Samsung nx mini

cool11

Established Member
23 August 2006
138
http://www.samsung.com/uk/consumer/smart-camera-camcorder/smart-nx/smart-nx/EV-NXF1ZZB1HGB

Εψαξα το φορουμ, δεν ειδα να την εχει αγορασει κανεις, αλλα επειδη καποιες αποριες που εχω μπορει να λυνονται και απο οσους γνωριζουν γενικα απο samsung, ξεκινω αυτο το θεμα με την ελπιδα να βγει ακρη.

Ξερει κανεις, αν μπορω να δω απο τον υπολογιστη μου, τα αρχεια της καμερας, μεσω wifi sharing?
Οσο κι αν ειδα το manual ή με google search, δεν κατεληξα καπου.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επισης, ερωτηση αδαους μεν, αλλα θα την κανω, ειναι η πρωτη φορα που χειριζομαι μια μη κλασικη compact μηχανη. Σε αυτην μπαινουν εναλλαξιμοι φακοι.
Οποτε ρωτω: δεν υπαρχει αυτο που γνωριζα στις αλλες compact, δακτυλιος για ηλεκτρονικο χειρισμο του zoom? Εγω με το χερι-χειροκινητα, πρεπει να γυρνω τον δακτυλιο;
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Το ειχα διαβασει αυτο το review, πριν ποσταρω εδω.
Ποσο ειναι τελικα το οπτικο ζουμ; (γιατι φανταζομαι μπορει να εκτιμηθει μονο με αναλογικους υπολογισμους)

Επισης, μπορεσα και εστειλα αρχεια μεσω nfc και wifi sharing, μονο στο android τηλεφωνο μου.
Για αποστολη απευθειας σε υπολογιστη, μονο με καλωδιο ή βαζοντας την καρτα μπορει να γινει;;;;

Δεν βρηκα καμια εφαρμογη για αποστολη 'on air' στον υπολογιστη.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Αφού διάβασες το review, γιατί ρωτάς για το οπτικό zoom και τον τρόπο που κάνεις zoom στον φακό;

Απαντήσεις και στις δύο ερωτήσεις σου υπάρχουν στο review.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Γιατι αγαπητε, δεν ειμαι και εξοικειωμενος με ολες τις λεπτομερειες και τα καθεκαστα του βιντεο και της φωτογραφιας...
Θα ελεγα οτι ξερω αρκετα, αλλα οχι τοσα ωστε να μπορω ευκολα να εντοπισω και να ανακαλυψω οσα θα ηθελα.

Γιατι, οταν καποιος ειναι γνωστης, θα δει την πληροφορια πχ στο review, και θα την 'εννοησει', δηλαδη θα την καταλαβει.
Οταν ομως δεν ξερεις πχ οτι το ταδε feature μπορεις να το δεις διατυπωμενο κι αλλιως, τοτε μπορει να ειναι και μπροστα στα ματια σου και να μην το εντοπιζεις.
Κατανοητο;

Πχ βλεπω
Focal length multiplier 2.7
Τι να καταλαβω, οτι το zoom ειναι 3?
Ή ειναι κατι αλλο;

Και για το οτι μετα απο 15 χρονια χρησης ψηφιακων compact, για πρωτη φορα θα πρεπει να γυριζω εγω τους δακτυλιους για να κανω zoom, επισης πρωτογνωρο ειναι για μενα!
Και για να καταλαβετε οτι τα 'απλα' για εσας, ειναι 'δυσκολα' για καποιον αλλον, θα πω οτι σημερα δυστυχως εχασα τη δυνατοτητα να εχω μια ολοκληρωμενη ληψη σε κατι που βιντεοσκοπουσα, γιατι αποφασιζοντας να παιξω με το zoom, το εστριψα λιγο περισσοτερο (κατα λαθος...το χειροκινητο και οι κινδυνοι) και αυτοματως μου εκλεισε την ληψη η μηχανη(νομισε οτι μαζευω εντελως τον φακο μαλλον), και εσωσε οτι ειχε βιντεοσκοπησει μεχρι τοτε!

Και για να φυγει τυχον απορια, την μηχανη μου την εκαναν δωρο, δηλαδη εγω δεν θα την επελεγα ποτε για αγορα, οχι οτι ειναι κακη, αλλα θα εβαζα αλλες προτεραιοτητες και επιλογες!
Δεν μπορω να πουλησω το δωρο να παρω κατι αλλο, εξαλλου δεν την λες και κακη επιλογη, η προηγουμενη καμερα μου τα χει φτυσει, οποτε θα πορευτω με αυτην, ελπιζω να τα καταφερω δηλαδη, γιατι παρα τα δυνατα της σημεια, οπως ειπα δεν θα την επελεγα ποτε για αγορα, και υπαρχουν διαφορα που με εκνευριζουν, αλλα θελω να το παλεψω.

