Περι ανεμιστηρων. Οροφης & δαπέδου.

enduras1

Moderator
Staff member
Εργαλειο απο τα λιγα για να μας δροσιζει και καλυτερο απο το ερκον.
Ποιο ομως?
Πηρα ενα τηλεχειριζιμενο για την Χιο και ειναι εξαιρετικο και τωρα θελω ακομη ενα.
Αυτον εχω
https://www.skroutz.gr/s/82842/Primo-W-FC-5212R-5C4L-SF-306C.html
5907-2.jpg

Σκεφτομαι αυτον που ειναι πιο ντιζαινατος και εχω και το ιδιο χρωμα παρκε!
https://www.skroutz.gr/s/1785913/Primo-L-44002.html
-golden-series-j-44002-.jpg

Εχει κανεις αποψη?
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Φυσικη ροη αερα για δροσισμο. Δεν εχω δοκιμασει προσοπικα, μονο στο στρατο αν θυμαμαι καλα. Κατι κανουν, αλλα αλλο κλιματισμος και αλλο αυτο.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,412
Βριλήσσια
Re: Ανεμιστηρας οροφης.

Στο νησι το βραδυ ο κλιματισμος ειναι πλεονασμος. Ο ανεμιστηρας μπορει να δουλευει ολη νυχτα στη μικρη σκαλα και ειναι απολαυση.

Εχω βαλει και γω ανεμιστηρα στο χωριο, με το αλυσιδακι. Με τηλεκοντρολ ειναι ακομα πιο βολικος.
 

arav

New member
31 May 2011
25
Re: Ανεμιστηρας οροφης.

Ο Babis K έχει δίκιο. Οι Hunter είναι από τους καλύτερους που κυκλοφορούν. Καλοφτιαγμένοι και σχετικά αθόρυβοι ακόμη και στις υψηλές ταχύτητες. Το μόνο τους μειωνέκτημα η σχετικά τσουκτερή τιμή τους. Ενας καλός Hunter κοστίζει όσο ένα φτηνό κλιματιστικό.
 

toasted

AVClub Addicted Member
11 October 2011
1,579
Πάτρα
Re: Ανεμιστηρας οροφης.

Ένα καλό κλιματιστικό -ξέρω μιλάμε για άλλη κατηγορια τιμής- δεν μπορεί να το πλησιάσει ο καλύτερος ανεμιστήρας.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Ανεμιστηρας οροφης.

Εγώ παιδιά αντίθετα από πολύ κόσμο ΔΕΝ μπορώ να κοιμηθώ με το ερκον ανοιχτό.
Κάνω αυτό που είπε ο πατριώτης μου.
Και πραγματικά δουλεύει εξαιρετικά.

Μπάμπη ο hunter προβλέπω να κάνει κάνα 300αρι ε?
Δεν θα φτάσω τόσο ψηλά.
Από τον πρώτο είμαι ευχαριστημενος και είναι απίστευτη ευκολία ο τηλεχειρισμος σε φως και σκάλες λειτουργίας.
Ο δεύτερος που αναφέρω έχει και καλύτερη εμφάνιση από τον πρώτο που είναι λευκός, αναφέρεται και σαν αθόρυβος οπότε μάλλον προς εκεί θα πάω!
 

panava

Supreme Member
6 June 2014
4,783
Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Εργαλειο απο τα λιγα για να μας δροσιζει και καλυτερο απο το ερκον.
Ποιο ομως?
Πηρα ενα τηλεχειριζιμενο για την Χιο και ειναι εξαιρετικο και τωρα θελω ακομη ενα.

Κυριάκο από θόρυβο πως πάνε; Να μπορούσε να μας πει κάποιος γνώστης κάποιον τηλεχειριζόμενο vfm. Το ερκον δεν το ήθελα ποτέ.
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Έχω ανεμιστήρα οροφής (4 χρόνια, remote control) σε 2 κρεβατοκάμαρες και ένα "γραφείο" (6 χρόνια, με "αλυσιδίτσες")
Είναι απίθανη ευκολία, το καλοκαίρι κοιμόμαστε συχνά με την έλικα στην χαμηλή σκάλα - ο θόρυβος είναι ανεπαίσθητος - χωρίς κανένα θέμα.
Είναι αγορασμένες (οι με remote και φως) από Leroy Merlin νομίζω, κάτω από 100 έκαστος.
Να θυμίσω οτι ζω στην Λάρισα (για να πάρετε "μυρωδιά" της μέσης θερμοκρασίας...)

