Αναζήτηση κάρτας ήχου/dac έως 100 ευρώ

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Μετά την αναβάθμιση του υπολογιστή μου έχω πρόβλημα με τον ήχο. Η κάρτα γραφικών "βρωμίζει" τον ήχο υπερβολικά. Τα εξαρτήματα που άλλαξα ήταν μόνο ο επεξεργαστής(i7 4790k) και η μητρική. Τα υπόλοιπα παρέμειναν ως είχαν (κάρτα γραφικών AMD 7870, μνήμες Corsair Vengeance, τροφοδοτικό Corsair TX-650, κάρτα ήχου ΑSUS Xonar D2)
Να σημειώσω πως ακούω με ενεργά ηχεία (Μ-AUDIO BX5) συνδεδεμένα πάνω στην xonar τα οποία τροφοδοτούνται από διαφορετική γραμμή ρεύματος.

Στο προηγούμενο setup μου δεν είχα κανένα απολύτως θέμα. Ούτε στατικό θόρυβο ούτε βουητά ούτε τίποτα!Νεκρική σιγή ασχέτως φορτίου επεξεργαστή ή κάρτας γραφικών. Μόλις όμως έκανα την αναβάθμιση με έκπληξη διαπίστωσα πως όταν μπαίνει η κάρτα γραφικών (ΑΜD) σε λειτουργία βγαίνει τρομερός θόρυβος στα ηχεία με συχνότητα ανάλογη του φορτίου της κάρτας γραφικών. Σε κανα παιχνιδάκι είναι τόσος ο θορυβος που καλύπτει τους ήχους του παιχνιδιού αν αυτό είναι σε χαμηλή ένταση. Να σημειώσω ότι ο θόρυβος αυτός είναι ανεξάρτητος της έντασης της κάρτας ήχου. Παραμένει σταθερός είτε την έχω κλειστή είτε στο τέρμα.

Μόλις διαπίστωσα το πρόβλημα, μετά την αρχική ξενέρα που έφαγα, άρχισα τους πειραματισμούς να δω μήπως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα. Το πρώτο βήμα που έκανα ήταν να ξηλώσω την κάρτα ήχου και να "παίξω" με την onboard γιατί υποψιαζόμουν ότι ο θόρυβος μοιραζόταν από την κάρτα γραφικών στις PCI θύρες. Αμ δε! Τότε ήταν που έπαιζαν κλαρίνο τα ηχεία ακόμα και στη κίνηση του κέρσορα ή στο σκρολάρισμα στις ιστοσελίδες.

Δεύτερο βήμα να βάλω άλλη κάρτα ήχου. Δανείστηκα μια creative Χ-Fi και το πρόβλημα παρέμεινε, άλλαξα ηχεία και έβαλα για δοκιμή κάποια παλιά αυτοενισχυόμενα Roister (ΙQ).Το ίδιο.
O θόρυβος αυτός ακούγεται και σε ένα ζευγάρι ΑΚG ακουστικά που έχω!! Σε λιγότερο βαθμό μεν αλλά ακούγεται.

Για να μην τα πολυλογώ, έκανα ότι πέρναγε απο το χέρι μου να ακούσω ήχο χωρίς παράσιτα όταν δουλεύει η κάρτα γραφικών αλλά δεν κατάφερα πολλά πράγματα.
Η ίδια η κάρτα γραφικών δεν έχει πρόβλημα. Δεν δημιουργούσε πρόβλημα στο προηγούμενο setup μου και δεν δημιουργεί προβλήματα σε άλλους υπολογιστές(το έλεγξα και αυτό). Για κάποιο λόγο γεμίζει "σκουπίδια" και βρωμίζει τα ρεύματα που κυκλοφορούν στο pc όταν μπαίνει σε λειτουργία. Δεν έχω σκοπό να αλλάξω μητρική γι αυτό το λόγο(αν και πιστεύω ότι κατα 90% αυτή είναι η υπεύθυνη) γιατί αν δημιουργηθεί ξανά το ίδιο πρόβλημα θα έχω πετάξει τα λεφτά μου. Επίσης ούτε τροφοδοτικό θέλω να αλλάξω για τον ίδιο λόγο.

