Προτάσεις για King Crimson,Yes

14 December 2006
4,265
Για μια ακόμη φορά ζητώ τα "φώτα" σας.Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνεται κάποια lps των King Crimson και των Yes

Πρικειμένου να καταλάβετε περίπου τι ψάχνω σας λέω πως η αναζήτηση αυτή ξεκίνησε κατόπιν της εισόδου μου στα 70ς ιταλικά soundtracks όπου υπάρχουν πληροφορίες στο διαδίκτυο πως πάρα πολλοί δημιουργοί είχαν επηρεαστεί απο τους συγκεκριμένους.Λογικά σκεπτόμενος λοιπόν μιλαμε για την πιο prog/experimental/jazzy ίσως? πλευρά τους.

Ποιά lp τους λοιπόν πιθανότατα κινούνται σε αυτό το πλαίσιο?
 

Nightfall

Senior Member
19 March 2007
480
Αθήνα, Παπάγου
Οπωσδήποτε το In the Court of The Crimson King. Ενα αλμπουμ που δύσκολα περιγράφεται με λόγια...

In_the_Cou_m982548.jpg
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
King Krimson.... Red. Είναι της δεύτερης περιόδου (εξαρτάται το πως μετράει κανείς). Απλά must. Γιά τα άλλα θα σου πουν ο Ντοκ και ο Λύμπε. Επίσης της ιδίας περιόδου το live Bootleg της Αργεντινής. Εγώ δεν μιλάω γιά την προηγούμενη περίοδο γιατί δεν είναι του γούστου μου, ούτε φυσικά γιά το In the court of Krimson King, που έχει φορεθεί πολύ...


Τώρα γιά yes, be my guest.

Fragile ***1/2
Close to the edge ****
Relayer ****1/2
Tales ****
Yessongs ****1/2

Με το τελευταίο παίρνεις μιά καλή γενική ιδέα και είναι φανταστικό ζωντανό.
Το Tales ήταν ένα overdose πολύ μπροστά γιά την εποχή του. Ακόμα και σήμερα παθαίνεις....
Το Relayer ολοκληρωμένο.
Το fragile η πρώτη ψαγμένη απόπειρα
Το Close πιό λυρικό και έχει το απόλυτο Siberian Khatru....

με πρόχειρη δική μου βαθμολογία...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Τα yes είναι και γιά τον Μακρή που με ρωτούσε προχτες γιά essential 70'ς
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Να σου πω την αλήθεια chief, μόνο τα In the court of the Crimson King και Red έχω. Πάντως και τα δυο μ' αρέσουν πάρα πολύ.
Γιώργο, υποστηρίζω γι' αυτά τα δυο άλμπουμ, αλλά το Red μπορεί και να σε κουράσει γιατί είναι λίγο δύσκολο άκουσμα.

Ευκαιρία να πάρω και κατιτίς από Yes...
 

Nightfall

Senior Member
19 March 2007
480
Αθήνα, Παπάγου
Μαλλον διαφωνούμε για το Court, το οποίο ναι "φορέθηκε"¨πολύ αλλά για τα δικά μου γούστα είναι καταπληκτικό (με την εξαίρεση ισως του Moonchild).
Από ΥES έχω ακούσει μόνο τα : Ομόνυμο πρώτο, Fragile, Close to the Edge και Tales from Topographic Oceans. Χαλαρά το Tales (και καλύτερα την remaster εκδοση του 2003)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
και εγώ αυτά τα δυό έχω, και την Αργεντινή.

Αλλά το court δεν το πάω με τίποτα....

Είναι εκείνο το epitaph..., είναι και εκείνη η φωνή του Greg:Banane0:
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
και φυσικά μιλάμε ότι οι δυό δίσκοι = δυό διαφορετικά συγκροτήματα,
να μην πω:
δυό διαφορετικοί Fripp....
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Λοιπόν
Κατ' αρχήν με εντυπωσίασε ο δρόμος που ακολούθησες για να φτάσεις στους KC και τους Yes . Ειλικρινά δεν ξέρω αν τα Ιταλικά soundtrack έχουν κάποια σχέση με τους προαναφερόμενους , οπότε λόγω των διαφορετικών incarnationς τουλάχιστον των king Crimson δεν είμαι σίγουρος τι θα μπορούσα να σου προτείνω που να βρίσκεται σε συνάφεια με αυτά που ζητάς .

Τούτων λεχθέντων ( ουφ ) θα έλεγα ότι από την πρωτη περίοδο των KC παίρνεις το In the Court of the Crimson King . Aσχέτως εάν έχουμε επί μέρους ενστάσεις για τη φωνή του Lake ή για το χιλιοακουσμένο του Epitaph , το ντεμπούτο τους δεν παύει να παραμένει ένας ιστορικά σημαντικός δίσκος .

Προτείνω επίσης το Islands , έργο χαμηλών τόνων και εσωτερικότητας .

Από την επόμενη περίοδο οπωσδήποτε το Lark's Tongues in Aspic και το Red , αριστουργήματα αμφότερα του prog rock.

Η τρίτη περίοδος που αρχίζει με το Discipline το 1981 , είναι progressive αλλά και πολυρρυθμικά αντίστοιχη με το remain In Light . Εχουμε πιά 80'ς και οι KC δεν θα μπορούσαν να είναι 70'ς . Δεν νομίζω ότι πλέον μπορεί να έχουν σχέση με αυτό που ψάχνεις οπότε σταματώ εδώ .

Από yes τα προαναφερθέντα
Fragile
Tales
Relayer
Προσωπικά αντιπαθώ το Close to the Edge το οποίο βρίσκω άνευρο , επαναλαμβανόμενο , χωρίς πλούτο ιδεών και σχοινοτενές .

