Μετάβαση σε μεγαλύτερο χώρο -> χειροτέρευση ήχου

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Πρόσφατα έκανα κάποιες αλλαγές στο σπίτι (2 χώροι ενώθηκαν) και ο χώρος ακρόασης από περίπου 18 τ.μ έγινε 30 τ.μ.
Το σύστημά μου αποτελείται από
  • Ηχεία: Acoustic Energy Aegis Evo 3
  • Ενισχυτής + DAC: Marantz SR4300 (AV Receiver)
  • Πηγή: media player Mede8er MED600X3D

Ενώ σε γενικές γραμμές μπορώ να πω ότι ήμουν (σχετικά) ικανοποιημένος από τον ήχο που είχα πριν, μετά την τοποθέτηση του συστήματος στον νέο χώρο έπαθα ένα μικρό σοκ αφού αυτό που ακούω είναι εντελώς διαφορετικό (προς το χειρότερο) πράγμα... Ο ήχος έχει γίνει απίστευτα μουντός, σαν να έχουν εξαφανιστεί οι μεσαίες και υψηλές ενώ οι χαμηλές δεν ακούγονται σωστά. Δεν ξέρω πώς ακριβώς να το περιγράψω, λες και ακούω άλλα ηχεία μου φαίνεται ή σαν να έχουν χαλάσει τα ηχεία...

Έπαιξα λίγο με τη θέση των ηχείων (απόσταση από τον πίσω τοίχο) αλλά δεν είδα καμία διαφορά. Η απόσταση ακρόασης είναι ίδια (περίπου 2.5m) με πριν αλλά κάποιες διαφορές βέβαια:
  • πριν το ένα ηχείο είχε τοίχο αριστερά του (στα 10-15cm) ενώ τώρα όχι
  • πριν στη θέση ακρόασης ειχα τοιχο στην πλάτη μου, τώρα όχι αφού ο χώρος είναι μεγαλύτερος

Επίσης για να ακούσω στις ίδιες εντάσεις που άκουγα χρειάζεται να ανεβάσω πολύ περισσότερο το volume του ενισχυτή (αυτό μου φαίνεται λογικό μάλλον λόγω της αύξησης του εμβαδού)

Βέβαια να σημειώσω ότι η αλλαγή έχει συμπέσει με την απουσία χαλιών και επίσης ο χώρος γενικά πιο άδειος απο πριν.

Είναι δυνατόν η αλλαγή του χώρου να προκαλεί τέτοια διαφορά; Μέχρι και το να έχουν πάθει κάτι τα ηχεία από τις μετακινήσεις σκέφτομαι... (υπάρχει τέτοια περίπτωση; -απίθανο μου φαίνεται).

Είναι λογικό αυτό που συμβαίνει; τι πρέπει να κάνω;
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,821
Θεσσαλονίκη
ναί ,συνήθως η αλλαγή χώρου έχει διάφορα αποτελεσματα θετικά ή αρνητικά ,το μεγαλύτερο δωμάτιο θέλει επιπλέον ισχύ -βάτ με λίγο ψάξιμο θα έχεις βελτιώσεις ....π.χ τα ηχεία σου σε τί απόσταση είναι μεταξύ τους ; φέρτα πιο κοντά το ένα με το αλλλο διάλεξε από 180 εκ μεχρι 2 μέτρα ,μετά γύρισε τα ηχεία λίγο πρός τη θέση ακρόασης -τα τουίτερ να 'σημαδεύουν τα αυτιά σου τέλος μετακίνησε τα ηχεία προς τον πίσω τοίχο 5 εκατοστά ,μετά άλλα 5 μέχρι να βελτιωθεί το μπάσο.Αυτά για αρχή....
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Τα ηχεία είναι (όπως και πριν) αριστερά-δεξιά ενός χαμηλού επίπλου που έχει πλάτος 180 εκ, άρα η απόστασή τους είναι 190 με 200 εκ. Η απόσταση απο τον (πίσω) τοίχο είναι κάπου 35 εκ. (δοκίμασα και λιγότερο και λίγο περισσότερο). Έκανα και δοκιμές στην κλίση, να κοιτάνε προς τη θέση ακρόασης αλλά τίποτα...
 