Οποιος θελει και μπορει, ας βοηθησει....
:(
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Κατανοητό, γι' αυτό και σου απαντώ, βάζοντάς σου και το link.
Αλλά εσύ ανταπαντάς ότι το διάβασες και επαναλαμβάνεις την ερώτηση.

Measuring in at a lean 29.5mm, the versatile and compact 3x zoom lens is a must-have for your Samsung NX lens collection. The slim and minimal design pairs up perfectly and works even more seamlessly with the NX mini.
http://www.samsung.com/us/photography/digital-cameras-accessories/EX-YZ927ZZASUS

The 9-27mm (24-73mm equivalent) retracts into its case when not in use, which is good because it's rather long when extended. Zoom, extension, and retraction are all handled by manually turning the same ring
http://www.dpreview.com/reviews/samsung-nx-mini/6

Για το κλείδωμα του φακού υπάρχει η αντίστοιχη ενημέρωση στο εγχειρίδιο χρήσης της μηχανής.

You cannot capture a photo when the lens is locked

Κεφάλαιο: "Locking and unlocking a lens"
Σελ. 48 του εγχειριδίου χρήσης
http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201503/20150320185335787/NX_mini_English.pdf
 
Last edited:

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Απάντηση: Re: Samsung nx mini

cool11 said:
Πχ βλεπω
Focal length multiplier 2.7
Τι να καταλαβω, οτι το zoom ειναι 3?
Ή ειναι κατι αλλο;
:(
Δέν είναι το Χ3 zoom, αυτο καθορίζεται απο τον φακό.
Έχει σχέση με το μέγεθος του αισθητήρα σε σύγκριση με έναν 35 χιλιοστών.
Βάζοντας τον ίδιο φακό σε μικρό αισθητήρα 1" είναι σαν να τραβάς μικρότερη περιοχή "crop factor" απο οτι αν ηταν φορεμενος σε full frame camera.
To οπτικό αποτέλεσμα παρόμοιο με το άν είχες πιο τέλε φακό στην μηχανή με τον αισθητηρα 35 χιλιοστων.
SENSOR_SIZES.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Crop_factor
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Όπως τα λένε και οι από πάνω και ακόμα πιο απλά : το zoom σε Χ είναι ο λόγος της μέγιστης προς την ελάχιστη εστιακή απόσταση που πάει ο φακός σου , δηλαδή 27/9 =3 . Αυτός είναι ο πολλαπλασιαστής που λένε ή multplier και χρησιμοποιείται κατά κανόνα σε compact μηχανές οπού ο κόσμος βλέπει ένα ξερό Χ20 και Χ50 πλέον και λέει WOW σαν τον Βαρουφάκη . Σε φακούς εναλλάξιμους δεν χρησιμεύει κάπου γιατί αν σου πω οτι ο φακός μου έχει συντελεστή 3 δεν μπορείς να καταλαβεις που ξεκινάει και που τελειώνει . Οπότε θες τα χιλιοστά . Αυτά σε όλους του φακούς αναφέρονται στο στανταρ των 35 χιλ /full frame δηλαδή αισθητήρα . Αντιστοίχως ο δικός σου φακός γίνεται 9 Χ 2.73 = 24,57 χιλ με 27 Χ 2.73 =73,71 . Το 2,7 προκύπτει από το μέγεθος του αισθητήρα που έχεις , και σύμφωνα με αυτά που διάβασα από πάνω , είναι αυτός της Νικον 1 που βλέπω στην φωτο και είναι ο λόγος του εμβαδού επιφανείας των 35 χιλ προς την επιφάνεια του δικού σου αισθητήρα . Οτι άλλο θες ρώτα
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Ευχαριστω ολους βρε παιδια!

Οχι οτι καταλαβα κι ολα οσα ειπατε βεβαια...

Με 3x οπτικο ζουμ, δεν νομιζω οτι μπορει να παιξει επαξια το ρολο μιας καμερας. Η 15ετιας παλια μου (αλλα ρεταρει πλεον...) sony, εχει ενα 20αρι οπτικο ζουμ.
Δεν γινεται να εισαι παντα 'αγκαλια' με το θεμα της βιντεοσκοπησης....ουτε εχω σκοπο να εξοπλιστω με φακους, λες και θα παω για birdwatching....
Ενας απλος χρηστης, αλλα με καποιες δικες μου απαιτησεις(το zoom ειναι μια απο αυτες) ειμαι, κι απλα ετυχε να φτασει στα χερια μου αυτη η μηχανη.

Τελικα ειναι κατι σαν 'υβριδιο', κατι μεταξυ φωτογραφικης και καμερας, αν και σιγουρα τα ορια ειναι τα τελευταια χρονια αρκετα δυσδιακριτα.