Οπότε ποια κάρτα ήχου ή DAC θα μου προτείνατε που να παραμένει ανεπηρέαστη από τα ρεύματα που κυκλοφορούν στο πισι και να μην ξεπερνάει τα 100 ευρώ καθώς δεν ακούω μουσική σε κάποιο σοβαρό όπως καταλάβατε σύστημα.Εξάλλου προτιμώ τη λύση DAC- ενεργά ηχεία για desktop ήχο.
Διάβασα σε ξένα φορουμ ότι αν βρωμίζει το ρεύμα μέσα στο πισί, τα "σκουπίδια" αυτά περνάνε και στις USB θύρες. Οπότε μάλλον θα χρειαστώ κάτι με εξωτερική τροφοδοσία, σωστά;

Επίσης έχω σκεφτεί ότι αν καταλήξω σε κάποιο USB DAC και παρατηρήσω το ίδιο πρόβλημα να κανιβαλίσω ένα καλώδιο usb και να του δώσω εξωτερική τροφοδοσία με κάποιο τροφοδοτικό/φορτιστή. Είναι σωστή αυτή η σκέψη ή θα το κάψω το άτιμο;

Όποια βοήθεια για να αντιμετωπίσω το πρόβλημα είναι καλοδεχούμενη και συγνώμη για το μεγάλο ποστ.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Ποια μητρική είναι καμιά asrock z97? Μόνο με εξωτερικό dac που θα παίρνει από usb σήμα ή και ρεύμα. Αν μπορείς άκου το ifi nano στα 180

Α και υποψιάζομαι για να πάρεις αυτό το cpu θα κλοκάρεις κιόλας... Σε default δοκίμασες; :music-smiley-005:
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Έχω την Gigabyte z97-hd3. Παίζει κάποιο ρόλο; Νομίζω πως όλες οι συγχρονες μητρικές έχουν ενωμένους τους δίαυλους επικοινωνίας των pci/pci-x για να μοιράζουν το bandwidth(παίζει να λέω και λαλακία αλλά αυτό διάβασα ότι υποστηρίζεται απο τη μητρική μου και υποθέτω πως ισχύει για όλες). To ifi nano ξεφεύγει. Eπίσης δύσκολα να βρω κάποιο DAC για δοκιμή καθώς δεν γνωρίζω αν υπάρχουν καταστήματα στην Αθήνα που να δίνουν τέτοιες συσκευές για δοκιμή και μόνο. Γι αυτό θα ήθελα και κάποια γνώμη από καποιον αν γνωρίζει για DAC που να είναι απομονωμένα ή να έχουν καλά φίλτρα στο κύκλωμα που έχει σχέση με τα ρεύματα. Αν παλι είναι κάποιος σίγουρος πως με καποια άλλη μητρική θα λύσω σιγουρα το πρόβλημα, με χαρά θα την ξεφορτωθω!

Edit: Ναι, το πρόβλημα είναι ανεξάρτητο απο τις συχνότητες λειτουργίας του επεξεργαστή. Με ή χωρίς OC το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Δεν νομίζω να φταίει ο επεξεργαστης. Γιατι σε stress test για παραδειγμα μόνο της CPU δεν ακούγεται το παραμικρό. Όταν αρχίζει όμως η GPU τότε ξεκινάει το πανηγύρι. Και αυτό που με ξενερώνει ποιο πολύ είναι ότι η κάρτα γραφικών πριν δεν επηρέαζε καθόλου το ήχο.
 
Last edited:

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Nα σου πει κάποιος ότι η τάδε μητρική δεν θα έχει θέμα χλωμό το κόβω. Πάντως και γω μια creative z που έχω εισάγει θορύβους κυρίως από scrolling. Η μητρική είναι η giga x58ud7. Mια λύση είναι όταν ακούς μουσική να έχεις default άλλη συσκευή (π.χ. την ενσωματωμένη) ώστε να απαλλαγείς από τους ήχους ή και τη βρωμιά των win και στο player να βάλεις output την κανονική σου κάρτα (pci είναι?)
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Ναι PCI είναι. Αλλά και με την Creative SB που δοκίμασα που είναι PCI express τα ίδια είχα. Με την xonar δεν έχω πρόβλημα όταν σερφάρω ή παίζω μουσική με κάποιο πρόγραμμα ή αν ακούω Online. Τα παρατράγουδα ξεκινάνε μόλις αρχίζει και δουλεύει η GPU.. Επίσης ανεξάρτητα ποια έχω default ο θόρυβος πάει στα ηχεία μόλις "πάρει στροφές" η GPU. Πρόσφατο παράδειγμα. Ακούω μουσική απο την onboard με ακουστικά. Η Xonar είναι απενεργοποιημένη αλλά τα monitor συνδεδεμένα σε αυτήν και δεν τα έχω κλείσει απο τον διακόπτη τους. Μόλις εβαλα ένα πρόγραμμα να κάνει rendering ε, αρχισαν να βουίζουν. Δλδ χωρίς να παίρνουν σήμα πέρασε θόρυβος σε αυτά! Οπότε μόνο με ένα εξωτερικό Dac θα λυσω το πρόβλημα μου.
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Οκ τότε με δεδομένο το hardware που έχεις μόνο εξωτερικό dac. To nano στο πρότεινα καθώς το 'χα και για τα λεφτά του έπαιζε πολύ καλά. Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με άλλα πιο φτηνά
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Έχω το dsp της HRT, φορητό εξωτερικό DAC, πολύ καλό για τα λεφτά του (κάπου 70 ευρώ). Έχω ανοίξει και σχετικό θέμα εδώ.

