Αγορά ενισχυτή και ηχεία 5.1 (πίσω ασύρματα)

islascanarias

New member
1 December 2008
43
Κρήτη
Καλησπέρα σ όλους.

Ήθελα να ρωτήσω, βλεπω ταινιες σπίτι αποκλειστικά απο ένα WD media player το οποίο προς το παρόν εχω συνδέσει με μια ηχομπάρα Yamaha.

Θα ήθελα λοιπόν να αναβαθμίσω σε έναν ενισχυτή και 5.1 ηχεία τα οποία να έχουν τα πίσω ασύρματα αλλα δεν εχω ιδέα απ αυτα κ θα ήθελα βοήθεια. (Δε με νοιάζει καθόλου player, μονο ενισχυτή και ηχεία θέλω)

Υπαρχει κάποια πρόταση κ σχετικό link? ευχαριστώ.

Κατα προτίμηση Yamaha/pioneer/denon

Ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Για την ώρα δεν υπάρχουν AVR που να το κάνουν αυτό. Υπάρχει μόνο σε συστήματα με ηχομπάρες όπως της Sonos της LG κλπ που συνδιάζουν multi-room ή ηχεία που γίνονται integrated σε 5.1.

Θα πρέπει να περιμένεις λίγο γι' αυτό που ζητάς.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Δεν υπαρχουν πολυκαναλοι ενισχυτες που να κανουν αυτο που ζητας ακομα.

Η θα πρεπει να πας σε συστημα με ηχομπαρα που μπορεις να προσθεσεις ασυρματα ηχεια, η θα πρεπει να δεις καποια ολα σε ενα συστηματα με ασυρματα ηχεια.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Αυτό γράφω. Κάνουν μόνο για τα δικά του ηχεία. Αυτό δεν είναι πολυκάναλος ενισχυτής AVR. Αυτο είναι σύστημα όλα σε ένα. Υποτίθεται ότι θέλεις να κάνεις αναβάθμιση από την ηχομπάρα που έχεις σε ήχο.
 

islascanarias

New member
1 December 2008
43
Κρήτη
ακριβως, οποτε αν παρω σετ home cinema θα μπορω να συνδεσω το δικο μου media tank αντι του blu ray του σετ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,596
Αθήνα
Αν κρίνω πάντως από τον οργασμό που επικρατεί στο multi-room και το wireless, δεν νομίζω ότι θα αργήσουμε να δούμε AVR με αυτή τη δυνατότητα. Και πολύ έχουν αργήσει.

Πρόκειται για διαφορετικό κόσμο. Σε ακολουθεί η μουσική από δωμάτιο σε δωμάτιο και επιπλέον όποιο component αναλαμβάνει το ρόλο που θέλεις εσύ.
 

kted

Established Member
4 June 2007
102
Απάντηση: Re: Αγορά ενισχυτή και ηχεία 5.1 (πίσω ασύρματα)

ακριβως, οποτε αν παρω σετ home cinema θα μπορω να συνδεσω το δικο μου media tank αντι του blu ray του σετ?
Εγώ έχω ένα Popcorn A200, και το home theater Samsung (το μοντέλο δεν το θυμάμαι τώρα), με ασύρματα πίσω ηχεία (συνδεδεμένα με το SWA-4000).
Το A200, συνδέεται με HDMI με την TV, και με optical με το home theater.
Παίζει μια χαρά, ήχος 5.1, με ασύρματα ηχεία...