Last edited:

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,821
Θεσσαλονίκη
κάνε ελενχο πάλι τις συνδέσεις σου τα καλώδια... αλλιώς ίσως είναι η ώρα να αλλάξεις ενισ/τη με κάποιον δικάναλο με πραγματικά βατ 2*80,2*100 αν δεν σε ενδιαφέρει το home theater ....άλλη λύση θα ήταν κάποιο υπογούφερ -ψάξε στα μεταχ/να.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προσωπικά επειδή κάθε λίγα χρόνια αλλάζω σπίτι στα πλαίσια αναζήτησης πιο οικονομικού, αυτό το σοκ είναι σε μόνιμη βάση, πιστεύω είναι θέμα συνήθειας. Θα σε συμβούλευα να κάνεις υπομονή και να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου να συνηθίσει τον καινούριο χώρο, το ότι άλλαξες εμβαδόν δεν παίζει τόσο ρόλο απ τη στιγμή που δεν άλλαξες απόσταση ακρόασης απ τα ηχεία κι όπως είπες κι εσύ συνέπεσε και το γεγονός της απουσίας χαλιών και του πιο άδειου χώρου. Επίσης επειδή εσύ ο ίδιος λες ότι ήσουν σχετικά ικανοποιημένος πριν, μήπως όπως λέει κι ο φίλος πιο πάνω είναι η ώρα για μεγαλύτερα ρεύματα στα ηχεία σου;
 

quevedo

AVClub Addicted Member
4 May 2010
1,912
επαρχια
Ο χώρος ακρόασης συμμετέχει κι αυτος στο συνολικό ηχητικό αποτέλεσμα. Όταν μετακομίζεις το σύστημα σε μεγαλύτερο χώρο, τότε απαιτείται μεγαλύτερο SPL, ώστε να γεμίσει ο χώρος. Οπότε ακόμη κι αν η απόσταση ακροασης δεν μεταβληθεί το σύστημα σίγουρα θα ακούγεται διαφορετικά. Τοτε θα χρειαστεί να πιεσεις τον ενισχυτή να δώσει μεγαλύτερες στάθμες και τα ηχεία να παίξουν δυνατότερα. Θα καλύψουν το χώρο τα ηχεία? Ο ενισχυτής μήπως ζορίζεται και άρχισε να παραμορφώνει?
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Tα ηχεία σου είναι 90άρια, 8Οhms αυτό που λέμε εύκολα και κατάλληλα για το χώρο/απόσταση ακρόασης.
Μάλιστα είναι στη κατηγορία vfm όσον αφορά τη τιμή τους και απο τα σινεματζίδικα που μπορούν να συγκινήσουν και σε μουσικό πρόγραμμα.

Ο Ενισχυτής ένα σκαλί κάτω, μιας και δεν είναι κατάλληλος για ακροάσεις δικάναλου αξιώσεων.

Οι διαφορές που περιγράφεις, σε πρώτη αναγνωση δεν μου φαίνονται λογικές. Τονικά το σύστημα θα έπρεπε να πάει προς τα πρίμα, αλλά όλα είναι πιθανά.

Προτείνω να κάνεις τις εξής κινήσεις:
1) Έλεγχος σύνδεσης της πηγής στον AV (προφανώς όπως ήταν και πριν την αλλαγή του χώρου, μόνο ψηφιακά... (α) με hdmi για ταινίες (b) απο την spdif optical του med σε αντίστοιχη είσοδο του Μarantz για μουσική.
2) Έλεγχος ρυθμίσεων ήχου στο med (bitstream στο menu και η ένταση του med να είναι τέρμα).
3) ;Elegxow προγράμματος αναπαραγωγής στον Marantz (για την περίπτωση που έχει μπει κάποιο περίεργο dsp)
4) Έλεγχος συνδέσεων ηχείων. Αν χρησιμοποιείς μπανάνες απλά σιγούρεψε ότι είναι σωστά στη θέση τους / κόκκινο στο κόκκινο - άσπρο στο άσπρο)
Επίσης έλεγψε τις μονάδες των ηχείων (βάλε αυτί σε κάθε μία ξεχωριστά και βεβαίωσε ότι όλες δουλεύουν κανονικά).
5) Όταν βγάζεις βάζεις βύσματα ο ενισχυτής να είναι σε κάθε περίπτωση ΚΛΕΙΣΤΟΣ.