Επειδή δεν έχω καθόλου ιδέα από αυτά τα φορητά. Θα συνεργάζονται κανονικά με Windows 8.1; Χρειάζονται drivers? Περιέχουν κάποιο συνοδευτικό πρόγραμμα για έλεγχο της συσκευής;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μιας και δοκιμάζεις τα πάντα
Και μιας και η Mobo σου θεωρητικά έχει απομόνωση των vrms

Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να αλλάξεις την καλωδίωση εσωτερικά, εναλλάσσοντας καλώδια τροφοδοσίας σκληρών δίσκων και vga.
Η Vga σου θέλει δύο τροφοδοσίες , βγάζει το τροφοδοτικό ςου απευθείας δύο 6pin για να την τροφοδοτήσεις ή χρησιμοποιείς molex->6pin αντάπτορα
Δες εάν το τροφοδοτικό σου έχει πολλαπλά lanes και προσπάθησε να τα διαχωρίσεις
Δηλαδή ξεμάλλιασμα και ξανά χτένισμα όλα τα power
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,660
Μεσευρώπη
--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Επειδή δεν έχω καθόλου ιδέα από αυτά τα φορητά. Θα συνεργάζονται κανονικά με Windows 8.1; Χρειάζονται drivers? Περιέχουν κάποιο συνοδευτικό πρόγραμμα για έλεγχο της συσκευής;

1.Από ότι κατάλαβα, ναι.
2.Δεν ξέρω, αλλά αν χρειάζεται μπορείς να τους κατεβάσεις από τη σελίδα της εταιρείας.
3.Όχι, θα το ελέγχεις με κάποια εφαρμογή στο PC.
 

djx33

AVClub Addicted Member
26 July 2007
1,712
Tokyo, JP
Παίζω με DAC + Eνεργά. Το DAC μου είναι το iFi nano που σου πρότειναν και τα ηχεία είναι τα Focal Alpha 65.
Χωρίς DAC είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα, όχι όμως σε αυτόν το βαθμό. Μου φαίνεται υπερβολικός ο θόρυβος αυτός, οπότε μην είσαι σίγουρος ότι ένα DAC θα τον εξαφανίσει. Οπωσδήποτε να δοκιμάσεις το DAC πρίν αγοράσεις.
Υπάρχουν καταστήματα στην Αθήνα που δανείζουν για δοκιμή..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,372
Θεσσαλονίκη
Θα λεγα να αγγαρεψεις κάποιο φιλο και να δανειστεις το τροφοδοτικό του πριν πας για νέα κάρτα. Κάνε μια δοκιμή πρωτα.
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Μιας και δοκιμάζεις τα πάντα
Και μιας και η Mobo σου θεωρητικά έχει απομόνωση των vrms

Θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να αλλάξεις την καλωδίωση εσωτερικά, εναλλάσσοντας καλώδια τροφοδοσίας σκληρών δίσκων και vga.
Η Vga σου θέλει δύο τροφοδοσίες , βγάζει το τροφοδοτικό ςου απευθείας δύο 6pin για να την τροφοδοτήσεις ή χρησιμοποιείς molex->6pin αντάπτορα
Δες εάν το τροφοδοτικό σου έχει πολλαπλά lanes και προσπάθησε να τα διαχωρίσεις
Δηλαδή ξεμάλλιασμα και ξανά χτένισμα όλα τα power

H τροφοδοσία των σκληρών δίσκων, M/B και λοιπών είναι ανεξάρτητη απο την κάρτα γραφικών. Η GPU τροφοδοτείται απευθείας απο 2 6πινα που φεύγουν απο το τροφοδοτικό. Έκανα σήμερα μια δοκιμή έχωντας τα καλώδια τροφοδοσίας της GPU μακριά από οποιοδήποτε καλώδiο (ουσιαστικά ήταν στον αέρα πάνω απ'όλα) αλλά δεν διαπίστωσα καμία αλλαγή.
Επίσης σήμερα δοκίμασα και μια δανεική AMD 7850 αλλα το πρόβλημα παρέμεινε. Επιμένω πως δεν έχω θέμα με ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές αλλά από βρώμικα ρεύματα που μοιράζονται στη μητρική από τις κάρτες γραφικών.