Στην μια έχω σπάσει "φτερό" δυο φορές και βρίσκω και ανταλλακτικό (με courier, κάπου στην Βοιωτία)
Primo είναι, τους έχει και το Praktiker
 

jpil

Supreme Member
13 March 2010
4,003
Πειραιάς - Αιγάλεω
Re: Ανεμιστηρας οροφης.

Μπορείτε να διαλέξετε για το σπίτι της πόλης ή το εξοχικό, για το καθιστικό, τις κρεβατοκάμαρες και τη βεράντα ένα από τα μοντέλα της Hunter έχοντας τη βεβαιότητα ότι η επιλογή αυτή θα ανταποκριθεί απόλυτα στις απαιτήσεις σας. Κάθε ανεμιστήρας Hunter κατασκευάζεται σύμφωνα με τις πλέον εξελιγμένες τεχνολογικές μεθόδους και με υψηλών προδιαγραφών υλικά που εγγυώνται απολύτως αθόρυβη λειτουργία για μια ολόκληρη ζωή. Η κίνηση των αέριων μαζών, η οποία και δημιουργεί την αίσθηση δροσιάς, είναι συνάρτηση της ισχύος του μηχανισμού, του σχήματος και του μεγέθους των πτερυγίων. Η Hunter είναι η μόνη εταιρεία που δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας του μοτέρ εφ' όρου ζωής, εφόσον κάθε κατασκευή ελέγχεται εξονυχιστικά από το επιτελείο μηχανικών του εργοστασίου και περνάει από μια σειρά σκληρών δοκιμασιών πριν καταλήξει στην αγορά.

Η οικονομία είναι ένας σημαντικός παράγοντας για την επιλογή ενός ανεμιστήρα Hunter. Η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας είναι πολύ χαμηλότερη από εκείνη που απαιτεί ένα συμβατικό σύστημα air condition. Εξοικονομεί μέχρι και 40% του κόστους για κλιματισμό το καλοκαίρι και 10% από τα έξοδα θέρμανσης το χειμώνα. Αυτό σημαίνει ότι η απόσβεση της αγοράς και εγκατάστασης γίνεται πολύ πιο σύντομα και, μακροπρόθεσμα, μειώνεται σημαντικά η οικονομική επιβάρυνσή σας.

http://www.menco.gr/proionta/anemistires-orofis.html

Αυτόν έχω και σου προτείνω.

http://www.skroutz.gr/s/4397358/Hunter-Seville-II.html
 

enduras1

Moderator
Staff member
Re: Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Έχω ανεμιστήρα οροφής (4 χρόνια, remote control) σε 2 κρεβατοκάμαρες και ένα "γραφείο" (6 χρόνια, με "αλυσιδίτσες")
Είναι απίθανη ευκολία, το καλοκαίρι κοιμόμαστε συχνά με την έλικα στην χαμηλή σκάλα - ο θόρυβος είναι ανεπαίσθητος - χωρίς κανένα θέμα.
Είναι αγορασμένες (οι με remote και φως) από Leroy Merlin νομίζω, κάτω από 100 έκαστος.
Να θυμίσω οτι ζω στην Λάρισα (για να πάρετε "μυρωδιά" της μέσης θερμοκρασίας...)

Στην μια έχω σπάσει "φτερό" δυο φορές και βρίσκω και ανταλλακτικό (με courier, κάπου στην Βοιωτία)
Primo είναι, τους έχει και το Praktiker


Αντωνη ετσι το εχω και εγω.

Καλα το φτερο πως το εσπασες?
Ελπιζω να μην περιειχε ατυχημα.