Εφόσον όλα είναι σωστά και η ακρόαση γίνεται σε ένα τρίγωνο με βάση ~2m και ισοσκελή πλευρές ~2,5m θα είσαι εντάξει.

ΥΓ1 Αν δεν ξέρεις τι ρυθμίσεις να κάνει κάπου, βγάλε φωτό με τις επιλογές να βοηθήσουμε.
YΓ2 Φρόντισε τις δοκιμές να τις κάνεις με συγκεκριμένη και καλή ηχογράφηση, σε flac.
ΥΓ3 Το "+ DAC" που αναφέρεις, αφορά το ενσωματωμένο του Μarantz, σωστά?
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Η αλλαγή ενισχυτή-ηχείων ήταν στα πλάνα με τη μετάβαση σε μεγαλύτερο χώρο. Αυτό όμως που μου προκάλεσε εντύπωση είναι η μεγάλη διαφορά μόλις ξαναέστησα.
Ίσως όντως βέβαια να πρέπει να συνηθίσει το αυτί μου την αλλαγή. Ελπίζω να είναι αυτό.
Έκανα έλεγχο στις συνδέσεις και θα ξανακάνω.
Το να έχουν παθει κάτι τα ηχεία δεν νομίζω ότι είναι πιθανό ενδεχόμενο ε;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Το αδειασμα του χωρου (που μεγαλωσε κι ολας) απο χαλιά κλπ πιστευω οτι συνετελεσε αρκετα σε αυτο που ακους και δεν σ'αρεσει.
Προσωπικα εχοντας (δυστυχως μονο) εναν AVR ενισχυτη για ταινιες/μουσικη, καθε φορα που στρωνω/ξεστρωνω χαλιά, κουρτινες κλπ ξανα τρεχω το συστημα ισοσταθμισης του ενισχυτη.
Τα πραγματα δεν ξανα γινονται οπως οταν εχω χαλιά κλπ αλλα μια μικρη βελτιωση την εχω.
Ισως αυτο που σε χαλασε περισσοτερο ειναι οι ανακλασεις/αντιχησεις στον αδειο χωρο που μεγαλωσε κι ολας.
Τρεξε μια αυτοματη ισοσταθμιση αν εχει ο ενισχυτης σου ή προσπαθησε να βαλεις καποιο χαλί (ή καποιο αλλο υλικο) στο πατωμα, ειδικα αναμεσα μεταξυ εσου και των ηχειων. Νομιζω οτι θα βοηθησει λιγο.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Από την στιγμή που άλλαξε ο χώρος,το περίεργο θα ήταν να ΜΗΝ αλλάξει ο ήχος.
Καλώς ή κακώς αυτός είναι το μεγάλο ηχείο και η συμμετοχή του είναι καθοριστική.

Λογικό λοιπόν που τα επιπλέον κυβικά μέτρα και η διαφορετική γεωμετρία έφεραν αλλαγές,εδώ πόντους μετακινούμε τα ηχεία και όλα αλλάζουν.
Εγώ θα πρότεινα να προσπαθήσεις κατ' αρχήν να προσαρμοστείς στον νέο ήχο,να δοκιμάσεις τοποθετήσεις σύμφωνα με την πεπατημένη και αφού περάσει λίγος καιρός να δεις και για λύσεις που πιθανότατα να είναι αυτές που σου πρότειναν οι φίλοι παραπάνω,περισσότερη ισχύ και άνεση δηλαδή,κλπ.

Ποιες είναι οι διαστάσεις του χώρου;
 

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Σωκ έχει γράψει ότι απο 18 πήγε σε 30... (νταξ... :)
επίσης ότι ο ήχος έγινε μουντός.

Άμα σας φαίνονται λογικά να μεγαλώνει ο χώρος να βγάζεις τα χαλιά και να μουντένει, αντί να αδειάζει και να δουλεύει πριονοκορδέλα και περισσότερο πρίμα, πάσο...