Θα λεγα να αγγαρεψεις κάποιο φιλο και να δανειστεις το τροφοδοτικό του πριν πας για νέα κάρτα. Κάνε μια δοκιμή πρωτα.
Αυτό είναι σχετικά εύκολο να γίνει
Έχω διαβάσει πως όταν ζορίζεται το τροφοδοτικό κάνει τέτοια παλαβά. Το θέμα είναι ότι η συνολική κατανάλωση σε ρεύματα υποτίθεται ότι μειώθηκε μετά την την αναβάθμιση . Το τροφοδοτικό μου είναι αυτό Λέτε να φταίει ότι δεν έχει ανεξάρτητα κανάλια για τα 12volt?

Επίσης γνωρίζετε ποια καταστήματα στην Αθήνα μπορούν να δανείσουν DAC για δοκιμή; Ευχαριστώ
 

DOOM_NX

Senior Member
17 January 2010
488
Καρδίτσα
Κατά 99% είναι θέμα ground loop μια και μιλάμε για studio monitors. Η λύση είναι να ανοίξεις το loop (όχι αφαιρώντας τη γείωση από τα καλώδια ρεύματος που κάνουν πολλοί ασυνείδητοι) αλλά να απομονώσεις τη γείωση από τα καλώδια του ήχου (να κόψεις τη θωράκιση από το pin 1 στα XLR ή να να παρεμβάλεις ένα ground loop isolator). Τα περισσότερα έτοιμα RCA σε XLR καλώδια στο εμπόριο είναι συνδεμένα λάθος και χρησιμοποιούν ομοαξονικό καλώδιο αντί για συνεστραμμένου ζεύγους. Σωστές συνδεσμολογίες καλωδίων εδώ: https://www.rane.com/note110.html
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Κατά 99% είναι θέμα ground loop μια και μιλάμε για studio monitors. Η λύση είναι να ανοίξεις το loop (όχι αφαιρώντας τη γείωση από τα καλώδια ρεύματος που κάνουν πολλοί ασυνείδητοι) αλλά να απομονώσεις τη γείωση από τα καλώδια του ήχου (να κόψεις τη θωράκιση από το pin 1 στα XLR ή να να παρεμβάλεις ένα ground loop isolator). Τα περισσότερα έτοιμα RCA σε XLR καλώδια στο εμπόριο είναι συνδεμένα λάθος και χρησιμοποιούν ομοαξονικό καλώδιο αντί για συνεστραμμένου ζεύγους. Σωστές συνδεσμολογίες καλωδίων εδώ: https://www.rane.com/note110.html

φίλε....πέρασαν 3.5 χρόνια....
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
750
Μιας και ξεθάφτηκε το θέμα... Το πρόβλημα ήταν τελικά σε κάποια "ασυμβατότητα" μητρικής με κάρτα γραφικών. Μόλις μπήκε ενα θηριάκι GTX 1080 της NVIDIA όλα ηρέμησαν.Μάλλον οι κάρτες γραφικές της AMD με τις μητρικές της GIGABYTE εκείνη την περίοδο δεν τα πήγαιναν καλά. Το κόλπο με τη γείωση στα καλώδια το έκανα, (βασικά όχι εγώ, αλλά μου έφτιαξαν ένα ζευγάρι καλώδια όταν είχα πάει στην ROISTER για κάποιο άλλο θέμα) αλλά δεν βοήθησε καθόλου. Επίσης να αναφέρω ότι από τότε πέρασαν διάφορα DAC για δοκιμές και το σύστημα του ήχου έχει αλλάξει . Αυτό που μου έμεινε τότε είναι ότι η XONAR που είχα ήταν πολύ τίμια και δεν άξιζε η αναβάθμιση σε κάποιο άλλο DAC της χαμηλής κατηγορίας τιμής. Το μόνο μείον ότι δεν μπορούσε να οδηγήσει άνετα μη ευαίσθητα ακουστικά.