Για ακομη μια φορα το Praktiker ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ καθως ο συγκεκριμενος αρχιζει απο 97 ευρω!
https://www.skroutz.gr/s/347870/Primo-L44005.html?keyphrase=PRIMO+L44005

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Μπορείτε να διαλέξετε για το σπίτι της πόλης ή το εξοχικό, για το καθιστικό, τις κρεβατοκάμαρες και τη βεράντα ένα από τα μοντέλα της Hunter έχοντας τη βεβαιότητα ότι η επιλογή αυτή θα ανταποκριθεί απόλυτα στις απαιτήσεις σας. Κάθε ανεμιστήρας Hunter κατασκευάζεται σύμφωνα με τις πλέον εξελιγμένες τεχνολογικές μεθόδους και με υψηλών προδιαγραφών υλικά που εγγυώνται απολύτως αθόρυβη λειτουργία για μια ολόκληρη ζωή. Η κίνηση των αέριων μαζών, η οποία και δημιουργεί την αίσθηση δροσιάς, είναι συνάρτηση της ισχύος του μηχανισμού, του σχήματος και του μεγέθους των πτερυγίων. Η Hunter είναι η μόνη εταιρεία που δίνει εγγύηση καλής λειτουργίας του μοτέρ εφ' όρου ζωής, εφόσον κάθε κατασκευή ελέγχεται εξονυχιστικά από το επιτελείο μηχανικών του εργοστασίου και περνάει από μια σειρά σκληρών δοκιμασιών πριν καταλήξει στην αγορά.

Η οικονομία είναι ένας σημαντικός παράγοντας για την επιλογή ενός ανεμιστήρα Hunter. Η κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας είναι πολύ χαμηλότερη από εκείνη που απαιτεί ένα συμβατικό σύστημα air condition. Εξοικονομεί μέχρι και 40% του κόστους για κλιματισμό το καλοκαίρι και 10% από τα έξοδα θέρμανσης το χειμώνα. Αυτό σημαίνει ότι η απόσβεση της αγοράς και εγκατάστασης γίνεται πολύ πιο σύντομα και, μακροπρόθεσμα, μειώνεται σημαντικά η οικονομική επιβάρυνσή σας.

http://www.menco.gr/proionta/anemistires-orofis.html

Αυτόν έχω και σου προτείνω.

http://www.skroutz.gr/s/4397358/Hunter-Seville-II.html

Πολυ σωστα ολα.

Απλα εχω ταβανι τα 100 ευρω καθως και ο προηγουμενος που εχω με 70 ευρω με καλυπτει.
Μαλλον θα προχωρησω σε ναν PRIMO και μαλιστα εναν εκ των CF48K-5C1L η τον L-44002.

Και οι δυο τηλεχειριζομενοι και με φως.

Παιδια απο ιδια εμπειρια ο τηλεχειρισμος ειναι απιστευτη ευκολια.

--- Αυτόματη συγχώνευση μηνύματος ---

Κυριάκο από θόρυβο πως πάνε; Να μπορούσε να μας πει κάποιος γνώστης κάποιον τηλεχειριζόμενο vfm. Το ερκον δεν το ήθελα ποτέ.

Στην πρωτη σκαλα ειναι αθορυβοι Παναγιωτη και κοιμασαι ανετα!
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Αντωνη ετσι το εχω και εγω.
Καλα το φτερο πως το εσπασες?
Ελπιζω να μην περιειχε ατυχημα.

Την μια φορά κυνηγούσα κουνούπια με μαξιλάρι και την δευτερη τίναζε η γυναίκα μου το σεντόνι... (και τις δύο, η έλικα ήταν σε λειτουργία....)
 

asot

AVClub Addicted Member
6 December 2010
1,436
Λάρισα
Απάντηση: Re: Ανεμιστηρας οροφης.

Ωχ!
Ελπιζω να μην την εφαγε κανεις κατακεφαλα...
MDF ελικα??