Ας κοιτάξει προσεκτικά τις συνδέσεις και ρυθμίσεις για αρχή και βλέπουμε.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Σωκ έχει γράψει ότι απο 18 πήγε σε 30... (νταξ... :)
επίσης ότι ο ήχος έγινε μουντός.

Άμα σας φαίνονται λογικά να μεγαλώνει ο χώρος να βγάζεις τα χαλιά και να μουντένει, αντί να αδειάζει και να δουλεύει πριονοκορδέλα και περισσότερο πρίμα, πάσο...

Ας κοιτάξει προσεκτικά τις συνδέσεις και ρυθμίσεις για αρχή και βλέπουμε.

Ναι,αυτό το διάβασα,την γεωμετρία όμως δεν ξέρουμε και σε ποια διάσταση είναι τοποθετημένο,αποστάσεις από πίσω-πλάι-μπροστά,κλπ.
Μια φώτο θα βοηθούσε.
Όντως δείχνει παράξενο το αποτέλεσμα αλλά με το νου και χωρίς μέτρηση...
 
Last edited:

more peers

AVClub Fanatic
24 April 2009
20,155
Αθήνα
Είπε ότι πλέον δεν έχει στη μια πλευρά τοίχο, όπως επίσης ότι πλέον δεν έχει τοίχο πίσω απο τη πλάτη του.
Όλα καλά φαίνονται (φωτό βεβαίως ευπρόσδεκτη)

Η μουντάδα δεν ταιριάζει με τίποτα...
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Είπε ότι πλέον δεν έχει στη μια πλευρά τοίχο, όπως επίσης ότι πλέον δεν έχει τοίχο πίσω απο τη πλάτη του.
Όλα καλά φαίνονται (φωτό βεβαίως ευπρόσδεκτη)

Η μουντάδα δεν ταιριάζει με τίποτα...

Το ότι δεν έχει τοίχο πίσω του είναι μια εξήγηση,αν πριν είχε υπήρχαν σίγουρα οι ανακλάσεις που πλέον δεν υπάρχουν,το ίδιο και οι πλάγιες ανακλάσεις της μιας πλευράς.
Η εικόνα είναι εντάξει,δεν τραβάει από την μεριά που υπάρχει τοίχος στο πλάι;
Αλλά με την φαντασία τι να λέμε...
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Μετάβαση σε μεγαλύτερο χώρο -> χειροτέρευση ήχου

Ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις, θα φτιάξω ένα σχέδιο και θα επανέλθω (με φωτο δύσκολο να αποτυπωθεί)
 

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Πιστεύω ότι το πρόβλημα σου είναι ότι στο νέο μεγάλο –και άδειο μάλιστα - χώρο, ακούς στη θέση ακρόασης πολύ περισσότερο ανακλώμενο ήχο στις επιφάνειες από ότι είχες πριν και είχες συνηθίσει .

Ουσιαστικά φτάνουν στα αυτιά σου καθυστερημένοι ανακλώμενοι ήχοι σε σχέση με τους ευθείς από τα ηχεία και δημιουργείται μία ασάφεια που μάλλον ερμηνεύεις σαν μουντάδα.
Το γεγονός ότι χρειάζεσαι και μεγαλύτερες εντάσεις , αφού μεγάλωσε ο χώρος , κάνει το παραπάνω πρόβλημα χειρότερο. Υποθέτω ότι σε πολύ μικρή ένταση θα ακούς καλά , αλλά βέβαια αυτό δεν είναι ικανοποιητικό .

