COSMOTE TV + Home Cinema

Peorambo

New member
4 January 2015
4
Καλημέρα στην όμορφη παρέα.Θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με την σύνδεση του ΟΤΕ ΤV με το Home Cinema.Έχω συνδέσει στην τηλεόραση το home cinema με hdmi και το ΟΤΕ TV με την τηλεόραση μέσω HDMI.Επίσης έχω συνδέσει το OTE TV με το Home Cinema με οπτική ίνα. Το πρόβλημα μου όμως είναι ότι όταν πατάω στο ΗC την επιλογή Optical δεν αναπαράγει τον ήχο του OTE TV.Πρέπει μετά απο αρκετές προσπάθειες να πάει από μόνο του στην επιλογή ARC. Δεν πάει όμως πάντα στην επιλογή ARC αλλα όποτε το θυμηθεί. Έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα ? Κάπου διάβασα οτι τα καλώδια πρέπει να είναι με ethernet πχ http://www.e-shop.gr/equip-119343-high-speed-cable-hdmi-hdmi-ethernet-3m-p-PER.751669. Τι λέτε ?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: OTE TV + Home Cinema

Καλημερα. Δεν δοκιμάζεις να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση με hdmi και την τηλεοραση με το HC με την οπτικη;
 

Peorambo

New member
4 January 2015
4
Re: OTE TV + Home Cinema

Καλημερα. Δεν δοκιμάζεις να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση με hdmi και την τηλεοραση με το HC με την οπτικη;

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. :) , σαν ποιότητα όμως δεν είναι καλύτερο το HDMI με ethernet ?
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: OTE TV + Home Cinema

Όχι. Η ποιοτητα εικονας και ήχου ειναι ακριβώς η ιδια. Το ethernet εξυπηρετεί αλλους σκοπούς.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Απάντηση: Re: OTE TV + Home Cinema

Καλημερα. Δεν δοκιμάζεις να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή με την τηλεόραση με hdmi και την τηλεοραση με το HC με την οπτικη;
Ανάλογα με το πόσο παλιά είναι η τηλεόραση μπορεί να μην κάνει pass thru το DTS. Στην περίπτωση του ΟΤΕ αυτό δεν έχει καμία σημασία, αλλά μπορεί ο φίλος μας να έχει και άλλες πηγές...
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
Re: OTE TV + Home Cinema

Dolby digital θα πάρεις και στη μία και στη άλλη περίπτωση, ψηφία και στη μία και στην άλλη. Δεν πιστεύω ότι θα χάσεις, δεν είναι αναλογικά σήματα να γίνεται συνέχεια αποκωδικοποίηση. Ολες οι τηλεοράσεις πια καλύπτουν το Ac-3, πρόβλημα θα είχες μόνο σε media player και σήμα dts αν δεν το υποστηρίζει η τηλεόραση.

@andas Ανδρέα, μήπως ο φίλος μπορεί να ρυθμίσει οι άλλες συσκευές να βγάζουν τον ήχο απευθείας στον ενισχυτή και έτσι να μην έχουν πρόβλημα, ενώ μόνο ο ΟΤΕ μέσω τηλεόρασης και οπτικής.
 
Last edited:

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: OTE TV + Home Cinema

Ναι σωστο αυτο που λες Αντρεα με την παλαιοτητα, ευχαριστώ για τη σημειωση. Να επαιζε ωστοσο και τιποτα σε dts.... Μπορεί ευκολα να ελεγθεί βαζοντας καποια αλλη πηγη σε δευτερη hdmi. Για την ποιοτητα του hdmi, δεν υπαρχει διαφοροποιηση στην αποδοση την οποια μπορει να συλλάβει το μάτι. Ειχα βρει ενα ενδιαφερον αρθρο εδώ.