Δεν υπήρχε συνέχεια
MDF, 8 + μεταφορικά το ανταλλακτικό (εχω "στοκάρει" και ένα πτερύγιο!!!)
 

sotisdiv

New member
7 January 2009
91
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Αγόρασα πέρσι έναν WestingHouse (90 ) για το δωμάτιο του μικρού και την προηγούμενη βδομάδα έναν Faro Barcelona (250 ) για την κρεβατοκάμαρα. Ευχαριστημένος και απο τους 2 σαν ποιότητα αλλά σίγουρα νωρίς για τελικά συμπεράσματα. Την μεγαλύτερη ποικιλία την έχει το anemis αλλά αργεί κανα δυο βδομάδες, ίσως και τρεις, να παραδόσει. Ο πεθερός στο εξοχικό έχει δυο encon εδω και 15 χρόνια οι οποίοι είναι σκυλιά και πλήρως αθόρυβοι.
 
17 June 2006
9,785
Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Αγόρασα πέρισι έναν και τελικά τοποθετήθηκε πριν λίγο καιρό. Φθηνός από το Le Roi με καλό design.
CF-36009.jpg.jpeg

Αυτό που δεν περίμενα ήταν το κούνημα που έκανε μόλις τον τοποθέτησα. Πήγαινε όπως στο βιντεάκι. Είχε μέσα βέβαια κιτ ζυγοστάθμισης. Τελείως στα τυφλά με το κιτ, η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά και στη χαμηλή ταχύτητα δεν κουνιέται, ενώ στη μεγάλη είναι η μικρή έκκεντρη κίνηση. Προφανώς θέλει και άλλα βαράκια για να έρθει στα ίσια του (σκέφτομαι βέβαια μήπως επηρεάζεται με το γύψινο που υπάρχει στο ένα μέρος του, είναι δηλαδή περίπου 2-3 cm πιο χαμηλό το ταβάνι σε μια επιφάνεια του 1/5 του ανεμιστήρα και ο ανεμιστήρας από σχεδιασμού του άντε να είναι 30 πόντους κάτω από το ταβάβι) και μήπως δημιουργεί αυτό την ταλάντωση στη μεγάλη ταχύτητα.
Εύκολος τρόπος για ζυγοστάθμιση καλή κολλητική ταινία και κέρματα των 2 και 5 cents.
Αν ξαναγόραζα θα έπαιρνα ακριβότερο πάντως για να γλιτώσω από αυτό (βέβαια από αναφορές στο δίκτυο και σε ακριβότερους μπορεί να εμφανιστεί).

https://www.youtube.com/watch?v=dFrt7a4jI8Q
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,607
Αθήνα
Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Αν ξαναγόραζα θα έπαιρνα ακριβότερο πάντως για να γλιτώσω από αυτό (βέβαια από αναφορές στο δίκτυο και σε ακριβότερους μπορεί να εμφανιστεί).

Μπορεί και παραμπορεί...
Έχω το ίδιο "πρόβλημα" με έναν απ´τους 3 Hunter που έχω... Και, όπως και σ´εσένα, αυτός που κουνιέται είναι αυτός που δεν έχει πατήσει καλά, λόγω γύψινου, στο ταβάνι.
 

IOANNISTSA

AVClub Addicted Member
10 July 2012
2,147
Απάντηση: Ανεμιστηρας οροφης.

Εγώ που είχα πρόβλημα ζυγοστάθμισης στο ανεμιστήρα οροφής το έλυσα βάζοντας neodymium μαγνήτη σε χρόνο κάτω του λεπτού ως προς την αναζήτηση του κατάλληλου σημείου προσκόλλησης του.

neodymium.jpg
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Re: Ανεμιστηρας οροφης.

Έγω έχω έναν αγορασμένο από το LIDL (δεν κάνω πλάκα) εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια στο γραφείο.
Το καλοκαίρι είναι πολύ χρήσιμος, εκτός και αν χτυπήσει ο υδράργυρος πολύ υψηλές θερμοκρασίες.
Τον σκέφτομαι ένα δεύτερο για την κρεβατοκάμαρα, και -μάλλον- θα κοίταγα προς Westinghouse.

...εκτός και ξαναφέρει το LIDL :)