον οποίο και κρατάω μετά το πέρας της υποχρεωτικής παραμονής στην υπηρεσία
- 15ευρώ πάγιο κόστος ενεργοποίησης
- 10ευρώ το μήνα
- υποχρεωτική παραμονή για 6 μήνες

επειδή της ανέφερα ότι πιάνω το 1/5 της ονομαστικής τώρα, μου είπε ότι "η γραμμή μου είναι μετρημένη για >40mbit"
με τελικό κόστος δλδ 60ευρώ δοκιμαζω την υπηρεσία και αν δε με καλύπτει την κόβω

επιπλέον:
- αναβαθμίζουν τη γραμμή μου και την κρατάω αναβαθμισμένη ακόμα και αν γυρίσω στο απλό 24αρι adsl (πράγμα το οποίο οφείλουν να κάνουν έτσι κι αλλιώς)
- το modem router που δίνουν έχει και ασύρματη λειτουργία σε περίπτωση που έχει πρόβλημα η σταθερή γραμμή να συνδέεται ασύρματα - αυτό τώρα πώς ακριβώς γίνεται????


γενικά μήπως είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό??
Για τις τεχνικές λεπτομέρειες δεν μπορώ να ξέρω. Αλλά για το θέμα των προσφορών της WIND είχα πρόσφατα μία εμπειρία, το έψαξα λίγο, και είδα ότι (τουλάχιστον στην WIND) υπάρχει ένα ανεξάρτητο τμήμα, ή εξωτερικοί συνεργάτες (δεν κατάλαβα τελικά τι ακριβώς είναι) που μπορούν να προσφέρουν κάποιες ειδικές προσφορές. Αλλά θέλουν προσοχή, γιατί μόνο αυτοί ξέρουν τους ακριβείς όρους της προσφοράς που κάνουν. Και δεν ξέρω πόσο καθαρά τα λένε στο τηλέφωνο.
Αν δεν βαριέσαι τα μεγάλα μηνύματα, κοίτα εδώ. Μήνυμα 518:
http://avclub.gr/forum/showthread.php/10364-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF-%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9/page52