Edit: Παρακολουθησα την eurovision στο SVT1HD (ή το SVT2) σε dts. Η παρακολούθηση του ο,τιδήποτε λαμβάνει διαφορετική διασταση. Πόσο δυσκολη να ειναι η υλοποιηση του..
 
Last edited:

Peorambo

New member
4 January 2015
4
Re: OTE TV + Home Cinema

Το Home Cinema ειναι το : http://www.lg.com/gr/home-entertainment/lg-BH7540TW
Η τηλεόραση ειναι η : http://www.lg.com/gr/televisions/lg-42LM640S-3d-tv

για να μην σας κουράζω πως θα ήταν η καλύτερη δυνατή σύνδεση γιατι πολλες φορες βαζω και usb stick για να παιξω ταινιες και μέσω dlna.Δεν θα ηθελα να φτιαξω κατι και να χαλασω κατι αλλο
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: OTE TV + Home Cinema

Με αυτό τον εξοπλισμό θα σου δουλεψει οπως ανέφερα πριν και ειναι και το καλυτερο, γιατι μπορείς να τρεχεις αρχεια απο usb που ειναι συνδεδεμενα στην τηλεοραση, dlna, καμια παιχνιδομηχανη ενδεχομενως κτλ. Ετσι έχω συνδεσει και τον εξοπλισμό της υπογραφής μου.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,595
Re: OTE TV + Home Cinema

+1 συμφωνώ με τον Κώστα, κάνε έτσι την σύνδεση και δεν θα χάσεις! με την οπτική θα τα έχεις όλα σε ένα ΟΤΕ+τηλεόραση+usb ταινίες.
 

pankal6

New member
21 September 2009
84
Re: OTE TV + Home Cinema

Ξεθαβω το θέμα για να μην ανοιξω άλλο... Στην παραπάνω σύνδεση του φίλου αν προσθέσουμε κ ένα ps4 μας καλύπτει ή συνδεσμολογία? (Δηλαδη ote και ps4 με hdmi στην tv και η οπτικη απο το hc στην tv) Περιμένω εγκατάσταση από ΟΤΕ TV και θα θελα να είμαι έτοιμος...
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: OTE TV + Home Cinema

Ναι, επειδη το home cinema αναπαραγει ό,τι παιζει η τηλεοραση τη δεδομένη στιγμη.
 

pastourmgkrats

New member
28 April 2011
37
Re: OTE TV + Home Cinema

Εγώ εχω περάσει απο τη τιβί τα πάντα και απο τιβί optical cable στο home cinema. Το μόνο κακό είναι ότι περιορίζεσαι μονο σε ότι κωδικοποιεί η τιβί σου (στη περίπτωση μου Dolby digital + )
 

Aristi_gk

New member
29 December 2016
3
Καλησπέρα σας,,ξεθαβω και εγω με την σειρα μου το θεμα για καποιες αποριες που εχω..εχει λιγες μερες που μου εφεραν δωρο ενα home cinema 5.1..ηθελα να ρωτησω αν ο otetv εχει καναλια που να παιζουν πολυκαναλα(δεν ξερω να λέγεται ετσι) τα 5.1. Οταν βαζω usb ταινια είτε στην tv ειτε στο hc με 5.1 μου δινει δυνατοτητα στις ρυθμίσεις ηχου στην tv να επιλεξω dolby digital και παιζουν μια χαρα.οταν βαζω otetv μου την μπλοκαρει αυτην την επιλογή και μου δινει μονο psm και dts neo 2:5.το ιδιο και στην συνδεση με ps4..καποια βοηθεια....?
 

newlynx

AVClub Enthusiast
28 August 2006
1,197
Στις επιλογές ήχου του δέκτη της Cosmote επέλεξε πολυφωνική έξοδο. Μερικές ταινίες/σειρές παίζουν σε DD οπότε θα πάρεις 5.1 .
 

Aristi_gk

New member
29 December 2016
3
Ευχαριστώ για την απάντηση,,οντως δεν ειχα δει οτι εχει μενου ηχου