Δεν είναι τυχαίο που μερικοί μεταξύ των οποίων και εγώ θέλουν σχεδόν νεκρό ηχητικά δωμάτιο. Νομίζω ότι μόνο με έλεγχο των ανακλώμενων ήχων θα λύσεις το θέμα κάτι που όμως δεν είναι απλό από αισθητική άποψη.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πάντως να μου επιτρέψετε να επιμείνω πως το μεγάλωμα του χώρου δεν μπορεί να παίζει ρόλο στην ένταση, όταν ένα ηχείο έχει ευαισθησία 90db στο ένα μέτρο έχει σημασία πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος; ( Οι εταιρίες στις προδιαγραφές αναφέρουν και τα τετραγωνικά του χώρου που έγινε η μέτρηση; Σίγουρα όχι). Αν αφαιρέσουμε όπως ξέρουμε -6db για κάθε μέτρο μακρύτερα απ το σημείο ακρόασης, λογικά θα έπρεπε να ακούει στην ίδια ένταση αφού δεν άλλαξε η απόσταση ακρόασης, εδώ όμως μας λέει ότι χρειάζεται να ανοίξει περισσότερο το ποτενσιόμετρο, άρα κάτι δεν πάει καλά είτε με τις ρυθμίσεις, είτε με τις συνδέσεις.

Υ.Γ. Πριν 2 βδομάδες έβγαλα κι εγώ χαλιά και άλλαξα την εστίαση στα ηχεία γιατί ξυρίζαν περισσότερο και δεν ήθελα να χαλάσω την ισοστάθμιση μιας και καλοκαίρι το σύστημα ξεκουράζεται, οπότε μου φαίνεται κι εμένα περίεργο να έχει μουντό ήχο.
 
Last edited:

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Έφτιαξα ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα:

https://lh3.googleusercontent.com/-pfLCvymQFpM/VWG6amp6yyI/AAAAAAAAC4Y/FY5Vf2qRNQA/s960/room1.jpg

Ο χώρος πριν ήταν ο μπλε και τώρα ενώθηκε με τον κόκκινο και είναι ενιαίος. Με μωβ καναπές και ηχεία πριν και πορτοκαλί τώρα.
Προσθέτοντας πράγματα (π.χ. κουρτσίνες και άλλα) ελπίζω να βελτιωθεί κάπως ή να το συνηθίσω.

Να προσθέσω και κάτι άλλο που περιπλέκει το πράγμα: είχα πάει τα ηχεία μου πριν απο καποιες μέρες σε φίλο και έκανα δοκιμή και με τον ενισχυτή μου και με τον δικό του (Atoll In100-100W) και ακούγονταν εξίσου άσχημα. Ο χώρος του είναι αρκετά μεγάλος (πιο κοντά στον τωρινό δικό μου). Ειδικά σε σχέση με τα δικά του monitor audio RS6 η μέρα με τη νύχτα (βέβαια ατα Monitor έχουν αυτόν τον μεταλλικό ήχο που τόνιζε παρα πολύ τη μουντάδα των δικών μου)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μου κάνει εντύπωση αν κατάλαβα καλά, ότι η παρούσα θέση ακρόασης είναι πιο μικρή κι εντούτοις λες ότι στην ίδια ένταση ακούς χαμηλότερα. Η διαφορά είναι ένα ολόκληρο "Γ" αριστερά και πίσω στην προηγούμενη θέση που μάλλον λόγω ανακλάσεων ενίσχυε όλες τις συχνότητες κάτι που με την παρούσα θέση το έχασες, δεν ξέρω μία υπόθεση κάνω, οι έχοντες καλύτερη γνώση του αντικειμένου σε θέματα χώρων θα δώσουν μια εξήγηση καλύτερη απ τη δική μου.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Μου κάνει εντύπωση αν κατάλαβα καλά, ότι η παρούσα θέση ακρόασης είναι πιο μικρή κι εντούτοις λες ότι στην ίδια ένταση ακούς χαμηλότερα. Η διαφορά είναι ένα ολόκληρο "Γ" αριστερά και πίσω στην προηγούμενη θέση που μάλλον λόγω ανακλάσεων ενίσχυε όλες τις συχνότητες κάτι που με την παρούσα θέση το έχασες, δεν ξέρω μία υπόθεση κάνω, οι έχοντες καλύτερη γνώση του αντικειμένου σε θέματα χώρων θα δώσουν μια εξήγηση καλύτερη απ τη δική μου.
Το σχεδιάγραμμα δεν είναι και τόσο ακριβές, πρακτικά η απόσταση είναι η ίδια πριν και τώρα η διαφορά μπορεί να είναι λίγα εκατοστά