Κριμα παντως.
Το 3x οπτικο zoom, ειναι σαν να ειναι σχεδον 'αχρηστη'.....κι οπως ειπα, δεν σκοπευω να επενδυσω σε φακους....

Δεν μπορω να κρυψω την απογοητευση μου....
:( :( :(
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
to 3x zoom δεν είναι θεμα μηχανής αλλα φακού.
Ομως για μεγέθη 20χ που ζητας δεν πρόκειται να βρείς σε σύστημα με εναλλάξιμους φακούς παρα μόνο σε ενσωματωμένους.
Μπορείς να τη πουλήσεις και να κατευθυνθείς σε κάτι τέτοιο:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/best-superzoom-2014/best-superzoom-2014-A.HTM
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Re: Απάντηση: Samsung nx mini

Κριμα ρε μάστορα , αν την πήρες για βιντέο , οπου το ζοομ είναι γενικά επιθυμητο , θα πρεπε να είχες μελετήσεις λίγο καλύτερα . Για τέτοιες περιπτώσεις έχει η κανον κάτι κανονιά Χ50 , και Χ60 σκέτα λουκούμια . Βέβαια κατα περιόδους όλοι την πατάμε και μαθαίνουμε
 

Leonid

AVClub Addicted Member
29 June 2010
2,813
Re: Απάντηση: Samsung nx mini

Κριμα ρε μάστορα , αν την πήρες για βιντέο , οπου το ζοομ είναι γενικά επιθυμητο , θα πρεπε να είχες μελετήσεις λίγο καλύτερα . Για τέτοιες περιπτώσεις έχει η κανον κάτι κανονιά Χ50 , και Χ60 σκέτα λουκούμια . Βέβαια κατα περιόδους όλοι την πατάμε και μαθαίνουμε
Σωστό αυτό που λες, αλλά ο φίλος το είπε από την αρχή ότι του την έκαναν δώρο και ψάχνει να τη μάθει.... οπότε δε τίθεται θέμα σε αυτόν πως τη πάτησε, άρα και καθόλου κρίμα.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Με 3 zoom, πραγματικα ηθελα να ξερα που απευθυνονται...
Και καλα φτιαχνει η samsung 'flat' μηχανη με εναλλαξιμους φακους, ουσιαστικα για να φωτογραφησεις πρεπει φυσικα να κουβαλησεις μαζι και τον φακο, οποτε ουσιαστικα τι κερδιζεις; Τιποτα.
Και zoom μονο 3.

Η canon 1400, που καποιος μπορει να την πει και 'της πλακας', ειναι το ιδιο 'flat' σε διαστασεις, και δεν κουβαλας κανενα φακο, και εχει και zoom 5!!!!

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω που υποτιθεται οτι απευθυνεται η samsung με αυτη τη συσκευη.

Ακομη και η παλια μου canon s5 is, εχει περιστρεφομενη οθονη σε ολες τις γωνιες, κι οχι οπως η samsung που εχει μια περιστροφη κυκλικη, χρησιμη μονο για selfie και καμια αλλη πιο 'επαγγελματικη' υποχρεωση!
Την canon μου την σηκωνω ψηλα πανω απο το κεφαλι μου, στριβω την οθονιτσα προς τα κατω, και τραβω!

Το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι δωρο μου φαινεται δυσκολο να την πουλησω (αν το μαθει ο φιλος, γιατι εχουμε επαφη-οχι συχνη μεν, αλλα με μια τακτικοτητα), οποτε παει καπως σαν δωρο-αδωρο...

3 zoom σχεδον = κανενα zoom, κι αμα ειναι ετσι, 20mpx φωτο και full hd βιντεο τραβαει και το κινητο μου sony z1 compact, και χωρις 'κουβαλα φακους', και χωρις τα 'και καλα' οπτικα της samsung....

Ακουγεται καπως, αλλα πραγματικα...'παπατζες'.
Δεν θελω να ακουγομαι αχαριστος, και μαλιστα ηταν πολλες οι ευχαριστιες μου προς το συγκεκριμενο ατομο(αλλοιμονο...) αλλα ειναι προσωπικα για μενα, κατι σαν -κυριολεκτικα ομως- δωρο-αδωρο....

:(
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Σωστό αυτό που λες, αλλά ο φίλος το είπε από την αρχή ότι του την έκαναν δώρο και ψάχνει να τη μάθει.... οπότε δε τίθεται θέμα σε αυτόν πως τη πάτησε, άρα και καθόλου κρίμα.

Σόρρυ δεν το είχα προσέξει .