( τα προτεινόμενα είναι 5/5 )-bye-:grandpa:
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
King Crimson απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα!
Να προσθέσω και τα In the wake of poseidon - Island (εκτός του In the Court..)
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Προτάσεις για King Crimson,Yes

King Crimson απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα!
Να προσθέσω και τα In the wake of poseidon - Island (εκτός του In the Court..)

εννοείται , αλλά πρωτη φορά αγοράζει ο άνθρωπος , μην τον τρελλάνουμε κιόλας ( σημ. Οι King Crimson δεν έχουν ούτε καν έναν μέτριο δίσκο μέσα σε 40 χρόνια καρριέρας )
 
17 June 2006
14,350
Οσον αφορά τους King Crimson, θα σου συνιστούσα να μην παραβλέψεις το "USA". Είναι ένα μεγαλόσχημο, σχεδόν Βαγκνερικό live από το 1975. Προσωπικά το κατατάσσω ανάμεσα στο "Red" -που για μένα είναι το καλύτερό τους- και στο "Starless & Bible Black" που θεωρώ ότι νικάει το "Discipline" στα σημεία.
Αυτά τα 4, μαζί με το "B'BOOM-Live In Argentina" που κατέχει πολύ ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου, είναι τα άλμπουμ που θα σου συνιστούσα.
Το πρώτο τους ( "In The Court..." ), δυστυχώς, δεν μπορώ ούτε να το βλέπω...
 
Last edited:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Επί του πιεστηρίου...

λόγω φόρτου εργασίας και παράλληλων υποχρεώσεων όταν έγραφα έγραψα Red αντί γιά Discipline.

Το δεύτερο εννοούσα, ίσως γιατί είχα στο μυαλό μου το κόκκινο εξώφυλλο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
Το πρώτο τους ( "In The Court..." ), δυστυχώς, δεν μπορώ ούτε να το βλέπω...



same here, αν και προσκυνούσα όταν ήμουν 16 χρονών... (και δε με πειράζει καθόλου να το ομολογήσω).
Επίσης έχω πολύ καλή μακρινη γνώμη γιά το starless..., αλλά ομολογώ ότι του οφείλω και άλλα ακούσματα.
 

Γιώργος Κουν.

Supreme Member
19 June 2006
8,023
Αιγάλεω
Eγώ τα γουστάρω όλα οσα έχω (και είναι αρκετά) και για διαφορετικούς λόγους.
Περίπτωση γκρούπ που εξερεύνησα όψιμα (γιατί είχα μείνει και γω με την εντύπωση του ...Court) με τη βοήθεια των φίλων απο εδώ μέσα, του Ντόκ βεβαίως πρωτοστατούντος :grandpa:
Islands, Lizard, Larks' tunges in aspic αυτά που ακούω περισσότερο..
Υποψιάζομαι, οτι του Γιώργου θα του αρέσει το Discipline. :guitarist:
 
14 December 2006
4,265
Κατ αρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τις προτάσεις σας

Να πω κάτι άσχετο/σχετικό που το θεωρώ απαράδεκτο.Χθες το απόγευμα ξεκίνησα για τα μεγάλα δισκοπωλεία του κέντρου(της Αθήνας) αρχικά ψάχνοντας για δουλείες των King Crimson.Να πω λοιπόν ότι κρίνοντας από τις δικές σας προτάσεις αλλά και πληροφορίες από το διαδίκτυο ότι τα περισσότερα δεν είναι επαρκώς ενημερωμένα ενώ πολλά χαρακτηρίζονται από απουσία της δισκογραφίας τους. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο εφόσον μιλάμε για μια μεγάλη μπάντα. Μετά τους φταίνε τα παράνομα cd τα mp3 κλπ..Τέλος πάντων σήμερα βρήκα με κόπο(ενώ δεν θα έπρεπε λογικά) το red και το lizard, τα οποία και θα ακούσω το βράδυ

Ντοκ,
Από 75 περίπου τα ιταλικά soundtracks ενσωματώνουν στην ήδη γνωστή πετυχημένη συνταγή μεταξύ bossa/easy listening/psych/funk και κάποιες άλλες μουσικές φόρμες.Ost όπως το suspisia, profondo rosso, Patrick,Zombie κλπ φέρουν την υπογραφή του γκρουπ Goblin οι οποίοι κινούνται σε ένα κράμα όλων των ήδη γνωστών μαζί με prog/rock/jazz έως και gothic κάποιες φορές μουσικών επιρροών.Oi Goblin έχουν ένα ντεμπούτο ως Cherry Five το 74 και ως oliver to 72 κάποιες προσπάθειες για να κάνουν διεθνή καριέρα με το παραγωγό των Yes.Σε πολλά reviews που αφορούν τις δουλείες τους αναφέρονται σαν βασικές τους επιρροές οι Crimson,Yes,Genesis κλπ.

Το βρίσκω λοιπόν μια καλή ευκαιρία να περάσω ίσως ομαλά και σε άλλα είδη και σε μεγαλύτερες μπάντες γνωρίζοντας σαφώς πως στην μουσική μπορεί να επηρεαστείς από πάρα πολλά πράγματα αλλά και από άλλα τόσα όχι. Κοινώς περιμένω ίσως μια πιθανή επιρροή αλλά σίγουρα θα ακούσω και πράγματα που δεν τα έχω ξανακούσει. Ακόμα και κάποια κοινά στοιχεία έχω την εντύπωση ότι αλλιώς λειτουργούν σαν soundtrack και αλλιώς σαν προσωπική δουλειά.