Με 3 zoom, πραγματικα ηθελα να ξερα που απευθυνονται...
Και καλα φτιαχνει η samsung 'flat' μηχανη με εναλλαξιμους φακους, ουσιαστικα για να φωτογραφησεις πρεπει φυσικα να κουβαλησεις μαζι και τον φακο, οποτε ουσιαστικα τι κερδιζεις; Τιποτα.
Και zoom μονο 3.

Η canon 1400, που καποιος μπορει να την πει και 'της πλακας', ειναι το ιδιο 'flat' σε διαστασεις, και δεν κουβαλας κανενα φακο, και εχει και zoom 5!!!!

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω που υποτιθεται οτι απευθυνεται η samsung με αυτη τη συσκευη.

Ακομη και η παλια μου canon s5 is, εχει περιστρεφομενη οθονη σε ολες τις γωνιες, κι οχι οπως η samsung που εχει μια περιστροφη κυκλικη, χρησιμη μονο για selfie και καμια αλλη πιο 'επαγγελματικη' υποχρεωση!
Την canon μου την σηκωνω ψηλα πανω απο το κεφαλι μου, στριβω την οθονιτσα προς τα κατω, και τραβω!

Το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι δωρο μου φαινεται δυσκολο να την πουλησω (αν το μαθει ο φιλος, γιατι εχουμε επαφη-οχι συχνη μεν, αλλα με μια τακτικοτητα), οποτε παει καπως σαν δωρο-αδωρο...

3 zoom σχεδον = κανενα zoom, κι αμα ειναι ετσι, 20mpx φωτο και full hd βιντεο τραβαει και το κινητο μου sony z1 compact, και χωρις 'κουβαλα φακους', και χωρις τα 'και καλα' οπτικα της samsung....

Ακουγεται καπως, αλλα πραγματικα...'παπατζες'.
Δεν θελω να ακουγομαι αχαριστος, και μαλιστα ηταν πολλες οι ευχαριστιες μου προς το συγκεκριμενο ατομο(αλλοιμονο...) αλλα ειναι προσωπικα για μενα, κατι σαν -κυριολεκτικα ομως- δωρο-αδωρο....

:(

Αν και δεν ξέρω απο σαμσουνγκ , γενικά στον χώρο της φωτογραφίας είναι άγραφος νόμος , πως εκτός απο τους prime , οι "κάλοι φακοί" δεν έχουνε πολλαπλασιαστή πάνω απο 3 πχ ο για canon οι ef 24-70 L , και ο 75-210 ή για nikon o 24-70 . Παντως και η δική σου κλίμακα μια χαρά είναι , τέτοιες αποστάσεις δίνονται σε κιτ . Και οι αλλες που λες δεν αλλάζουνε φακούς οπότε ειναι πιο ευκολο να εχουν μεγαλύτερο βεληνεκές
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,472
Mόνο οι superzooms & compact δίνουν μεγάλα ζοομ λόγω μικρών αισθητήρων / μεγέθους.
Αποτέλεσμα καλό μπορείς να έχεις απο τη μηχανή αυτή άν επικεντρωθείς στο τι Μπορείς να κάνεις αντι στο τί Δέν μπορεις.
3 zoom σχεδον = κανενα zoom
Σκέψου όσους πουλάνε τους κίτ φακούς με 2χ ή 3χ ζοομ και παίρνουν έναν ακριβό prime, σταθερού εστιακού μήκους.
Χάνεις σε βολή, κερδίζεις σε αποτέλεσμα, λόγω καλύτερων κρυστάλλων, μεγαλύτερου διαφράγματος και του ότι ο περιορισμός προωθεί τη σκέψη πρίν τη λήψη με πιο δημιουργικό τρόπο σε κάδρο κλπ.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Δεν ειδα πουθενα για digital zoom, καλα, οχι οτι ειναι και σοβαρη λυση, αλλα αντε πες με 20mp οτι κατι μπορουσε ισως να γινει....
 

Photis

Supreme Member
4 July 2006
4,796
behind the camera
Το Χ3 στο εύρος που σου δίνει ο φακός σου (24-70) είναι μια χαρά zoom που θα σε καλύψει στο 70% των περιπτώσεων. Αρκεί να μετακινείσαι και εσύ λιγάκι απο τη θέση σου. Αλλωστε και σε όσους δουλεύουμε με DSLR, το ζητούμενο εύρος απο τον φακό είναι εκει στα 24-70, αντε να παμε μέχρι 100. Μετά θες εναν τηλεφακό και καθάρισες. Το digital zoom απλά ξέχασέ το, σου χαλάει υπερβολικά την εικονα.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Μπορειτε να μου προτεινετε φακους με μεγαλο zoom γι'αυτη τη μηχανη; Ισως ακουγεται χαζη ερωτηση αλλα δεν ειμαι σιγουρος με ποια στοιχεια πρεπει να ψαξω.
Να δω τι υπαρχει και σε τι τιμη...